1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сообраќајни несреќи - Чума на денешницава

Дискусија во 'Политика и настани' започната од thegirld, 25 октомври 2015.

  1. Lady Phoenix

    Lady Phoenix Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 мај 2015
    Пораки:
    2.033
    Допаѓања:
    58.306
    Пол:
    Женски
    Баш утринава на телевизија слушав дека во последниве 20-ина години, бројот на сообраќајни несреќи се зголемил за цели 360%.

    Сообраќајки се случувале отсекогаш, се случувале порано, ама сега е лудило. Ајде порано лоши биле патиштата, ама бре, кога се полага за возачка - нема зафрканција. Друго, на училиште до 8-мо одделение задолжително по предметот ОТП (а мислам дека и по други), учевме за сообраќајни знаци, па сообраќајни правила, па тестови ни даваа да решаваме, како оние кои ги даваат кога се полага за возачка, со ситуации и слично. На улиците редовно имаше полиција, а и не само на улиците, туку и скриени на клучни локации, да не можеш д ги приметиш.

    Денес - распашана команда. На училиште се' е хаотично, целото образование е катастрофа, полагањево за возачка стана зафрканција, секој може да полага, да добие возачка, па уште и на 16 години. Улициве, сега подоправени, на сите им претставуваат место за трка, па уште вљубениците во брзото возење си бараат патеки, за да може да си ги исполнуваат своите Fast and Furious-фантазии. А и може треба да им се дадат. Но што да им се даде на пијаните и несовесните возачи кои прават хаос во сообраќајот? Што да им се даде на оние кои не минуваат на пешачки? Што да добијат оние кои не почитуваат сообраќајни правила? И за крај, каде се полицајците за да казнуваат на лице место несовесни учесници во сообраќајот? Ги нема. А и кога ги има - не вршат никаква работа.

    Викендов бев сведок на една случка, нормално во Центар. Се случуваше на раскрсницата кај Црвен Крст. Автомобил си сврте непрописно пред носот на една полицајка, а нејзе око не и' трепна. Јас мислам и да не' прегазеше, немаше да реагира.

    А за велосипедистите веќе и да не зборувам...

    Ете така, проблемов со сообраќајниве несреќи е многу покомплексен и подлабок отколку што мислиме. Многу работи треба да се сменат и додека не се случи тоа, ќе гинат како пилци луѓе по улициве. Затоа, со среќа нека ни е секој ден кога ќе си го пречекориме прагот од домот...
     
    На cresa-jagoda, Bender Rodriguez и jovanovska94 им се допаѓа ова.
  2. butterfly*

    butterfly* Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2015
    Пораки:
    1.562
    Допаѓања:
    1.906
    Пол:
    Женски
    Ova e treta svetska vojna samo nikoj nemoze da se sveste.Taa e pocnata i da vi kazam deka mn mn poveke narod ima izumreno sega otkolku vo 1 i 2 svetska vojna pozz
     
  3. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Lele naslovov kako da e izezen od nasive eftini portali.

    Kako sto sme za site raboti nazad,taka i za soobrakajnata kultura.Mozebi so toa sto bi imale metro,a nema da imame ke se namali soobrakajot i nemilite nastani,ama kojznae.
     
  4. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Nokva mi se zaledi krvta. Se vrakam od rabota i na partizanska kaj apce luge edno dete nemase ni 7-8 godini zatrcuvanje od partizanska trca da premine ulica od kaj apce nakaj univerzalna. I vo isti moment se pali zeleno za abtomobili sreka avtobusov go vide ali samo zamiziv sto ako kolata vo drugata lenta naglo trgnese. Toa dete nokva prezivea bez problem no utre.... Jas samo zamiziv i nesakv da ppmislam na loso. Da e moe .......more kotek kakov sto vo zivotot nejadel. Se prasuvam koj e kriv..... Dali pesacite ili soferite.
     
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Јас во Мк не возам. Паркира секој каде стигне, ниту жмигавец дава ни ништо, му текнало тука има слободно место, ќе си закочи нагло и ќе паркира. Уште на сред пат што не сум сретнала паркирана кола, од двете страни на улицата возила, останало пат колку две коли да се разминат со лазење и тоа залепени една до друга. Првенство на минување, што беше тоа? А да, кој прв се напика тој прв треба да мине. Пешак уште од небо што не ти паднал пред кола, од сите страни излегуваат, претрчуваат, си се шетаат по улица како на тротоар да се, па ќе видиш застанале муабет си прават, снајди се ти, сврти малку, маневрирај и помини си, некој на улица треба да стои. Демек ако е на крајот од улицата не се важи, тоа исто како тротоар да ти е.
    Среќа во помалите места претежно мали и тесни улици се па се вози побавно и затоа изгледа помалку несреќи се случуваат, инаку таа сообраќајна некултура, што од возачи што од пешаци, не е на арно.
     
    На Daydream и JuLleE им се допаѓа ова.
  6. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.385
    Допаѓања:
    34.195
    Пол:
    Женски
    Не верувам. Ние сме нација која да може и во спална би одела со кола. Ете толку сме мрзеливи.
    Подеднаква вина имаат и пешаците и возачите. Крајно некултурни без никаква грижа за туѓиот живот. Не верувам дека би помогнале и подрастични казни, бидејќи за едни важат за други не.
    Треба од дома да се почне со правилно воспитување за сообраќајна култура, меѓутоа кој да воспитува кога родителите се бетер, а и на училиште не знам колку посветуваат внимание на овој проблем.
     
