1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со кого си, таков си

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 25 април 2012.

  1. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.140
    Допаѓања:
    76.526
    Пол:
    Женски
    Па некако сакајќи или не сакајќи се усогласуваме со тој до нас или тој се усогласува со нас, но не потполно, нормално. Сепак две различни индивидуи се и ниту една не може да биде иста како некоја друга.
     
  2. Madam-A

    Madam-A Популарен член

    Се зачлени на:
    10 мај 2013
    Пораки:
    1.603
    Допаѓања:
    8.005
    јaс пoвеќе јa сaкaм српскaтa вaријaнтa: с ким си тaкaв си 8).

    И дa, тaкa е. Пoкaснo или пoрaнo ќе излезе тoa декa имaте слични стaвoви. Кoлку гoд oвде се јaвиле oние сo цврст кaрaктер, нели, декa не пoдлегнувaле пoд влијaнијa нa друштвото. Тoa немa никaквa пoврзaнoст. Впрoчем уште пред дa влезеш вo стaбилнo друштвo ти веќе ќе се имaш oдреденo кoн ист пoглед нa светoт, не некoј дa ти гo менувa. (збoрaм стaбилнo зaшo не се вaжaт oние крaтки другaрствa).
     
    На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
  3. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Никогаш не би се водела по оваа порака...
    Јас сум личност со сопствена самодоверба и цврст изграден карактер, личност што се сака и почитува себеси, и сум достојна за тоа што сум и каква сум.

    Никогаш не би посегнала да се обидувам да бидам како некој или некои, да копирам нешто што другите го прават, да бидам нешто што не сум во целина.
    Ова за мене е тотално безвезе и незначајно.

    Јас сум таков човек каков што сум и каков што сакам и умеам да бидам, а сите околу мене се такви какви што тие се, не значи дека треба да правиме одредени добри или лоши навики небитно само со цел да бидеме дел од сите други што не опкружуваат.

    Секој поединец си има различни карактери манири ставови навики и гледишта кон животот.
    Ние сите сме различни и убави сами за себе.

    Поентата на оклопот кој не опкружува е да бидеме различни какви што сме а сепак да бидеме сплотени во едно баш ради нашите маани и доблести.
     
    На eloves му/ѝ се допаѓа ова.
  4. MilaP

    MilaP Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2015
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    53.143
    Пол:
    Женски
    Ne se vodam po ovaa varijanta.Nikogas okolinata ne moze da me definira kakva licnost sum.
     
  5. Kate505

    Kate505 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 август 2015
    Пораки:
    52
    Допаѓања:
    159
    Пол:
    Женски
    Таа изрека излегла затоато најчесто човекот избира друштво каков што е тој. Пример рокер излегува со рокери не излегува со турбофолкери.... секако има исклучоци каде што не се поклопуваат карактерите но за таа страна не е наменета оваа изрека и поради таа страна доагја до забуна помегју лугјето дали е исправна или не
     
  6. Ginger^

    Ginger^ Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 март 2015
    Пораки:
    4.320
    Допаѓања:
    55.364
    Пол:
    Женски
    936547_638347562875791_772542437_n.jpg
     
    На Kate505 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. maca cvet

    maca cvet Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2014
    Пораки:
    683
    Допаѓања:
    455
    Пол:
    Женски
    се согласувам со тоа дека со кого си таков си го кажувам од искуство
     
  8. Eoo

    Eoo Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2015
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    198
    Пол:
    Женски
    Дали некого друштвото може потполно да го смени?:?:
     
  9. Marick14

    Marick14 Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 март 2013
    Пораки:
    3.679
    Допаѓања:
    2.931
    Немора да значи со кого си таков си. Јас со разни луѓе си се дружам и пак сум си свој. Имам цврст карактер. Никој не може да ме смени. Јас сам можам само да си се сменам.
     
