1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со некој од друга вера или сепак не?

Дискусија во 'Врски' започната од Winter.Girl, 28 ноември 2009.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
  1. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    annngel,te poddrzuvam i ti posakuvam mnogu sreka i ljubov so toj covek. :) Isto i kaj mene,i jas so nego koga razgovaram za taa strana od nasata ljubov,koga me prasuva kako ke reagiraat moite koga ke doznaat deka e od druga vrea,jas mu velam deka ne znam,bidejki nikogas ne sum bila do sega vo takva situacija,oti potsvesno se plasam deka miote nema da me poddrzat :( .A toj tolku e siguren i veli deka negovata majka mu veli-"sine,koja i da bide,sto i da e,ako ti odgovara tebe i ako ja sakas jas nemam nisto protiv" Isto i toj veli,jas ja gledam taa sto ja sakam a ne koja e i sto e,sosema mi e nebitno,jas vo tebe go najdov toa sto odsekogas sum go posakuval kaj edna licnost :) Jas navistina se plasam i ne znam kako ke se zavrsi seto ova,samo znam deka tolku go sakam sto sum spremna da napravam se za nego.Nikogas mi nema receno deka jas bi trebala da pretrpam promeni za da bidam so nego.Duri i koga na smea si zborime za nasite idni deca na primer,ne veli ke se vikaat taka i taka,da bide po negovo,tuku veli ne mi e bitno,pa duri i srpski iminja mi spomnuva bidejki zivee vo Srbija...i toa ke bide problem,zasega vaka kontaktirame,od dalecina.. :( No koga bi resile deka e toa-toa,i deka sme oslobodeni od site spregi sto bi precele,jas ke treba i toj cekor da go napravam..Da zaminam daleku od tuka,vo se novo-i grad i so probelmi od doma,i se...a ljubovta e mnogu jaka..Se sakame bre luge,pa nie li sme krivi :( se sluci..ete,ne birase razumot tuku srceto..Ne znam stvarno..mnogu sam raseana koga ke pocnam da razmisluvam za toa sto bi bilo,sakam da sme sami jas i toj na ovoj svet,bez nikakvi pritisoci...da ja uzivame zaednicki nasata golema ljubov :)
     
  2. annngel

    annngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Лавица прочитав што си напишала и навистина се исполнувам кога некој кажува за тоа колку е вљубен,бидејќи и јас сум таква.Но едно ме заплашува кај тебе-дали ти тој човек го познаваш доволно за да преземиш чекор и да заминеш да живееш со него?пишуваш дека неговата мајка се согласува,но најпрво треба да го слушниш ТИ тоа од неа,биди внимателна,најпрво осигурај се,си била ли некогаш кај него?Сепак не е мала работа барем според мене едноставно да зминеш и да живееш кај некого ако не го познаваш доволно,бидејќи секакви луѓе постојат.внимателно,полека и целта е наша ;)
     
  3. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    Znam,i svesna sum za toa!No ako resis da bides so nego,do kade ke odi toa osven da prodolzis da zivees so nego?Ako resis da se omazis za nego,na toa mislev,inaku ne za dodeka si vo vrska.Ne ja poznavam licno i ne sum bila kaj nego.Ti velam seto toa me plasi,a i poteskotija dopolnitelno stvara i dalecinata :( Se mi e nekako matno vo glavata,od site strani zbuneta..A toj..tolku e siguren i veruva deka seto moze da se sredi i da ziveeme eden bezgrizen zivot zaedno..Od pregolemiot strav od nepoznato duri se prasuvam-pa dobro dali i nego go poznavam dovolno?i dali e mozno tolku trud i nadevanje i od negova strana ako navistina nema nisto od celo toa..Zosto i toj ednas ne stavi kraj i ne se otkaze ako misli deka ne treba da saka edna makedonka,koja e daleku od nego,plus..Pak ke recam,ako ne postoi ljubov...koj bi trosel vreme zaludno koga bi znael deka toa ne vodi nikade :?
     
  4. veri

    veri Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2010
    Пораки:
    3.061
    Допаѓања:
    1.477
    Annangel moram da ti kazam deka stvarno sum presrekna za tebe dodeka gi citav tvoite postovi, denes e retko da se najde takva prekrasna i tolku silna ljubov, a ti koga veke go imas toa treba da go cuvas i da si bidete zaedno srekni zasekogas i da si bidete najvazni vie megu sebe, a za drugite mislenja ne se grizete mnogu, tuku gledajte na vas da vi bide najubavo. Ti posakuvam mnogu sreka i se najdobro. Pozz :)
     
  5. hristijanka

    hristijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    anngel bravo za vas.i nas sega ni cvetaat rozi i ni e ubavo no negovite mene ne me prifatija i sega kroime plan da kupime stan toj ima dobra plata pa da ziveeme sami.NEznam zosto ne me prifatija iako ima vujna hristijanka no toa e toa.POsle gruboto NE na tatkomu toj mi rece jas ostanuvam so tebe pa ako sakaat i neka poludat doma jas eden den ke umram sakam da go iziveam zivotot so covek so go sakam NA site onie koj sto se vo depresija ne grizete se SE KE DOJDE NA SVOE MESTO PA MAKAR I DA OSTANETE SAMI PODOBRO KE VI BIDE..
     
