1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со некој од друга вера или сепак не?

Дискусија во 'Врски' започната од Winter.Girl, 28 ноември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    понекогаш родителите се трудат да заборават дека и тие некогаш биле деца поради нивниот страв дека ќе потфрлат како родители. не е мала работа да донесеш на прав пат едно младо суштество. родителите го прават само она за кое мислат дека за нас е најдобро
     
  2. capricorn93

    capricorn93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јануари 2010
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    2
    Jas znam deka ako i moite mi zabranat deka ja ke se gledam so nego tajno no ne e toa celata rabota ima mn primeri taka sto se kriele ama sto da pravis koga nemozes da izdrzis bez nego pa ne si ti kriva samo edno znam deka jas dlaboko navlegov veke vo toa i deka neznam nikako ke zavrsi ova megju nas a mnogu mi e tesko koga ke pomislam deka ke se sluci toa =(
     
  3. rjgdm

    rjgdm Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    42
    Допаѓања:
    40
    koj ? distinkcija megju vera i narod treba da napravis.!!!
     
  4. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    mene mi se dopagaa instruktoro so me uci da vozam toj e makedonec dali mislite deka zatoa so sum albanka nema da saka nesto so mene ili
     
  5. swees77

    swees77 Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Koga sme veke na ovaa tema,da ne se pravime mnogu pametni,ljubovte nema granici nitu pak mozes svoite custva da gi kontroliras.Toj sto kazuva deka ne bi se muval so osoba od druga vera ili nesto vise 100% ne ja sretnal pravat licnost za da oseti kako e .Deka posle toa ima posledici,Ima da ne se lazeme tesko i za edniot i za drugiot ama sepak ke kazam mnogu e tesko kaga covek ke se zaljubi togas ne gleda nisti,nisto ne primetuva.Ve ljubovta nema granica,nema vera,ljubovte e slepa.Pozdrav do site sto go napravile toj cekor ne ve obvinuvam ,ve podrzuvam,ne se osekajte gresni ne ste krivi vie custvata se pojaki od vas. :)
     
    На Avenged и icegirl им се допаѓа ова.
  6. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.796
    Допаѓања:
    65.515
    Пол:
    Женски
    Vidi sega,sekoj si go kazuva svoeto mislenje,ne e rabotata za pravenje pametni. Ednostavno ako nekoj saka da ima nesto so nekoj od druga vera ok,kako saka. Jas licno ne bi mozela.Kolku i da e najpameten i najubav i naj ne znam sto,koga ke pomislam deka e od druga vera,gotovo ne e toa toa.
     
  7. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    Pozzz za site!Jas sum ovde nov clen i da bidam iskrena se registrirav za da mozam da spodelam moe iskustvo na ovaa tema.Zapoznav musliman preku net,sto e mnogu normalno za denesniov moderen svet.Zapoznavajki se postepeno osetivme deka bas i toj i jas sme toa sto ni treba eden na drug..takov tip na covek sto ni odgovara vo sekoj pogled.Posle dolgoto kontaktiranje preku telefon i internet(bidejki i dalecina e vo prasanje)se rodi ljubov i zelba da se bide eden so drug.Na pocetokot toj kriese deka e musliman od ednostavna pricina sto se plasel da ne me izgubi.No toa za mene ne bese precka bidejki osekam deka e toa vistinskoto,i prodolziv da kontaktiram i da ne pravam razlika..za mene toj e covekot kakov sto e,i kakov sto jas bi sakala da imam kraj sebe,bez razlika na verata i nacionalnosta.I toj razmisluva na istiot nacin,veli deka gleda kakov e covekot,a ne sto e,dali hristijanin ili musliman.Potenciram deka seuste ne sme se sretnale,i toa e malku rezultat na stravot sto i dvajcata go imame od toa kako ke reagiraat familiite,a uste poveke od toa sto znaeme deka posle sredbata ljubovta ke bide mnogu pojaka i zelbata da se odi ponatamu..a sepak moznata bariera megu nas ne ubiva predvreme.Edno e sigurno,ke se sretneme..vo ime na ljubovta i pominatoto vreme vo kopnez eden za drug.A dokolku ima razbiranje i zrtvuvanje od dvete strani za da taa ljubov ostane,ke go napravam i toj cekor..zatoa sto ova go pocuvstvuvav prv pat vo zivotot,tolku jako i znam deka ovaa ljubov moze da pobedi se!
     
