Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

 1. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.657
  Пол:
  Женски
  Пандемија има во светов моментално. Никаде никој не оди додека ја снема.
   
  На Doozy, Ava.84, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
 2. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  44.139
  Пол:
  Женски
  Продавниците не затвораат
  МаШ работи во бофрошт и им издадоа дозволи за слободно да се движат,шо значи ако короната не иде кај нас ние ќе одиме кај неа :D
  Овде луѓе шетаат нај нормално,никој не седи дома
  Ние во самоизолација веќе 1 недела,ќе поцркаме аман

  П.с. ја знам да месам :rofl:
   
  На Herrera, Ava.84, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
 3. Biljarkata

  Biljarkata Популарен член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2019
  Пораки:
  1.265
  Допаѓања:
  27.057
  Шварцвалд клиника имало:D, така барем кажуваа на телевизија. Омилена серија ми беше. Ама мали сте вие, не знаете.

  Не ми е доплатено летувањето @FreeMind незнам може треба да го исплатам прво, па ако ми вратат пари арно(facepalm).
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 4. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.832
  Не сум толку мала, и јас ја фатив малку:rofl:
   
  На Mari* и Biljarkata им се допаѓа ова.
 5. SanelaS

  SanelaS Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2016
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  922
  I nie sme od polnok vo karantin Landkreis Karlsruhe
   
  На cresa-jagoda, FreeMind и Mari* им се допаѓа ова.
 6. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.657
  Пол:
  Женски
  Würzburg Баварија во алтен хајм корона. 9 починати, 23 сестри заразни и осум останати стари лица во болница на апарати. Сите над 80 години со познати болести повеќе од една.

  Очекувам Меркел да воведе карантин од понеделник. А времето пролет. Ама со стока народ нема друго решение.

  Размислувам гласно Италија вчера 627 починати. Почна проверка на починатите да се прави (обдукција) се води кон тоа да Италија не се бори само со корина туку и со бактерии во болниците, нестерилизирани апарати, недоволна грижа, погрешно интубирани пациенти. Се фрли една ракавица вчера во медицинската фела бидејќи едноставно е невозможен процентов на смртност, за разлика од цел свет.

  Кинезите кои отидоа да помогнат имаа прес рекоа дека италијаните не се нормални. И дека ништо не функционира плус и покрај карантин оделе на вечери и приватни забави.
   
  На dunika, NarCis@, 1209 и 6 други им се допаѓа ова.
 7. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Тешко ми е што покрај Ausgangssperre ние пак ќе работиме.
  Си викам до 31ви март (или евентуално 29ти) да работам па од април да земам малку платен малку неплатен одмор.
  Ама па што ако се заразам до 31ви март?

  Не знам дали е среќа или несреќа што не следам до каде е пандемијава.

  Ова со Италија е кошмар не е возможно едноставно да се случува, а сепак се случува.
   
  На Biljarkata, cresa-jagoda, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.181
  Пол:
  Женски
  За џабе карантин кога пак можеш на работа, до продавница, куче да прошеташ може.Забрането е само собиренки на јавни површини.Т.е убаво си рекоа ние ви го забрануваме само слободното време.Да си седете дома.А после работа па и многу сила имам за шетање:(
  Ова како за децата да е карантинот не можеш од дома да го изнесеш(facepalm)Како да го анимираш детето 4недели:^)

  Кај нас вчера прв починат од корона 95 годишен дедо со претходни други болести;(
   
  На Mari* му/ѝ се допаѓа ова.
 9. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Смее куче да прошеташ ама не смее дете или како?
   
  На Biljarkata му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.978
  Пол:
  Женски
  Кај мене во комшии корона. Буквално трета куќа од нас.. Типот си бил на скијање со дечкото, па по враќање со ги заразиле и семејствата. Плус неговите имаат мала фирма со триесетина вработени,со кои сигурно имале контакт. Ужас.
   
  На FreeMind и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.832
  До 20 000 дојдовме:(
   
  На Mari*, Mishela, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.181
  Пол:
  Женски
  Видов една слика дека можеш.Сама со кучето.
   
  На gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 13. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Цела Германија?
  А знае некој вчера колку биле или завчера?
  Ја појма немам. Нз ни кај да видам подетални податоци.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.
 14. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.832
  12.000 па 15.000 па 20.000
  Да цела.
   
  На gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 15. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  А дали знае некој во проценти?
  На пример мене ништо не ми значи 20 000 бидејќи не знам колку жители има Германија.
  Кога би знаела во проценти би било подобро.
   
 16. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  4.380
  Допаѓања:
  22.573
  Пол:
  Женски
  Screenshot_20200321-112442.png
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 17. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.657
  Пол:
  Женски
  Леј еј немој со овие споредби на виша и пониска вредност оти ќе ја извадам тавата и ќе мавам.

  Куче не се разболува од корона вирус, а дете се разболува. И да му кивнеш во лифт и гутен таг од блиску да му речеш и да ги душне скалите он пак здрав ќе си дојде дома.  https://mk.m.wikipedia.org/wiki/Процент

  @gjoker4e кажи и на колешка ти да се напие кафе и нека одмори. Кучето и е безбедно она не е.
   
  Последна измена: 21 март 2020
  На gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 18. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Сега уште којзнае математика во проценти да ми пресмета? :rofl:

  Сериозно има ли табела со датум, број на жители, број на заболени и возраст? !!!

  @FreeMind Ништо не споредив само прашав. На работа кажаа дека и кучињата се разболувале од корона, баш една колешка има ново куче бебе и беше мн испаничена кажуваше страв колку и било. Ти еве сега викаш кучињата не се разболувале.

  Кога набројуваа на работа што смее не кажаа дека куче смее да се шета и немам куче видено по улица. Пишува само ако одиш на работа, продавница, аптека...
   
 19. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.978
  Пол:
  Женски
  Еве инфо, имам еден програм на тв. Се менува нон стоп бројката...

  IMG_20200321_115014.jpg
   
  На danichap, gjoker4e и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 20. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Убаво е прикажано ама не можам да ја најдам Македонија. Последната колона да не се движи надоле дека нема место за толку држави па Македонија поминала?

  @FreeMind Пратија линк во групата на вацап за кучињата ќе пробам да го најдам. Една колешка зеде неплатен одмор дека имала три кучиња. Секако тебе повеќе ти верувам ама кога ќе имам време ќе погуглам за корона и животните.
   
  На cresa-jagoda му/ѝ се допаѓа ова.