1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.645
    Пол:
    Женски
    Нашиот градоначалник одобри децата од 4 год да можат да одат на градинка:dance:.Па ми пратија од градинката меил дека Сенатот одобрил и големата може да тргне.Само до кога да видеме|(.
     
    Последна измена: 6 мај 2021
    На gjoker4e, Lorins, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  2. MaMana

    MaMana Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Девојки не знам дали вчера прочитавте, ама за вакцинација со Астра Зенека е укината приоритизација на групи. Секој кој сака да се вакцинира може од одма да се пријави кај матичниот лекар.
    Јас сабајлево кај мојот бев прва:D Ми кажаа штом ги добијат вакцините, веднаш ќе ме контактираат.
    Со лесно на сите(y)
     
    На gjoker4e и Chantal им се допаѓа ова.
  3. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Јас вчера на Tagesschau прочитав за Астра Зенека. Пишуваше дека е одобрена за сите возрасни групи. Без приоритет, кај матичен лекар.

    Ама знае некој што стана со тоа дека не е безбедена за возраст под 60 или колку и да беше‽ Политика?! Прашањево ми е озбилно, не сум во тек со нови информации.
     
    На gjoker4e и Chantal им се допаѓа ова.
  4. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Јас едвај чекам да се вакцинирам ама искрено не знам со сите забрани не е безбедна, па безбедна е од таа возраст до таа и слично. Искрено најблиското семејство ми е со тромбози и се плашам, генетика.

    Незнам дали знаете дека секој вискоризичен пациен има право двајца од неговата околина да се вакцинираат со приоритет. И за трудници важи ако тие не се вакцинираат двајца најблиски имаат право зошто се во контакт цело време. Потврда дава хаусарцт или гинеколог.
     
    На Ava.84, gjoker4e и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Јас последна ќе се вакцинирам, причини непознати.
    Денес случајно се погодив на место каде што и се вакцинирале. Списокот беше со Астра Зенека и сите над 60 години. После вакцината им викаа на сите да седат тука 10 минути и ако им е добро може да си одат после десет минути.
    Додека одев па до тука на бесплатен пункт за тестирање долга редица чекаат за тестирање. А јас си имав умислено дека никој не се ни тестира на тие пунктови.
    И на еден фризер видов дека ако сакаш да одиш на фризер тие бесплатно те тестираат на лице место.
    А ваму кај што ги вакцинираа само си викам дека ако падне некој и јас со него ќе паднам ама никому ништо не му беше, стари, дотерани и насмеани.
    Си направив триста филмови дека седев во просторија со штотуку вакцинира, како вирусот лази и доаѓа накај мене. :rofl: :rofl: :rofl:
    Нели на штотуку измислена вакцина не треба да ги мешаат штотуку вакцинирани со обични смртници? Јас се изненадив колку лабаво се одвива вакцинирањето, а таа што ја боцка вакцината имаше како наметка зелена мрежеста како за комарци и од белите маски. Не беше како во почетокот кога беа докторите ептен наоружани и заштитени, сега лабаво ептен сите.
    Друго што слушнав дека пред вакцината ги прашуваат дали сакаат уште нешто да знаат за вакцината, а пред тоа не знам дали им кажуваат реакции од вакцината или што ама подолго збореа во таа собата.
     
    На SanelaS, Lianna Anna, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Како све може да се закаже за вакцина?
    Кај матичната кога се јавив рекоа не работат они со вакцини, да видиме на интернет.
    На интернет гледав завчера ама сеуште немавме писмо за приоритет и нели астра зенека не беа пуштени. Денес отварам стои само дека нема термини во мојот крајс, проверив и во соседниот и таму нема термини. Ми останува да се јавам на бројот? Ама ако е пребукирани сигурно исто ќе е. Има друг начин да закажам?
    И дали ако се ослободи термин во соседниот крајс смеам да закажам таму?
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    На интернет пишува да се јавиш на 116 117 за да закажеш термин за вакцина.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    На страната на фб од мојов ландкрајс сега случајно видов дека снемало термини за вакцина ама од вчера попладне ќе имало 4800 нови термини за наредните две недели.

    Што направи ти, закажа?

    Од утре кај нас без тест на фризер и по продавници, во јавен превоз може медицинска маска итн... :party:
    Ќе се врати по старо кога пак ќе е три дена по ред на 100. (lalala)
     
    На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Не се јавив на бројот, ама на сајтот уште стои дека нема термини. Ќе проверувам редовно. Мислам дека во петокот најмалце две големи фирми од регионов добија писма дека им следуваат приоритетно вакцини плус астра зенека за кој сака пуштија и одма све се букирало. Мм има писмо за приоритетна па ќе видиме што ќе го боцнат, а јас решив секако астра зенека да ја примам.

