1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соларна јога - лекување со помош на сончева светлина

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од maja39, 10 ноември 2011.

  1. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
  2. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски
    Дали тоа што нема кај сите некакви промени во однос на здравјето, е поради тоа доколку човек не практикувал никаква јога? Иако претпоставувам дека е така.Инаку во однос на исхраната потполно се согласувам, бидејки јас и онака не јадам месо, а риба пак ич, друго се си јадам.Мислам дека месото е нешто што треба да се отфрли, не е ради потреба од истото, туку ради здравјето, дури некаде прочитав дека е штетно и те како.Сепак мислам од една страна дека нема потреба човек да има некакво претходно познавање на јогата, но и се е до тоа како ние ќе го научиме организмот, всушност да го контролираме за да не доаѓа до влошување на здравствената состојба, иако не можеме да целосно да контролираме, освен да знаеме како да ја спречиме болеста или да биде човек спремен уште пред да се појави, односно да внимава на себе си, а со тоа се суштински мали шансите за појавување на истата.Колку човек повеќе внимава, толку подобро, затоа што се знае дека здравјето е најдрагоцено нешто и треба да се цени.
     
  3. discofilman

    discofilman Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2011
    Пораки:
    317
    Допаѓања:
    106
  4. emilijamak

    emilijamak Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    457
    Допаѓања:
    207
    jas eve veka dva dena praktikuvam solarna joga no ne znaev deka trebalo bez naocari (jas nosam naocari so dioptrija) posle gledanjeto mi se pojavi crvena boja, kolku vreme od prilika treba ocite da se zatvoreni otkako ke gledas vo sonceto?? I uste nesto me maci ovde vo Grcija sme razlika 1 cas napred od Makedonija znaci vaka ako sonceto zaoga vo Mkd vo 17:45 znaci ovde ke treba jas da gledam od 18:45, vcera bese 18:15 koga gledav a denes 18:30 h.
     
  5. janica

    janica Активен член

    Се зачлени на:
    12 април 2012
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    ве молам да ме посоветувате дали опериран од катаракта со ласерска техника мози да гледа во сонцето бидејки има контактни леки на двете очи.јас сум до 24мин.и 30сек
     
  6. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Може да гледа секој, дури и ги решава очните проблеми.
    Само информирајте се подетално пред започнување со техниката. ;)
     
  7. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Ќе се самоцитирам за да не бидам погрешно разбрана. Сите оперирани на очите, можат да практикуваат Соларна Јога после 3 месеци.
    Значи 3 месеци пауза, па можат да почнат со гледање. ;)

    Секако претходно добро информирајте се, соберете информации и строго следете ја техниката. Гледањето е со додавање по 10секунди, немојте од своја рака да си додавате повеќе време. ;)
     
  8. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.749
    Допаѓања:
    65.202
    Пол:
    Женски
    Грл,23 ја практикуваш ли оваа техника?
    Јас се се мислам да почнам, ама никако да се нафатам.
     
  9. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    интересен начин на лекување и пред се многу невообичаен :)
    мислев да отидам во тој кафичот после нова железничка минатата среда, ама немав друштво, па решив тоа да го оставам за оваа среда, со друштво или без друштво одам, па ке ви пишам како сум си поминала :)
     
  10. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    dali treba da ste bisi na zemja so nozete ili nema vrska i kako da proveram kolkavo e uva indeksot
     
  11. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
    вчера поминав 1 час барајки го овој кафичов ИНТРО и никој не знаеше да ми објасни каде се наога, што значи не постои :)
     
  12. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Што има во тој кафич?
     
  13. marina.m.g

    marina.m.g Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    147
    Допаѓања:
    91
    нe ли е интро кај стара железничка,одма до музејот?имаше таму еден кафич,мислам дека тој е,ако не го преимениле.

    А за оваа техника прв пат слушам,многу се интересирам за алтернативно лечење на болести и да ја проучам малце темава па сигурно ќе се вратам со прашања :)
     
  14. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Рипче27, не знам зошто, не можам да то пратам ЛП. :?:

    Еве го одговорот тука, се надевам дека ќе го прочиташ:

    Здраво

    Гледаш одутро или навечер (на изгрејсонце или зајдисонце), ама подобро е наутро.
    Ако гледаш одутро - не гледаш навечер!!! И обратно.

    Почнуваш со 10 секунди. Секој нареден ден зголемуваш со 10 секунди. Така стигнуваш до 45 минути.
    Потоа намалуваш по 1 минута, се до 15 минути.
    Потоа цела година (поточно 365 дена) гледаш по 15 минути.

    Воглавно, ова е техниката.
    Знам дека на почетокот изгледа `малку` тешко, ама ете јас веќе ја завршив, а како вчера да беше кога почнав!!!

    Барај на интернет податоци за Хира Рата Манек, човекот кој ја прошири оваа техника, сигурно ќе најдеш корисни информации.

    Ова е напишано накратко, за подетални информации, слободно пиши ми. ;)
     
    На zuzu82 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ribce27

    ribce27 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 декември 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    54
    благодарам на одговорот но како да знам дали сонцето т.е ува индексот е под 2? и гледав некои клипови еден човек тоа го правесе застанувајки бос на земја(не на трева тоа го потенцирасе)дали има врска тоа?позз

    И ако можеш да ми кажеш во врска со твоето искуство кои промени ги доживеа?
     
  16. srcekrsacka

    srcekrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2010
    Пораки:
    2.952
    Допаѓања:
    1.752
     
  17. XMaN

    XMaN Популарен член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    1.307
    Допаѓања:
    2.370
    Многу фала, баш ќе поминам :).
     
  18. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Ова е една од најдобрата страна за соларна јога, на неа може да најдете многу корисни работи.
    http://solarnayoga.info/
    http://solarnayoga.info/postupak.html

    Го знам Иво, и тие собиранки, еднаш сум била, ама повеќе се од забава, отколку од реална корист. Не можам да кажам ништо лошо за Иво, но дефинитивно не е прв и најискусен човек во оваа работа. Постојат неколку други кои се во првите во Македонија, но повеќе се анонимни за пошироката јавност, ги нема на фејсбук, собиранки и слично, не се експонираат и не се од Скопје. Знаењата кои може да ги добиете од нив се незаменливи од никој друг човек.

    Еве едно видео со Хира Рата Манек - http://www.1earth1spirit.net/hr/video/v ... larna-joga во позната Хрватска емисија: `на рубу знаности`.

    Јас не можам да ги донапишам бенефициите од техникава. Значи помага за целосно психо-физичко здравје, т.е и за целокупното ментално здравје.

    Наскоро ќе ја постирам листата за бенефициите, поделени по минутажа.

    Најбитно е да се знае, дека кај секој човек различно делува, па не се споредувајте со другите. ;)
     
    На XMaN му/ѝ се допаѓа ова.
  19. Feminkaa

    Feminkaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 март 2011
    Пораки:
    312
    Допаѓања:
    62
    Дали практикувањето на оваа техника помага за намалување на диоптер?
     
  20. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.798
    Да!!! Ги лекува сите очни болести. На крај нема да имаш потреба ниту од очила. ;)
     
    На Feminkaa му/ѝ се допаѓа ова.