Со што ја правите косата брановита?

Дискусија во 'Коса' започната од s.m.i.l.e.e, 19 јули 2011.

1. s.m.i.l.e.e

s.m.i.l.e.e Истакнат член

Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    Како ја правите косата брановита ..ако знаете кажете или дај те ми линк да видамм ама убаво да е полувиткана полу права....... :* :D :)

2. rossonerka

rossonerka Популарен член

Се зачлени на:
    13 април 2010
    Пораки:
    4.159
    Допаѓања:
    15.271
    природно сушење + пена

3. s.m.i.l.e.e

s.m.i.l.e.e Истакнат член

Се зачлени на:
    7 јули 2011
    Пораки:
    21
    Допаѓања:
    2
    правам јас така но нема ефект имам права коса и права ми останува колку и да ја стегам на водена коса со пената и да ја сушам ништо

4. DAngel

DAngel Форумски идол

Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    9.353
    Допаѓања:
    48.316
    Ја мијам косата со регенератор кој што многу ја омекнува, моментално користам субрина регенераторот за сјај, ја исчешлам и ја виткам во круг, се додека не добијам пунџа
    еве ваква, или понекогаш ја ставам малце на страна [​IMG]
    и ставам 1-2 од тие малите црни шнолки како сламчиња ( и едно ми е доволно) и си имам перфект фризура, ама кога ја пуштам е нешто посебно. Косата ми е рамна горе, а малку извиткана на врвовите, како да сум излегла од фризерски салон истата секунда и има прекрфасен сјај од регенераторот, само што ми трае само еден ден, утредента е катастрофа, а не ставам ни лак, ни било што за зацврстување :)

На Li..Na му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Gordana10

Gordana10 Форумски идол

Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.173
    Природно сушење на косата, барем јас така правам, иако и самата коса ми е понекогаш брановита, некогаш е права, дури изгледа како да сум ја пеглала, некогаш па многу виткана, па полу права - полу виткана, зависи, се менува како времево :D :rofl: не секогаш имам потреба да ја направам брановита :)

6. TeddyS

TeddyS Истакнат член

Се зачлени на:
    10 мај 2011
    Пораки:
    235
    Допаѓања:
    120
    Не ја правам

природна ми е таква :rofl:

7. Mishela

Mishela Модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    15.166
    Допаѓања:
    74.589
    Ја оставам да се суши природно, ставам малце силиконски капки и тоа е тоа.
    Планирам да си купам пена и да си ја пробам среќата - убивам за брановидна коса! :D

8. Lepaaa

Lepaaa Популарен член

Се зачлени на:
    5 февруари 2011
    Пораки:
    2.065
    Допаѓања:
    8.074
    Јас така си ја правам со фигаро! Еден прамен го виткам само еднаш, а пошто мене ми е мнооогу права и тешко ми се витка, тоа е доволно за да добијам брановиден изглед на косата! :*

На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Isabel

Isabel Популарен член

Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    784
    Допаѓања:
    453
    А дали ја имате видено летната фризура на Мелита, баш ми е супер... баш е брановидна, не е како со фигаро правена туку баш како бранови... Ако знаете како се прави така пишете. Барав слика, но не најдов.

10. Mishela

Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    15.166
    Допаѓања:
    74.589
    Приметив дека најубав ефект, ептен убава брановидна коса се постигнува со рибина коска.
    Си ја применувам почесто.
    Eдна ваква, и после си имате брановидна коса цел ден.

На buba4e89, angelche16 и Divinebutterfly им се допаѓа ова.
  11. Sanniii

Sanniii Популарен член

Се зачлени на:
    18 август 2011
    Пораки:
    1.167
    Допаѓања:
    1.820
    Доволно е пунџа да направиш и да ти стои окулу 12 часа. Кога ќе ја пуштиш имаш еден вид на брановидна коса :)

12. sunfemina

sunfemina Популарен член

Се зачлени на:
    17 февруари 2011
    Пораки:
    1.731
    Допаѓања:
    836
    Mногу ми се допаѓа брановидна коса, ептен убаво излегува со пунџа со чорапа правена.

