1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соживот Македонци-Албанци

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Pla4ka, 26 јануари 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Дали мислите дека има соживот во Македонија помеѓу Македонците и Албанците ?
  Колку од вашите пријатели се од друга вера и каква е вашата комуникација со нив ?
  Бидејќи јас ја поставувам темата ке почнам од моето семејство и од мене лично,имаме пријатели кои се Албанци добро си живееме се почитуваме ама никогаш не станало збор ниту за политика или пак какви и да било други ставови поврзани со верата па затоа е така или јас па така си мислам.Според мене само така може да имаме соживот ама од друга страна не сме искрени едни спрема други бидејки има бариера после војната сто се случи работите неможат туку така да се голтнат.
  За крај ке ве замолам без навреди за ниту една страна.
   
 2. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  7.780
  Допаѓања:
  131.272
  Мислам дека работите одат во погрешна насока. Не може да имаме соживот ако имаме паралелен живот.
   
 3. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Се согласувам но како да го подобриме и ова малку што останало.
   
 4. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  кога законите ќе важат исто за сите, кога нештото ќе се однесува на сите тогаш да- соживот...а кога еден калем е за нив друг за нас е тогаш соживот малку тешко... тоа ти е како да имаш да рчеме другарка која цело време ти вика: ај сеа да одиме рецимо хаван, ама ако не идеш таму јас ќе ти се налутам. или ааа не идам таму, ќе одиме колосеум или јас се љутам и дома кај тебе ќе им кажам дека имаш дечко пример и колку ќе толерираш? еднаш, два пати, три пати... неможеш постојано... коа ќе има ист аршин за сите мооожда и би имало некој соживот.. дојдите видите што е во гостивар па ќе расправаме после за соживот
   
 5. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160

  Јас па си мислев таму во Гостивар имате соживот со алабанците или лошо те разбрав .
  Еве ти си пример опиши како е да се живее со нив секојдневно јазикот мислам е најголем проблем , жените се дружат ли меѓу себе или останало она машко лого.
   
 6. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  ако за соживот се рачуна тоа цајкан ( албанец ) да те допре и да ти се лигави за ништо а на два метри од него луѓе газат со колите, ако за соживот се рачуна да неможе девојче само да излезе без да му свират, дофрлаат, следат со коли, ако за соживот се рачуна во суд да оддремеш три саата само за да ти дадат жиро сметка дур миската се ливади на телефон и не те приметува, ако соживот е почитување на законите само од страна на македонците, а за нив ништо на светов не важи- тогаш да.. имаме супер соживот....

  инаку јас лично немам, ниту сакам да имам некаков контакт со нив иако во средното каде што учев правеа генерално перење на мозок со некои глупости у стилот ’ школа на толеранција’ каде што на вриење ти ставаат во мозокот дека ти треба да се дружиш со нив, дека тие се супер, колку е тоа убаво и те тераат да заборавиш дека тие вчера убиле нечив татко, сопруг, син.. и да, јас неможам да имам соживот со некој што за малку ќе го убиеше татко ми, и што за жал или среќа, незнам како да го наречам убил друг нечив татко.... неможам а не ни сакам. неможам, а не ни сакам да имам соживот со некој што ми го пцуе крстот што го носам на ланче и ради кого јас се осеќам као инвалид пош неможам сама да излезам навечер.. тие за мене се племе, гадно, смрдливо и расипано и тоа и ќе останат
   
  На inna89, Offspring и TennisBabe им се допаѓа ова.
 7. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.793
  Допаѓања:
  65.507
  Пол:
  Женски
  Ретко има соживот. по конфликтот што беше во 2001 и тоа малку што го имаше мислам дека исчезна. Јас имав блиски во тој конфликт и по тоа веќе не ги признавам албанците ни како народ ни како ништо. Толку од моја страна за ова. Поздрав и секое добро.
   
 8. Pla4ka

  Pla4ka Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 декември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  160
  Катастрофа било таму можам да претпоставам сигурно како низ Битпазар кога шетам исто е така .
  Ние им го дозволивме тоа е па сега нека не удираат по глава .
   
