1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со некој од друга вера или сепак не?

Дискусија во 'Врски' започната од Winter.Girl, 28 ноември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. irence

    irence Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    14
    НА ОВАА ТЕМА ИМАМ МНОГУ ДА ВИ КАЖУВАМ А МОЖЕБИ И ДА ВЕ ПОДУЧАМ.ВО БРАК СУМ ВЕКЕ 1 ГОД СО ТУРЧИН А ЈАС СУМ ПРАВОСЛАВНА.СЕ РАЗБИРА ВО ТЕКОТ НА ВРСКАТА ИМАШЕ БЕЗБРОЈ ПРОБЛЕМИ ОД СТРАНА НА МОИТЕ,НЕГОВИТЕ НЕ НИ СЕ МЕШАА МНОГУ СЕПАК ИМАА ОСТАВЕНО ДА БИДИ НЕГОВ ИЗБОР.ГЛЕДАВ ШТО СЕ СЛУЧУВА И НЕКОГАШ НЕМОЖЕВ ДА ИЗДРЖАМ.ВО МЕЃУВРЕМЕ ИМАВ И НОРМАЛНИ ВРСКИ-СО ПРАВОСЛАВНИ ДЕЦА,НО НИ ОД 1 НЕ ГО ДОБИВАВ ОНА ШТО ГО ИМАВ СО НЕГО.ЕДЕН ИСПАДНА ЗАВИСНИК ОД АЛКОХОЛ НЕГО МОИТЕ ГО ЗАСАКАА НО МЕНЕ СТРАШНО МИ СМЕТАШЕ ТОА ШТО СКОРО СЕКОЈ ДЕН БЕШЕ ПИЈАН ИНАКУ ДЕТЕТО БЕШЕ МНОГУ ФИН И ДОБАР-КОГА БЕШЕ ТРЕЗЕН.ДРУГИОТ ШТО ГО ФАТИВ САКАШЕ УШТЕ 2 ИЗЛЕГУВАНЊЕ ДА ИМАМЕ ОДНОСИ,АКО ПРЕД ТОА МИ СИМНУВАШЕ ЅВЕЗДИ КОЛКУ МЕ САКА.СО СОПРУГОТ ЉУБОВТА НАСТАНА СПОНТАНО КОГА ЗАПОЧНАВМЕ ДА ОДИМЕ НЕ НИ ПОМИСЛУВАВ ДЕКА ТОЛКУ КЕ ГО ЗАСАКАМ НИТИ ДЕКА Е ТАКОВ КАКО ШТО ИСПАДНА.БЕШЕ ПОМАЛКУ МАНГУП И СО МНОГУ ЦВРСТ КАРАКТЕР ШТО НИ САМА НЕ ВЕРУВАВ ДЕКА МОЖИ БАШ ТАКВО ДЕТЕ ДА СЕ ЗАЉУБО ВО МЕНЕ.СЕТА НЕЖНОСТ,ЉУВОВ И РАЗБИРАЊЕ ШТО ЈА ДОБИВАМ ОД НЕГО НЕ ЈА НАЈДОВ НИ КАЈ 1 ХРИСТИЈАНИН.ПРЕМНОГУ СУМ СРЕЌНА СО НЕГО ИМАМЕ ГОЛЕМИ ПЛАНОВИ ЗА ВО ИДНИНА.ЦЕНАТА ШТО ЈА ПЛАТИВ Е ДРУГА РАБОТА НО ДА ВИ КАЖАМ СЕ Е ДО ЛУЃЕТО САМО ТИЕ ГИ МЕШААТ РАБОТИТЕ И ГИ СИЛАТ НЕРВИТЕ.НЕ БИДЕТЕ ТОЛКУ ОГРАНИЧЕНИ ВО РАЗМИСЛУВАЊЕТО ЗА ДЕЧКО ИЛИ МАЖ ОД ДРУГА ВЕРА ОТИ И МЕЃУ НИВ МОЖИ ДА СЕ НАЈДИ НЕКОЈ СО ПЛЕМЕНИТО СРЦЕ И ГОЛЕМА ДУША.ПОЗДРАВ
     
