1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Состојбата со коронавирусот во Германија

Дискусија во 'Коронавирус' започната од danichap, 17 март 2020.

  1. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Во овие ограничувања за мене има многу нелогичности.Трубат по медиуми останите дома , а ограничувањата само растојание да се внимава и групи да нема.Може секој да шета и се да прави.Што воведоа ново и зошто јас не разбирам?За мене ништо нема промена секако ние сами и изолирано живееме освен малата што не е во градинка ние и двајцата одиме на работа.Кога шетаме и пред коронава не се мешавме многу со луѓе и во природа си шетаме.
    #јаслисумглупаилинемаограничувања?
     
    На gjoker4e, cresa-jagoda, SanelaS и 2 други им се допаѓа ова.
  2. SanelaS

    SanelaS Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2016
    Пораки:
    1.730
    Допаѓања:
    4.696
    Со мерките што досега се донесени тешко на сите нас ...
     
    На gjoker4e, cresa-jagoda и Ava.84 им се допаѓа ова.
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Кога шетате не заборавајте лична карта со себе има проверки на улица.
    Таман се со забраните нема потреба од карантин добро се почитуваат досегашниве мерки.
    Италија објави прв позитивен ден го достигнаа пикот идат конечно надоле.

    Читав едно размислување на еден професор овде што исто остава простор за размислување вели смртноста во Кина и Италија е поголема поради позагаден воздух кој придонесува во смртноста со белодробните болести како што е коронава.
    Германија за сега одлично во однос на процент, плус Мути ни е негативна нема корони морони кај германче.

    548481E7-54F9-4E06-99C6-FCE76D67ACBE.png

    Супава од лилјак види што направи. Супа од лилјак еј илјадници умреа да ги земеш и да ги тепаш до смрт.
     
    На Kaetana, Mari*, Herrera и 5 други им се допаѓа ова.
  4. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    @FreeMind слушна ли на вестите за лудите германци.Оти многу малку има заболени од корона па и од Франција ќе зеле 7 или 14 (бројката ја заборавив) заболени од Корона да и помогнат на Франција(facepalm)

    Пред кризата Германија стартувала со 28 000 кревети .Сега нешто е плус зголемен , а сакат да достигнат 54 000 кревети.Италија кризата ја стартувала само со 5000 кревети:worried:Ова од преска на вестите го слушнав.
    Преска кажаа 86 починати , а вчера 92:x
     
    На Mari*, Herrera, gjoker4e и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  5. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Anzahl Differenz zum Vortag Fälle
    Baden-Württemberg 3.811 +4 34 21
    Bayern 4.892 +1.242
    Не можам да гуглам, ако некој има повеќе ошти познавања може да ми помогне. Баерн има многу повеќе жители од Баден Вуртемберг или што е работава што Баерн има 1242 нови, а Баден В. само 4.
    Добро проверив сепак, Баерн 13 милиони жители 2018 год, Баден 11 мил жит 2018 год.

    Јас сум супер задоволна од мерките. Разликата со некои држави е само тоа што кај нас нема задолжителен карантин. Баш супер. Човек може да прошета на кратко, да се излуфтира. Преостанатато останува на нас, да видиме колку ќе бидеме совесни.

    Како и да е Меркел сто пати културно, јасно и гласно не замоли.
    Не знам зошто мислам дека вака повеќе ќе се почитува мерката отколку да забраниш на некој да излегува надвор. Ако забраниш, посебно на младиве ќе им биде филм да се протнат надвор.
    Ако е забрането е попримамливо.
    Вака слобода.
    Од ова што го видов деновиве сум презадоволна од народот, не ми се веруваше дека ќе го кажам ова ама еве последниве неколку дена ни млади ни стари нема надвор. Браво. Ако продолжиме вака очекувам од 1ви мај се да е во нормала.

    Е сега со ова кратко време што ми преостанува морам да прогуглам зошто рекле 92 па 86. Едно сум сигурна, дека не воскреснале.
    Сигурно е некоја грешка. Не успеав да најдам ни 86 ни 92.

