1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сончаница

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од ladyh07, 26 јули 2013.

  1. ladyh07

    ladyh07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Се обидов да побарам тема каде би прашала, но немаше, па затоа отворив нова. :) Се сончав повеќе дена немав никаков проблем, само мало црвенило на градите, немаше никакви проблеми се до вчера. Почна силно да ме пецка, зедов лоратидин, се мачкав со гел, а исто и денес и немам веќе проблем. Што мислите кога е добро да излезам повторно на сонце- да се сончам, без да предизвикам некој голем проблем? Ви благодарам :)
     
  2. cvetce93

    cvetce93 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јануари 2011
    Пораки:
    1.434
    Допаѓања:
    575
    Ова мене повеќе ми личи на алергија од сонце. Јас мислам малку да нправиш пауза неколку дена, затоа што кога пак ќе искочиш пак ќе ти се појави тоа.
     
  3. ladyh07

    ladyh07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 април 2013
    Пораки:
    75
    Допаѓања:
    31
    Да, и јас мислам дека всушност е алергија, чудно, оти се сончав баш долго време и ете дури вчера се појави... :/
     
  4. planet

    planet Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    86
    Допаѓања:
    73
    Не е сончаница. И добро е што не е!
    Пробај со кантарион, некоја бебешка нежна крема, или побарај маст во аптека..
    Јас имав сончаница пред неколку години, на одмор во Дојран. Се испеков неосетно, абе како рак бев црвена. Вечерта кога си легнав кога почна да ме пече, кожата ми гори, од пижамите што ги носам абе секое конче го осеќав. :devil: А внатре снагата ми се тресе, како да ми студи, едно чувство не можам да ви опишам. Ладна пот ме облеваше, на некои места дури и меурчиња имав. Од глава до пети. Целата бев направена црвеници.Дехидрирав.Повраќав.Се тресев. Лежев и во болница, со инфузии. Паметот не знаев кај ми е, без свест бев, неможев да размислувам,главава на раменициве како моја да не беше.Свашта ставаа на мене, од кисело млеко до секакви масти, колку да ми поповлече. Цркнав! Цркнав! Од тогаш никогаш више на плажа, ниту на сонце без тенка блуза на долги ракави. Никогаш! :devil:
     
  5. Flower27

    Flower27 Популарен член

    Се зачлени на:
    6 декември 2012
    Пораки:
    1.531
    Допаѓања:
    4.179
    Пол:
    Женски
    Може да ти е алергија од сонце :?:
     
  6. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Denes bev na sonce cel den, majka mi i tatko mi se na odmor sega i im se javiv. Naednas pocna da mii vrie glavata i tilot i liceto, guglav i mislam deka e soncanica. Stavam oblogi no pomaga samo malku. Sto da pravam?
    Da odam na lekar so ovie simptomi? Opasno e? Doma sum sama so baba mi.
    Oblogite se so ladna voda vaka pocna da mi bide pred 30 minuti i se plasam od ona sto go procitav na gugl.
     
  7. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Ако не ти се лоши, седи на ладно, одмарај и пиј течности. Доколку повраќаш, имаш покачена температура или се чувствуваш конфузно и/или многу омалаксано, не чекај и веднаш оди на лекар.
     
    На kukidi му/ѝ се допаѓа ова.
  8. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Uste nemam takvi simptomi samo zesko mi e vo glavata vo vratot potocno.
     
  9. Nausicaa

    Nausicaa Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 декември 2013
    Пораки:
    3.439
    Допаѓања:
    20.021
    Да не си изгорела ти од сонцето? Црвена ти е кожата на лицето и вратот?
     
  10. kukidi

    kukidi Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2015
    Пораки:
    214
    Допаѓања:
    173
    Пол:
    Женски
    Na vratot ne gledam da sum izgorena i kosata mi bese preku nego, mislam deka ne mozese da izgoram. Liceto mi e crveno. Dobro, ako mi bide poloso ke odam na lekar, sega ke sedam samo so oblogi. Ne vidov vakva tema i zatoa ja otvoriv.
     
    Последна измена: 22 јули 2015