  8. tigrica01

    tigrica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Mora da se vklucam vo razgovorov zasto strasno me bocnavte so mislenjava...
    Sum bila u vrska so albanec 3 godini i na nekoj nacin uste sum,mi bil prv u se,bas u se,go sakam luda sum po nego a i toj mene nemoze da me ostavi nikogas....posle pola godina od vrskata doznav i deka e ozenet,sreca deca nema.....ziveam u nekoja zabluda ama osvrnet se na realnosta!!! Tie vrski idnina nemaat,eve barem jas zboruvam od iskustvo,sto ako se otkazes od se i on i.....ne odi toa taka,kolu 2 meseci,2 godini,5 godini ama nemzat dvajca da pravat svet...toa e samo bolnoi iskustvo na zabraneta ljubov koe ni na najgolemiot dusman ne mu go posakuvam!! Od nervoza stres i problemi vise ni glavata neznam kaj mi e a ustye go sakam....Samo edno znam idnina nema
    Ce izbegame na strana i slicno i.....sto ponatamu???
    I ve molam so podzakocete so nacionalizmot,i ja taka mislev i razmisluvav dodeka ne mi se sluci se ova,nikogas ne veli nikogas!!! samo toa go znam.....
     
  9. tigrica01

    tigrica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Ako si sigurna u taa ljubov i vo zrtvite probaj,ama nemoj da se kaes podocna i ne veruvaj mnogu zasto strasno lazat dodeka ne ti vlezat pod koza :),od iskustvo ti go kazuvam ova....od edna strana te podrzuvam od druga se gledam sebe si pred 3 godini a se bi dala da go vratm vremeo i nikogas da ne sum go sretnala :(......Sepak srecno i inormiraj ne kako pominaloooooo
     
  10. tigrica01

    tigrica01 Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 јануари 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Prvo Gospod e eden za site samo razlicno go vikame i razlini tradicii imame,a napravi malku razlika od covek do covek i pocni da delis ludje na dobri losi a ne poo vera i nacionalnost...koi granici postavuvas temolam??Pusti televizija ama gledaj nesto popametno,batali politikata,toa e se za pari,medju obicnite gradjani e drugo i koga dvajca ce se zasakaat ne delat golema albanija nego mislat na toa kako da gi zamolcat tie so mislat kako ti i da gi pustat da bidat srecni...
     
  11. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Јас сепак би рекла НЕ за врска со некој од друга вера. Не би сакала некој да се навреди или нешто но сепак... мешање на вери за мене е некако несватливо. Не ги осудувам оние кои што се во врска или брак со некој од различна вероисповед, само коментирам дека јас никогаш до сега не сум била а мислам дека нема ни да дозволам да бидам. Доста во животов ми беа расправии и маки, па не би сакала дополнителни нервози од страна на моите родители, неговите или едноставно осуда од околината. Имам пријатели кои се муслимани, ги почитувам и ценам многу, но за дечко да имам некој кој е муслиман, едноставно НЕ. Позз***
     
  12. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Milo mi e sto ima mn sto gi prifakaat ovie vrski. Hristijanka sum. I jas porano ne gi prifakav, se dodeka ne se vljubiv vo covek koj pripaga na druga vera. Sum bila so mn hristijani no sekogas sum bila povredena. Premnogu. Otkoga sum so ovoj sega se cuvstvuvam kako princeza pokraj nego. Mu kazav na pocetokot deka mi preci toa sto sme od razlicni veri (i navistina mi bese grdo, ama sega ne gledam taka), a toj mi rece deka nemu ne mu e vazno toa, deka go gleda covekot kakov e. Tajno se gledame samo poradi toa sto mi e strav kako ke reagiraat drugite, posebno moite roditeli. Moite drugarki znaat, i go prifatija toa, ama za drugite neznam. Neznam ni kako bi reagirale moite koga bi doznale. Se nadevam deka se ke bide vo red.
     
  13. FrozenGirl

    FrozenGirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јануари 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    1
    Eh so ovoj problem do kade? I jas se naogjam vo ista situacija...Moite se meshan brak...tatko mi hristijanin majka mi muslimanka...no jas nemam nisto poprimeno od hristijanstvoto,nitu sum krstena nitu nisto vo vrska so toa...jas odam skoro 3 god so musliman i mene ne mi preci toa voopshto...no toa mu preci na tatko mi,a i stranata na decko mi(roditelite).
    Nemam sila veke ,nemozam poveke da go iszdrzam toa...Sega pred da vlezam na forumov se raspravav doma okolu ovaa tema :(
    Kako da go ubedam tatko mi da ne mi se mesha vo toa so sum odlucila da go pravam...Jas nego go sakam i za nego bi napravila se!
     
  14. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    vaka mojot instruktor so me uci da vozam koga dozna deka sum albanka nesto se odaleci ne e kako porano dali e toaa zaradi so aum albanka ili
     
  15. adorija

    adorija Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 декември 2009
    Пораки:
    19
    Допаѓања:
    14
    Како ги разбираш религиите? Како ја разбираш љубовта?
     
  16. Hipica

    Hipica Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    14.369
    Допаѓања:
    14.818
    речи му на татко ти да се стави во твоја ситуација.... како би му било нему ако неговите родители се мешале во неговата врска со твојата мајка?
     
