1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со деца во изолација

Дискусија во 'Коронавирус' започната од RainBow, 19 март 2020.

  1. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Хахаха верувајте јас изолација сеуште немам осетено:D
    Се шалам.Обврски колку сакаш така да нема момент да речам леле што да се прави. Големиот веќе момче. Нему никогаш не му е досадно. Чита, игра на ком, гледа филмови Еве почнаа и со часови. Но околу него имам обврски три пати јадење, ужинки, перење плус, садови колку сакаш. Машина за чинии за 18 души 2 пати пуштам. До сега ќе беше на школо па со многу активности, а сега само дома. Мине жал за него;( наместо за полуматура да се спрема, за многу натпревари регионални и државни на кои се пласира, седи со мене дома и ми помага.
    А бебе друга прича. Периодов е тешка. Сака цело време да ја анимираш, некој со неа. Сите расположливи реквизити се на готовс, клацкалка, хранилка, игралнао, подлога за играње, дури и летна количка користам за по дома. :bandit:
    Денес метев со правосмукалка таа во количка по мене. :toivo:
    А дома почисто не било. Само дезинфицирам, метам бришам. И готвам И месам. Мм веќе е +3 кг:tmi:
    Сите непробани а посакувани рецепти по желба на синко ги направив. И сите успешно:$
    Марчи Ќе мора да издржиме. Не се даваме. Ќе помине и ова
     
    На ma4e1311, marchi-cool, gjoker4e и 2 други им се допаѓа ова.
  2. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Сега прочитав дека си во образование. Ги спомна деветтоодделенците. Како ќе оди да не знаеш оценувањето и уписите за средно?
    Синко е 9 одд и немаме никакво инфо. Знам ова не е приоритетно во моментов но ако има нешто те молам да ме известиш.
     
  3. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.025
    Пол:
    Женски
    C952B3F1-399E-4CB9-987A-CA570F5CC672.jpeg
     
    На Abc07, TeddyGrey, Lolipop23 и 5 други им се допаѓа ова.
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.188
    Допаѓања:
    33.950
    Пол:
    Женски
    За изолација се смета ако има некој двор?
    Јас мислев изолација е само ако си во стан меѓу четири ѕида.
    Во двор детето може да се истрча, сепак друго е трча на свеж воздух. Побрзо ќе огладне, полесно ќе заспие.
    А во стан нема свеж воздух, не е исто трчањето, нема природа, небо, облаци, сонце, земја и слично.
    Во стан исто како во затвор.
     
    На mal.ecka, RainBow, Lolipop23 и 4 други им се допаѓа ова.
  5. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Еве од синоќа се наметнува од министерство решение да се оценува онлајн. Како, ни мене не ми е јасно. Кај мене учат голем број деца од социјално загрозени фамилии.
    За уписите никој ништо не спомнува. Инаку има тема за ова, https://forum.femina.mk/threads/Коронавирус-–-образование-за-време-на-пандемија.31401/
    ако сакаат модераторите нека ни ги преместат мислењата, па таму ќе споделуваме информации.
     
    На Presrekna му/ѝ се допаѓа ова.
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.192
    Допаѓања:
    123.801
    Па дефинитивно полошо е во стан. Сепак, 4 годиншно дете има потреба од социјализација, посебно ако одело у градинка, ги бара другарчињата, мојата дури и ги сонува. Не може да оди у парк на лулашките, не може да си игра со комшичето, не може со мене на прошетка низ селото што ни беше омилена активност порано... Нема возење точак низ маало. ни тротинет. Нема одење кај баба, нема одење кај моите, нема на родендени у игротека...

    Ние кога живеевме во стан и без коронава бевме ко у затвор, затоа и сакавме куќа. Вака не можам да замсилам колку ви е за никаде. На пример синоќа правевеме снешко, а у зграда не може тоа :(

    Како и да е, дете ќе биде со месеци на едно место и тоа е пекол за сите.
     
    На mal.ecka, SandStorm, RainBow и 4 други им се допаѓа ова.
  7. Presrekna

    Presrekna Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2019
    Пораки:
    2.173
    Допаѓања:
    12.911
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам. Се пишиме таму во таа тема
     
    На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
  8. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.880
    Допаѓања:
    14.234
    Пол:
    Женски
    ние Итака сме во карантин одкако се породивме
     
    На Presrekna и Mami3 им се допаѓа ова.
  9. Mami3

    Mami3 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2020
    Пораки:
    1.669
    Допаѓања:
    2.805
    Пол:
    Женски

    Takodze... ama ne se izerzuva veke...
    Stvarno e nenormalnooo,ne deka sum nekoj setac domasar sum ama 3 meseci umrev:|
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  10. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    На страната на градинката Бубамара има поставено дневни активности за дечиња.
     
