1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со некој од друга вера или сепак не?

Дискусија во 'Врски' започната од Winter.Girl, 28 ноември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Winter.Girl

  Winter.Girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  750
  Допаѓања:
  177
  Dali bi se muvale,bi bile vo vrska ili duri i bi stapile vo brak so nekoj sto ne e vasa vera?
  Ajde kazete svoe mislenje. :D
  Jas licno bi se muvala so nekoj od dr vera,no se bi ostanalo na toa. :D
   
  На Trajce1981 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. mala

  mala Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  89
  Допаѓања:
  13
  zosto da ne ostanis so nego ako go sakas i ako te saka nema vrska ako ste od razlicna vera
   
  На EdnaDevojka21 и loveuhateu3 им се допаѓа ова.
 3. Marge

  Marge Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  739
  Допаѓања:
  2.746
  I ja mislam deka samo bi se muvala i nisto poveke,iako nikogas mi se nema sluceno nemam nisto protiv luge od druga vera i takvi parovi i brakovi,ali sepak mislam deka naseto opstestvo ne e podgotveno za toa,nasite roditeli,nasite bliski...razbiram deka ljubovta ne znae za granici,ali sepak mislam deka cenata e previsoka,sekogas ke bideme osudeni.Ne velam deka e bitno opstestvoto so misli i zbori,no ke gi povredime nasite najbliski...sepak ne sum se nasla vo takva situacija i mozebi ako mi se sluci toa nekogas ke razmisluvam poinaku,no ova e moeto mislenje sega za sega...a ako mi se sluci nesto takvo ke ve izvestam :D
   
 4. malecka15

  malecka15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  93
  Допаѓања:
  166
  naseto opstestvo e da ne recam zaostanato da bides so nekoj od druga vera treba da si podgotvena da zrtvuvas mnogu , za pocetok semejstvoto moe mislenje nema da te podrzat ,a i od prijatelite ke primis golemi kritiki , veruvaj ke bides iznenadena kolkava fama ke se kreni okolu toa , a sto se odnesuva do brak , tesko e za decata , znam nekoku takvi primeri i mislaM mozete da predpostavite kakvi se posledicite , no sepak sekoj so svojot stav ako smetas deka e ok , ke kazam samo edno hrabar poteg ,samo napred
   
 5. LovelyLady

  LovelyLady Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  3
  Допаѓања:
  1
  mi se sluci mene mi se dopagase decko od dr vera i bas koga trebase da ima nesto jas se otkazav. Mi bese neprijatno od drugarite, da ne doznaat roditelite... se slozuvam deka ne sme podgotveni za toa kaj nas. Vo dr zemji ima pomalku predrasudi a nie sme uste nazad. Sepak so ke kazat drugite?? :/
   
 6. prettygirl

  prettygirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  47
  Допаѓања:
  38
  Jas licno ne bi se nitu muvala nitu bi imala vrska so nekoj od druga vera
   
 7. zdravkova

  zdravkova Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  65
  Definitivno ne.Ljubovta nema granici no granicite sekogas treba sami da gi postavime.Muvanjeto moze da ne odvede do zaljubuvanje pa posle doaga nesto i uste podlaboko i ete ti problemi.Vo brakot doaga do uste pogolemi problemi sekoj si ja drzi svojata strana...Jas sum pravoslavna hristijanka i mnogu veruvam vo Boga.Nasata vera ne uci deka e golem grev da se zaljubis vo covek so druga veroispoved toa e ramno na predavstvo.Ne zaboravajte deka 5 veka sme bile pod tursko ropstvo i edna od glavnite celi na Turcite bile sto poveke od nasiot narod da go primi islamot.Mnogu od nasite babi ja izbirale smrtta za da ne bidat poturceni...a nie se prasuvame za ljubov so covek od druga vera...Definitivno ne.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 8. maweckoto

  maweckoto Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 ноември 2009
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  se gledav so eden tip od druga vera sekogas mi bese se poubavo i poubavo so nego i mn se zaljubiv ama toa koga togaas ke morase da zavrsi i poleka se oddalecivme za da ne bide poloso ako prodolzime ako sakas dobra avantura mozes ama neso posriozno od druga vera nema sansi
   
 9. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.516
  Колку и да викаат луѓето ова е заостаната држава во поглед на тоа прашање.. сепак тоа е добра граница.. барем според мене.. Јас лично не би се мувала со некој што е од друга вера колку и да е тој прекрасен и не знам ти јас како.. бидејќи од тооолку многу, да речам, наши (без навреда ве молам), ќе се мешам со другите.. тоа е мојот став.. и искрено жалосно би било ако се одлучите на тој чекор.. љубовта ако ви нуди такви ризици, не значи дека по секоја цена треба да се прифатат.. затоа што најчесто женското страда.. машките тешко дека ќе ја сменат верата, тој не би сакал да го погазе своето достоинство.. а жените летаат и се прифаќаат. Некој можеби едноставно не е верник и баш им е сеедно.
  Во брак не знам како е.. но тогаш со сигурност се множат и множат проблемите.