    На 21ви март имало околу 4 000 нови случаи, а на 22ри и 23ти околу 2 500 нови случаи. Дали тоа значи дека има надеж?

    Јас сум во Баден В. и претпоставувам тоа значи 4 нови случаи денес.
     
    Последна измена: 23 март 2020
    На mal.ecka, Mari*, Herrera и 2 други им се допаѓа ова.
  6. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски
    @FreeMind фала мн.

    Кај мм на болница го донесле првиот случај. Баш на одделение каде што е тој. Се разбира ја ставиле жената сама во соба. Искрено очекував поголеми мерки на претпазливост од тоа што се превзеле.

    Имам термин утре за бебево за У преглед и плус вакцина, ако и стават. Педијатарот го преместиле малку понастрана од главниов дел на болницата, инаку беше в болница. Ќе треба сите 4ица да одиме.

    Носите деца на педијатар сега?
    Ставате вакцини сега?
     
    На Mari* и Herrera им се допаѓа ова.
  7. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    И во Констанц во болница се со 11 маски во борба против короната. Од управата им рекле кеса да си стават штом дојде заболен пациент. Ова на интензивна се дешава. Среќа само еден имаат.
    Во нашава болница тројца лежат на интензивна.

    Малава има во Април термин некаде 25ти според најавите веројатно ќе биде крај на пандемијата така да ќе ја носам.
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  8. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Не!!!
    Прочита дека Меркел примила вакцина и испаднало докторот што ја вакцинирал да има корона па ја ставиле и Меркел во карантин.
    Има време за у прегледи и за вакцини.
    Седете дома.
    Немој да си отишла.
    Па и дома да ти речат да дојдат не!
     
    На Lorins му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Screenshot_20200324-074916.jpg
    Кај нас ваква изгледа старосната граница на заболени.Ние сме најзафатена група.

    На педијатар ако мора нормално дека би одела.Кај нас докторот пиша на фб дека се со маски ,ракавици и очила да ги подготвеме децата за да не се плашат.
     
    На Lorins, Mari*, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  10. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Да нагласиме, дека само ако мора. У прегледот е небитен и не мора. Вакцината исто не мора, може покасно да ја прими.
     
    На s.T.e.F.i, Lorins и Biljarkata им се допаѓа ова.
  11. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.244
    Допаѓања:
    166.082
    Е ова не ми е јасно. Какви очила? Има негде некакви очила да се продаваат, или онакво како маска за нуркање? Пошто денес добив таков меил, се чудам сега какви очила треба8-|

    @Lorins Јас не вакцинирав a требаше, баш ден пред да воведат вонредна состојба у мое село. Докторката ми тврдеше бизнис ас јужуал, ама имајќи предвид дека секоја вакцина руши имунитет, реков фала не. Пошто не е ова бисниз ас јужуал.
    Едит: секако сме во карантин, сигурно нема да фати рубеола или што и да е во вакцината, ама со ковидов има многу непознати, може да се провне баш сегде деновиве. Само мислење, јас лично како постапив.
     
    Последна измена: 24 март 2020
    На Lorins, vitamina, Mari* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  12. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    За мене прегледите и те како се битни.Лоринс има бебе кое треба да види како напредува.Вакцините се исто битни и подобро како бебе да ги прима отколку покасно.Ако имавме сега и за мојата би отишла оти и те како ми е битен развојот на говорот.
    Кај претходната педијаторка имавме соба за здрави деца и беше супер. Кај сегашниот се е на куп и е голем минус, ама ако имаш термин обично е пред завршувањето на раб време па нема веќе од болните деца.
    Јас би одела.

    @Biljarkata Не знам не сум била пишуваше само.А после беа сликани само со маски како седи дома ние работиме за вас.
     
    На Lorins, Mari*, FreeMind и 2 други им се допаѓа ова.
  13. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    На Lorins и Ava.84 им се допаѓа ова.
  14. Ava.84

    Ava.84 Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 декември 2015
    Пораки:
    4.512
    Допаѓања:
    32.646
    Пол:
    Женски
    Многу е ама утрово пак слушнав Германија ќе зела пациенти болни од корона не само од Франција туку и од Италија .Критични случаеви.Со хелихоптер испратени од Италија.

