1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Солена соба

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од daisydaisy, 13 декември 2010.

 1. daisydaisy

  daisydaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  2
  Jas sum majka na 6 god. dete i bi sakala da go spodelam moeto iskustvo za SOLENA TERAPIJA so Vas. Moeto dete imase mnogu cesti virusni nastinki i bronhitis. Nokta mnogu tesko ja pominuvavme, se gusese, nemase dovolno protok na vozduh. Seto toa bese edno pekolno sekojdnevie. Na smetka na seto ova imavme uste i prepisana dijagnoza na alergii od nadvoresni vlijanija. Na edna reklama doznav za solenata soba( koja sto se naoga vo centarot vo Skopje na plostad Makedonija. Znam deka e isklucitelno prirodna terapija i ne e medikamentozna. Toa na mene mnogu ni znacese, posebno faktot deka veke nema deteto da go trujam so antibiotici . Koga otidovme tamu, vidov deka e prekrasen ambient ima igracki kade sto decata si igraat kako vo igroteka i ne ni primetuvaat deka se lekuvaat, ednostavno si uzivaat.Za razlika od toa koga odevme vo bolnica, bese traumaticno iskustvo, koj osetil si znae na sto mislam!!!. Ni preporacaa da napravime paket od 15 terapii. Toa sto e navistina za pocituvanje e deka jas osteviv podobruvanje kaj deteto uste na 3-4 terapija. Pocna da spie mirno, i celiot sekret pocna da go isfrla. No ne e samo toa, imunitetot mu se pojaca i celata zima ja pominavme mirno, bez da posetime maticen lekar, sto navistina e za edno golemo BLAGODARAM za haloterapijata i solenata soba vo centar. I sega odam povtorno tamu, no so golema razlika samo da go zastitam svoeto dete od virusi i na priroden nacin da mu go podignam imunitetot, veke nema da dozvolam da go trujam so lekarstva, sega veke odam za preventiva!!! Zaboraviv da vi kazam deka i jas patev so godini od sinusit, koj sto mi se manifestirase so golemi glavobolki I sekret, Kaj mene imase epten efekt, ne me goli glava i ovaa zima si ja docekav spremna.
  NAVISTINA NAJTOPLO vi JA PREPORACUVAM SOLENATA TERAPIJA.!!!!!!
   
  На Akana и bigfish им се допаѓа ова.
 2. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.453
  Пол:
  Женски
  На кој принцип функционира таа солена соба, знам дека ѕидовите и плафонот се од сол, ама ме интересира како дејствува солта, има некое испарување, што, како ????
  Искрено јас сум малку скептична околу оваа соба, мисам дека повеќе се работи за пропаганда.
  Престојот на море се состои од чист воздух ( најчесто има борова шума во околина ), сонце ( знаеме дека не е потребно), и море ( солена вода доаѓа во допир со кожата, наутро има испарување на јодот од алгите....Како може една соба да замени престој на море, 1 саат во собата да биде поделотворно од 4 дена престој на море ? :^)
  Мило ми е што кај твоето дете има подобрување на состојбата .
   
 3. bigfish

  bigfish Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 април 2011
  Пораки:
  107
  Допаѓања:
  27
  ima mnogu razlika od edna do druga solena soba, posledniov pat bevme vo hakomedika koja najmnogu ja forsiraat ama smrznavme vnatre ladnicko bese a jas detevo po bodi .koga izlegovme nekao ni soleno bese nitu pa vnatre oseks nekoe draznenje na gloto.neznam nekako slabo , slaba koncentracija na sol.za razlika od ovaa vo vita sol bese super , osekas na grlo sol, ja bacuvam koga izlgovme abe solena kako od more da izlegla.
   
 4. Acerola

  Acerola Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 мај 2011
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  630
  Има ли некој што знае повеќе за солените соби.Од првиот пост гледам дека многу позитивно влијаеле.Ако има некој од искуство или нешто што знаете ве молам споделете.Пред некој ден гледав на телевизија па ме заинтересира.Има ли навистина корист?
   