  6. Verver

    Verver Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    17
    Допаѓања:
    16
    anngel milo mi e sto citam za tvojata prikazna. celosno se soglasuvam so tebe. i jas sum vo istata situacija kako tebe.. potpolno istata. imame prekrasna vrska, mnogu se sakame, negovite mene me poznavaat i nikogas ne bi pravele problemi.moite se protiv.pa zatoa sega molcam dodeka ne dojde vistinski moment za da im soopstam deka ke bidam so nego. toa e toa. taka pozdrav i se najubavo
     
  7. Amore

    Amore Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 декември 2009
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    71
    Во Македонија постојано ќе биде присутен овој проблем. Ги прочитав сите постови и јас го имав овој проблем. За жал не сме веќе заедно. Ако мислите дека е вистинска љубов- ПРОДОЛЖЕТЕ И БОРЕТЕ СЕ!!! Ве подржувам :)
     
  8. brankicajasmin

    brankicajasmin Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 ноември 2009
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    jas veke imam vrska so nekoj od druga vera i taa vrska seuste traee veke 8 meseci,ali okolinata,bliskite ,roditelite i negovite pobliski se protiv toa i imam premnogu problemi :(
     
  9. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.596
    Нашата Македонија за жал е едно мало село, кое сака да глуми метропола. Сите се прават слободоумни, начитани, прошетани, космополити, а всушност се прости, затворени и уплашени.
    Животот е само еден и мора да се проживее онака како што секој заслужува. Никој нема право да се меша во туѓ живот. Им се восхитувам на сите кои се доволно храбри да се борат за љубовта, посебно кога станува збор за партнер од друга националност или вероисповед. Во оваа земја фалат такви луѓе. Се надевам и се молам дека за неколку години работите ќе се сменат и секој ќе може слободно да се вљуби во кого сака, без да се срами, без да се крие и без да се плаши од осудата на околината. Луѓето се едни вечно неблагодарни суштества - ЗАПАМЕТЕТЕ ДЕКА НИКОГАШ И СО НИШТО НЕМА ДА ИМ УГОДИТЕ! Па зошто би ги слушале? Поздрав
     
    На senza.parole, eloves, Unica и 5 други им се допаѓа ова.
  10. LAVICA81

    LAVICA81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2010
    Пораки:
    165
    Допаѓања:
    19
    Алал да ти е Трендафилка,и јас би сакала да живеам во такво општество,но за жал опкружени сме со такви луѓе кои што само глумат лудило дека се напредни во размислувањата,а толку се назад.Јас го спомнав тоа дека во вакво општество во кое сме моментално,би сакала јас и тој да сме сами на овој свет без никакви притисоци,а кога се би било слободно,и луѓето околу нас и нашите блиски би требало да бидат исто среќни кога ке не гледаат и нас среќни и исполнети со живот.Но,кога ке биде тоа?
    Поздрав за тебе и сите истомисленици! :)
     
  11. annngel

    annngel Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    31
    Допаѓања:
    6
    Точно е тоа дека како земја сакаме да напредниме,а во размислувањето,однесувањето начинот на живот сме сеуште 1000 години назад вратени во некое турско ропство,и никогаш нема да се случи тоа се додека децата уште од мали ги учат самите родители на тоа,ги воспитуваат онака како што живееле нивните баби,прабаби во некое си време поробено,им внесуваат омраза кон другите народи,ги учат да не се дружат со турци,роми,албанци,преку предрасуди,еве да си тргниме од нас не е ли така?Јас не да се правам многу современа,немам ништо против-значи верувам во бога и не сум против учење на религијата, но никогаш не го оправдувам внесувањето на омраза кон другите народи и учењето да не се дружиме или сакаме со оние кои не се иста вера како нашата.Ние сме сепак сите луѓе,а љубовта е чувство кое се јавува од срцето и таа не прашува за религија туку бара човек што ќе знае да ти го направи животот поубав,а кога живееш човечки,да ги сакаш сите,да им помагаш колку што можеш,тогаш и господ ќе те сака.Многу сум размислувала за тоа и секогаш ужасно се нервирам кога ќе слушам омаловажување на други луѓе поради тоа што се др нација,вероисповест----а што сме па ние христијаните повеќе?сите исто се раѓаме и исто ќе умреме никој не е вечен нити привилегиран.ви благодарам на сите за убавите комплименти,и само да напомнам---јас не сум храбра туку решителна,а на тоа се научив кога сватив колку се луѓето лицемерни,и колку сите сакаат да те повредат,а никој несака да ти биди убаво и да те види насмеан,така да за никој не ми е гајле бидејќи никој нема да те сака ако не се сакаш сам себе,и тој што знаеш дека ти е најпотребен за да бидеш радосен исполнет и полн со љубов.а другите освен родителите,само се прават дека им е грижа и на крај сите си ги гледаат своите интереси,па недај боже да ти биде тешко?тогаш никој го нема, затоа напред со дигната глава и само следење на срцето!!!!!
     