    На crimson и galapce им се допаѓа ова.
  7. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Ххх...кога знам дека една школска другарка положи на 5-6 пат ми се превртува во стомак...типката шрвиот пат се скарала со комисијата(незнам зошто),вториот пат се качила на тротоар(а тој тротоарот е 20cm висок)8-| , третиот пат на раскрсницата не видела дека камион идел од десно поминала за малку под него сите ке ги напикала(па се смее кога го кажува ова) :fubar: четвртиот пат поминала на црвено не видела дека црвено било....и некој ден нема да види дека стојам на тротоарот ке се качи ке ме смачка...па шо гледала пи*ка и мајчина....И! ОНА ПОЛОЖИЛА...иди бегај бе!
    Па ако и на 2ра не положиш батали,ко глеаш не те бива.
    Па и дечуриите-"фраерите" шо изиграваат брзи и бесни нека се чукнат во главата малку што се може да направат нешто/некој да испадне пред него. И оние што сакаат да си прават муабет на сред пат, нека се чукнат малку...застанал/а до колата на сред пар муабет прај, а тој што чека одпозади ке почека,секако нема попаметно нешто да прави.
    Или пешаци што одат по патот развлечени наместо по тротоарот, а има и такви мајки што наместо на тротоарот,количката со детето,ја туркаат по патот пошо порамен бил -.-' абе...некои за пешак треба да полага прво па посем се по ред па да стигне до кола...сообраќајната култура ни е на најниско ниво(секоја чест на исклучоците),никој веке не внимава ни кај оди ни како ни кај вози нит пазат....посем ке викаат лелееее ја удрија лелеее го прегазиле епа ке биде лелеееее додека не се свести народот и шоферите и пешаците.
     
    На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
  8. citiesinflames

    citiesinflames Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2012
    Пораки:
    272
    Допаѓања:
    391
    Пол:
    Женски
    Хахааа ееее ја и тоа сум го видела....во мојава чудесна гевгелија колата фино лепо беше паркирана на сред пат 8):fubar: еххх што немав време да ја сликам со доказ ке бев
     
  9. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.120
    Допаѓања:
    76.420
    Пол:
    Женски
    Кај ни е спасот? Никаде не ни е. Сум поминувала на пешачки чувствувајќи се виновно затоа што на некој му се брза и уште ти зборува глупости што поминуваш на пешачки. Пешаци ни криви ни должни страдаат заради збеснати возачи. И што е уште потрагично, не ги затвораат, не им судат или и да им судат нема да им пресудат ништо.
     
  10. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.218
    Допаѓања:
    124.214
    Не знам кој е полош, дали пешаците или возачите, ама велосипедистите се најлоши. Секој дена, на истата раксрсница, по неколку велосипедисти минат на црвено,, возат кај сакаат и како сакаат, а еден од нив и детето летово си го возеше позади.

    За возач на моторно возилоо треба возачка, ама за велосипедист еден точак и глуп мозок, ништо повеќе. Возат ко да се во автомобил, па ко да се пешаци. Кола ме нема удрено, велосипедист да.

    А за пешаците што претрчуваат преку улица на две полни... Епа ако видите некој од кола како вреска по нив и сочно ги пцуе јас сум. Ги гледам во фаца и ги пцујам со напомена дека треба да загинат и дека кучињата треба на гробот да им мочаат, па се лутат. Не бе простаци, поарно да се засрамите некогаш, отколку маж ми да ги згази и после он да гние во затвор, детето да нема татко, оти глупаците ги мрзи до пешачки да отидат.

    Се срамам од некултурата во земјава. Како Истанбул сме.
     
  11. honesty

    honesty Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2011
    Пораки:
    243
    Допаѓања:
    296
    Јас вака да си кажам за мене. Доста сум подвижна низ град зашто така ми налага работата. Се возам и со автобус, и пешачам и користам и службена и моја кола кога ќе ми бидат на располагање, и можам да кажам дека ги разбирам сите страни. Според мене, проблемот е што ставија семафори буквално на секои 50 метри, а зелени бранови ретко каде има, па тоа им ствара голема нервоза на возачите затоа што повеќе стојат на семафори отколку што возат. Па кога на тоа ќе ги додадете и пешачките премини...А ако сте со автобус застанувате и на семафори и на станици и на пешачки...т.е. на секои 20 метра. Мора да ја видите ситуацијата и од аспект на шоферите пред да ги обвините сите дека се безобразни. Затоа, кога сум пешак, секогаш чекам да се соберат уште два-тројца пред да тргнам да преминувам улица.
    Е сега, никако не оправдувам тазе шофери, па под дејство на алкохол, па к**чење со незнам какви коли...ТОА НЕ
     
    На Yipman2 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.910
    Допаѓања:
    32.510
    Пол:
    Женски
    Во денешно време секој може да земе возачка дозвола. Плати и завршена работа. Често гледам како млади дечки возат скапи автомобили и мислат дека улиците се нивни. Изгледа мислат дека се фраери. Како да се на трки. Има и пешаци што не внимаваат. Многу пати гледам како пешаци поминуваат на црвено, особено старците. А за велосипедистите што да пишам. Ретки се оние што возат како што треба. Повеќето возат покрај улица. Ги разбирам до некаде. Еден куп автомобили има паркирано на тротоарите, па за велосипедистите ретко има место.
     
    На P.S.love му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Yipman2

    Yipman2 Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2010
    Пораки:
    4.029
    Допаѓања:
    25.020
    Пример на партизанска мораш да возиш со 60-70 да ги фатиш сите семафори зелени , и мислам дека само таму е така наместено , а другите не ни имаат наместено некаков бран :D
     
  14. MiloMalo

    MiloMalo Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2011
    Пораки:
    891
    Допаѓања:
    2.916
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    Ова вистина е? :^)