 9. Dark-Rose

  Dark-Rose Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 декември 2009
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  76
  Една работа само не ми е јасна... до кога со нивните барања, невозможни и глупави до бескрај ?! До кога нашиве политичари ќе играат како што ќе им се свири?! Зар нема никогаш некој да се спротистави на овој терор од страна на Албанците?!
  Незнам дали некој од вас понекогаш ја следи емисијата "Бумбар" на Сител, но страшно се изиритирав вчера...
  Една од темите за коментар беше последното случување од страна на еден албанец што имаше испратено заканувачко писмо до нашиот премиер во врска со предлогот децата албанци од прво одделение да го изучуваат македонскиот јазик...
  Се јави една албанка и беше страшно многу провокациски и безобразно настроена, почна да збори како ние не сме македонци, уште малце името ќе ни го променат и нема да постоиме, зашто тогаш нивните деца да го учеле македонскиот јазик, као јазик на држава што не ни постои...
  АЛОООООО... некој има ова да го запре што се случува??? Се нешто не им чини, се некакви права бараат, ако воопшто и тие самите знаат што бараат...
  Сакале да се запишуваат на медицина без приемни, сакале на тој и тој смер, сите морале да бидат примени...
  Боже, утре тие ќе работат по болницине а незнаат ни да се потпишат... тешко на тој што ќе остане тие да го лекуваат...
  Насекаде по државниве иснтитуции се вработени, незнаат ни како се викаат да ги прашаш, а не па да ги натераш да си го напишат името... но, секаде е преполно од нив, боже, тие остана да ти кажат за нешто каде треба да се обратиш, да ти помогнат...
  Ме иритира, неможам ова да го гледам, смешно е и трагично во исто време... Смешна е нивната бескрајна затупеност, а трагична нашата судбина да се расправаме со нив, луѓе кај кои не постои компромис, реално гледање на работите, реални барања и очекувања... Се прашувам само, Господе, ќе дојде ли крај на овие патечествија? До кога ќе бидеме подстанари, малцинство во својата сопствена држава? ДО КОГА?
  Па бре ако не им чини марш у ... во Албанија... Парталите во раце па отаде Албанија нека фатат.

  Секоја чест на оние што се албанци, но се срамат и не се пронаоѓаат во текстов. А има, сеуште може да се најде по некој разумен и меѓу нив.
  Позз***
   
  На Kate karate му/ѝ се допаѓа ова.
 10. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  „Не биди како Милошевиќ - ќе те снајде истата судбина“

  Фазли Велиу

  Не биди како Милошевиќ, оти ќе те снајде истата судбина. Ова стои во писмото испратено до премиерот Груевски од страна на пратеникот на ДУИ Фазли Велиу.

  Велиу кој е претседател на Здружението на воените ветерани на ОНА и истакнат член на партијата на Ахмети последната одлука со која македонскиот јазик треба да се учи од прво одделение, ја оценува како анти - албанска и анти- граѓанска.

  „Можете да постапите како што сакате, со силата на стапот и камшикот, но не можете да не присилите да влеземе во бездна, каде што вие сте на нејзиниот раб. Ниедна империја не успеала да не асимилира, уништи, па ниту оваа што вие го предводите“, му пишува Велиу на Груевски.

  Извор: A1

  Коментар: Како е возможно да зборуваат за тоа дека сакаме да ги уништиме или да ги асимилираме со тоа што ќе учат македонски јазик. Во која земја и да си треба да го научиш јазикот на таа земја... тоа е нормално, а не некаков заговор, асимилација и сл. Ние сме им дале толку многу права во нашата земја, но како велат „Ќе им дадеш еден прст ќе ти ја земат цела рака.“ Потоа сакаме да има соживот. Е не може да има на овој начин. Жалосно, но сепак вистинито.
   
 11. Neytiri

  Neytiri Популарен член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  1.289
  Допаѓања:
  2.457
  Почитувам секаква вера народ и сл ама Албанците и грците не се луѓе да беа ќе се однесуваа како такви !! Мене ми е страв да се движам по улиците на скопје од нив посебно околу Чаир а и во другите градови ги жалам тие што живеат во Гостивар им го уништија градот што беше НАШ македонски сега повеќе албанци живеат !!
   
 12. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  министеров колку го мразам толку и го обожавам...
  има да учат и да траат.. на што личи 30 годишна службеничка на шалтер да не те разбира што бараш.. или старка од 60години оди да ваѓа извод или слично неможе да се разбере... дај ти се молам...