    На icegirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. hristijanka

    hristijanka Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    30
    Допаѓања:
    5
    Се сложувам со сите што сте напишале погоре односно ние Македонците сме ЗАОСТАНАТИ.Јас живеам во грда каде што лугево ми се одвратни ама баш сите свој леб јадат туго гајле берат.Сакаат се да знаат кој со кого оди па шо прават незнам веке како може толку да се заинтересирани за другите а своите деца не си гледаат.
    Каде што живеам има многу мешани бракови и тие жени се одсувани и се наречени курви затоа што биле мажени за албанец турчин и слично.
    И кај мене дома е така..МОже ке ви биде смешно но бабами и дедоми ме учеа нон стоп дека сите сме една вера и сите сме исти а додека пак моите дома се лутеа на тоа и кога и да сретнеме албанци роми тие одма со погрдни зборови да не споменувам оти се нервирам.Ангел како им кажа ти на твоие дома за врскава ваша? Јас веке долго време ја кријам и ги лажам ама ако разберат ке ме иселат од дома ;( ;( ;(
     
  13. Amoremio

    Amoremio Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    Нашата држава е ептен заостаната синкир живееме во времето на дедо Ное и кај мене дома ми велеле немој да се дружиш со турци, албанци и што се незнам ко тие да се нешто подолу од нас. Па кога беше војната во 2001 човек неможеше ни со другарите од клас да зборува. Но јас моите не ги слушав и ете ме имам врска со албанец и ми е супер. Христијанке не се плаши можеш прво да и кажеш на мајка ти за твојата врска, на почеток ќе вика но кога ќе види дека е се за џабе ќе се помири со тоа и ќе мисли дека сето тоа ти е некој каприц и се дека е пролазна фаза. Така е кај мене мајка ми сеуште ми напорва да ставам крај на врската но неможе мене да ме убеди бидејќи сум сигурна дека ако бидам упорна и ако се борам против сите ќе успеам во тоа што го сакам.
     
  14. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    greska si.znajs kolku albanki imat decko od druga vera jas sum albanka a drugarkami odi so makedonec.ljubovta e vazna a ne dali si albanec ili makedonec.
     
    На David.wp17 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    kako na pamet koga ima mnogu albanki so odat so makedonec.kako mozi nesto da mi tekni od pamet ako si protiv takvite vrski ne mora da se odnesuvas taka.a ti dokolku ne se druzis so nekoj od druga vera ne znaj zatoa ne kazvaj
     
  16. Amoremio

    Amoremio Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2010
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    1
    извини ама ако не се шетат низ град немора да значи дека ги нема имам другарка која е албанка која имаше дечко македонец, имам и друга другарка исто така али ти ако имаш нешо против тие врски тоа е твое :oops:
     
  17. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    toa e tvoe mislenje ama ne e taka.sekoe ima pravo da misli kako so saka.ti ako mislis taka za tebe taka ama za mene ne e taka.jas najmnogu se druzam so makedonci otkolku so albanci.

    cupe ne zboram za cair ili tetovo tuku opsto zboram.ima mnogu albanki sto odat so makedonci ama ne setat za drugite da gi gledat

    tuku ako ti gi mrazis albancite toa e druga rabota zatoa vaka zboras.i ke vidis deka nikoja ne se soglasuva so tebe koj so sakas prasaj ke vidis deka ne si vo pravo
     
  18. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    ИЗБРИШАНО ОД МОДЕРАТОР
    Ве молиме користете го копчето „Редактирај“ наместо да испраќате две мислења едно по друго.
     
  19. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    zatoa sto velis deka nema albanka so odi so makedonec za ovaa ti velam deka ne si vo pravo
     
  20. mala

    mala Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 ноември 2009
    Пораки:
    89
    Допаѓања:
    13
    da jas imam decko makedonec i odime 3 godini
     
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.