  10. Abrakadabra

    Abrakadabra Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 април 2015
    Пораки:
    1.468
    Допаѓања:
    20.043
    Пол:
    Женски
    Ова може секако да се толкува.
    Еве, моето друштво е прилично шаренолико, па изгледа и јас сум според изрекава таква.
    Не дека друштвото може да те смени карактерно, туку на некој начин отсликува каков тип на човек си.
     
  11. fallenangel

    fallenangel Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јуни 2010
    Пораки:
    2.150
    Допаѓања:
    16.150
    Не би рекла дека има целосна вистина во тоа со кој си таков си освен ако се работи за личности кои се лесно поводливи, со слаб карактер и често прават работи т.е се впуштаат во пороци за да бидат прифатени од друштво и слично.
    За себе можам да кажам сум била опкружена во различна друштва, со различни карактери почнувајќи од средношколски денови и сум ги прифаќала такви какви што се но не сум дозволила некои негативни ствари да попримам за да бидам прифатена.
    Личноста ја градат нејзините карактерни особини и однесување не нејзиното опкружување. Така да при првиот разговор со едно шаренолико друштво веднаш може да се оформи мислење кој е кој и колку навистина вреди како човек.
     
  12. veren

    veren Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 февруари 2015
    Пораки:
    548
    Допаѓања:
    1.271
    Со кого си таков си , има влијание на нашиот карактер со кого сме ама и не мора да значи , се зависи од нас , не значи дека ако блиски со некој сме исти
     
  13. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.291
    Пол:
    Женски
    Не се согласувам со ова,не сум таква нема врска какви ни се блиските личности другарки или роднини или дечко или девојќа ако имаш свој карактер свој став и свое јас никој не може да те присили на нешто или да правиш нешто што не сакаш да подпаднеш под туѓо влијание
     
  14. Cinderfakinrella

    Cinderfakinrella Популарен член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2016
    Пораки:
    957
    Допаѓања:
    7.433
    Пол:
    Женски
    Да...
    Колку повеќе време поминувам со дм (зборам временски - досега година и 5 месеци).. Се повеќе почнувам да размислувам како него.
    И убаво ми е, бар земам знаење од генијалец. Хахах :D
     
  15. LittleGirl626

    LittleGirl626 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 мај 2016
    Пораки:
    156
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    имам другарка што денес е со еден утре со друг, неверна е.. некои ја викаат курва.. А се дружиме.. Јас не сум како неа.. Сосема сме различно во врска со се..
    И не се согласувам со тоа, со кого си, таков си..
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Nalutena1

    Nalutena1 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    498
    Допаѓања:
    1.762
    Пол:
    Женски
    Za zal taka e !!
    Imam ziv primer pred mene:(
     
  17. Frose Nose

    Frose Nose Активен член

    Се зачлени на:
    5 февруари 2017
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    323
    Пол:
    Женски
    Ако некој има веќе изграден карактер без оглед со кого е тој повторно ќе биде свој. Само лицата без карактер и сопствен идентитет се обидуваат да се претопат во група бидејки немаат никаки индивидуални квалитети.
     
  18. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.332
    Не ми значи оваа догма воопшто.
    Не сум нешто посебно па несакам ни тие околу мене да ги декларирам како поарни или полоши од мене, а оваа изрека токму тоа го прави.

    Имам пријател наркос, па еве јас не сум.

    Тоа така во старо време не учеа родителите, за да ги избегнуваме ,,престапниците,,.
     
    На Petar80 му/ѝ се допаѓа ова.
  19. snezan4e

    snezan4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 ноември 2010
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    1.202
    Додека се оформува карактерот можно е,но немора да значи,но покасно воопшто не важи ова.
     
  20. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.126
    Допаѓања:
    43.689
    Пол:
    Женски
    Така се збори ама не мора да значи.
    Со какви се не сум седела или ме виделе па што?
    не значи дека сум таква ко личноста, туку си зборат луѓето од што немаат попаметна работа