1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    Не. Ама кога ќе се врати ќе треба во Германија да е во карантин 14 дена или да се тестира пошто иде од земја со висок ризик. :)
     
    На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
  2. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Пиши им ќе ти одговорат.
    Јас колку што знам онлајн ги вршат часовите и нема прекин на курсевите.
     
    На cornflakes6556 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    Во ЕУ немало корона? :?:
    Мејлот од градинка, ако одиме на одмор во висикоризична земја детето не смее 14 дена во градинка ама тоа не важи и за ЕУ- земји.
    #глуп муабет
    Не дека ќе одевме некаде и дека ми е гајле ама ;).
     
  4. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Овде почнаа пред 3 недели со настава
     
    На cornflakes6556 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Фала ви
     
    На Mari* и FreeMind им се допаѓа ова.
  6. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.263
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Читам пред некој ден наслов како некој со симптоми бил кај 20 различни доктори додека еден не се согласил да го тестира. Сите му викале пролетен грип. Па одоздола милион коментари како тие што доаѓаат од ризични земји се тестираат бесплатно, а локалното население се игнорира и им викаат пролетен грип.

    Ние прво откажавме одмор па сега маж ми запна сепак да одиме до Хрватска на една недела. Без роднини и пријатели посетување само море. Уште не сум сигурна во одлукава планот е да резервираме два дена пред поаѓање за во случај да не се смени нешто. Другите планирате одмори?
     
    На BloodElf, Kaetana, Herrera и 3 други им се допаѓа ова.
  7. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.303
    Допаѓања:
    34.238
    Пол:
    Женски
    Ако е без роднини и пријатели зошто би ризикувале до Хрватска да одите? Подобро е во Германија или некоја соседна држава.
    Ние никаде не одиме. Најпрво ако одиме Мк малата нема да смее да оди во градинка 14 дена, така јас ќе останам без работа, а и од кај мм кај и да е треба да стигне писмо дека ако оди во ризична земја мора 14 дена дома и не знам колкава парична казна ако отиде, а не каже.
    Хрватска не е во ризични земји?
    И што ако на пример некој отиде во неризична, а во меѓувреме, во текот на таа една недела на пример, стане ризична земја?
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Во право е Џокерче, т.е јас размислувам како нејзе.
    Ние сепак тука кај нас одиме на плажа, и пак ќе одиме, зборувавме со маж де за до Мк де за до Словенија, де за оваму, онаму ама на крај од денот си викаме седи си на газот мадро, не си барај проблеми од ништо нешто. Сепак не ризикуваме и ние е страв а имавме можност да одиме август некаде слободни сме.
    И така, овде сме, одиме тука на одмор, не ми се ризикува ни до словенија.

    Кај нас 8 души од наш крај се вратија од хрватска заразени.:|

    Почна пак да расте бројката и тука во италија и во германија :|
    Зборуваат за контролни тестови низ автопат, зборуваат за полиции, за чуда.
    Не знам колку се спроведува во пракса ама немам храброст никаде да појдам, што ако се заразам, што ако треба у изолација, што ако си направиме проблеми ко да немам други па и со ова да се замарам.
    И така се решивме да мрдаме се додека не се стабилизира светот.

    Кај нас исто така треба изолација и 2 бриса ако се враќаме од мк, плус ако не се кажеш казните се големи дури со затвор ни се закунуваат да така не мрдам.

    А гледам има луѓе од гер и ит што одат за мк. Не знам што да кажам.:|

    Најдобро седете си дома дечки.

    Кај нас по хотели од денес за утре се затвараат, најдат еден позитивен во хотелот и со се газда персонал и гости карантин, го заклучуваат на 2 недели. Не би издржала јас така.
    Никаде не ми се ризикува искрено.

    Ова е мое мислење и најдобронамерен совет.
     
    На gjoker4e, Kaetana, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Јас сакав во Хрватска да одиме, ама не ми се ризикува да се заразам , па така остануваме овде и ќе одиме до Остзее секако ни е на 3-4часа од дома.Прво во мојата ризична ситуација сум тука осигурана и со се покриена.Остзее во Полска е на пола поефтино ама пак не сакам да заработам карантин или којзнае какви мерки , не дај Боже да затворат граници.
    Братучетка ми беа на Малта кога се вратија немаа карантин и таму не е скапо.
     