13. Trendafilka

Trendafilka Форумски идол

Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.507
    Со вакви витлери, јас ги имам темно виолетовите, баш таа големина, на потсушена накај сува коса се ставаат, лесни за употреба и доволно е да седат од 20-30 минути.
    Ги имате на пазарче и во Базаро и се многу евтини, од 60-120 ден, зависи која големина и како ќе ги начекате.

На Jana_22 и Shana им се допаѓа ова.
  14. Artemission

Artemission Популарен член

Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.651
    Косата ми е природно таква ама за да ја истакнам (односно да изгледа подобро) ја оставам природно да ми се суши и користам пена за коса.

15. Phyramide

Phyramide Популарен член

Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    3.009
    Допаѓања:
    14.772
    Природно ми е таква, но ја нагласувам со пена за коса или со оние специјалните креми за виткана коса.

Друго чаре нема. И потоа ја туткам со рацете откако ќе ја нанесам пената.

Исто така, бидејќи немам дифузер открив финта на сушење на косата со фен така да ми ги нагласи локните и брановидноста уште повеќе.
    Фенот го местам исто како и дифузерот - значи одоздола а главата ја наведнувам за да ми паѓа косата на фенот, и туткајќи ја со едната рака, ја сушам. Ефектот е ист. Кревам глава и Бијонсе пред огледало! :D

Како објаснив ко Цацко филмови кога објаснува, се надевам ме разбравте :D

На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Girl-love

Girl-love Истакнат член

Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    200
    Допаѓања:
    17
    а како ја нанесувате пената...мислам ја наведнувате главата или? :$

17. Artemission

Artemission Популарен член

Се зачлени на:
    22 јули 2011
    Пораки:
    2.031
    Допаѓања:
    15.651
    Јас не. Имам многу густа коса и избегнувам да и правам било што со наведната глава. Ставам само малку пена на рацете и нанесувам од горе надолу (ова важи за мојата коса и сигурна сум дека не функционира исто и кај права).

18. Theodora

Theodora Популарен член

Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.559
    Природно ми е крупно брановита, ако сакам позбиени совршени локнички користам крпчиња од ткаенина, и така дури се свиткани како полжавчиња им нанесувам пена за коса одозгора. Мене ми се витка и само со пена+улје за коса комбинирано нанесувани едно по друго - со прекршување со рацете од врвовите кон коренот со движења на рацете како да зграпчуваш нешто, описов се надевам не го утнав сосем.

Инаку фен воопшто не користам, едно витканата коса е сама по себе сува, плус и тој ефектот на наелектризираност - не, фала, јас ги прескокнувам.

19. NightAir

NightAir Истакнат член

Се зачлени на:
    25 јуни 2011
    Пораки:
    394
    Допаѓања:
    490
    Ако ти е права косата исушИ ја малку, она да не биди жива вода и исплети 5 плетенки, една на шишките, и по две од двете страни
    нека ти се исуши и одплетија.Потоа земи фен досуши ја нaведната и после стави и малку крем за лице или тело ама не многу мрсно и ќе ти биди и мека и брановидна. :)

На sadbaby му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Mishela

Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    15.166
    Допаѓања:
    74.589
    Јас експериментирав со нанесувањето на пената. :lol:
    Убаво си рекла Артемишн, оние кои имаат права коса како мојата, нека не ја нанесуваат пената по должината на косата затоа што не фаќа. Мене ми остана права, дури и сјај си доби и ми беше многу лелеава.
    Денеска си ставав како и обично, наведната надоле и ја туткав додека ја сушев.
    Не сум задоволна од резултатот, затоа што минимално ми се накрши, а сум имала каде каде подобри резултати. :?:
    Се мислам да не случајно ми се презаситила од пената, бидејќи ја користам скоро 7 месеци истата, ама некако муабетов со презаситеноста и не ми држи вода баш. :|
    Ај ќе видам како ќе реагира и следниот пат.