 5. rainlover

  rainlover Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јуни 2010
  Пораки:
  969
  Допаѓања:
  632
  Зимава направивме 20 третмани, прво 12 (цел пакет 2500 ден.), после уште 6 (половина пакет 1250 ден.) (по препорака на матичната, дека син ми често се разболува).
  Одевме или јас или сопругот со синчето.
  Што знам имаше некои позитивни ефекти, се разболи неколку пати додека беше ептен ладно, ама онака со поблаги симптоми. Додека одевме беше ок, ама за тоа дека е покриен одреден временски период по завршување на третманите, не можам баш да се согласам, по завршувањето на третманите пак по старо, пак болен.
  И баш пред еден месец кога бевме во Систина кај педијатар специјалист пулмоалерголог, се интересирав каков ќе биде нејзиниот одговор по ова прашање (нели како најстручно лице во оваа област пулмоалергологијата) и нејзиниот одоговор беше НЕ за солените соби, како и за се' друго што е на т.н. вештачка основа (тука ми ги стави и имуностимулансите од типот на Киндеримун итн. што јас му ги давам на син ми).

  Значи да не бидам сфатена погрешно, јас не ширам антикампања против солените соби, само го кажав моето искуство и мислењето на стручните лица по ова прашање.
  Друга работа е впечатокот кој ми го оставија оние кои работат во солените соби, некако преагресивно ми настапуваат, убедуваат, што предизвикува контра ефект барем кај мене!
   
  На Acerola му/ѝ се допаѓа ова.
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.334

  Некогаш стварно не си паметен што да направиш. И јас ја меркав солената соба (ние пак алергија дерматитис, сега не е многу страшно ама...) не да не и мојата старосватица го носеше нејзиниот мали и некако не виде некој си успех (детето пати од трет крајник и ушиња).
  Киндеримун давам и јас и единствено тоа можам да го пофалам дека има ефект- поретко е болен или ако е болен некоја блага форма, а за овие специјалисти од Систина и др. најпаметни се кога даваат антибиотици и си наплатат 1000ден преглед....
  Ајде уште некое искуство
   
 7. Abeja

  Abeja Популарен член

  Се зачлени на:
  24 март 2011
  Пораки:
  4.352
  Допаѓања:
  17.399
  Пол:
  Женски
  Ако гледаме сега од аспект што е природно а што вештачки не треба да живееме, зашто целиот живот ни е вештачки, па лековите тогаш какви се? Ако мислите дека е подобро медикаментозна терапија зашто солта била вештачка тогаш правите иста грешка или од двете зла го бирате поголемото. Можеби секој нема финансии да посетува море секоја година и мислам дека солените соби имаат и тоа како позитивен ефект. Уште не сум искусила лично но планирам и јас да земам некој пакет поради синусиве. А докторите кои мислат дека тоа е вештачко си ја бранат професијата, ако се излечиш со помош на сол веќе нема да имаш причина да одиш кај него, нема често да настинуваш и сл.
  Еве ви некој линк па прочитајте за ефектите
  Салт галерија
  вита сол
  Медикасолалек
   
 8. 123milka

  123milka Активен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Еве објаснување за Солениве соби :
  PRIMENETE JA PRIRODNATA METODA NA LEKUVANJE VO SOLENATA SOBA SO VDISUVANJE NA SITNI CESTICKI SOL!

  SO TOA KE GO POTTIKNETE PRIRODNIOT IMUNITET.

  OSLOBODETE SE OD LEKOVI !

  NIVNATA PREKUMERNA UPOTREBA E PRICINA ZA MNOGU ALERGISKI I AVTOIMUNI ZABOLUVANJA :

  -ASTMA-

  Kaj ovaa bolest disnite patista se stesneti i polni so sluz. Disenjeto e oteznato.

  Terapijata so sol go povlekuva otokot, sekretot se odlepuva i lesno se iskasluva.

  Disenjeto se normalizira.

  Solenite cesticki gi neutraliziraat alergenite i deluvaat antibaktericidno.

  -BRONHITIS-

  Vdisuvanjeto na soleni cesticki ja smiruva suvata kaslica.

  Kaj vlazniot bronhitis solenite cesiticki kako cetka gi cistat disnite patista.

  -SINUSITIS

  Terapijata so sol ja otstranuva bolkata.

  Gi prazni (drenira) sinusite od sekret koj naj~esto e gnoen.

