1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Соочување со сопствената секусална ориентација_Coming Out

Дискусија во 'Психологија' започната од LGBT, 20 јули 2011.

  1. Captain-Omni

    Captain-Omni Популарен член

    Се зачлени на:
    2 септември 2013
    Пораки:
    662
    Допаѓања:
    5.231
    Сега навлеговме и во темата вегетерјанство, ама и тука ќе ти го поставам исто прашање. Зошто јадење свиња не е океј, а јадење сончоглед е океј? Зошто треба да има граница која цвеќето го одделува од животното и едното е прогласено за храна, а другото за животно кое не треба да се јаде. Бидејќи животното има очи и се движи? Зошто треба да биде тоа границата или која и да е границата која сакаш да ја поставиш. Факт е дека на крајот се работи за две живи суштества кои се репродуцираат и се живи.

    Затоа кога велиш етичка страна, всушност само си поставуваш себеси хипокритичка позиција и оправдуваш еден чин додека истиот чин за друго живо суштество го прогласуваш за неправилен, за „ерес“.
    Исто така, луѓето се карнивори последниве два милиони години, така што муабетот за еволуцијата не ти држи вода.

    Намерно ги ставив овие примери со зоофилија и педофилија, зашто знаев дека нема да оправдаш секс со деца, јадење животни, ама ќе оправдаш убивање дрва. И луѓето кои се глуви, неми и слепи, пак се луѓе, ако не се исти како нас. Ми ја сфаќаш метафората, нели? ;)

    Јас ја поддржувам иницијативата за анти-дискриминација на ЛГБТ заедницата коплетно, ама многу ми пречи нагласената пропаганда која ја води ЛГБТ заедницата според која малтене само тие се малтретирани на планетата, што апсолутно не е точно.

    Луѓето се дискриминирани по секоја основа, секој ден, секаде. Луѓе лошо облечени, луѓе грди, инвалиди, мали, големи, дебели, анорексични, секаде имаш дискриминации. Кој од нас не бил малтретиран во школо? Ако ништо друго, сигурно од професори бил човек малтретиран и сакал да се откаже од школо.

    ЛГБТ пропагандата е всушност врв на снобизмот, ароганцијата и себичноста, зашто оние неколку милиони малтретирани геј луѓе на планетата се ништо споредени со оние неколку илјади деца кои секојдневно умираат од глад на земјата, од жед, од студ, од расистички испади и воени напади ширум африките и азиите, вести за кои не слушаш на СиЕнЕн, светот е Содома и Гомора на секое ќоше и плачењето дека некој ве мрази зашто сакате ист пол за мене е крајно дегутантно и бесмислено.
     
    На jovanovska94 и Lella им се допаѓа ова.
  2. x.Daisy.x

    x.Daisy.x Популарен член

    Се зачлени на:
    24 август 2010
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    13.399
    Најверојатно затоа што имаат мозок животните? Животните ги размножуваат се со цел да ги убијат еден ден. И кај растенијата е до некаде така ама тие не чувствуваат, не размислуваат, итн. Плус сигурно се одгледувани во многу подобри услови од животните. Ако сакаш да дознаеш повеќе за ова имаш 101 видео да изгледаш.
    Како и да е, ова ко не е тема за вегетаријанство, туку за ЛГБТ.

    Мене ама ич не ме засега дали некој е геј или не. Се додека не гледам што прави, ич не се замарам.
    Сега дали го категоризираат како болест или не, тоа е друга работа, едноставно мене не ми прават никаква штета така што немам зошто да сум против.
    Хипотетички и да беше болест, нели ментална и да имаше лек, мислиш тие не би сакале да се излечат? Животот им би бил 100 пати полесен, и поедноставен. Да беше тоа така лесно..

    Сакаш да кажеш дека ја сум дискриминирана дека ако ми се свиѓаат двајца мажи не можам да сум во брак со двајцата во исто време? Нема тоа никаква врска, едноставно така е дефиниран бракот моментално - заедница на еден маж и една жена, и е забранета полигамија.
     
  3. Night Rider

    Night Rider Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    715
    Пол:
    Машки
    Па и тоа е дискриминација, на полигамните лица во случајов. Ако недискриминација важи само за една категорија а не за друга тогаш повторно имаме проблем.
    Зошто да не можат полнолетни луѓе со меѓусебно согласување да стапат во брак со две или двајца? :)
     
  4. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ne tuku placete za diskriminacija.Pa duri i za vo skolo.Pa i mene mi se potsmevaa deka sum edinstvena so zolto bebeska boja na kosa pa sto?Trebase da organiziram protesti protiv tie sto smetaa deka e toa nenormalno pa ne me sakaat vo drustvo?..go izbrkale od rabota deka gej..pa sto?..ako imam svoja firma jas ke si odlucam sto sakam vo timot..ako nekoj i toa ne go prifaka i togas treba da protestiram?..sooceni ste so toa sto ste samo togas koga znaete da se nosite so toa.a stom kukate togas ni sami ne se prifakate.kako ocekuvate drugite da ve prifatat?
     