  ахх европа не пое*а по пропис... волонтерите во суд што се: македонците се потат, трчаат, глумат кафекувари, албанците се лакираат, пијат кафиња, тераат муабети и не дај боже да им речеш нешто да направат... па на што личи тоа
   
  На Kate karate му/ѝ се допаѓа ова.
 13. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Pred se ke se vozdrzam od namerata da navredam nekogo bidejki moeto domasno vospituvanje ne go dozvoluva toa. ( a gledam na nekoi tuka im go dozvoluva).
  Da, jas sum Albanka od Makedonija potocno Skopje, a tuka se rodeni i moite roditeli, dedovci pradedovci itn. Pred se ne moze nieden da mi kaze deka mene nekoj mi dal pravo tuka bidejki i jas sum ednakov graganin kako i makedonecot, i turcinot itn. koi ste vie mene da mi dadete prava, koga i moite predci dale svoj pridones, rabotele se borele za ovaa drzava, i ovaa drzava koja site nie albanci ja prifakame so ustavnoto ime, so identitetot na nasite sogragani, so crkvata, verata, jazikot i tn, sepak nie ispagame najlosite od site. Jas ne znam voopsto zosto gi iznesuvate problemite so albancite koga voopsto gi nema, Vie poveke imate problemi so srbite - koi ne vi ja priznavaat crkvata, so bugarite koi ne vi go priznavaat identitetot i jazikot, so grcite koi ne vi ja priznavaat drzavata otkolku so albancite koi ednostavno samo sakaat da ziveat kako normalni i lojalni gragani na ovaa drzava.
  Sepak, seto ova se slucuva pod pritisok na dnevnata politika, pod pritisok na politicarite, koi so namera da gi prikrivaat mnogubrojnite greski na megunaroden i ekonomski plan sekoj den otvaraat novi temi i tenzii za da se prenasoci vnimanieto, i sakajki da go zadrzat visokiot rejting i ne mozejki so rabota na ekonomski plan ke sirat muabeti so nacionalizam i sovenizam.
  Pocituvani sogragani, iako ve procitav kako me navreduvate i mene bidejki i jas sum albanka, bi sakala da ve zamolam da podrazmislite malku. Ajde dajte da analizirame kade se slucuvaat ubistva, tepacki karanici na etnicka osnova... Skoro nikade, site takvi slucai se slucuvaat poradi bedniot zivot koj go imame site nie, poradi ekonomskata sostojba, poradi nevrabotenost, siromastija, ne integriranost, nie vo momentov se naogame vo zatvoren prostor kade sto osven sto diseme nisto drfugo ne ni se slucuva... a koga bi imale moznosti i finansiski sredstva da prosetame da vidime svet, i ovaa mladina da ima so sto da se zanimava veruvajte deka ne bi imale vreme da se zanimavame so toa sto pravi albaneco a sto makedonecot. Nemajki sto da pravime cel den se trueme so platenite politicki emisii od vidot na crn bumbar, ili dnevnikot na Latas i slicno. Sto se odnesuva za izucuvanje na makedonskiot jazik, ne e problemot vo toa deka albancite ne sakaat da ucat makedonski, ete i jas sum go ucela i denes sum gorda na toa i gorda sum sto gi znam site juznoslovenski jazici, plus angliski, turski, rusku - sto znaci jas vredam poveke od sekoj drug koj poznava samo eden ili dva jazika, no problemot e vo toa deka navistina na ovoj nacin nema da se postigne celta tuku naprotiv na prvoodelencite samo ke im se preoptovari programata i ne znaejki sto da ucat po prvin uste od 5 godini rezultatot ke bide ednakov na nula. Zatoa za ovaa problematika treba da sednat poveke strucni lica i od psiholoski no i od pedagoski aspekt da iznajdat najdobar i najlesen nacin kako ke se primenuva, a ne da se postapuva so inaet na Ministerot bidejki poradi nekoi negovi isfrustrirani misli cela generacija da se zrtvuva.
  Bidejki mojata diskusija moze i da nema kraj, bi sakala da zavrsam so toa deka pred se treba da se pocituvame megu sebe, jas imam mnogu prijateli i makedonci, i rurci i srbi, koi poradi vas ne planiram da gi mrazam tuku i ponatamu planiram da se druzam bidejki nie megu sebe pred se se pocituvame kako luge a i si odgovarame karakterno.
  PC: Sekoj ima pravo na svoe izrazuvanje, no bez da gi navredi ili povredi cuvstvata na drugiot.
   