    На referentka и NarCis@ им се допаѓа ова.
  11. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.233
    И нашата градинка има по два пати во денот активности.
    Е сега, активностите се со пример темперни (немам дома) со пластелин (немам дома)...
    Затоа ме фати криза , се осетив дека неможеме да одиме во чекор со активностите, па смислувам нови.

    Ако не работи Базаро, баш ќе ми е криво, немам од каде да купам материјали,
    Не купив на време кога беше се отворено:(
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  12. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    Тримакс работи, а и доставуваат дома. Јас маж ми од таму го пратив да набави. Утре ќе оди по нови залихи.
    Исто и Просветно Дело читав дека можеш да нарачаш од ФБ.
     
    На NarCis@ и referentka им се допаѓа ова.
  13. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.233
    Е фала ти за ова.
    Бидејќи МОРАМ да излезам од дома денес, ќе наминам во Тримакс да направам залихи
     
    На An-na му/ѝ се допаѓа ова.
  14. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Рефке имаш и во Веро Џамбо маркетот пластелин, темперни, водени, колаж.

    Знаеш колку е достава? Во просветно е бесплатна достава за над 2000ден., ама не знам која цена е инаку. Исто и за Тримакс.
    И ве молам некоја ако начека чоички во боја, да ми пише. Јас порано од Џамбо ги купував, ама сега не работи. Во Тримакс маж ми ги купи последните две, а на веб страната не можам да најдам за да нарачам.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  15. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.688
    Допаѓања:
    322.233
    Ама Џамбо не работи , знаеш од кога ?
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  16. NarCis@

    NarCis@ Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 март 2018
    Пораки:
    10.593
    Допаѓања:
    170.199
    Пол:
    Женски
    Чекај сега, кој Џамбо? Маркетот внатре работи, Џамбо-Џамбо не работи. Инаку трговскиот е отворен, јас бев завчера.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Мене и онака ми требаше реновирање (тоа беше во план за периодов), а сега со изолацијава... нова куќа може ке ни треба :rofl:

    @referentka јас бев завчера до книжара во автокоманда (мислам е Просветно), во таа нема што нема. Од цветови, бубамари, пеперутки, до пастелини, игри секакви, се.
     
    На mal.ecka, Lolipop23, Kitten и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.549
    Допаѓања:
    72.391
    Пол:
    Женски
    Нас океј ни поминува денот сеуште. Се закачкаат, се караат, па почнав и јас со карање....им викам дека ке им ги заклучам играчките, дека нема да пуштам цртани, дека ке си седат на кревет само и ке им биде многу досадно, па слушаат сега за сега, ако не слушаат стварно ке го направам тоа. Иначе досадно не им било, малата 2 пати побара градинка, а синко не сакал да оди поубаво му било дома :?: Многу се срами, па се гледаме на месенџер на видео повик со другарчињата ама мојов само гледа, не збори.

    Од занимации, си правиме цветови, шлакаат со темперни, правевме цветови од овошје, за денес ке смислиме нешто но гледам секој ден да имаат некоја таква активност. Си се заигруваат и заедно сами во соба. Со малата се занимаваме со шминки, се лакираме, денес ке и дадам да ме шминка :rofl: Пуштаме гласно музика и чистиме играчки и играме (вака најдобро се чисти да знаете, и за деца и за мајки интересно) :D

    Во дневна разделив маси, кревети им направив простор поголем, за да може да скокаат играат на музика. Им правам шатори со кебиња, столици. Другоо... им полнам када и се бањаат со 300 играчки :D Им давам за некои работи да ми помагаат во кујна...

    Малата преспива преку ден еднаш, па тогаш пијам дури кафе... Сабајле неможам да стигнам да пијам зашто станувам и пијам Еутирокс, па не смеам еден час ништо и веќе после и они стануваат и ни почнува денот.

    Времево не зезна овие денови, иначе како што кажав доста време сме и во двор.. но овие денови не.
    И тоа, пак ке кажам заследете го профилот на @danichap Има идеи и од неа, идеи од куп мајки, има и од мене :P Има и тука на Фемина тема за кој не ја видел. Се вика Да бидеме креативни предизвик.

    И така, ова од сабајле го пишувам и никако да го допишам. Се надевам дадов некоја идеја.
     
    На duffi, mal.ecka, marchi-cool и 5 други им се допаѓа ова.
  19. An-na

    An-na Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 септември 2011
    Пораки:
    6.376
    Допаѓања:
    34.163
    Пол:
    Женски
    Не знам колку е достава.
    Инаку, страната им е прилично сиромашна, во однос на тоа што имаат во продавница. Имаат и ФБ страна, можеш таму да прашаш.
     
    На NarCis@ му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.189
    Пол:
    Женски
    Таа во трговскиот? Зашто оваа кај мене се вика Траки.
    https://www.facebook.com/traki.trejd