Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

 1. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.978
  Пол:
  Женски
  Да, последната се движи затоа ја нема.
   
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 2. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.831
  Свекрва ми денес во бекерај кухен да си купи.
  Не знам со старите што ќе се прави...:@
   
  На dunika, Mari*, Doozy и 3 други им се допаѓа ова.
 3. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.655
  Пол:
  Женски
  Не е за смеа али ме пресмеа:rofl:
  Мислам стварно со кухево како на дроги да се.
   
  На dunika, Mari*, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
 4. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Ја не знам зошто бекераите се отворени. Леб и кухен и во маркет има. Нека оди секој нека изнакупи се наеднаш и нема потреба во бекерај по еден брецел или кухен или на 3-4 дена по леб да се оди.
  Купи и замрзнати оние што се јадат по 30 минути до 2 часа надвор.

  За процентите се зафркавам. Знам интеграли да решавам.

  Од 14.00 сум на работа. Будала.
   
  На Mari*, danichap и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 5. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.179
  Пол:
  Женски
  https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Fallzahlen.html

  @gjoker4e малку пододолу оди ги има податоците.

  Леле кога скокна на 46 починати како податоците да ги криеја до сега:(Пред две недели бројките беа смешки сега се страшни.Процент се смета заразени подели со жители по 100.

  Старите исти се и мојте ништо не слушаат.Им велам арно рекоа Филипче да им каже дека нема пензија ако не седат дома.Мајка ми вика само тогаш ќе седела(facepalm)

  Туку вчера слушнав во Германија се појавиле Fake Shops пазите да не нарачувате дезинфекциони средства и маски онлајн не стигале:!:
   
  На Mari*, Herrera, danichap и 3 други им се допаѓа ова.
 6. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.831
  Богами тешки дроги има во кухенов нивни(facepalm).
  Кај нас во село и соседно гратче сеуште чисто, без случаеви...:sweat:
   
  На gjoker4e, Mari*, FreeMind и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Minnie 1

  Minnie 1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 декември 2014
  Пораки:
  2.280
  Допаѓања:
  25.978
  Пол:
  Женски
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 8. ma4e1311

  ma4e1311 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2016
  Пораки:
  429
  Допаѓања:
  2.385
  Пол:
  Женски
  На gjoker4e му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Herrera

  Herrera Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  697
  Допаѓања:
  7.260
  Тука си работат сите турски сендвичари. Сабајлево кога бев до Реве , има турска бурекчилница со маси изнесено надвор, си седнале турциве мака немаат.

  [​IMG]

  Битно прошетки немаат забрането во цела држава. По тоа се разликуваме од нашиве во Мк кои мораат да седат дома.

  Ве исчитав погоре мислењата, најлогично размислува @FreeMind , ми се појави статија што се поклопува со муабетот за постарите и оние со предходни заболувања.

  https://tocka.com.mk/vesti/336584/e...ija-ima-44-pocinati-od-vkupno-16-000-zarazeni  (п.с. @cresa-jagoda , поздравче, редовно не следиш во темава )
   
  На buba4e89, FreeMind, gjoker4e и 4 други им се допаѓа ова.
 10. gjoker4e

  gjoker4e Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2016
  Пораки:
  2.652
  Допаѓања:
  18.578
  Пол:
  Женски
  Супер, фала ти. Вакво нешто барав, не можев сама да најдам.

  Швајцарија и Франција пред нас донесоа мерки па се прашувам дали поради тоа има толку малку заболени во споредба со нас. Едно време знам бевме тука некаде со бројките и сега уплав добив со разликата.

  Денеска сум најзадоволна од народот. Само да пазарат излезност. Од прозор следам се. А еве и на работа кај мене жив човек нема. Значи браво. Да напоменам и дека времето е грч ладно и темно тмурно па затоа можеби.
   
  На ma4e1311 и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
 11. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.655
  Пол:
  Женски
  800 мртви денес Италија и дури 6.500 ново заразени. За земја во карантин месец дена многу заразени или нема карантин или не знам што е работава.
   
  На Herrera, H.VAGA, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
 12. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  3.927
  Допаѓања:
  26.707
  Пол:
  Женски
  Од 9ти е во каранти како што знам, до кај 24, 25ти ќе е вака после треба да се намали.
   
  На gjoker4e и FreeMind им се допаѓа ова.
 13. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.831
  Викториа има безвеза 38 тт, кива и кашла. Еден саат упорно звониме, да се информираме дали треба нешто да преземеме, подалеку од секретарка немаме стасано.:envy:
   
  На gjoker4e, Mari* и TutiFuti им се допаѓа ова.
 14. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.655
  Пол:
  Женски
  Коронава е наеднаш преку 39 температура. Сугурно е настинка кај малата.
  Јас и Емили прележавме стомачен со температура од 38.5 држи два дена. Периодов врие од тој вирус матичниот кажа.
   
