1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

  1. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    На момент се фатив дека звучам исто како лајонес екипа жими мајка:rofl:
    Велам зарем никој не примети.
     
    На Kaetana, cresa-jagoda, Biljarkata и 8 други им се допаѓа ова.
  2. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Позитива на денот е досеткава со лајонес:D.
     
    На cresa-jagoda, Biljarkata, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
  3. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.999
    Допаѓања:
    279.391
    Женски јас и денес си барам симптоми :rofl:.
    Нека дигне два прста и друг дека не сум сама(facepalm):rofl:
     
    На Rose96, sanjaeva, mal.ecka и 8 други им се допаѓа ова.
  4. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    Таму не вложувам, имав едни познаници кои малтертираа на времето за да вложиме, кога видоа не сакаме изчезнаа и прекинавме контакти,си се гледаме само на слики на фб:D

    Туку времето убаво, кај нас се качил бројот на инфицирани за 300, бројот на мртви 8,ама се стари личности над 80 години.

    Ептен стравувам да не кажат само дома седење, јас имам пат до работата, пак мора да излавам, ама што ќе му правам на детето, а пролет и убаво време е надвор.
    Мислам дека е во ред меркава да се излегува без контакти.
    Возиме велосипед до парк и си играме само двајцата.
    Инаку синко оди на градинка, деновите кога јас сум на работа.

    Дани со лесно, побрзо да оздравиш:l:

    Мене вчера ме тресеше, а тт немав и се ме болеше. Па имавме кекс сос маж и магично се ми помина:rofl:
    Тоа ми бил лекот,психа ме мавало.
     
    На ma4e1311, cresa-jagoda, 1209 и 7 други им се допаѓа ова.
  5. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    За разлика од други држави, мене ми се чини дека Германија добро се држи. Стапката на смртност е минимална, во споредба со заразените. Вчера 6000+ прочитав. Најмногу до сега, а како да видов некое мислење дека поминал пикот. А имаше една статија дека го очекуваат во летен период.

    Италија исто, се искачи кривата, а и таму наводно поминал пикот. Јас не знам што е ова, како не се смирува. Имам надеж за повисоки температури, иако нема конкретни докази.

    Вухан беше во тотален локдаун и го ставија под контрола многу брзо. Не знам дали е правото решение, иако вака чинам е иделано. Сега Кина стравува од втора инфекција и не прима странци.

    Што направија Германците со антибиотикот?

    Луѓе, јас не само симптоми, ами неколку пати и прележав. :D Гледам да бидам помалку информирана, почнаа рецидиви у анксиозност. Другата тема и ме уби неколку пати. :|

    Останете добри и здрави. Чувајте се.
     
    На duffi, cresa-jagoda, Biljarkata и 7 други им се допаѓа ова.
  6. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Реално вкупната бројка на заболени е ништо за Германија
    Меркел велеше експертите предвидувале 60-70 посто од населението во Европа да се зарази :wasntme:
    8 милиони треба за 10 посто,така да мислам се држиме добро

    Смртната стапка е затоа што поголемиот број на заболени се млади
    Старите ги заштитија одма,во старачките повеќе од 2 недели нема ни влез ни излез
    Плус свеста им е на повисоко ниво

    Мм доставува храна и вели му оставаат корпи да им ја остави нарачката а тие во кесенце оставаат пари
    Единствено со оние што плаќаат со картичкаама и тие држеле растојание од 2 метри :$
    Ми олесна кога ми го кажа ова дека се плашев да не се зарази искрено
    Освен ракавици,маска и дезинфекционо друго ништо не користат
    Сакам да престане ова да ви кажам ми се смачи од седењето дома и стравот :envy:
    Некогаш ми иде да излезам и да се самоинфицирам :D аман од коронава
     
    На duffi, mal.ecka, ma4e1311 и 10 други им се допаѓа ова.
  7. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Јас вчера од паника добив " треска ", исто и ме фати краткотрајна дијареа што дополнително се испаничив и едвај заспав а тт немав едвај 35.9 варираше со 36.1. И толку реков што биде нека биде ја веќе не читам за короната.
     
    На Chantal, Herrera, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
  8. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Абе од корона помалку луѓе ќе умрат отколку од ситуацијата после корона од срцев удар од неизвесност за работа и егсистенција.

    Туку @Lianna Anna уште на почетокот виролозите овде кажаа дека врвот на заразата ќе биде на есен.
    Така да чувајте страв за есен, а до тогаш ќе му најдат лек:mm:
     
    На Chantal, mal.ecka, Biljarkata и 6 други им се допаѓа ова.
  9. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Каква есен бре?Мислиш цело лето ова ќе трае?Врвот есен?Следната зима ќе почнеме слободно да се движиме? ;(
     
    На Herrera, Chantal, mal.ecka и 3 други им се допаѓа ова.
  10. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Lianna Anna сеуште нема објаснување зошто толкава смртност на 43.000 инфицирани(*5 непријавени). И зошто на север е така, а на југ е поинаку.