    На Angela090, tessie, icegirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. scorpion

    scorpion Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    3
    eeehh da vi kazam sea nesto jas... jas sum albanka, znaci muslimanka (18 god. ) a on e makedonec od 8ovo... ima 20 god. mn e dobra licnost, fizicki e ok, sepak nema vrska.. mn se interesira za mojata vera, i vika deka bi ja smenil verata i duri bi naucil albanski samo da e so mene... ne znam sto mu e. a nikogas ne me videl, mislam-samo vo msn zboruvame-veke 7 meseci... najsladok na svet e, stvarno mi topi <3 so zborovi.. no lubov ne custvuvam za nego... sega toj saka barem da izlezeme, i saka barem ednas da me gushne (zs luda sum po guskanje :D ) a jas mn se plasam... samo koga ke mi kaze-sakam da te vidam... ne znam sto da mu kazam... sekogas bil tuka za mene, sto i da e, za karakter-najdobar na svveett... no... sepak-cenata e pregolema... a mislam deka vo idnina ako seuste imame kontakt, bi sakala da izlezam, ama se palsam deka ke se zaljubam pa posle ako ne me sakal toj vistinski, stvarno mn ke patam ... vo golema dilema sum... ne znam sto da pravam... sovet ve molam...
     
  3. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    treba da zapamtime deka gospod e eden , kako i da go vikame............verite kako naciite gi napravile lugjeto....za zal ziveeme vo takvo opstestvo koe sto se zamara so nekoi ne vazni raboti....ljubovta nema granici vo nikoj slucaj , razlicni veri , pa sto ? jas sum "meshanec" na dve veri, bez da nevredam nikogo -od koga sum vo makedonija nemozam da poveruvam kolku se zamarate so tie razliki? me interesira dali nekogas nekoj procital cisto za info sveta kniga od druga vera ? mislam deka treba da se postavi prasanje dali procitale od svoja religija verska kniga? tamu kade sto bev jas ne beshe vazno koja vera e nekoj tuku kakov covek e....I na kraj misla deka ako se raboti za vistinska ljubov koga dvajca pocnuvaat zaednicki zivot ili pak ja imaat taa namera treba da gi ignoriraat semejstvata , zatoa sto moe mislenje e dokolku te sakaat ke prifatat toa sto ti go sakas ......sakale ili ne , dokolku ne se sluci toa tie ne te sakaat ni tebe kako individua nego toa sto mozat da napravat od tebe covek po niven terk.
     
  4. Jas iskreno ne bi mozela ni da se zamislam da bidam so covek od druga vera, no toa ne znaci deka nemam prijateli muslimani ili sl. Ednostavno ne bi mozela da bidam vo vrska, no ne gi osuduvam tie sto se, sepak ljubovta ne poznava granici... ili bar ne bi trebalo... Pozz***
     
  5. skorpija1992

    skorpija1992 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 декември 2009
    Пораки:
    65
    Допаѓања:
    36
    зж да не јас со тој што се мувам е од друга вера и не ми смета но моите не знаат и од самата помисла да недознаат ме стра зш незнам како ќе реагираат :) :)
     
  6. Soncko

    Soncko Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    15
    Stotuku zapoznav prekrasen decko od druga vera. Vnimatelen, posveten, custvitelen, se sto mozam da posakam i sto mi treba e takov nekoj pokraj mene, no sepak e od druga vera i nekako ne mozam da se zamislam da bidam so nego. Pocnavme da izleguvame, se slusame, kontaktirame, no ne se opustam zasto ne sakam ni da pomislam na toa sto bi mi rekle moite od doma i znam kolkavo ke bide osuduvanjeto, zasto ne priznavaat druga vera, no toa e sto e toj e navistina prekrasen:) Mil mi e i se toa super, no ete mozebi predrasudi mozebi ne, no ne se obiduvam da pocnam nesto so nego.
     
  7. Racka

    Racka Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Nemojte luge da imate predrasudi. Imam ljubovnik musliman koj e prekrasen,me pocituva beskrajno, me saka , se za mene pravi, za razlika od mojot soprug koj nikogas ni pola od toa on sto go pravi ne go napravil za mene.
    Zatoa, svatete ne e bitna verata biten e covekot.
     