    На Boy_Sk му/ѝ се допаѓа ова.
  17. enca.69

    enca.69 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    1.709
    Допаѓања:
    3.449
    Jas sum mnogu protiv....sakam da kazam licno do mene sto se odnesuva, najverojatno zatoa sto taka sum vospituvana....vo mojot dom sekojdnevno kako najlosi raboti bile potencirani vrska so covek od druga vera i so ozenet covek, i imam stvoreno takva odbivnost kon toa sto duri i se mrazam.... :o ...inaku sepak ne bi sakala da bidam premnogu radikalna zatoa sto ako jas go sfativ toa i bese taka, od kaj znam so sto utre ke me iznenadi kerkami :lol:
    sepak po moe ljubov e onaa koja e slobodna i nikomu ne pricinuva bolka...kolku mozeme da probame da si ostaneme so luge od nasa vera...iako ke napomenam , ako nekoj tolku mnogu saka nekogo ....neznam ne bi navlagala...no problemi okolu taa tema imalo i ke ima....nemoze da ne dojde do sudir kolku i da se dvete strani liberalni....sepak si rastel so crkva, bog i nasi obicai, toj so negovi, mislam deka sekoj ke si vlece do ona sto mu e poblisku do srceto...
    TOA E MOE MISLENJE...NO IAKO JAS NE BI MOZELA, PODRSKA DAVAM ZA SITE ONIE STO SE SILNO ZALJUBENI DA NAJDAT NAJBEZBOLNO RESENIE I ZA NIV I ZA OKOLINATA A PRITOA DA GO DOBIJAT ONA STO MISLAT DEKA KE GI NAPRAVI SREKNI
     
  18. Dark-Rose

    Dark-Rose Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 декември 2009
    Пораки:
    136
    Допаѓања:
    76
    Значи јас го кажав моето мислење, она што јас го чуствувам. Нема никаква врска со тоа како јас ја сфаќам религијата и љубовта. Во ниеден момент не реков дека таква љубов не е можна, туку јас не би си дозволила на себеси да се заљубам во некој од друга вера и да бидам со него. Како што реков, не ги осудувам оние што се во таква врска. Очигледно не бев разбрана како што треба, но нема врска. А да, голема верничка сум во Бога и почитувачка на религиите, но не гледам зашто тоа би имало некаква врска со моето мислење?! Позз***
     
  19. angel.11

    angel.11 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    26
    Devojki moj sovet e so nekoj od drug vera NIKOGAS... custvata moze da pominat da se zaljubite vo drug ama sramot sto ke si go nanesete na sebe i svoite e toa nemoze da pomine ke ostane sekogas. i jas odev so eden od druga vera, go sakav i se, ama svativ deka moram da prekinam sekakov kontakt so nego.... i sega veruvale ili ne nemozam da si najdam decko zosto sum osuduvana od opstestvoto i site okolu, duri mislam deka mnogu me gledaat i so prezir. Zatoa devojki berete pamet ne se opustajte vo takvi vrski, zosto ke se fatalni. mislete i sto posle? zosto takva vrska ke e sekogas trn vo ocite na site okolu vas, od tie vrski samo 1% uspevaat samo onie koi ke se otkazat od se i ke ostanat sami. a razmislete i dali vredi toa sto go zrtvuvate semejstvoto najbliskite? ne vredi.... a veruvajte koga togas ke naidete na nesporazumi i od negova strana a problemite tek sledat koga ke pocnete da imate deca... mnogu loso iskustvo imav...zatoa na vas mozam da vi preporacam ne se osmeluvajte da napravite takov cekor..zosto samo moze da izgubite. sepak ova e moe mislenje ako sakate da rizikuvate se...rizikuvajte
     
  20. Lacrymosa

    Lacrymosa Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јануари 2010
    Пораки:
    119
    Допаѓања:
    90
    Ни мување, ни врска, ни брак... нема шанси... со тоа се погазувам себе, својата вера, своето семејство.. од толку христијани да неможам да си најдам мувач/дечко/маж? па поготово муслиман??? нема шанси... расист сум и националист така да тоа е против моите сфаќања... имав една другарка која одеше со муслиман *тајно *, а сите знаеја... дома ја фатија, беше да не речам во куќен притвор цело лето и пак си продолжи. Типот и симнуваше ѕвезди, се осеќаше као * принцеза * се додека не го фати со друга со која испадна дека бил верен. Нејсе, остана обележана, едвај живи фати дечко, мене ми изнаправи триста проблеми пош кажуваше дека е кај мене коа беше со него, нејзините кај кои бев како во мој втор дом изгубија доверба во мене пош ради неа бев приморана да лажам... како и да е, јас никогаш не би го направила тоа. можда сум и јас некоја модерна калеш анѓа али тоа се на се е строго против мојата религија, моето воспитување и моите сфаќања
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.