    Инаку не може земја во карантин како Италија две недели да појави бројка на заразени 6.500 во еден ден. Или нема карантин или нема превенција. Или каснат информации (овде Роберт кох рекоа дека податоците се најверодостојни со +4/5 дена).

    Антибиотик е во фаза на испитување сеуште нема информација кога и дали во продажба.

    Лајонес бе еј пари направија од народецов. Имаше еден во Америка стана милионер кога имаа датум за крај на светот им прати мејл да му дадат по еден долар за да им чува место горе. И му дадоа. Така да народ ти е уствари глупа форма од човештво и тек таму некоја нормала, некоја искра надеж дека ете не е се така глупо во светот.

    Не зборам веќе за акции веќе префрлив и повеќе не можев на Tui да им оддолеам со пад од 50% мислиш светов нема да патува повеќе. И крузерите во слободен пад. И мекдоналдс сега кога ќе ги затвори Трампчо поради пораст на број на заболени. И сите тие марки на ланци за исхрана кои затворија во моментов мислиш вечно ќе трае пандемијава. Чим има излечени не е крај на светот знае берзата.

    Јас веќе не следам бројки на заразени ми се здосади коронава не ми е интересна веќе. Сакав да гледам за летовање али кој знае дали ќе не отворат до Август. Ми се патува до Северно море со онакво камп возило се изнајмува за 70 евра на ден (оти бебево ќе не пукне до горе) и таму има куќи со базени што се изнајмуваат па би бил фин одмор.
    Мака ми е што мајка ми нема да може Мај да дојде ради забраниве и што малечка нема да почне градинка и јас морам да дремам во домашни обврски секој ден. Али и тоа ќе помине. Се ќе биде по старо наскоро.


    Едит: се предомислив сакам уште еден вирус после коронава да помине низ светов и никој да не остане
    https://www.nationalgeographic.com/...s-bear-bile-as-coronavirus-covid19-treatment/
     
    Последна измена: 27 март 2020
    На dunika, Chantal, Konfetka и 9 други им се допаѓа ова.
  11. Lianna Anna

    Lianna Anna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 март 2017
    Пораки:
    2.458
    Допаѓања:
    19.574
    Пол:
    Женски
    Прв пат кога читав за вирусов, Кина беше некаде таму, далеку. Па читав како да не постои можност да се рашири толку брзо, глобално. Не познавам ваква вирулентност, ама и епидемиолог не сум. Иако, кај шпански грип можеби, раширен со брзина на светлината во рок од 2 години, у неколку наврати, х1н1, покосил се пред себе. И ним тогаш им станало јасно дека изолација и карантин е единствено решение.

    Последен пат, овој вирус имаше зафатено глобални рамки во 2009, кога СЗО прогласи пандемија.

    Jun 27, 2012 (CIDRAP News) – Working with admittedly sparse data, a research team led by the US Centers for Disease Control and Prevention (CDC) has estimated the global death toll from the 2009 H1N1 influenza pandemic at more than 284,000, about 15 times the number of laboratory-confirmed cases.

    The World Health Organization (WHO) has put the number of deaths from confirmed 2009 H1N1 flu at a minimum of 18,449, but that number is regarded as well below the true total, mainly because many people who die of flu-related causes are not tested for the disease.

    How do people become infected with the A(H1N1) virus?

    The virus is spread from person-to-person. It is transmitted as easily as the normal seasonal flu and can be passed to other people by exposure to infected droplets expelled by coughing or sneezing that can be inhaled, or that can contaminate hands or surfaces.

    These droplets typically spread about one metre. They hang suspended in the air for a while, but then land on surfaces, where the virus can survive for up to two to eight hours. Anyone who touches these surfaces can spread the virus on further by touching anything else.

    Is it possible to catch A(H1N1) twice?
    Yes, because the virus can mutate (change).
    If you become infected with the swine flu virus, your body produces antibodies against it, which will recognize and fight off the virus if the body ever meets it again. However, if the virus mutates, your immune system may not recognize this different strain and you may become ill again, although you may have some protection from having had a similar virus previously.

