Форумџика на годината 2021
 1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сорос - за и против

Дискусија во 'Политика и настани' започната од daylight, 5 февруари 2017.

 1. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  2.679
  Допаѓања:
  3.385
  Последниве месеци сè позачестено можат низ македонските медиуми да се слушнат негативни ставови и обвинувања упатени до организацијата на милијардерот Џорџ Сорос дека таа се меша и штетно влиае врз збиднувањата во земјата. Слични обвинувања можат да се слушнат и низ други земји како што се Русија или неговата родна Унгарија (веќе долго време живее во САД).

  Што мислите, дали тој преку неговите фондации и организации има повеќе негативно или повеќе позитивно влијание врз развојот на македонското па и другите општества?

  Тој самиот велел дека целта на отворањето на неговата фондација во 1984 година во Унгарија уште за време на социјализмот имало за цел да го промени политичкиот систем во подемократски. Тоа и се случило и генерално унгарците се среќни поради тоа. Интересно во неговата родна земја токму оние кои најмногу го напаѓаат (политичарите кои се на власт) денес се оние кои ги користеле неговите фондови во форма на стипендии и друга финансиска подршка. Испаѓа, доцните осумдесетти и раните деведесетти години од 20. век Сорос организацијата им била добра, но сега кога истата ги критикува (или можеби клевети?) повеќе не им чини. Немам слушнато но претпоставувам дека и македонските политичари било да се десно или лево ориентирани биле корисници во минатото или денес на услугите на оваа фондација.

  Несомнено дека таквите организации можат да имаат влијание врз општествата, но сметам дека не може нивното влијание да се гледа исклучиво црно - бело.  п.с. Не сум соросоид, ниту вмроид и никогаш немам користено нивни фондови и услуги.
   
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.708
  Пол:
  Машки
  Само омраза и негативност сее сорос .Само ќор и глув не може дс увиди што д неговата цел ..
   
  На Bezopasna2002, okcenzi и Liu им се допаѓа ова.
 3. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  2.251
  Пол:
  Женски
  Против.....тежок психопат, мислам дека ако бил нормален човек немало да ги прави некои работи не само кај нас туку општо по светот :)
   
  На Bezopasna2002, PaLaVa и ADOKI им се допаѓа ова.
 4. Maarina

  Maarina Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 декември 2012
  Пораки:
  171
  Допаѓања:
  164
  Пол:
  Женски
  Protiv, suvishno e bilo shto da se komentira.
   
  На Liu му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  Поточно оваа тема е направена `` ЗА СЕ Е КРИВ СОРОС ВО МАКЕДОНИЈА ``
   
  На biGirl и LollySky им се допаѓа ова.
 6. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  19.162
  Стварно мислите дека Сорос ви е крив за бедата и мизеријата во државата?
  Е многу гледате Сител.
  Што добива Сорос ако штетно влијае во Мкд?
  Сорос ги исели младите и по цели фамилии во странство?
  Сорос го воведе глупавиот Кембриџ систем во училиштата за децата да немаат детство,тој да не си ставил пари во џебот од овој апсурден проект?
  Сорос ги управува фабриките како Дрекселмаер каде работниците работат како робови?
  Сорос ја испразни источна Македонија?
  Нити сум сдсм нити вмро ама тоа труење на народот мора да запре.
  И погоре дел од коментарите да не се тажни би биле смешни.
   
  На ванилала, Dabria, blackwave и 20 други им се допаѓа ова.
 7. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  4.266
  Пол:
  Женски
  Jas vaka naiven post odamna ne sum videla ... ako nikoj nema nikakvo vlijanie nikade i interes, zs im se razuznavacki sluzbi pusteni po cel svet, zs sluzbite sorabotuvaat megju sebe, zs CIA dobi naredba da ne sorabotuva so Soros ... mn naivno ili taka treba da izgleda za da se frli fokusot na odredeni temni damki kaj nas, a da se ispere drug ... i kako Kembridz im go odzema detstvoto na decata ? ne deka e sovrsen megjutoa non sense e, plus toa samo nekolku predmeti se po toj sistem.
   
 8. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  19.162
  Ахам ,да заради разузнавачките служби на Сорос голем дел од народот тука е без работа а уште поголем дел заради тоа е иселен од Македонија.(y)
  |(
   
