1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со што ја правите косата брановита?

Дискусија во 'Коса' започната од s.m.i.l.e.e, 19 јули 2011.

 1. s.m.i.l.e.e

  s.m.i.l.e.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  Како ја правите косата брановита ..ако знаете кажете или дај те ми линк да видамм ама убаво да е полувиткана полу права....... :* :D :)
   
 2. rossonerka

  rossonerka Популарен член

  Се зачлени на:
  13 април 2010
  Пораки:
  4.160
  Допаѓања:
  15.286
  природно сушење + пена
   
 3. s.m.i.l.e.e

  s.m.i.l.e.e Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јули 2011
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  2
  правам јас така но нема ефект имам права коса и права ми останува колку и да ја стегам на водена коса со пената и да ја сушам ништо
   
 4. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.921
  Ја мијам косата со регенератор кој што многу ја омекнува, моментално користам субрина регенераторот за сјај, ја исчешлам и ја виткам во круг, се додека не добијам пунџа
  еве ваква, или понекогаш ја ставам малце на страна [​IMG]
  и ставам 1-2 од тие малите црни шнолки како сламчиња ( и едно ми е доволно) и си имам перфект фризура, ама кога ја пуштам е нешто посебно. Косата ми е рамна горе, а малку извиткана на врвовите, како да сум излегла од фризерски салон истата секунда и има прекрфасен сјај од регенераторот, само што ми трае само еден ден, утредента е катастрофа, а не ставам ни лак, ни било што за зацврстување :)
   
  На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Природно сушење на косата, барем јас така правам, иако и самата коса ми е понекогаш брановита, некогаш е права, дури изгледа како да сум ја пеглала, некогаш па многу виткана, па полу права - полу виткана, зависи, се менува како времево :D :rofl: не секогаш имам потреба да ја направам брановита :)
   
 6. TeddyS

  TeddyS Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 мај 2011
  Пораки:
  235
  Допаѓања:
  121
  Не ја правам

  природна ми е таква :rofl:
   
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.528
  Пол:
  Женски
  Ја оставам да се суши природно, ставам малце силиконски капки и тоа е тоа.
  Планирам да си купам пена и да си ја пробам среќата - убивам за брановидна коса! :D
   
 8. Lepaaa

  Lepaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2011
  Пораки:
  2.069
  Допаѓања:
  8.097
  Пол:
  Женски
  Јас така си ја правам со фигаро! Еден прамен го виткам само еднаш, а пошто мене ми е мнооогу права и тешко ми се витка, тоа е доволно за да добијам брановиден изглед на косата! :*
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Isabel

  Isabel Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  1.468
  Допаѓања:
  1.973
  А дали ја имате видено летната фризура на Мелита, баш ми е супер... баш е брановидна, не е како со фигаро правена туку баш како бранови... Ако знаете како се прави така пишете. Барав слика, но не најдов.
   
 10. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.528
  Пол:
  Женски
  Приметив дека најубав ефект, ептен убава брановидна коса се постигнува со рибина коска.
  Си ја применувам почесто.
  [​IMG]
  Eдна ваква, и после си имате брановидна коса цел ден.
   
  На buba4e89, angelche16 и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
 11. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.291
  Допаѓања:
  3.113
  Пол:
  Женски
  Доволно е пунџа да направиш и да ти стои окулу 12 часа. Кога ќе ја пуштиш имаш еден вид на брановидна коса :)
   
 12. sunfemina

  sunfemina Популарен член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2011
  Пораки:
  1.731
  Допаѓања:
  843
  Mногу ми се допаѓа брановидна коса, ептен убаво излегува со пунџа со чорапа правена.
   
 13. Trendafilka

  Trendafilka Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 декември 2009
  Пораки:
  5.941
  Допаѓања:
  27.590
  Со вакви витлери, јас ги имам темно виолетовите, баш таа големина, на потсушена накај сува коса се ставаат, лесни за употреба и доволно е да седат од 20-30 минути.
  [​IMG]
  Ги имате на пазарче и во Базаро и се многу евтини, од 60-120 ден, зависи која големина и како ќе ги начекате.
   
  На Jana_22 и Shana им се допаѓа ова.
 14. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Косата ми е природно таква ама за да ја истакнам (односно да изгледа подобро) ја оставам природно да ми се суши и користам пена за коса.
   
 15. Phyramide

  Phyramide Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јули 2010
  Пораки:
  3.009
  Допаѓања:
  14.809
  Природно ми е таква, но ја нагласувам со пена за коса или со оние специјалните креми за виткана коса.

  Друго чаре нема. И потоа ја туткам со рацете откако ќе ја нанесам пената.

  Исто така, бидејќи немам дифузер открив финта на сушење на косата со фен така да ми ги нагласи локните и брановидноста уште повеќе.
  Фенот го местам исто како и дифузерот - значи одоздола а главата ја наведнувам за да ми паѓа косата на фенот, и туткајќи ја со едната рака, ја сушам. Ефектот е ист. Кревам глава и Бијонсе пред огледало! :D

  Како објаснив ко Цацко филмови кога објаснува, се надевам ме разбравте :D
   
  На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Girl-love

  Girl-love Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  18
  а како ја нанесувате пената...мислам ја наведнувате главата или? :$
   
 17. Artemission

  Artemission Популарен член

  Се зачлени на:
  22 јули 2011
  Пораки:
  2.031
  Допаѓања:
  15.668
  Јас не. Имам многу густа коса и избегнувам да и правам било што со наведната глава. Ставам само малку пена на рацете и нанесувам од горе надолу (ова важи за мојата коса и сигурна сум дека не функционира исто и кај права).
   
 18. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Природно ми е крупно брановита, ако сакам позбиени совршени локнички користам крпчиња од ткаенина, и така дури се свиткани како полжавчиња им нанесувам пена за коса одозгора. Мене ми се витка и само со пена+улје за коса комбинирано нанесувани едно по друго - со прекршување со рацете од врвовите кон коренот со движења на рацете како да зграпчуваш нешто, описов се надевам не го утнав сосем.

  Инаку фен воопшто не користам, едно витканата коса е сама по себе сува, плус и тој ефектот на наелектризираност - не, фала, јас ги прескокнувам.
   
 19. NightAir

  NightAir Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јуни 2011
  Пораки:
  394
  Допаѓања:
  491
  Ако ти е права косата исушИ ја малку, она да не биди жива вода и исплети 5 плетенки, една на шишките, и по две од двете страни
  нека ти се исуши и одплетија.Потоа земи фен досуши ја нaведната и после стави и малку крем за лице или тело ама не многу мрсно и ќе ти биди и мека и брановидна. :)
   
  На sadbaby му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.500
  Допаѓања:
  80.528
  Пол:
  Женски
  Јас експериментирав со нанесувањето на пената. :lol:
  Убаво си рекла Артемишн, оние кои имаат права коса како мојата, нека не ја нанесуваат пената по должината на косата затоа што не фаќа. Мене ми остана права, дури и сјај си доби и ми беше многу лелеава.
  Денеска си ставав како и обично, наведната надоле и ја туткав додека ја сушев.
  Не сум задоволна од резултатот, затоа што минимално ми се накрши, а сум имала каде каде подобри резултати. :?:
  Се мислам да не случајно ми се презаситила од пената, бидејќи ја користам скоро 7 месеци истата, ама некако муабетов со презаситеноста и не ми држи вода баш. :|
  Ај ќе видам како ќе реагира и следниот пат.