  8. buttercup

    buttercup Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    odam so decko od druga vera skoro 2 godini! uste na samiot pocetok znaev deka ke ima problemi no ete se sluci! se si dojde samo po sebe! ni na kraj pamet ne veruvav deka ete bas toj ke bide onoj vo kogo tolku ke se zaljubam! pred toa imav poveke vrski no za nieden ne sum go pocustvuvala ona sto go custvuvam za nego! se cuvstvuvam posebno, sakano!!!! koga dozna tatko mi imase burna reakcija no prodolzivme! toa e ona sto navistina go sakame! negovata majka ja cuvstvuvam kako svoja, negovata familija isto taka gi sakam mnogu! tie se moi! i tie mene me prifatija vednas. kon mene se odnesuvaat kako kon kerka! zatoa nikoj ne moze da me ubedi deka toa e nevozmozno! toa sto kaj nas se 50% glupavi i zaostanati toa e nivni problem! vo niv spaga i tatko mi! so nego ima i drugi problemi pa nego i ne go gledam poveke kako roditel!
     
  9. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    koga togas ke ima problemi zaradi toa sto ste razlicna vera!!!Neli nekoj od vas ke bide isprovociran od toa?!?!Zatoa podobro ne prezemaj takvi rizici za da ne bides na krajot povredena
     
  10. Verver

    Verver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    istoto nesto mi se slucuva i mene poslednive godina i pol. vo vrska sum isto so turcin i posrekna ne sum bila nikogas. sum imala vrski predhodno i samo sum stradala. Vo ovaa vrska se se slucuvase spontano i postepeno, problemite sto gi imavme samo ni ja zacvrstija vrskata. znam deka ke ja platam cenata i sigurno mnogu ke se otugjam do roditelitezosto tie se strogo protiv. no, se nadevam deka eden den ke svatat deka pokraj mene imam covek koj se grizi za mene tolku kolku sto i tie kako roditeli bi se grizele. Me gleda kako kapka voda i sme si se eden na drug. Nema sila sto ke me natera da go ostavam. Zdravje koga ke imame deca, ke gi vospituvame i ke gi ucime na moralni pravila i covevecnost, a ne na toa dali Alah ili Hristos e podobar. Bog, ako postoi e Eden nezavisno kako se vika, neznam zosto eden hristijanin ne zeme da procita bar del od kuranot.. mozebi ke bidat iznenadeni sto gi imame duri i istite svetci :)
     
    На Peperutche7 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. michelle79

    michelle79 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 декември 2009
    Пораки:
    36
    Допаѓања:
    105
    Mojot soprug e katolik, jas sum pravoslavna. Nemame nikakov problem. Nitu pak nekogas sme spomnale nesto nekogas okolu veroispovest. Moe mislenje e deka nema nikakva vrska religijata so ljubovta na dvajca koi se sakaat.
     
  12. vikice

    vikice Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 декември 2009
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    1
    Istoto go mislev i jas porano, pa nema vrska sto ako se zemat nekoi od druga vera .... se dodeka mojata kerka ne se zaljubi vo decko od druga vera. Nikoj ne ja podrzuvase nivnata vrska, site drugarki krieja od mene, koga doznav slog me udri... se razbolev, se povlekov, depresija dobiv, strav... i ne sakam ni da pomislam sto sve ne pominavme doma .
     
    На Journalistsocio му/ѝ се допаѓа ова.
  13. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    мување ДА. врска или уште полошо брак ВО НИКОЈ СЛУЧАЈ :!:
     
  14. nanuska

    nanuska Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 ноември 2009
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    12
    Poznavam mn brakovi i mn vrski so razlicna vera i super im e zaso da ne pa so ima vrska a i toa so sunetot pa ke se dogovorite so ima veze toa luge 21 vek sme i dvete veri mozes da gi pocituvas bitno e da ima razbiranje so ako ste od ista vera koga te maltretira ste razmislile vaka ?
     
  15. love-me

    love-me Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    10
    Допаѓања:
    13
    rabotata ne e za katolik i pravoslaven, dvete se od hristijanstvo, ama za musliman i hristijanin NIKAKO!!! NITU MUVANJE USTE POMALCE PAK VRSKA! MALA DRZAVA SME, A GLEDAME STO NI PRAVAT! KOGA I DA SE ZAMISLIS, PUSTI VESTI! SE SOGLASUVAM DEKA SAMI TREBA DA GI POSTAVUVAME GRANICITE!
     
    На Journalistsocio му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Victorya

    Victorya Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    508
    Во никој случај. Би направила СЕ во име на љубовта, освен да сум со партнер од друга вера или пак да ја сменам верата-НИКОГАШ!
     
