1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соопштување на одлука за стапување во брак. Како?

Дискусија во 'Брак' започната од anetta-elizabeth, 23 јануари 2011.

 1. anetta-elizabeth

  anetta-elizabeth Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  вака јас сум од Македонија ама зивеам во Америка веке подолго време. Јас и мојот дечко сме заедно веке скоро година дена и решивме да се стапиме во брак. Моите во МК се пресрекни ама неговите не знаат денес конечно собравме храброст да им каземе ама некако немаме некој посебен план ако не дозволат. Ве молам дајте некои идеи како да постапиме. да соопштиме а да не биде многу болно. јас сум 20 а тој има 21. ве молам помош
   
 2. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  брак

  леле колку мали!!!! Абе зошто вака? А план некој посебен нема, не се грижи ако сте одлучиле свети Падапија да слегне не ве запира. Само мислам дека не требало одма на твоите да му кажуваш, да не испадне некои глупости а тие да се израдуваат. Позз
   
 3. anetta-elizabeth

  anetta-elizabeth Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  брак

  Моите знаат дека неговите не знаат а инаку мора ова да го направиме многу брзо зошто не мозам да се вратам во МК ако не се омазам, а ако се вратам нема никогаш повеке да го видам (ке имам забранет влез во америка!
   
 4. Alanna

  Alanna Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.120
  Допаѓања:
  482
  брак

  Некако премногу сте ми млади за брак :) А и мислам дека нема некаков план за да ги убедите родителите на дечкото :|
   
 5. anetta-elizabeth

  anetta-elizabeth Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  брак

  ај посакајте ми среќа!
   
 6. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  брак

  Со среќа, кажи ако бидне да ти честитаме официјално. батали годините ако се сакате ако сте сигурни, неговите и да се бунат што можат? Тоа е тоа само храбро, немој да си се вратила тука!!
   
 7. anetta-elizabeth

  anetta-elizabeth Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  брак

  Фала ти fearless ме охрабри многу го сакам и тој ме сака па нека пукнат душманите ке ве известам што ке се случи
   
  На lovergirl19 и UbavkaBube им се допаѓа ова.
 8. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  брак

  Со среќа!!! Ако постои љубов, постои се и се ќе биде добро....(само....немој да се залетуваш по Америки-Чемерики, по документи и не знам што ли уште не.... :!: не за друго, ако е само заради тоа е од старт утната работа, мила) А доколку е вистинска љубов јас се извинувам!!! А за соопштувањето на неговите родители, па нема простор за паника и нема што тука многу, многу да се објаснува. одете кај нив на гости, седнете на масата (читај асталот) кажете и на мајка му домакинке дури троа од ракијата да го утепаме малерот (се зезам нормално :lol: ) и едноставно кажете им дека ќе се венчате и тоа е тоа. Уште еднаш со среќа нека Ви е! :clap: :clap: :clap:
   
  На lovergirl19 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Стварно храбар чекор, ама нек се угоде со вика Цацко :D :D :D :D
  Ако се сакате нека ви е со срека и се најнајубаво ви посакувам!
  Се надевам ке пишеш што се случило :)
   
 10. LadyN

  LadyN Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 октомври 2010
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  124
  Со среќааааааааааа... верувам се ќе излезе на добро :)
  Just think positive!
   
 11. ana-banana

  ana-banana Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  1.277
  Допаѓања:
  751
  Пол:
  Женски
  Љубовта незнае за години :lol: штом така решиле нека стапат во брак, секако и помали деца влетуваат на ваков чекор. А што се однесува до родителите на дечкото нема убедување, едноставно им кажувате и ако прифатат добро ако не нивен избор нема што да се замараш. Едноставно викнете ги негде на ручек и кажете им дека имате да им соопштите нешто важно, дека со нив сакате да ја споделите среќата. Ќе им речете ние се сакаме и едноставно решивме да стапиме во брак па се надеваме дека ќе го добиеме вашиот благослов и тоа. Ако прифатат супер, ако не нема да бидеш ни прва ни последна снаа што не ја сакаат свекорот и свекрвата :) така да не се нервирај. Љубовта нека ви биде посилна од се. Па пиши што ќе бидне :)
   