    Туку гледате ли авиони?Што убаво небото е чисто и без авиони и без бучава:inlove:Природата се радува на коронава:$Дали ќе закрпне нешто природава од овие неколку недели ќе видиме понатаму:)
     
    На Lorins, Mari*, FreeMind и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    Право да ти кажам на сабајле се наспиван како човек од авионите раат сум. Кај нас дека е во близина главниот аеродром на Франкфурт на 2минутки авиони слетуваа , сега неколку на ден се.

    А ова со коронава не знам што ќе биде но едно знам сигурно плус 10кг ќе ср направиме.
     
    На Herrera, Lorins и Ava.84 им се допаѓа ова.
  16. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.305
    Допаѓања:
    34.245
    Пол:
    Женски
    Ние петокот бевме на педијатар, мораше.
    Имаа маски, ракавици и наметки. Исти беа како докторите што ги прикажуваат на вести на пример кога даваат информации за корона.

    Морам пак да кажам дека у прегледот и вакцината не спаѓаат под 'мора' во оваа состојба.

    Стави на вага у преглед и вакцина на една страна и корона вирус на друга страна па види кај тежи повеќе.
     
    На Herrera, mal.ecka, Lorins и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  17. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    @Lorins колку месеци е малото и кој у е?
    Јас како ава би те советувала да одиш бидејќи прочитав дека хебаме не иде дома веќе.
    Да одморат од клоци и чибу уличните во Македонија. И на сета мака замислите фрлил некое копито во Влае отров. Абе не корона две корони и никој да не претне до таму сме дојдени.

    Овој пат ќе поминеме али следниот вирус од животни тешко ќе го запреме. Можеби ќе се пренесува и преку воздух. Можеби.
     
    На Ava.84, Lorins и Mari* им се допаѓа ова.
  18. Lorins

    Lorins Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2015
    Пораки:
    745
    Допаѓања:
    3.710
    Пол:
    Женски

    Ви благодарам на сите за споделеното мислење и искуство.

    Јас го откажав терминот. Имам фора до крај на април. Па тогаш здравје.
    Секако носето и е затнато и ќе откажував вакцина, а овде не им е проблем да ставаат вакцина и на затнат нос.

    Малово е скоро 3 месеци, се работи за у4.

    Уште еден болен дошол. Мм морал да влегува во собата каде што е едната болна.

    Очекувам тек сега ова да почнува кај нас.
     
    На cresa-jagoda, Mari*, Herrera и 5 други им се допаѓа ова.
  19. fairy88

    fairy88 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 август 2010
    Пораки:
    1.504
    Допаѓања:
    7.490
    На интернет читам дека пациент од нашиот град 43 години починал.
    Абе медиуми само паника да прават, а да пишат дека е со хемоглобин 3 и со лоша општа здравствена состојба добро ќе беше.
    Во нашата болница почина затоа имам информации.
    Знам дека е лоша состојбата, ама и медиумуте многу филуваат.
     
    На Indiegurl, Lorins, Ava.84 и 8 други им се допаѓа ова.
  20. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.494
    Допаѓања:
    33.412
    Пол:
    Женски
    Јас од тие медиуми сите симптоми си ги направив во глава дека ги имам и се опседнав со тоа дека иам корона. А дома седам никаде не излегуваме . И престанав веќе да следам што се дешава.
    Кај нас (Офенбах) можам да кажам дека луѓе нема по улиците деца исто така нема се е празно може да се сретне тук таму некој со торба од маркет инаку е тивко многу. Вчера во Лидл мм бил и кажа дека имало ограничување секој мора да влезе со количка пред да ја земе мора да си ги избрише рацете со антибактериски марамици и да си земе ракавици. Имало и обезбедување .
     
    На Lorins, Ava.84, gjoker4e и 5 други им се допаѓа ова.