  Има и поедноставни патишта што можеме да ги одбереме..
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 10. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  од искуство ќе говорам кога ќе кажам дека верите не треба да се мешаат. не за џабе порано кога ќе забележале старите дека се бендисуваат млади од различна вера неа веднаш ја мажеле во друго село, а него го женеле.
  за пријателство-да, и јас имам многу пријатели вклучително и најдобра другарка која е поинаква вера, меѓутоа за брак-НЕ! ај парот што се решил на тој чекор и се сакаат и мислат дека можат планини да поместуваат, ама децата?!?..... (да не зборам плус и фамилија,пријатели,познаници....-додатни нервози). што се тие деца? како да ги воспитуваш?
  хипотетички ако земеме дека жената е христијанка а мажот е муслиман, и им се роди машко дете, која мајка ќе го даде детето сунет да му прават. или, ќе дозволи ли мажот тоа дете да биде крстено?
  има уште мал милион секојдневни ситуации во кои уште повеќе ќе дојде до израз разликата во религиите.
  п.с. ништо нема да смени ни фактот ако парот не се некои верници. секогаш едната страна (фамилија) ќе биде посилна и ќе инсистира на своето.
   
  На Tanjamm и DELFIN-15 им се допаѓа ова.
 11. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  ДЕФИНИТИВНО ниту врска ниту мување :)
   
 12. soledad

  soledad Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2009
  Пораки:
  418
  Допаѓања:
  251
  потполно се согласувам со тебе пријателство може да има и јас имам многу пријатели од друга вера и тие ми се најдобри пријатели и многу ми помогнале во животот ама брак меѓу партнери од друга вера не може да опстане токму заради тоа што кажа еланор
   
 13. elanor

  elanor Популарен член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  519
  Допаѓања:
  1.031
  Пол:
  Женски
  на еден мој другар братучетката пред некое време се омажи со човек со различна вера. другар ми, кој е атеист, ме убедуваше колку се тие супер пар и не се оптоварени со религијата и дека е возможно таков брак да опстане. јас само си молчев. не издржаа ни една година . имено, неговата фамилија напнуваше да се следат обичаите и 300 други слични работи. иако тој самиот не беше некој голем верник сепак, крв си е крв, не можеш туку така фамилијата да ја игнорираш. иако беа супер пар, притисокот беше преголем. во целата ситуација добро е што немаат деца.
   
 14. Damata-Nene

  Damata-Nene Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  10
  Допаѓања:
  18
  muwanje ili sex... sekako deka bi mozelo... no brak NE... ateist sum no ja pocituvam verata na moite roditeli
   
  На Samara Morgan му/ѝ се допаѓа ова.
 15. bibs

  bibs Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  28
  Допаѓања:
  13
  никој ништо не почитува според мене, каква вера какви сини очи, тоа така си останало по народот и ке си остане уште многу време а ние како овци ке си живееме по теркот на традицијата:worried:
   
  На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Eli4e

  Eli4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  101
  Допаѓања:
  39
  Iskreno ne bi sakala da bidam so nekoj od druga vera.
   
 17. albana

  albana Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  a zosto ne bi sakal nekoj sto e od druga vera .moje mislenje e ako me obozava ako me saka iskreno i ako za mene e toj sto ti pruza sfe sto nikoj neti pruzil vo zivot da bi sakal iako e od druga vera.
   
 18. lowely

  lowely Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  5
  jas gi poddrzuvam vrskite so druga vera oti i jas imam decko koj e od druga vera i ic ne mi e gajle so mislat drugite mislam deka ako ti e ubo i ako sakas da si so nego bidi nemora da gi slusas drugite pozz
   
  На EdnaDevojka21 му/ѝ се допаѓа ова.
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.792
  Допаѓања:
  65.502
  Пол:
  Женски
  Jas licno nikogas ne bi pravela nisto so nekoj od druga vera...ne e toa poradi nikakvi zaostanati tradicii ili nesto slicno.Toa e edinstveno poradi moe licno ubeduvanje i verbata vo Gospod. Megutoa sekoj si ima pravo da si go zivee zivotot kako saka...
   
 20. marti.cookie

  marti.cookie Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2009
  Пораки:
  50
  Допаѓања:
  21
  Gluposti....
  so vakvo ogranichuvanje nikade nema da stigneme....
  Opshto zboram....
  Lele fala bogu ne sum tamu..... sega sfakjam shto mi zborat site ne doagjaj sedi si tamu....ahahahha
  Jas imam dechko katolik i e mn religiozen, a jas sum pravoslavna i ne religiozna.... eden e BOG za site nas.... religijata e politika.....
   
  На icegirl му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.