    How do I protect myself from catching A(H1N1) and reducing the spread of the virus?
    You can reduce, but not get rid of, the risk of catching or spreading swine flu by:
    • Always covering your nose and mouth with a tissue when coughing or sneezing.
    • Disposing of dirty tissues promptly and carefully
    • Maintaining good basic hygiene, for example washing hands often with soap and warm water – this helps to reduce the spread of the virus from your hands to face, or to other people

    Cleaning surfaces such as door handles, telephones, workspaces often and
    thoroughly

    • Avoiding close contact with people who might have flu
    • Reducing the time spent in crowded settings
    • Improving airflow in your home and office by opening windows
    Истите мерки на заштита (не дека има други) истите препораки, истите муабети колку опстојува на површини итн. Поентава, некако премногу напумпано ми делува. И сакам да сум во право дека е навистина така. :D

    Не се сеќавам тогаш да отваравме врати со ракавици, да имаше дефицит на маски и дезинфекциони средства. Не се сеќавам дека дезинфициравме производи од маркет. :sweat:

    Сезонски.
    Until recently, the World Health Organization (WHO) estimated the annual mortality burden of influenza to be 250 000 to 500 000 all-cause deaths globally; however, a 2017 study indicated a substantially higher mortality burden, at 290 000-650 000 influenza-associated deaths from respiratory causes alone, and a 2019 study estimated 99 000-200 000 deaths from lower respiratory tract infections directly caused by influenza.

    Читав прогнози дека Корона ќе хара 2 години. Не верувам во нив, до тогаш ќе има вакцина, ќе има и терапија можеби. Нема логика. Моја прогноза до јуни максимум. Ако сум во право, ве частам сите мајке ми. :D

    Не споредувам еден со друг вирус. До утре ќе трубам за свесност и почитување мерки. Ама, оставете ме, се тешам. :tmi: Ф44 анкс, ужасни панични напади добивам се почесто. А одамна престанав со терапија.

    Фри, единствено добро од ова, мајка природа почна да закрепнува од човештвото. А човештвото, жими се дека заслужува да заврши вака, колку и да не ми е мило за истото. :|
     
    На kukla21, PrettyDramaQueen, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.
  12. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.176
    И јас би, и да скапи се. Ама ваљда ќе паднат:?:
    Уште не се осетил вистинскиот удар економски, јас мислам допрва почнува. Еве немам поим како хипотекарната криза од УСА имаше влијание на цените на недвижнини во Австрија ама памтам дека имаше.

    Во право си, многу е напумпано. Немаше тогаш веб 2.0, твитери, фејсбуци, врагови, за да се крене прашина како за слон. А мравка беше. Иако реално и немаше многу заразени тогаш, или дека не беше напумпано не тестираа, помина без помпа.
     
    На Lianna Anna, Herrera, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Lianna Anna чим за сидата најдоа решение мачкина кашлица се овие вируси за научниците. Ќе најдат се само е игра на време.
    Мене ме лути што никој не учи од грешките и продолжуваат со исто. Пример сидата не е од вчера али има луѓе кои сеуште добиваат по пат на незаштитен сексуален однос. А 50 години има сида, епа да му ебам мајката што треба да се направи над секој кревет да стои доктор и да ве надгледува? Кондом им е страм да купат а тука ние збориме за пандемии.
    Исто и за овие зоо- вируси. Или ќе прекинат да ждерат кинезите и да се лечат со крв од мечка или сите ќе изгинеме. Може ли уште да не е забранета трговија на слонова коска? Мислам побогу како во камено време да живеам така се осеќам напати. И не ми се зборува се нервирам и пунам со негатива на ваков убав сончев ден.
     
    На Kaetana, cresa-jagoda, Herrera и 4 други им се допаѓа ова.
  14. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    Симптоми па нон стоп си реална,те грло ме боли, малку се накашлам и мерам тт...(facepalm) знам знам..невозможна сум,па ме фаќа паника, па не тресе и така во круг,маже вика сега ќе ѕвонам да те испитат,од здрава се правиш болна,две недели од дома не сум излегла, страв во коски,ама трае саат два и толку после магично исчезнат сите симптоми. А во Австрија е поминат пикот или допрва се очекува, вкипно заболени околу 7300.
     
    На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    На Herrera и gjoker4e им се допаѓа ова.
  16. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Во Кина колку траеше ,2 месеци?Колкава е Кина па застана на 80000 заболени :wasntme:
    Можеби до средина на Мај и овде ќе заврши...се тешам,се надевам.
     
    На Herrera, gjoker4e и Ava.84 им се допаѓа ова.
  17. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Што да ти кажам Мари се е само претпоставка.Да се надеваме на брз завршеток.
     
    На Herrera, Mari* и gjoker4e им се допаѓа ова.
  18. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Јас мислам до крај април ќе има секој ден 40-50 заболени и веќе средина мај нема да има заболен.
    Цел свет здрав цели 24 часа.
    Наредниот ден го пуштаат пак вирусот.
    И ајде јово на ново.
    Е тогаш сите ќе излеземе да се инфицираме, кој планира цел живот во страв и неизбежност да живее.
    Да го дочекам март 2021 и сите ќе ве частам нова фризура. :rofl:
     
    На mal.ecka, Herrera, Ava.84 и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.264
    Допаѓања:
    166.176
    Таман, имаш време и факултет за фризерка да завршиш до тогаш;)
     
    На Herrera, Ava.84, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.415
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200327-191454_Facebook.jpg И после зошто се шири толку бргу.:@
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.