  На Valas и fierce им се допаѓа ова.
 14. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  567
  Пол:
  Женски
  site nie ziveeme vo ovaa zemja,i makedonci i albanci i cigani,srbi,turci itn,i mora da najdeme nekakov kompromis,nekakov sozivot.nacionalnosta ili verata ne go pravi coveka dobar ili los,vo sekoja nacionalnost ima i dobri i losi luge,ako nekoj e albanec ne znaci deka neminovno e los covek,ili ako e makedonec deka e dobar ili slicno.site nie sme luge a ona sto ne pravi luge e nasata humanost,dobrina karakter a ne verata ili nacijata.zatoa jas nesakam da preziram nikoja nacija,nikoja vera.megutoa ona sto mi smeta poslednava decenija e sto albancite koga ke se donese nekoj zakon ili nekoja odluka sto ne im odgovara vednas se povikuvaat na oruzje,na zategnuvanje na odnosite,na povtoruvanje na konfliktot od 2001.zarem treba da ziveeme vo strav deka ako ne im dademe ona sto vo momentot go baraat deka ke ima vojna?i taka bezuslovno da im se dozvoluva se sto ke pobaraat?znaci togas nasava drzava opstojuva pod konstantna ucena..a ne mislam deka im se uskrateni nekoi prava..ako ima nekoe pravo sto nie go uzivame a tie ne kazete mi.eve jas koga se zapisuvav na faklutet sakav psihologija da sturdiram i mene so 95 poeni ne me primija a primija albanci so po 60 i nesto poeni.zaso morala da se popolni kvotata na nacionalnosti.albancite sto ke zavrsat faklutet garantirano odma se vrabotuvaat po instituciite za da se popolnat kvotite,a makedoncite so diplomi dremat doma.togas cii prava se uskrateni ovde?nasite ili nivnite?
   
 15. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  Потполно се согласувам со сите мислења, освен тоа на фрее, и имам и јас уште работи да додадам, но немам живци денес, затоа што се вадам од такт кога зборувам на оваа тема...првенствено што заради нив седам без работа, а сум магистер на економски науки со највисок просек, и јас не влегов кога беше конкурсот за државни службеници, а влегоа такви што ги видовме на телевизија, незнаеа реченица да склопат, со сумљиви дипломи од штулов и незнам уште кај....и незнаат што ќе работат а земаат плата...и уште кога ми стигна уште писмо за примените...верувате или не ....од 150, 149 беа албанци....го чувам писмото и сакам по телевизии да го објавам...АКО НАУМИЛЕ ДА ПРИМАТ САМО АЛБАНЦИ ШТО МЕ МАЛТРЕТИРАА ДА ОДАМ; ИЛИ ДА ПОПОЛНАМ САМО ПОТРЕБЕН БРОЈ ИНТЕРВЈУИРАНИ....СРАМОТА... па кај е тука правдата и како се они уствари дискриминирани.....се вадам од кожаааааааааааа :twisted: ....а на темава пак ќе се вратам
   
  На Kate karate и TennisBabe им се допаѓа ова.
 16. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Ti mozes cel den da ne se soglasuvas, no za razlika od tvojot prosek i fakultet izgleda ne si znaela da procitas za konkursot, bidejki toj konkurs e objaven od Sekretarijatot za implementacija na Ramkovniot dogovor kade se vrabotuvaat gragani od drugite etnicki zaednici a ne makedonci. Ne mozes da kazes deka ne se vrabotuvaat makedonci bidejki znaes i samata deka ne e taka, tuku vistinata e deka se vrabotuvaat samo partiski clenovi aktivisti, rodnini ili svaleri i svalerki na vlijatelnite luge, a za toa ne se vinovni albancite tuku politicarite. Pozdrav...
   
 17. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Да free ги имате истите права како и нас, само разликата е што вас секојдневно ви се зголемуваат привилегиите за сметка на нашите. Како што кажа Тања6 затоа што за секоја работа што не ви одговара вие почнувате да се заканувате со повторување на 2001. И јас ги гледав оние кои се вработуваа од различните националности за да ја пополнат квотата на А1 мислам и не знаеја некои од нив да зборуваат македонски. Па тогаш како може да работат во Македонија. На кој јазик ќе се разберат? Не ми е јасно. Јас да одам во некоја друга држава и да сакам да работам нема шанси да ме вработат без да го познавам нивниот јазик.

