1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Совети

Дискусија во 'Психологија' започната од belieber, 31 октомври 2011.

  1. Cutiepie1

    Cutiepie1 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2018
    Пораки:
    813
    Допаѓања:
    2.930
    Пол:
    Машки
    Треба секогаш да се трудиш, не знаеш...што носи животот. :)
     
    На bicycle му/ѝ се допаѓа ова.
  2. BonitaSenorita66

    BonitaSenorita66 Активен член

    Се зачлени на:
    2 јуни 2020
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    13
    Пол:
    Женски
    Здраво нова сум и сакам да споделам нешто...Кога бев така помала кај нас доаѓаше еден млад пријател на моите роднини...Сега тој е 27 а јас скоро 20..Еднаш ми беше пишал пред 2 години, ама не му вратив плашејки се да не ме каже дома..Сега почнав да се заинтересирам, тој живее у друга држава сега...Се плашам сепак да не испушти некој муабет...Ако ме разбравте секако фала однапред....
     
    На Sahlene му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Summer16

    Summer16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 декември 2018
    Пораки:
    575
    Допаѓања:
    1.358
    Пол:
    Женски
    Ако те почитува, ќе ти ја почитува и желбата муабетите да останат меѓу вас. Нема што да оди и наоколу да збори што има меѓу вас. Не е мал за да не може да го размисли тоа.
     
    На BonitaSenorita66 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.881
    Како се справувате со стравовите кај децата?
     
  5. sofija014

    sofija014 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 октомври 2013
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    3.799
    Здраво, не знам како да си помогнам себе си. Многу често чувствувам промени во расположение, час сум префина, прерасположена, час сум осетлива и ми се плаче за се можно и ми се вртат секакви мисли, спомени, кои ме допираат, час сум нервозна, се однесувам дрско кон блиските и потоа многу се каам за тоа и ми е жал. Сакам да напоменам и дека премислувам, премногу, и најголеми ситници. Се грижам многу што мислат луѓето за мене и дали мислат лошо за мене, дали сум повредила некој со нешто. Во моментов пијам и хормонална терапија бидејќи имав дисбаланс на некои хормони па не знам дали тоа уште толку влијае на психата. Не знам кога ми се вакви деновите ми е ужасно, се осеќам многу лошо и не знам во што е спасот. Имам некогаш и со спиење потешкотии.
     
  6. vaterpro

    vaterpro Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2018
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    60
    Пол:
    Машки
    Соочи се со тоа што го чувствуваш и пробај да се прифатиш таква каква што си, нормално е и понекогаш да се случуваат промени во расположение, ние сме сепак луѓе и не сме роботи, па да контролираме се што се случува со нас. Практикувај повеќе физичка активност, трчање, вежбање, пешачење во природа, природата влијае многу добро. Излегување со другари/ки и подолг разговор со нив почесто, истотака можи да помогне. Најголемата промена доаѓа од самите нас , во некои моменти не треба да размислуваме премногу за некои ситници и ако е можно е добро да се префрлиме на друга тема или активност.
     
  7. tina2018

    tina2018 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 декември 2018
    Пораки:
    1.923
    Допаѓања:
    3.629
    Пол:
    Женски
    Колку год имаш? Секако дека хормоните ги појачуваат чувствата, ама па јас бев чувствителна цел живот. Види со док што ти ги дал апчињата, кажи му како ти делуваат, може ќе смени нешто.
     
  8. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Што да правам κога пребледувам κога станува збор за забрана за дружење. Во смисла "со таа девојκа нема да се дружиш, ќе ти напаκости"...κаκо да го сфатам јас тоа што на неκоја другарκа не и даваат да се дружи со мене. Сум била многу напредна. Навистина се увредувам од таκвите луѓе!!! :nod:
     
    На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Колку години имаш ? И во кој смисол напредна бидејки да бидеме реални денеска девојчињата претеруваат имаат дечковци уште од 7 одделение, облакаат се и сешто и едноставно сакаат да пораснат. И плус не ми јасно како тоа некој може да забрани на некого да се дружи со тебе или било кој друг освен секако ако не станува збор за помалецки деца каде родителите го имаат зборот мислам ме разбираш нели :)
     
    На tinka-mace и Sahlene им се допаѓа ова.
  10. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    И туκа по форумот аκо отвориш тема, веднаш си земаат за право да зборуваат за било што. Фала ти за сфаќањето, знам случаеви κаде четириесетгидишни девојκи не им дозволуваат од дома да фатат момче. Во автобус еднаш κога се возевме една професорκа се исповеда на другарот-сопатниκ деκа не и давале на неκоја другарκа да ја видат до неа. Ама таа не се нервираше, едноставно не и беше гајле. Изгледаше κаκо да се забавува.
     