  На gjoker4e, cresa-jagoda, TutiFuti и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 15. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.418
  Допаѓања:
  230.831
  Претпоставувам и се надевам, ама ај, совесна да испаднат, да се јавам...
  Ви болницата се јавивме.
  Рекоа ако дојде до 40, да одиме таму, се минело низ некој шатор, земале брисеви.
   
  На gjoker4e, Mari*, cresa-jagoda и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Chantal

  Chantal Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2017
  Пораки:
  777
  Допаѓања:
  7.023
  Пол:
  Женски
   
  На Kaetana, Herrera, Biljarkata и 3 други им се допаѓа ова.
 17. Ava.84

  Ava.84 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2015
  Пораки:
  1.698
  Допаѓања:
  18.179
  Пол:
  Женски
  :rofl::rofl::rofl: Kein Conora ама во Берлин ќе одила (facepalm)Она не сакала Конора:lol:Срцка оди разбери се со старци и деца|(
   
  На Herrera, Biljarkata, gjoker4e и 3 други им се допаѓа ова.
 18. FreeMind

  FreeMind Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2018
  Пораки:
  5.276
  Допаѓања:
  26.655
  Пол:
  Женски
  Како да им е сеедно на стариве дали ќе се живее или не. Да бидам искрена над 80 и мене би ми било сеедно.
   
  На 24.07, mariz, Doozy и 6 други им се допаѓа ова.
 19. Mari*

  Mari* Популарен член

  Се зачлени на:
  8 април 2016
  Пораки:
  3.559
  Допаѓања:
  44.138
  Пол:
  Женски
  Овде сељанките дома си седат :emo: им се живее ваљда
  Денес и кај нас по смирено :^) така маШ кажа
  Ние 6ти ден во карантин |( болни сме сите
  Мислиме дека е бронхит дека мали е исто болен многу
  Не префати сите
  МаШ превентивно си мери тт :rofl:
  Не е нормален (facepalm)

  За мртви некаде видов дека се 88 попладнево :( жалосно :worried:
   
  На 24.07, ma4e1311, Ava.84 и 4 други им се допаѓа ова.
 20. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  6.254
  Допаѓања:
  178.612
  Пол:
  Женски
  Дани, коронава може да има различни симптоми, може да е асимптоматска, значи може и да нема темп може и да има, кашлање, тоа се симптомите но не мора са значи.
  Сметам дека нема потреба да се грижиш бидејки знам дека одите единствено во шума, најверојатно има закачено грип, и ние пред 3 недели кога почна вирусот имавме грип исти ко корона, јас се велам може сме закачиле а не знаеме.
  Следи ситуација не води на лекар сега опасно е, ако не дај боже се влоши нешто тогаш ѕвони.
  Те молам немој да се секираш дека е корона само следи.

  А како што кажав симтоми секој различни има.

  Ние сме во карантин и воена состојба 2 недели, резултати нема а зошто никој не знае?
  Се случува тоа што се случува а никој не знае што се случува уствари.
  Мерките грото ги почитуваме има исклучоци за жал во поголем број и мислам дека го кркаме и за сите нив.

  Секој ден како раатат бројкиве секојдневно имаме се повеќе рестрикции, следна фаза би била тотален блок на се но е невозможно.
  Дали и би било возможно вака да не држат со месеци еве не знам. Јас мислам дека не е нормално.

  Околу 70% се лица над 80 години и лица со 2 или повеќе патологии другите 30% се жал се повитални лица, во било каква ситуација нели за жал имаме и огромни последици со витални лица, секој организам е различен и различно реагира не мора да значи дека било кој не би можело да се сретне со компликации.

  Во последните денови забележително има лица со старосна граница околу 25 год што се интубирани на интензивна, за жал данокот своето си го зема и никој не е имун.
  Стави на се ова дека здраствениор систем има колабрирано, ескалираше се па од тука и многуте пациенти на интензивна што порано не се реагира и третира одреден симптом нормално дека ќе се влоши ако не е третиран со време а време нема за сите за жал.

  Околу 60% од заразените и жртвите се во Ломбардија регион, Бреша и Бергамо се на колена, секој еден е заразен, па од тука и жртвите, од 800 жртви 350 се од ломбардија. Од 6000 заразени 3500 се од ломбардија.

  Вирусот во ломардија е мутиран.
  Поагресивен е.

  Мм работи во две жаришта.
   
  На 24.07, Mari*, cresa-jagoda и 4 други им се допаѓа ова.