  Точно е дека имаме проблеми и со србите и со бугарите и со грците, но тие немаат сеуште започнато војна со нас и не ни се закануваат со војна. За разлика од албанците. Исто така албанците беа тие кои на изборите на 1 јуни 2008 правеа нереди и со тоа не докажавме дека сме демократска земја и тоа влијаеше и негативно на извештајот од ЕК. Затоа не ми кажувај дека сите албанци се залагаат за доброто на Македонија, можеби ти да и уште неколку други, но не сите. На другите им се наредува, а тие исполнуваат наредби. Поздрав и не сакам да навредам никого само кажувам мислење.
   
 18. enca.69

  enca.69 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  1.709
  Допаѓања:
  3.449
  Девојко ај полека малце, ај не ми се трескај од земја тука и не продавај пуфки и не иритирај....јас не сум знаела да читам...кутра ти...па ти тогаш незнаеш да зборуваш....беше објавен огласот и не пишуваше дека само албанчишта ќе се примаат....јасно....и зошто тогаш ме викнаа на интервју?????/им одговорив за рамковниот договор повеќе од сите албанци.....и не бев само јас....викнале на интервјуто, од цела Македонија, се малтретирале луѓе од делчево, Охрид . Битола, плаќале автобус, правеле трошкови, а примија само Албанци....зошто тогаш не викнаа на интервју....се запишувате по факултетите со дупло помалце бодови од нас...се вработувате секаде, 100 пати понеспособни од нас....A ЗОШТО????????затоа што без срам ја уценувате цела држава со војна....ако нешто не ви е по ќејф се повикувате на 2001 и дека пак истото ќе биде, одма протестирате, фучат бомби по Чаир и битпазар и Сингелиќ....НА ШТО ЛИЧИ ПИСМОТО ОД ВЕЛИУ...објавено ти е малце погоре....не ви е срам...ОВА Е МАКЕДОНИЈА И НИЕ ТРЕБА ДА ГИ ИМАМЕ ПРИВИЛЕГИИТЕ; А ВИЕ НАМЕСТО ДА БИДЕТЕ БЛАГОДАРНИ ЗА СЕ; НЕ УЦЕНУВАТЕ::::СО УЦЕНИ ДОБИВАТЕ СЕ:::::КОЈ И КАДЕ ИМА ПОВЕЌЕ ПРАВА ОД ВАС::::СО ПУШКИ И БОМБИ СОЖИВОТ НЕМА::::::
   