    На x.Daisy.x му/ѝ се допаѓа ова.
  5. BlueHeart

    BlueHeart Популарен член

    Се зачлени на:
    6 јули 2012
    Пораки:
    237
    Допаѓања:
    469
    Пол:
    Женски
    Хетеро сум ама ги подржувам на хомосексуалците, не знам како некој не ги прифаќа, бидејќи кои сме ние да кажувам дали група на луѓе треба да имаат еднакви права или не?! Ако не прифаќате хомосексуалци тоа е една работа, ама зошто ги споредувате со зоофили или педофили?! Не е исто! Луѓето кои се во хомосексуална врска без разлика дали две жени или двајца мажи никој не ги присили на тоа, самите си одлучиле да стапат во разумна врска бидејќи тоа го сакале. За разлика од тоа, педофил искористил дете кое уште не било свесно за ништо што се случува и после тоа можно е да има трауми цел живот. Исто и со зоофилите, присилиле животно без разум! |(
    И како можете да споредувате тоа што на некого не му се допаднала вашата боја на коса со неможењето да стапиш во брак со личноста која ја сакаш (и која те сака, значи не присилуваш никого). :fubar:
     
    На Lolo5 му/ѝ се допаѓа ова.
  6. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Sporedbata bese so kukanjeto za se i sesto..I izigruvanjeto zrtva.Ne e toa edinstven nacin za ostvaruvanje na svoite sonista i odenje ramo do ramo pokraj site.Razlicnosti postoele i ke postojat...Brak i imawe deca e za masko i zensko...Ako ova barame sega vo idnina sto ke barame?Semejstvo vo trojki?..a da se sakaat ama ic nemam protiv..masala i bajagi sme off.
     
  7. bperov

    bperov Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Еве и јас да се замешам. Јас пред неколку години дознав дека сум неплоден и дека никогаш нема да можам да имам деца и тоа природно, така сум се родил. И сега што е запишано во мојата ДНК?Изгледа нешто неприродно ;)
     
    На MajklMK, kjukli, crimson и 4 други им се допаѓа ова.
  8. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Незнам медицински што ти е проблем т.е дијагноза но можеби кај тебе настанала некоја мутација на некој си дел од хромозон на пр. односно при самото формирање на ембрионот од некои си причини не се оформил како што треба, ако така си се родил или пак кај машки бебиња од 7-8мес. од нивен живот кога се спуштаат тестисите можеби тогаш настанал некој проблем. Ова само парафразирам, бидејќи како што кажав не ти знам дијагноза. А извини вака но кој лекар ти кажа дека си се родил неплоден?!?
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не знам што гледате чудно кај геј луѓето. Луѓе се, јадат, пијат, имаат 2 раце, 2 нозе, 2 очи, исто како ние стрејт што сме. Не знам што е гадно, кога стрејт паровите го прават истото како и геј. Луѓе се, еднакви на нас. Имав една другарка, таа па со испран мозок до даска, мислеше дека геј луѓето не смеат да бидат на земјава, дело на ѓаволот биле... Е, ај шетај со крст и крсти се и вперувај го крстот кон геј луѓето како да се ѓаволи, бе!:devil: Исто и транвестити мразеше, али да не забегувам од темава.
    Исто како што на еден човек му се свиѓа зелена, а на друг плава, така и со сексуалната ориентација, на еден маж мажи на друг маж жени, или обратно. Нема чудно тука. Луѓето треба да ги почитуваме и да ги третираме како што сакаме да не' третираат, па и да им се интересите обратни од нашите.
     
    На MajklMK и kjukli им се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Зашто секоја тема за хомосексуалци мора да се претвори во дебата за тоа дали треба да ги прифатиме или не? Тоа не е темата, не мора да ги судите дури и овде.

    Дискриминација и малтретирање не е никогаш добро и секој има право да се побуни ако е дискриминиран. Исто така, единствена врска во која смеете да се мешате е вашата.
     
