Со која политичка идеологија се идентификувате?

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Someonespecial, 28 јули 2017.

 1. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.829
  Допаѓања:
  161.217
  Пол:
  Женски
  Политичката идеологија не е еднаква и не се поистоветува со партиската определеност, посебно во нашава земја партиите не секогаш се придржуваат до идеологијата што би требало да ја застапуваат.
  Секој човек со оформени ставови за општеството има некаква своја политичка идеологија како дел од својот карактер. Па, ајде во категоријава да продискутираме за промена нешто поопшто од случувањата во Македонија и од дискусиите околу домашните политички партии :)

  Јас колку што ја познавам политиката, можам да речам дека се пронаоѓам во голема мера во либерализмот како политичка филозофија.
  Но еве и еден тест за попрецизна определба според (за мене) доста релевантни прашања, според многу од кои и јас оценувам што оправдувам од она што се случува од општеството:
  https://www.politicalcompass.org/test
  Еве што резултат ми излезе, а во спојлер и нешто повеќе појаснето за ориентацииве (на англиски) и кои од познатите светски политичари низ историјата каде се наоѓаат на дијаграмов:

  Capture.PNG
  [​IMG]
  If we recognise that this is essentially an economic line it's fine, as far as it goes. We can show, for example, Stalin, Mao Tse Tung and Pol Pot, with their commitment to a totally controlled economy, on the hard left. Socialists like Mahatma Gandhi and Robert Mugabe would occupy a less extreme leftist position. Margaret Thatcher would be well over to the right, but further right still would be someone like that ultimate free marketeer, General Pinochet.

  That deals with economics, but the social dimension is also important in politics. That's the one that the mere left-right scale doesn't adequately address. So we've added one, ranging in positions from extreme authoritarian to extreme libertarian.

  [​IMG]
  Both an economic dimension and a social dimension are important factors for a proper political analysis. By adding the social dimension you can show that Stalin was an authoritarian leftist (ie the state is more important than the individual) and that Gandhi, believing in the supreme value of each individual, is a liberal leftist. While the former involves state-imposed arbitrary collectivism in the extreme top left, on the extreme bottom left is voluntary collectivism at regional level, with no state involved. Hundreds of such anarchist communities existed in Spain during the civil war period

  You can also put Pinochet, who was prepared to sanction mass killing for the sake of the free market, on the far right as well as in a hardcore authoritarian position. On the non-socialist side you can distinguish someone like Milton Friedman, who is anti-state for fiscal rather than social reasons, from Hitler, who wanted to make the state stronger, even if he wiped out half of humanity in the process.

  The chart also makes clear that, despite popular perceptions, the opposite of fascism is not communism but anarchism (ie liberal socialism), and that the opposite of communism ( i.e. an entirely state-planned economy) is neo-liberalism (i.e. extreme deregulated economy)

  [​IMG]
  The usual understanding of anarchism as a left wing ideology does not take into account the neo-liberal "anarchism" championed by the likes of Ayn Rand, Milton Friedman and America's Libertarian Party, which couples social Darwinian right-wing economics with liberal positions on most social issues. Often their libertarian impulses stop short of opposition to strong law and order positions, and are more economic in substance (ie no taxes) so they are not as extremely libertarian as they are extremely right wing. On the other hand, the classical libertarian collectivism of anarcho-syndicalism ( libertarian socialism) belongs in the bottom left hand corner.

  In our home page we demolished the myth that authoritarianism is necessarily "right wing", with the examples of Robert Mugabe, Pol Pot and Stalin. Similarly Hitler, on an economic scale, was not an extreme right-winger. His economic policies were broadly Keynesian, and to the left of some of today's Labour parties. If you could get Hitler and Stalin to sit down together and avoid economics, the two diehard authoritarians would find plenty of common ground.

  Можете да го решите тестов или некој друг на интернет, а и додадете нешто ваш коментар и општо размислување. :) Па, која политичка идеологија ви е вам најблиска?
  Повелете и изјаснете се, само ве молам избегнувајте ги нашите политички партии, и да не правиме поделби во смисла на расправии :)
   
  На Роберт 7, Purplelilac, WildMk и 13 други им се допаѓа ова.
 2. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.786
  Допаѓања:
  55.458
  Capture.PNG

  Помислив дека се расипала страната кога видов дека првата бројка ни е иста :wasntme:
  Имаше ваква страна и на македонски пред последните избори, Изборен компас, штета тргната е.
  Во резултатот од тестот не се сомневав, не знам зошто и трошев време да го решавам воопшто :wasntme:
   
  На Роберт 7, Yowannty и Someonespecial им се допаѓа ова.
 3. Novecento

  Novecento Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 март 2017
  Пораки:
  346
  Допаѓања:
  2.324
  Пол:
  Машки
  Ma тука сме сите ние слободоумни. Само што понекад си викаме „дај бре да уведат смртна казна за глупи луѓе“ :rofl:
  chart.png
   
  На Purplelilac, WildMk, sofijanoka и 9 други им се допаѓа ова.
 4. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.652
  Допаѓања:
  49.158
  Пол:
  Женски
  На изборен компас ми испадна дека треба да гласам за ДПА. И на мене и на скоро сите што им ја дадов да ја направат.


