Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

 1. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  27.119
  Е сега да видиме со авионите како, циркулира ли истиот воздух или...?
   
 2. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  Појма немам ќе мора некој машински да се уклучи на овој муабет.
  За на аеродроми логикава ми вели - два сати пат, два саати таму, чекинг блиску до луѓе, контрола контакт со луѓе, два саати во авион, излез близок контакт со маса народ, такси, саат време пат. Шансите во тоа време да се допреш за нос или око со нечиста рака се 99%. Губиш концентрација влечеш куфери се потиш, брзаш..
   
  На danichap, Mari*, TutiFuti и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.701
  Допаѓања:
  18.235
  Пол:
  Женски
 4. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  44.183
  Пол:
  Женски
  Овде неможевме педијатар да најдеме
  Скоро сите ординации затворени заради сомнителни случаи:@
  Малиот ми се разболе многу и едвај еден општ доктор не прими
  По клиниките не праќаат ама не одиме
  Мислам по сигурно ни е дома,добивме антибиотик и ќе се лечиме дома
  Се надевам немаме закачено коронче
  Мм доставува храна дневно во 50 куќи
  Сабајле се жалеше на градите и се молиме да е психата ;(
   
  На Biljarkata, Chantal, Ava.84 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.602
  Пол:
  Женски
  И малава е болна. Страшно кашла. Пешки одевме до педијатар 45 минути, мислев дека ќе не убие некој по пат кога ќе се раскашлаше.
  На педијатар се јавив во 8 ми направија термин во 11.
  Имаа маски, ракавици и некакво си одело.
  Малата нема што не пипна таму, се испонервирав џабе е не слуша и на крај ја оставив што сака да прави.
  Од понеделникот е болна па чекавме ама веќе мораше на педијатар.
  Не рекоа дека е корона. Ниту пак спомнаа нешто околу корона.
  Среќа живи се вративме дома. За здрави ќе видиме за 2-3 недели.
  Ми рекоа ако имам и други деца да не ги носам и нив и прво да ѕвониме да не видат па да ни кажат дали смее да влеземе.
  Внатре прво мораш раце да дезинфицираш.

  Завчера дојде полиција на еден локал до нас им рекоа дека мора да се затвори и еве ги денес пак отворено. Што им е филмот? Морам да нагласам дека газдата е Турчин и несовесен како и преостанатите Турци и останати народи во Германија.

  Што дека е Германија ова кога има премногу наши. Кај и да одиме пустош праиме. Значи до народот е не е до државата. Државата ја прави народот. И претседателот е дел од народот на пример. Држава не може виновна да биде. Какви се мерки не донесоа и пак џабе е, несовесен народ. И дома да не затворат џабе е.

  На педијатар сите беа мн нервозни. Мислам дека стравот носи нервоза. Секогаш биле љубезни, насмеани, денеска си пререкоа мн работи и нервозни беа.
   
  На *Amethyst*, dunika, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
 6. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  Баерн и Фрајбург заминаа во карантин. Држете се за позитивни вибрации пишете код “полудувам” и ќе најдеме нешто :)
   
  На SanelaS, Mari*, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  27.119
  Како изгледа карантин кај вас?

  И имате ли инфо на колку направени тестови колку се позитивни на ковид?
  Кај мене помалку од 10% се позитивни.

  Полудувам пошто креативни политичари имаме, секој ден нова рестрикција им текнува, се плашам утре ќе затворат и продавници за храна (уште тоа работи, аптеките не ги рачунам пошто ништо немаат)а јас незнам да месам леб:worried:.
   
  На Mari* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 8. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  И јас не знам али ако треба онлајн ќе не уклучат со некое сукало и ќе сфатиме како оди. Продавница не се затвора никогаш не се плаши прехрана и во нуклеарна криза ќе работи.
   
  На Herrera, Mari*, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.420
  Допаѓања:
  230.848
  Јас на кардиолог бев денес.
  Имаа нараквици и маска за време на прегледите. Атмосферата не беше многу напната...ок некако.
  Арно пред викенд ставија забраната оти минатиот викенд тоа што видов беше страшно, белким ќе се подосвестат.
   
  На Mari* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 10. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  Кај нас денес жив човек нема на улица штама никад вака не сум го видела местово.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  27.119
  Ај Фри, цела нација не натераа маски да шиеме, и таа што на тв чита прогноза за време со маска е, и детските програми во студио со маски, уште мики маус што не е со маска(facepalm). Ич ништо не би ме изненадило:(. Ама ај, ќе ти верувам.
   
  Последна измена: 20 март 2020
 12. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  Гледај од позитивната страна барем палачинки знаеме да правиме. Плус прв пат летна сезона да не мора диета...
   
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.420
  Допаѓања:
  230.848
  Среде Ашафенбург(има и таму заболени) пред ординацијата каде бев, маси од бекерај на улиците, полно стари на кафе (facepalm).
   
  На cresa-jagoda и FreeMind им се допаѓа ова.
 14. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.271
  Допаѓања:
  27.119
  Првпат летна сезона уплатив летување во декември, затоа ова се дешава(facepalm).
  Палачинки, кога не кажувате кнедли како се спремаат:lol:
   
  На Mari* и FreeMind им се допаѓа ова.
 15. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.602
  Пол:
  Женски
  Кај нас во пекарите е забрането да седиш односно тргнати се столовите и масите буквално од секоја пекара.
  Прво на секоја маса имаше по еден стол па утредента скроз се се тргна и има натпис дека не смееш да седиш туку само да купиш леб или кафе и си одиш.
  Мислам дека наскоро ќе нема ни кафе за носење.
  Само леб.
  Па наскоро ни леб. Хаха
   
  На Biljarkata, Mari*, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.420
  Допаѓања:
  230.848
  Јас на бауернхов уплатив за од 4април.
  Среде пустелија е, само шуми, езеро, ливади околу....
  Сами треба да готвиме, сами сме...не знам што да правам.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  Каков малер си ти:rofl:

  Се надевам со осигурување да ти ги вратат парите зошто до Јуни карантинче мафија на тераса/прозор.
  Пријатели мои во Хамбург во зградата му звонеле на врата на 80 годишен за ако му треба помош слободно да им се обрати во кризава меѓу кое и купување. Човек се изналутил и им рекол пат да фаќаат корони морони се да си напикаат у задник он сам ќе си купувал и сега на Тајван имал уплатено да оди, а они нека јадат корона:rofl:

  Патем ако е Баерн нема да смееш да одиш со забраната.
   
  На Ava.84, Biljarkata, Mari* и 2 други им се допаѓа ова.
 18. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.420
  Допаѓања:
  230.848
  И јас свекор свекрва околу дезинфекција на раце учам само, ама не се тврдоглави. Изолирани се целосно, не прават такви глупости, ама од немарност знам дека се во критична категорија.
  Свекрва ми првен париче ќе стави, количка ќе си извади, па нараквици ќе си облече:makeup:
  Јас сум Баерн. Да видам тоа Шварцвалд каде е:D
   
  На Mari* и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 19. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.295
  Допаѓања:
  26.853
  Пол:
  Женски
  Кај мене е тоа види во округ Фрајбург да не е таму е исто забрането, а мути ќе закачи од недела забрана насекаде.
   
  На cresa-jagoda и danichap им се допаѓа ова.
 20. PrettyDramaQueen

  PrettyDramaQueen Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 мај 2016
  Пораки:
  382
  Допаѓања:
  4.161
  Пол:
  Женски
  Каква забрана има воведено во Баерн?
  Во Ерланген треба да одам средина на јуни, студентска работа, дали има некакви сознанија за како ќе се одвиваат работите?