    На MajklMK, kjukli, Sanjichka007 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. bperov

    bperov Активен член

    Се зачлени на:
    5 март 2015
    Пораки:
    28
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Машки
    Здраво, проблемот кај мене е мутација така да не сум роден само со тој проблем, имам и други физички аномалии(претежно физички, ама малку). Инаку направив анализи на ендокринологија и тоа беше резултатот-отсуство или многу мало присуство на спермазоиди.
    А да не се одвраќаме од темата, некако ме погодува оваа со педерите зошто знам како е да бидеш дискриминиран поради тоа што си и што си се родил таков.
     
    На MajklMK, Papillon.Papi и Captain-Omni им се допаѓа ова.
  12. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Јас никаде не пишав дали ги прифаќам или не ги прифаќам туку само имам одговорено на прашањето ,,што е природно,, по мое сваќање.
    Кај нас мислам дека никој повеќе не ги дискриминира отколу што го прават тоа тие самите. Таков ни е ограничен менталитетот и сваќањата. Секој има право на избор и живот.
     
  13. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Не ги дискриминираат, а? Затоа познавам мал милион луѓе кои што се дерат „Смрт за педери“?:^)
     
    На MajklMK му/ѝ се допаѓа ова.
  14. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Па, познаваш мал милион на луѓе кои се со ограничен менталитет.
     
  15. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Скоро сите се со ограничен менталитет. Затоа има и геј луѓе што глумат стрејт.
     
  16. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Е баш тоа сакав да ти го кажам.
     
  17. 702706

    702706 Активен член

    Се зачлени на:
    1 јануари 2015
    Пораки:
    126
    Допаѓања:
    359
    Пол:
    Женски
    od sekogas sum sakala da bidam delo na gjavolot
    kamo da postoese
    uste poveke ke gi remetev vo temite za religija haah :D
    fala na poddrskata :*
     
    На kjukli и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  18. 123.Maki-first

    123.Maki-first Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 август 2010
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    107
    Пол:
    Женски
    Мене па ми беше малку потешко на старт, јас божем стрејт, одеднаш се заљубив во својата нова најблиска другарка кога почнав средно. Си мислев дека размислувањата да бидам со неа се затоа што сум немала дечко, но тоа не беше така - другата другарка која има девојка отсекогаш приметуваше како спрема оваа секогаш сум попустлива, ја опрвадувам, и ќутам, и удоволувам... И беше смешно. Меѓутоа кога видов колку е покварена како другарка воопшто, прекина да ми се свиѓа. По некое време си имав и дечко и се, си мислев дека не сум би, дека сум стрејт, но една моја другарка почна да ми се пушта. Така се одвиваа нештата, јас неа многу ја засвиѓав, скоро ја засакав, само што веќе бев премногу заљубена во нашиот бивши. Сакав да бидам со неа, но ми беше страв. Не сакав да ја повредам затоа што по некое време пак ќе посакав да бидам со машко, па како ќе и го соопштам тоа? Сеа ми се свиѓа една друга, таа па беше заљубена во мене во прва и втора година, но минатиот месец имаше девојка, нз дали уште идат... Сакам да бидам со неа, сакам да пробам, сфатив дека не може да се плашам така да не ја повредам зашто истото ми се случува и додека сум со машко, одвреме навреме ми се засвиѓува некоја и оладувам спрема него, но не знам како, со која да почнам. Многу ми е незгодно, не знам што ќе се случи, се плашам, јас ни на машко му се неам никат пуштено :/
     
  19. A.n.g.e.l.a.V

    A.n.g.e.l.a.V Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2012
    Пораки:
    803
    Допаѓања:
    2.402
    Пол:
    Женски
    Јас сум стрејт, ама немам ништо против геј паровите. Мене не ми пречи да видам машко и машко, или женско и женско како си разменуваат нежности. Им се восхитувам на тие што имаат храброст во јавност да се прикажат такви како што се. Особено за машките кои што се геј алал да им е, ретки се кои во нашето општество би го признале тоа, каде што од сите страни наидуваат на осудување. Само некако ми пречи кога видам машко во женска облека, односно трансвестит ете тоа не го поднесувам.
     
  20. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Им се восхитувам на луѓето кои имаат храброст да си признаат сами на себе пред се, а потоа и на сите останати дека се геј. Посебно на нашите простори, иако може да биде многу опасно. Жал ми е што се осудени на таков стресен живот и често на глумење целиот нивен живот. Би сакал да можам некако да помогнам, но освен мојата поддршка и ветувањето дека доколку имам деца ќе ги воспитам да ги третираат сите луѓе со почит, не можам друго да понудам.
     
    На Abrakadabra и kjukli им се допаѓа ова.