Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

 1. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.978
  Пол:
  Женски
 2. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  515
  Допаѓања:
  237
  Мм кај што е вика само училиштата и градинките не работат се друго е нормално дури ни човек со маска или ракавици вика неможеш да сретниш, ни по маркетите не биле заштитени. Првата недела имало малку само паника сега како ништо вика да нема. Кај што работи бауштеле имало многу работници и никој никако не бил заштитен
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 3. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.650
  Пол:
  Женски
  А не ме тагнувате а?
  https://www.suedkurier.de/region/bo...-Haefler-Kitas-und-Schulen;art372474,10471454

  Кај нас нема да земаат пари за градинка.

  Исто нема жива душа по улица, али во природа да. Али фамилии цели на оддалеченост тоа не е страшно така може.

  12.000 заболени и 29 мртви последно нешто беше.

  Сега мути на Тв ги замоли да седат дома и утре сите дома.

  Мене друго ме мачи. Смртноста е различна на север и југ тоа разговараме никој не може да објасни зошто толку смртност во Италија, а Германија која фала богу е исто стара нација толку малку. Дали климата влијае, дали мутира вирусот на топло никој не знае за сега. Данска над 1000 заразени 4 мртви. Нешто слично Скандинавија.

  Ја гледав кривата која ја презентираа германците со овој наклон никад нема да прогласат карантин. Кој би прогласил на овие бројки, никој.
   
  На Herrera, buba4e89, Ava.84 и 3 други им се допаѓа ова.
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.825
  Јас не знам дали ќе земаат пари за градинка, сеуште никој ништо не споделил.
  Ние сме секој ден по 3-4 часа во природа. Жив човек нема. Не одиме на некои комерцијализирани места, но сепак, се е во околина, шуми со патеки за пешачење, се одбележано убаво каде да се оди...

  Денес на враќање, кога минавме со колата гледав народ, деца, по игралиштата. На едното имаше една трака, од тие црвено белите ставено кога одевме накај шумата, за забранет влез. Си ја имаат тргнато за да влезат внатре.(facepalm).
  Старите не ја сфаќаат сериозно работава. Свекрва ми божем ја учам и кажувам...ама денеска не знам што барала, цо неколку супермаркети била. А и имав речено да ми каже пак ако сака да пазарува, она да чека во кола, јас да влевам.
   
  На mal.ecka, buba4e89, TutiFuti и 3 други им се допаѓа ова.
 5. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.650
  Пол:
  Женски
  И кај нас детски паркови се затворениама си седат на плажи. Не гледам да е тоа проблем.

  А стариве се за ќотек. Ама тоа е.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.825
  Искрено мене би ми било проблем. Елизабет и Викториа се на таа возраст кога бараат контакт со деца. Не би го сфатиле тоа седи тука, до мене, не смееш да си играш со децата.
  Посебно Ели, многу е комуникативна во тој смисол, секогаш оди кон децата во обид да се заигра.
  Јас за мене и за нас значи си кажувам. До возраста на детето, карактер, околности...но не секое почитува како старите икс метри оддалеченост.
   
  На mal.ecka, TutiFuti, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  7.021
  Пол:
  Женски
  Исто секогаш кога поминуваме покрај игралиште плаче вришти се тегне дури и да нема деца зошто мисли дека ќе дојдат. Исто знае
  каде треба да оди за да стигне до игралиште, па ако тргнеме по друг пат се буни. Ние многу близу имаме шума каде што редовно шетаме кога е ок времето за викенд најчесто предходно и имало луѓе секогаш ама како минатиот викенд никогаш. Помали групи луѓе, а најчесто семејства.
  На локалното игралиште не приметив лента да е затворено и деца немаше ама имаше тинејџери.
   
 8. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  287
  Допаѓања:
  922
  Jas sum totalno razocarana od sistemot i za prv pat se custvuvam nebezbedno vo Germanijava.Kako se labavi ke ja premineme Italija.Jas so deteto sme veke edna nedela vo karantin ama sto ni vredi koga maz mi raboti vo golema firma kade osven sto ima dezinfekcija nisto drugo ne se prevzema okolu nivnata sigurnost.Maz mi celo vreme e so telefonot vo raka i mislam deka kolku poveke cita tolku e poveke psihicki oslaben i e vo panika.
   
  На TutiFuti, girl-miri и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 9. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.650
  Пол:
  Женски
  Не размислив за ова чим е така сигурно е проблем.
   
  На TutiFuti му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.177
  Пол:
  Женски
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.825
  Сега читам 12 400 заболени. Третина од Италија.
  Не ме ни чуди спрема тоа како сите се понашаат|(
   
 12. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.978
  Пол:
  Женски
  IMG-20200319-WA0000.jpg
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  27.053
  И сега НЗС? Што да се користи, недајбоже против температура? Секако сите (по голем дел од ЕУ барем) сме оставени на седи дома и лечи се, нормално не знаеш што ти е, а што не ти е. @FreeMind некои блиско-медицински препораки (мислам дека имаш медицинско лице дома)?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Ако може накратко на македонски.
  Зошто не?
   
 15. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.177
  Пол:
  Женски
  СЗО вика може парацетамол, а ибупрофен не.Го поврзуваат со смртноста.Нешто во притисокот прави.Не сум др па овака лаички кажувам.
  Германскиот др препорачува диклофенак и аспирин.Ама за деца не знам.А јас постојано ибупрофен давам кога има тт.
   
  На gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 16. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  7.260


  Исто и јас како вас , буквално секој ден сум излезена во природа.

  Ве исчитав на форумот, па да палам патиките и идеме на шетање повторно.....времето е само за мераци :sun:

  Браво што си ја отворила темата, барем тука на раат да шириме позитивна енергија :hug:

  И за да не сум офф топик само ќе речам дека и тука се излезени луѓе , си шетаат по парковите , си возат точок , мајки со бебиња си шетаат.

  Затворени се продавниците освен аптеки и маркети, но вака низ град си се шетаат луѓе.
   
  На Cutiepie1 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Lalija2

  Lalija2 Активен член

  Се зачлени на:
  16 март 2020
  Пораки:
  8
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Луѓе има ли некој број во Германија каде што можам да пријавам жена која што беше на одмор во Македонија и утрово се вратила и сега е во станот со мајка ми и со други луѓе. Не сака да оди на доктор и не сака да се изолира.
   
 18. Компир Манџа

  Компир Манџа Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2019
  Пораки:
  960
  Допаѓања:
  1.712
  Пол:
  Машки
  Има ли во Германија прогласено вонредна состојба и дали е иста како нашава овде?
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 19. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.927
  Допаѓања:
  26.705
  Пол:
  Женски
  @Ava.84 @danichap како се вика парацетамол или аналгин на германски?
  Мм понесе со него блокмакс оти од работа често има болки во мускулите па ако му затреба да се напие, ама и ја чув за ова па му реков да не ги пие. Како да побара во аптека аналгин или парацетамол. И јас како не му ставив реков ќе му ставам и изумив :worried:
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.177
  Пол:
  Женски
  Исто е paracetamol и аспирин
   
  На anastasijaki му/ѝ се допаѓа ова.