  Sluznicata pocnuva normalno da funkcionira.

  cuvstvoto na miris se vraka.

  -ALERGIJA

  Na nadvoresni alergeni (polen ,treva i dr.)domasna prasina, domasni milenici.

  Alergijata e pricina i za polipi vo nosot.

  SOLENITE CESTICKI GI NEUTRALIZIRAAT ALERGENITE.

  -UVO-Terapijata so sol brzo ja smiruva bolkata vo uvoto

  So povlekuvanje na otokot vo Eustahievata tuba se vraka namaleniot sluh.

  -GRLO,TRET KRAJNIK,NOS

  Se namaluva bolkata ,se obezbeduva proodnost .

  -KOZA

  Solenata terapija go podobruva krvotokot i limfotokot ,a so toa kozata se detoksicira. Solta deluva ISCELITELNO i toa kaj akni, egzema i psorijaza.

  -SON, RASPOLOZENIE,DEPRESIJA ,KONDICIJA

  So halpoterapija- tretmani vo Solena Soba se podobruva sonot i depresijata se smiruva. Se zgolemuva kondicijata sto e osobeno vazno za aktivnite sportisti.

  Јас има испробано во оваа соба , http://www.facebook.com/solenasoba.saltgalerija и е супер. Сега ја преместија од Илинденска и моментално се наога во Парк на улица Наум Наумовски Борче 88а .
   
 9. drugarka

  drugarka Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.422
  Допаѓања:
  4.985
  Не сакам звучам лошо за солените соби но морам да си кажам.
  НИКАКО!

  Потполно здрави луѓе од чиста рекреација излегуваат со бактерии од таму.
  Во некои организирано ги носат болните со тешки респираторни проблеми и не знам ти какви се не бактерии, па можно е да се погодиш и со нив да си во тие затворени простории.

  Размислете. ;)
   
 10. Silver.E

  Silver.E Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2013
  Пораки:
  2.226
  Допаѓања:
  5.276
  Мајките кои ги познавам имаат само пофални зборови за своите дечиња после одењето во солена соба.
  Ем е забавно за дечињата (зависи од собата, ама им даваат да си играат таму во солта).

  Верувам дека помага, но не треба да се очекува скроз да го реши проблемот.
  Сепак тие што биле си поминале полесно зимата, со помалку настинки, синуси, а од грип никој не се пожалил.

  Не верувам дека постојат зарази таму, зошто веројатно има начин на прочистување, солта сама по себе дезинфицира, а бактерии постојат секаде, и додека се децата в градинка, и додека се капиме по плажите и слични места.
   
 11. seme

  seme Активен член

  Се зачлени на:
  13 март 2013
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  0
  Prijateli, ima li nekoj iskustvo so otvaranje na solena soba? Moznosta za biznis e dosta vozbudliva, no ima li nekoj poim otprilika kolku kosta solena soba za 5-6 lugje?
   
 12. MIA-SK

  MIA-SK Популарен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  561
  Пол:
  Женски
  Гледам на Групер има добра понуда за во солена соба "Salt Cave" (3 третмани за 250 денари).
  Има ли некој искуство во оваа солена соба? Се наоѓа кај Народна банка.
   
 13. sanja.burgundy

  sanja.burgundy Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2013
  Пораки:
  968
  Допаѓања:
  9.083
  Пол:
  Женски
  Јас многу често одам токму овде и скоро секогаш на ист начин - со купони. Јас сум задоволна, затоа и се враќам, а и сметам дека ги има едни од поевтините цени за солена соба.
  Женичката што работи е многу фина, ќе ви даде чаша вода пред третманот, секако има и место каде да се пресоблечете (трењерки, маичка).
  Исто така, покрај солената соба, нуди и други услуги - масажи, аква детоксикација кои исто така може да се искомбинираат со солена соба.
   
  На MIA-SK му/ѝ се допаѓа ова.
 14. MissDior

  MissDior Популарен член

  Се зачлени на:
  24 декември 2011
  Пораки:
  1.189
  Допаѓања:
  10.090
  Има некој поскоро искуство со некоја солена соба во Скопје?
   
 15. Кена Рис

  Кена Рис Популарен член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  4.824
  Пол:
  Женски
  Знае ли некој дали функционираат солените соби во Охрид?