    На TutiFuti, FreeMind, Chantal и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
    Балканот има забрана,а во Шпанија,Италија,Турција,Германија....да не набројувам ЕУ земји слободно може без тест без ништо,а и таму бројот расне,само за нас балканците неможе да идеме ,милион услови ни наметнаа.
    Не идеме нигде,се двоумевме до Хрватска,ама не одморот ни заврши, и дома,на езеро или базент на тераса се разладуваат децата.
    Па читам една статија во езеро 3-4 метра abstand, а во базент 1-2, зарем не е поризично во базент,сите едни до други?
    Ај убав ден :coffee:
     
    На Broken♡, Kaetana и Chantal им се допаѓа ова.
  11. Chantal

    Chantal Популарен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2017
    Пораки:
    1.263
    Допаѓања:
    8.358
    Пол:
    Женски
    Хрватска не е во ризични ( зошто е еу и не тестираат доволно). Тука еден куп луѓе беа во Хрватска на одмор затоа мм дојде на идеа па што само ние си скратуваме одмор. Исто гледам многу одат и мк и босна ама ние за таму одамна решивме не одиме. Ќе видиме на крај што ќе излезе имаме уште 10 дена до одморот на мм. Гледав и тука или мене доволно ми е околинава да ја шетаме со еднодневни излети ама мм запнал море.
     
    На Ava.84, Kaetana и Herrera им се допаѓа ова.
  12. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Одете, ама внимавајте.
    Не знам друго што да кажам.

    На мене почна да ми одѕвонува во глава се што поминав, како дежу ву сме денес, премногу новозаразени, полоши од ломбардија сме во моментот :|
    Не сакам да знам што ќе ни се случи тек сега ако не заклучат.
    Не посакувам на никого:|

    Хр, сите заразени се враќале као не тестирале кажаа во темата за корона, има членки што се во хр.
    Ако некој сака да оди еве ќе ја тагнам @Cosmi тука она може ќе даде некое инфо за хр.
     
    На Chantal му/ѝ се допаѓа ова.
  13. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Ние ќе идеме следна недела на неколку дена на саат време од дома во Австрија на планина. Со маски и абштанд верувам ќе биде се океј. Базент има надвор така да верувам дека имаат мерки преземено.

    За Македонија планирам најкасно Октомври. После на граница ќе правиме тест и ќе оди потоа во градинка. Тоа е што е.
     
    На Ava.84, Kaetana, mal.ecka и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Kaetana

    Kaetana Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2011
    Пораки:
    2.919
    Допаѓања:
    14.562
    Пол:
    Женски
    Со сите се согласувам. И затоа не знам што да правам. Растегната сум меѓу "дај да живееме не можеме да останеме вака" и "седи мадро, да не чукаш глава после".

    Маж има породилно, сакаме фамилија да видиме. Бебе е комплетно асоцијален тип заради корона. Јас не знам што ќе се прави со градинка. :(
    Во раце не оди кај други луѓе.

    Што план беше тоа, одмор да се спои со породилно. Да се оди на месец и пол, два во МК. Да се шета, Охрид, Битола, да се видиме асално со луѓе. Роденден да се прослави за бебе.

    Вака.. не сум паметна што да се прави.
     
    На Herrera, FreeMind, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Зависи од кој град сте,ако нема многу заболени зошто да не, ама ако сте од жариштата со 344 активни од 50 000 жители, :shake:

    Оваа состојба со короната ќе трае и нема да помине за брзу, за жал еве го септември очекувам бројките да се дуплират(не дај боже):drunk: Исто и јас сакам некој месец таму да останам да се видам аслно со сите само да се смири чудово веќе:punch:
     
    На Kaetana, FreeMind и Chantal им се допаѓа ова.
  16. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.511
    Допаѓања:
    32.644
    Пол:
    Женски
    Поздрав за @Mari* :rofl::rofl: FB_IMG_1596895379458.jpg
     
    На Kaetana, Mari*, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:

    Мари честито возачка патем.
     
    На Kaetana, gjoker4e, Ava.84 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Mari*

    Mari* Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 април 2016
    Пораки:
    3.728
    Допаѓања:
    45.616
    Пол:
    Женски
    Леле немој да ме стресираш мајке ти :D
    Ќе си купам нива една, неколку кокошки :wasntme: чисто за следен бран да сум спремна :$

    Фри фала :*
     
    На Kaetana, gjoker4e, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Јас чекам книгава да излезе
    https://www.deutschlandfunkkultur.d...oxien-von.1270.de.html?dram:article_id=478731

    Крастев ми е генијален политиколог и ми прија неговиот стил. Две книги негови имам читано и баш ме интересира што има да каже за пандемијава.
    Ако ви се убацувам вака? :D
     
    На Chantal и FreeMind им се допаѓа ова.
  20. cornflakes6556

    cornflakes6556 Активен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2020
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    370
    Пол:
    Женски
    Нема никакви мерки на граници, вчера си дојдов во Германија од Македонија. Денес бев тест правев во болница, утре резултати. Или тест или карантин треба.
     
    На јolene и BloodElf им се допаѓа ова.