  17. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Jas sum vo vrska so momce od druga vera i mene toa ne mi predstavuva problem povazna mie mojata sreka otkolku sto mislat drugite jas licno sum premnogu srekna i voopsto ne go gledam nego porazlicno go sakam me saka i za nas nema granici... sum se nasla vo mnogu losi situacii no tie pominuvaat lugeto se naviknuvaat ... jas sum poveke od godina so nego i ne mislam da raskinam zaradi takvi banalni raboti sesto sme preziveale zaedno i ti mi e momentalno najvaznoto nesto vo zivotot ...
     
  18. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    A zasto mislite deka ako si vo brak so nekoj od druga vera deka nekoj od niv mora da ja smeni verata???
    Toa nema vrska i dvajcata moze da si ja imaat verata i ke si gi slavat praznicite zaedno ...
     
  19. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    toa sto kaj nas se 50% glupavi i zaostanati toa e nivni problem! vo niv spaga i tatko mi! so nego ima i drugi problemi pa nego i ne go gledam poveke kako roditel!

    Devojko te podrzuvam za se sto kaza no ne e tatko ti kriv za ovaa situacija ... znam deka ako tatko mi doznae za mene deka idam so musliman znam deka nema da mu bide drago pa toa e normalno nemoj vo nikoj slucaj da se otkazuvas od semejstvoto toa e samo negovo mislenje i go sfakam so i do nekade e ispravo.Jas za mene znam deka sum vo greska ama nemozam da go ispravam toa ako tatko mi ragira burno ke sfatam sepak so da praam ke patam za ljubovta zasto znam deka vredi znam deka pak ke bidam so nego zasto so drug ne ni pomisluvam da bidam !!! Go sakam i so nego se osekam najubavo mozebi kriva sum znam i ako treba ke goram vo pekolot koga ke umram ama jas so nego nema da raskinam za nisto na svetov ljubovta e cudna rabota i ne ni pomisliv nikogas deka jas ke se najdam vo vakva situacija i jas vikav nema sansi nikad ne gi osuduvav drugite no i mene mi se sluci ... nemozes da znaes dodeka ne ti se sluci.Tesko mi e zasto osekam deka od edna strana ja izneveruvam mojata VERA mojata FAMILIJA ,no barem znam ne go pravam toa za loso tuku go pravam za edna golema ljubov. Nikogo ne obvinuvam samo se molam na gospod se da bide dobro...
     
  20. WomanInLove

    WomanInLove Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2009
    Пораки:
    717
    Допаѓања:
    267
    Пол:
    Женски
    I jas imav decko turcin.preku edna drugarka se zapoznavme, i kako da kazam...mislam deka uste istata vecer koga go vidov, vednas se zaljubiv, sto dosega nikogas mi se nema sluceno ljubov na prv pogled. odevme 2 i pol meseci. se bese prekrasno, kako da lebdev koga bev so nego, neznam zosto ali stvarno so nego mi bese najubavo, inaku sum imala poveke deckovci ali so nieden ne e bilo kako so ovoj. no, moite drugarki bea mnoooguu protiv zatoa sto odev so nego, non-stop me kritikuvaa, bil turcin bil vakov, bil onakov, deka me lazel deka ne me sakal, bla bla.mu kazuvav i nemu sto mi zborat drugarkite, no toj nikako ne sakase da raskineme, se dodeka..drugarkite ne me kazaa doma na moite. i bum.. mi se karaa duri i samarcinja imase, bese katastrofa, pa kako sum mozela da si dovolam da odam so takov, nemalo li maski za mene od nasa vera pa jas bas za takov sum se zakacila i red drugi gluposti.... morav da prekinam so nego mesec i pol nikako ne se gledavme, i polse pak zasto jas nemozev da izdrzam, pocnavme tajno da se gledame nekolku pati, no na kraj i na toa mu staviv kraj, zasto jas samo se izmacivav, a znaev deka nisto poveke nema da imame od edno tajno gledanje, moite bea mnogu protiv.

    moe mislenje e deka, sekako nasite roditeli nemozat tuku taka da dozvolat da odime so koj stigneme, ali zasto ne razberat deka nekogas mozebi stvarno se raboti za ljubov, pa sto ima vrska ako e od druga vera, neli se i ti lugje???neli i tie imaat cuvstva?
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.