  На blackwave, cresa-jagoda, AnastasiaWinter и 8 други им се допаѓа ова.
 9. Liu

  Liu Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2016
  Пораки:
  665
  Допаѓања:
  2.251
  Пол:
  Женски
  Никој не спомна дека Сорос е крив за тешката состојба во земјата. Изгледајте некој документарци за Сорос и заинтересирајте се за неговата биографија и животот, ете не мора наши нека бидат странски документарни филмови многу работи ќе ви станат појасни......инаку тука нема врска вмро, сдсм....сиромаштија, напуштање на земјата туку визијата на еден човек која сама по себе претставува комплекс. Инаку ете колку за почеток тој бил евреин а потоа во втора светска војна на негови12 години посвоен од богат државник за да не биде убиен од нацистите .....Подоцна учествува во конфискација на имоти и протерување на евреи. Во деведесеттите ја предизвикува ,,црната среда'' во Британија. Односно за време на британската валутна криза преку својата фирма Квантум со позајмени пари ја става во ризик британската фунта и заработува билион долари кладејќи се на самата фунта. Народната банка на Британија ги троши сите резерви во неуспешен обид да ја спаси својата валута,а тој станува познат како ,,човекот кој ја урна Британската банка'' . Британија ја доживува најголемата економска криза. Ова тој си го смета како голем личен успех. И ред други работи. Овде не се работи конкретно за влијанието во Македонија ( иако доста навлегува преку ,,Отворено опшество'' и ,,Метаморфозис'' ) туку работите кои тој ги предизвикувал во текот на неговиот живот.
   
  На Bezopasna2002, Abeja, PaLaVa и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  4.266
  Пол:
  Женски
  Da, tocno taka, najdi analizi I planovi za toa kakvo naselenie treba da IMA balkanot, za koi Plato da raboti I tn. Citajte I gledajte podlaboko.
   
  На Bezopasna2002 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  И мене не ми јасно за ова перење на мозок. За се е крив СОРОС па дури и за загадениот воздух, а она па протестите за десоросоизација ми се смешни...
   
  На daylight му/ѝ се допаѓа ова.
 12. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  19.162
  Не бе @Outlook зошто да се мачам да барам анализи кога вие се знаете,ама заборавате дека по форуми и интернет има и малку по паметен народ а не се пензионерите кои слушат Сител па тешко дека ќе им ги наметнете вашите налудничави ставови.
  Еве ќе почнам да праам анкета од другарките и пола клас од средно кои се по белиот свет што најмногу ги испровоцира Сорос што си фатија патот од Македонија |( Боже што се нема да слушнеш,претпоставувам дека ти е идол Каракамишева па и дека младите заминаа од невозвратена љубов,ама пак Сорос умешал прсти :D
  Инаку,за се си во право ете ај :D така е (тап тап) не ме цитирај прескокај ги мислењата кои се косат со твоите и мирна глава.(lalala)
   
  На Asteri, blackwave и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. Outlook

  Outlook Популарен член

  Се зачлени на:
  5 септември 2015
  Пораки:
  2.660
  Допаѓања:
  4.266
  Пол:
  Женски
  A mene voopsto ne me voznemiruvaat tvoite mislenja, IMA I kriticka masa vo drzavava Sto ne stavaat se na ime na Latas :) pozz
   
 14. elimkd

  elimkd Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  4.741
  Допаѓања:
  34.821
  Пол:
  Женски
  Абе само јас гласав НЕЗНАМ??
  IMG_5490.GIF
   
  На ADOKI, Victorian, PaLaVa и 2 други им се допаѓа ова.
 15. V.odolija

  V.odolija Популарен член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2014
  Пораки:
  1.073
  Допаѓања:
  19.162
  На мене искрено незнам дали таквите мислења повеќе ми се тажни или смешни,ама ни најмалку не ме вознемируваат.
  Имај убав ден
   
  На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
 16. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.136
  Пол:
  Женски
  А-ха, зошто тогаш не испитуваш овде кој што и како мисли ако не си ништо од тоа... па уште анкетата јавна, аман веќе, ни во форумов немам верба.


  Шегата на страна, бидејќи ѓаволот ја однел
  Ни треба и тема за Чадорот
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Последна измена: 8 февруари 2017
  На daylight, theowndemon, Priroden и 3 други им се допаѓа ова.
 17. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.795
  Не е крив сорос туку продадените души кои работат за сорос а тука во Мк ги има многу.
   
  На Bezopasna2002 и Liu им се допаѓа ова.
 18. LollySky

  LollySky Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2016
  Пораки:
  2.936
  Допаѓања:
  13.987
  Пол:
  Женски
  Редно е, да, никогаш не сфатив кој е тој чадор за кој блада Мирка.
  И за жуто комбе, странски служби и Бранко е крив по една тема :!:
  Паранојата е страшна работа.
   
 19. NeoX

  NeoX Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2017
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  572
  Пол:
  Машки
  Causality, не можеш да имаш непрофитаблина организација без злодела, како ќе опстои ако не постои ПРОФИТ.
   
  На Liu му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Maro87

  Maro87 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2013
  Пораки:
  1.351
  Допаѓања:
  5.392
  Пол:
  Женски
  Овде нема продадени души т.е. такви кои се против државата. ставете си го вглава тоа, и доста ви вртат центрифуга. Дај малку заозбилете се...