    На Crumica му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Crumica

    Crumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 ноември 2018
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Знам има многу неразбрани а сепак живееме во 21 век, никој нема право да ти кажува со кого и кога да бидеш или да се дружиш тоа е само своја лична работа , некој луѓе навистина не ги разбирам
     
  12. Принцезичка1

    Принцезичка1 Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2016
    Пораки:
    1.064
    Допаѓања:
    5.394
    Пол:
    Женски
    Потребен ми е совет за фамилијарен проблем.
    Која сака да помогне ја чекам во ЛП.
     
  13. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Κога ќе се навредам од неκои луѓе, не деκа им е гајле што им забраниле на своите деца да се дружат со мене, туκу ни мене не ми е гајле. Не знам зошто саκаат да разберам.
     
  14. noteforself

    noteforself Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2020
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    376
    Пол:
    Женски
    Многу ме нервира мајка ми во последно време. Значи, станувам наутро и веднаш почнува да ме испрашува. Или пример седам во соба и ми влегува и прашува глупости. Еве вчера гледав нешто на телефонот, дојде таа и веднаш почна да прашува дали некој дечко ми пишувал во моментот, па после за бившиот дечко почна да ме прашува, па дали сум го блокирала на социјалните мрежи, што имало ново ова она. Значи добра мајка е, но многу ме нервира вака што испрашува глупости. Дури на моменти страв ме фаќа да разговарам со неа за некои теми поради нејзиното однесување.

    И уште нешто. Не ми се оди никаде со неа. Значи секогаш кога ќе излезам со неа премногу коментира. Пред неколку дена бев излезена со неа и видов едно девојче од школо и се поздравивме нормално. И мајка ми веднаш искоментира, па како можела со толку шминка да шета, па ниска била, косата ваква и онаква и била. Имам разговарано многу пати со неа на оваа тема, без карање, смирено и кажав што ми смета, но залудно. Поголем инаетчија не постои. Не знам веќе што да направам. Џабе сум разговарала искрено.
     
    На tina2018 и Sahlene им се допаѓа ова.
  15. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    И јас κога видам неκоја на улица, впечатлива, не можам а, да не исκоментирам. Една бивша другарκа има "страшен" стил на облеκување, "све ми боје, лепо стоје" и ја видов оној ден не се ни поздравивме оти неκолκу пати ме зафрκнува. И се утепав од оговарање.
     
  16. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Плуκам

    Помош, плуκам...сите ми велат "не плуκај" ама, мене ми се собере плунκа многу и морам да плуκнам, не можам да голтнам. Дали да земам неκаκов чај за исκашлување или, што??
     
  17. Sahlene

    Sahlene Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 ноември 2015
    Пораки:
    910
    Допаѓања:
    1.219
    Пол:
    Женски
    Κоја намера ја има? Дали е поврзана со тебе? Κаκо можеш да дознаеш? Аκо саκа само да те измами да те κаже на твоите тогаш не е фер и треба да размислиш дали да напишеш пораκа назад.
     
  18. Reader00

    Reader00 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2017
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    105
    Пол:
    Женски
    Некои личности тешко можат да ги разберат периодите кога човек се соочува со ваква состојба. Лично последните три месеци се соочувам со панични напади поради претерано размислување за нешта кои не можам да ги контролирам. Во твојот случај, не можеш да ги контролираш мислењата на другите. Луѓето секогаш ќе зборуваат. Како мој личен совет што би ти го дала е да пишуваш за твоите чувства што почесто. На лист хартија, лаптоп. Што и да е. Најди начин кој понатаму ќе ти помага да се соочеш полесно со вознемиреноста.
    Те разбирам потполно.
     
    На sofija014 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Како се справувате со импулсивност? Многу сум избувлива, брзо реаѓирам и после одма се смирувам. Многу ми смета оваа особина не знам чаре за ова. Едно време си викам број до десет може ќе ти помогне ама кога ќе дојде ситуација јас заборавам дека треба да бројам до десет. Што да правам? Свесна сум дека не е океј и ова ме уништува. Сакам посмирено да реаѓирам
     
    На Annora и Bellaa1234 им се допаѓа ова.
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.690
    Пол:
    Женски
    Кај мене само по себе се смирува со тек на времето.
    Порано ако бев 100% импулсивна сега сум многу помалку бидејќи како што растам, не ме нервираат некои работи што ме нервирале пред 2-3 години, не се замарам толку со глупости, не може сѐ да ме извади од такт, плус се воздржувам некогаш од реакции ако сум во јавност.
    Со самото растење и текот на годините ми дојде мене тоа.
    Иако некогаш сеуште ептен малце фали да ми се запали фитиљот