  На Kate karate и Offspring им се допаѓа ова.
 19. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Ne znam pred se koi privilegii ni se zgolemuvaat na smetka na vasite... ili mozebi ako razmislam mozebi e taka... no znaes zosto e taka i zosto seto toa e bolno za vas? Zatoa sto albancite bea dobri za vas, koga nie rabotevme samo po kanali kopanje, ili sobiranje gubre, mozebi nekoj malku po skoluvan bil inkasator ili nastavnik... A sega albancite zavrsija fakulteti im se dade moznosta da si gi iskoristat covekovite prava, a ne vie da se zamisluvate gazdi i da se izrazuvate deka vie ste ni gi dale pravata, a koj ste vie, vie ja sozdadovte zemjava, drzavava? gresite ako mislite deka samo vie imate pravo tuka, bidejki i moite predci dale i se borele za seto ova... Ne se soglasuvam deka site tie vraboteni vo drzavna administracija nemaat skolo, ne znaat makedonski, da mozebi na nekogo malku po tesko mu e da se izrazi no dajte pred se naucete gi svoite makedonci da govorat makedonski pa potoa barajte albancite da vi go naucat makedonskiot. Otidete prosetajte malku po gradovite nadvor od Skopje, Idete nakaj Radovis, Stip, Strumica poveke nalikuva deka zborat Bugarski otkolku makedonski, a jas ova go primetuvam bidejki sum jazicar i znam mnogu dobro da razlikuvam. Da srbite, bugarite, grcite ne vi objavile vojna no ako razmisluvas deka konfliktot koj se sluci vo 2001 bese po opasen od politickata vojna koja vi ja sozdavaat vasite omileni srbi, bugari i grci toa ke go smetam samo kako nisko nivo na tvoeto razmisluvanje i deka ne ja poznavas sustinata na nekoj koj saka da ti zabrani da se cuvstvuvas toa sto si ili sto sakas, da veruvas vo toa sto sakas i da si ja zadrzis sopstvenata drzava. A ako potocno sakas da znaes, del od taa vojna bese i tvojot pretstavnik odnosno premier na drzavata vo toa vreme g-din Ljupco Georgievski koj zaedno so Menduh Taci sakaa da ja prodadadat i razdelat ovaa drzava za sitni pari. I tokmu toj konflikt vo 2001 godina donese rezultat so koj i albancite napravija cekor za svojata sudbina a i toj Ali Ahmeti, zaedno so megunarodnata zaednica i najpocituvaniot pokojniot g-din Boris Trajkovski i nekolku politicari ne dozvolija da ja razdelat ovaa drzava. Znam deka seuste ne vi se jasni nekoi raboti, no sigurna sum deka vo najskoro vreme site vistiniti ke se doznaat. A za toa deka nie sakame da ja povtorime 2001, ne sum videla i ne sum slusnala nikakvo zakanuvanje deka takvo nesto moze da se povtori, a toa go znaete i samite, no povtorno ke kazam deka dnevnata politika vi go pere mozokot i vasite makedonski politicari mesto da ve hranat so podobra ekonomska sostojba, podobar i pokvaliteten zivot ve hranat so nacionalizam se so cel da nemate moznost, prostor i vreme da se zalite za vasata ekonomska sostojba. I za kraj, ute ednas ke ti povtoram, jas ne sum vo tuga drzava, jas ne sum dojdena tuku moite koreni se od tuka i mojot jazik e albanskiot a ne makedonskiot, a makedonskiot e + koj me pravi po razlicna od tebe, bidejki jas mozam tebe da te razberam a ti ne mozes mene. Pozdrav
   
 20. free

  free Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2010
  Пораки:
  1.526
  Допаѓања:
  74
  Pred se, DA vo pravo si ne treba da se treskam i da gubam vreme so takvite kako tebe. A mozebi toa tvoe odnesuvanje koe si go pokazuvas tuka dovelo da ne te primaat na rabotnoto mesto, ete bas sega te zamisluvam nekoja sto gricka semki i pluka niz ulica, ete bas takva te zamisluvam spored nacinot na koj komuniciras so mene, devojko i 5 fakulteta da zavrsis nikogas nema da vredis kolku mene, bidejki jas imam golemo srce, jas imam prijateli od site etnicki zaednici i ne samo od Makedonija tuku i od nadvor od nea, bidejki sum iskrena so lugeto, na nikogo ne mu mislam i ne mu pravam loso, go pocituvam mislenjeto i stavot na sekoj koj ke mi govori so fakti... i da ova e Makedonija, no ne e samo na makedoncite - a ako mislis taka se lazes, mozebi poradi tie kako tebe si imate problemi so site sosedni zemji, nikoj ne ve priznava, ni kako narod ni kako nacija, nitu jazikot a nitu drzavata, a po mene plukas bidejki jas ve priznavam taka kako sto si se cuvstvuvate... mnogu e loso da si isfrustriran, mnogu e loso da mislis samo za sebe vregajki gi drugite, i zatoa ste vo sostojba takva kakva sto ste, ne gledas deka nikoj vo svetot ne te saka (za zal ova mora da go trpat i makedoncite koi navistina na po drug nacin gi gledaat rabotite) no poradi poedinci kako tebe ke gi trpat posledicite.
  Definitivno ova ke bide moj posleden komentar, mene mi e mnogu zal sto tolku ste napolneti so omraza a i mnogu mi e zal sto poradi taa vasa bezmislena omraza vi visi i vaseto opstojuvanje. A ti ne si nikoja i nisto da si po privilegirana od mene, a i nikogas nema da mozes da bides, OVA NIKOGAS NE GO ZABORAVAJ. Nekoi raboti ne se ucat vo skolo, tuku ednostavno ti gi dala majka priroda... pozdrav.
   
  На Krisi88 му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.