    Кај нас градинките се затворени една недела па вчера ни стигна дека ако не се покачи бројот во петок би требало да се отворат.
    Ајде нека падне под 100 И кај нас ептен сум за шишање ама не ми се чека пред тест центар, кога и да поминам има огромен ред.
     
    На Ava.84 и gjoker4e им се допаѓа ова.
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    Види како тука да не има во некои фризерници се тестираш на лице место значи 15тина минути пред терминот.
     
    На Ava.84 и Chantal им се допаѓа ова.
  11. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.243
    Пол:
    Женски
    43AC4C55-3778-4F2F-8D48-D58D8769F4CD.jpeg
    Го прочитавте ова?
     
    На Ava.84 му/ѝ се допаѓа ова.
  12. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    Мене ова некако не ми е верно. Официјално треба Фајзер да се одобри за деца над 12 сега мислам над 16 е ама и тоа сеуше се чека. За помалите мора прво да чека да се одобрат вакцините.
    Они возрасните неможат да постигнат да ги вакцинираат ќе прават задолжително за деца.


    Најдов еден хаусарцт што работи со вакцини, ама ме чуди на сајтов пишува дека Астра Зенека ревакцина за 6 недели. Нели беше 12 недели за АЗ? Има некоја примено АЗ?
     
    На Ava.84, gjoker4e и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  13. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.024
    Допаѓања:
    199.002
    Пол:
    Женски
    Нема вирус во вакцините, не се секирај. Само во кинеските. Другиве се сите модерни, само дел од вирусот имаат. Секако не може од вакцината да се заразиш.
     
    На mal.ecka, gjoker4e, Lianna Anna и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.073
    Одобрена е Фајзер за над 12, Израел кај и да е ќе почне да боцка.
     
    На Chantal и gjoker4e им се допаѓа ова.
  15. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Ама не е во Германија, а иде натака или‽ Сабајлево читав дека од СТИКО не препорачуваат вакцинирање деца, поради премалку информации/студии. Дали се реални‽
    Ќе се вакцинираш со Астра Зенека‽ Скроз сум во збунка со вакцинава. Прво не ја даваа на помлади, па еве сега за сите. Па беше ревакцина на 12 недели, сега на 6. Ништо не ми е јасно.
     
    На Chantal и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.073
    Информациите за вакцинирање деца ги мотаат медиуми од почетокот на годинава, за да испитаат терен. Да, стручната јавност не само што не е за, туку е против вакцинирање деца, ама стручната јавност беше и протов маски на отворено па не дека некој ги послуша. И за многу други работи, политичарите си водат политики, стручната јавност нека си стручнува.:|
    Се што видов во Израел, реприза гледам во Германија, би се изненадила да не е така.
     
    На Lianna Anna, Tajnaotrovna и gjoker4e им се допаѓа ова.
  17. MaMana

    MaMana Активен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2021
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    168
    Пол:
    Женски
    Девојки бидна!
    Сабајлево се вакцинирав со Астра Зенека и вториот термин ми е за 6 недели, 23.06.
    Сега за сега сум ок. Може и дека немам баш време да се паничам:D
    Со лесно на сите што сакате и се вакцинирате(y)
     
    На Ava.84, SanelaS, Chantal и 2 други им се допаѓа ова.
  18. Stellata

    Stellata Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2017
    Пораки:
    14
    Допаѓања:
    85
    Пол:
    Женски
    @Chantal @Lianna Anna Во Англија кога почнаа на 3 па скокнаа 12 недели и сеуште е така тука и за Астра Зенека и за Фајзер. Значи сите чекаме 12 недели овде, без разлика со која вакцина е. Дека почна да се копира што Англија прави со Астра а дека е нивна па они знаат е станата 12 неделна за секаде, ма ако му текнало некому тоа дека беше со друга цел да се опфати повеќе народ со прва, па сега Германија распоредила на 6 да биде оти веројатно постигнува со што план има направено. А може и со 3 недели, така и ја тестираа и првично одобрија.
     
    На gjoker4e, Chantal и Lianna Anna им се допаѓа ова.
  19. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Искрено не мислам дека ќе биде одобрено од комисијата за брзо време. А сега видов имале брифинг. Немам време да го гледам, ги разгледав само коментарите набрзинка. И веќе наидува на отпор. Генерално е недоверба во нова вакцина, направена за краток временски период, дури и од оние кои вакцинираат.

    Иначе јас ќе се вакцинирам со било која. Пошо сум на мислење дека е било која подобра од никаква.
     
    На Tajnaotrovna, Ava.84, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  20. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.264
    Допаѓања:
    8.360
    Пол:
    Женски
    @Lianna Anna па планирам ако успеам да добијам термин, а сега за сега е само таа за тие што не сме приоритетни. И јас сум со ставот подобро било која отколку никоја.
     
    На Ava.84, gjoker4e и Lianna Anna им се допаѓа ова.