  Инаку еве. IMG_0476.PNG
   
  На WildMk, Lella, Bender Rodriguez и 4 други им се допаѓа ова.
 5. theowndemon

  theowndemon Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 септември 2013
  Пораки:
  9.847
  Допаѓања:
  125.188
  Пол:
  Женски
  upload_2017-7-29_15-47-21.png
   
  На WildMk, Bender Rodriguez и CameliaMiller им се допаѓа ова.
 6. MagsDestiny

  MagsDestiny Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јуни 2011
  Пораки:
  2.259
  Допаѓања:
  16.513
  Пол:
  Женски
  1.png
  Јас некако од сите досега најмногу лево бегам :rofl:
   
  На WildMk, Lella, Bender Rodriguez и 6 други им се допаѓа ова.
 7. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.786
  Допаѓања:
  55.458
  Овие од останатите политички идеологии нема да се јават? :D
   
  На Bender Rodriguez, theowndemon, Someonespecial и 2 други им се допаѓа ова.
 8. boo3

  boo3 Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јули 2015
  Пораки:
  841
  Допаѓања:
  2.640
  Пол:
  Женски
  upload_2017-7-29_16-15-32.png
   
  На WildMk, CameliaMiller, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 9. BigMisterP

  BigMisterP Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 април 2015
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  94
  Your Political Compass
  Economic Left/Right: 0.75
  Social Libertarian/Authoritarian: 1.03
  chart.png

  Горе долу, ваков резултат очекував уште и пред да го решам тестот.
   
  На theowndemon и Victorian им се допаѓа ова.
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.112
  Јас себе си се сметам за социјал - демократ по политичко уверување, или по нашки комуњарка... :mm:

  chart.png
   
  На WildMk, Bender Rodriguez, theowndemon и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  13.816
  Допаѓања:
  235.411
  :?:
  IMG_7665.PNG
   
  На Cka, Bender Rodriguez, CameliaMiller и 4 други им се допаѓа ова.
 12. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Неопределена сум. Се водам според тоа што е разумно и логично во животот.

  Решавав два пати, чисто да видам дали ќе ми даде ист резултат.
  [​IMG]
  [​IMG]
  Малку ми треба да се истркалам во центар. Сум го решавала пред некоја година и бев исто тука некаде, отприлика, само над линијата, во authoritarian left.


  Тестот е работен за американско поднебје. Рандом човек од мкд не дава одговори во полза на големите корпорации, оти не гледа интерес во нив. И фактички, тие одговори насочуваат правец кон лево.
   
  Последна измена: 29 јули 2017
  На Biljarkata, Independent Girl, Lella и 5 други им се допаѓа ова.
 13. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.242
  Допаѓања:
  46.100
  Пол:
  Женски
  14D102D2-F2E1-4CAD-80AF-DDF021E7303A-261-000000211CA2B3E3.png
  Знаев.Таа сум.
   
  На WildMk и theowndemon им се допаѓа ова.
 14. Lianna Anna

  Lianna Anna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2017
  Пораки:
  1.754
  Допаѓања:
  15.240
  Пол:
  Женски
  chart.png
   
  На WildMk, Victorian, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.
 15. Anacid

  Anacid Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 декември 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  2.424
  Пол:
  Женски
 16. veteruska

  veteruska Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2014
  Пораки:
  1.977
  Допаѓања:
  5.792
  IMG_1320.PNG
   
  На Cka, ladyySi и theowndemon им се допаѓа ова.
 17. ladyySi

  ladyySi Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  294
  Допаѓања:
  866
  IMG_1905.PNG
   
  На Cka и theowndemon им се допаѓа ова.
 18. mamita83

  mamita83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 април 2014
  Пораки:
  351
  Допаѓања:
  415
  upload_2017-7-31_12-22-45.png
   
  На theowndemon му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Имам порано правено тест, исто во зеленото беше, инаку не се идентификувам со ниту една политичка идеологија, во основа сум за Анархија (иако ни од далеку не можам да се наречам анархист) секој на своето, секој си плаќа своја сметка, слободен пазар, кооперативност, стварање на нови колективни идентитети кои се на корист и радост на припадниците во нив, немање екслузивност во припаѓањето кон само еден, туку по потреба и интерес, временски или цел живот по избор.

  Стварање или членување во "племе" кое ќе е одраз на афинитетите, склоностите, интересите, можностите, амбициите на поединецот, дакле не вештачки како етно-национално-религиските ужаси во кои по дифолт, од раѓање требало да се членува за цел живот, него секој да си членува во свое племе, мозаик од наведените ситуации. Малку утописки ама тоа е, не можам да се лажам себе си дека нешто ми значат сегашните колективни идентитети, а не гледам потреба ниту да ги лажам другите.
   
  На Lella, BlackAndWhiteSwan, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
 20. Orthophill

  Orthophill Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  3.203
  Пол:
  Машки
  [​IMG]
  Јас сум социјалист. :D Од Шкотската социјалистичка партија, не од онаа на Ѕинго. :D
   
  На Vitaly, Bender Rodriguez и theowndemon им се допаѓа ова.