 12. inimini

  inimini Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2011
  Пораки:
  215
  Допаѓања:
  72
  Прво да ти честитам. А друго прочитав од ана-банана напишала дека нема да бидеш ни прва ни последна што неговите не ја сакале и така е точно а и кога се сакале е моето прашање? Никогаш. Ич да не тие гајле за неговите кога имаш подршка од твоите. А за годините е и несте млади затоа што сега во пубертет многу порано се влага. Моите исто на толку години се земале и многу убав брак имаат еве уште малку 40 како се заедно. Мој совет е да седнете двајцата сами прво и да поразговарате ако во случај не прифатат дека тоа најнормално ке го сватите и дека тоа што сте решени дека ке го направите еве ти еден пример само Незнам во кој град во МК се сакале двјца млади тој само бил вработен. Ни двете страни не се согласувале да бидат они заедно уште додека биле во врска но еден ден си ги викнале кумот и старосватот и отишле пред матично и црква и се венчале а на нивните им кажале после тоа, а сега не само они двајца што преубаво живеат туку и родителите им помагаат, се дружат меѓу себе. Со среќе па пиши како е.
   
 13. Libra88

  Libra88 Популарен член

  Се зачлени на:
  7 септември 2012
  Пораки:
  1.433
  Допаѓања:
  2.993
  Здраво женски,
  Јас и дечко ми живееме заедно веќе две години и преубаво ни е.. Сакаме да се венчаме, само не знаеме како да им соопштиме на родителите :$
  Ве молам споделете искуства...
   
 14. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.358
  Допаѓања:
  21.331
  Пол:
  Женски
  А зошто е проблем соопштувањето? не разбирам
  Ќе ги поканите на гости и во исто време ќе им кажете. Па вие и онака живеете заедно
   
 15. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.708
  Пол:
  Женски
  Мамо, тате, уи ар гетинг мерид, јор аргумент ис инвалид. :!:
   
 16. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.010
  Пол:
  Женски
  Ние на родителите им соопштивме дека сум бремена, а со тоа и се знаеше што следи.
   
 17. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  15.566
  Допаѓања:
  31.590
  Пол:
  Женски
  Истото беше и кај нас. Свадбата беше 2 месеци после веридбата.
   
 18. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Jas sama I'm soopstiv.
  Decko mi me pobara za zena I mi dade prsten. Utredenta na dvajcata dodeka si pievme kafe I'm kazav deka imam nesto da I'm pokazam, go donesov prstenot I I'm kazav da se spremaat za veridba I svadba.
  Vednash mi rekoa da go pokanam decko mi na rucek, ne deka prvpat doagja kaj nas,, ama sega sakaat I oficijalno od nego da slusnat.
  Dojde I kako sto e red ja pobara mojata raka od tatko mi.
  Ni dadoa blagoslov I pocnavme so podgotovkite za veridba. :)
   
  На SV1911 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Melanija Meli

  Melanija Meli Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јануари 2016
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  10
  Пол:
  Женски
  Дајте некоја идеја..стварно незнам дома како да соопштам.дечко ми за некој ден кр ме бара за жена.незнае да сокрие ни он ни свекрва ми хаха а и му прочитав еден разговор па така се осигурав.а и нормално дека ке се земеме правиме бебенце.
  На мајка ми дома и кажав ама стварно незнам како на татко ми ...имав долга врска мн долга и раскинавме со овој дечко татко ми не се знае а можда не ни знае дека имам дечко .јас ке бидам надвор од мк кога ке ме побара лелеее незнам како да соопштам помагајте мн ми е страв...
   
 20. LivingGlam

  LivingGlam Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  6.075
  Допаѓања:
  56.306
  Пол:
  Женски
  Зошто да ти биде страв? Ти веќе се спремаш да станеш родител, возрасна жена си (се надевам :D ) и нема потреба од страв. Едноставно ќе им кажеш и сигурно ќе бидат среќни за тебе. :)
   
  На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.