1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Со што ја правите косата брановита?

Дискусија во 'Коса' започната од s.m.i.l.e.e, 19 јули 2011.

  1. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    и јас ја правам на сличен начин,не се плетенки но правам мали свиткани пунџички, и пото ги одвртувам, ја сушам косата...и супер излегува.
     
  2. La.Reina.Del.Sur

    La.Reina.Del.Sur Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 мај 2011
    Пораки:
    1.508
    Допаѓања:
    3.878
    СО внатрешни плетенки ја правам...
    Убаво излегува :D
     
  3. Hipster

    Hipster Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јули 2011
    Пораки:
    5.777
    Допаѓања:
    22.418
    Пол:
    Женски
    со спиење и бањање :D
    Се шалам, ама природно ми е витканка, прекршенка, лесно се витка.
    Инаку порано кога имав долга коса со фигаро малку, или со крпчиња, најолдскул на свет.
    После тоа лак за коса за да стои така навиткана :)
     
  4. Giovanna

    Giovanna Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    1.944
    Допаѓања:
    10.075
    Најубаво ми се витка кога ќе заспијам со полумокра коса, ама обавезно со обележан патец, зошто во спротивно на сабајле ќе биде многу хаотична. Ептен убави се прекршува и имам голем волумен. Не знам за права коса како би функционирало ова, јас имам природно брановидна.

    Кога не ме мрзеше порано ставав крпчиња, сега имам сунѓерести витлери, ама не ги користам често. Пена исто ретко користам, затоа што како ќе ја направам, така си останува косава некое чудно влакно имам.
     
  5. kolache

    kolache Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јули 2011
    Пораки:
    99
    Допаѓања:
    298
    На Elenota, Saisnalla и koritsaki им се допаѓа ова.
  6. Sara123

    Sara123 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 мај 2011
    Пораки:
    3.279
    Допаѓања:
    2.305
    Пол:
    Женски
    Одсекогашсумсакалабрановитакоса. Ама не разбушавена туку со благи бранчиња. :)
    Јас ако ја оставам природно да ми се суши ми излегува права како со пегла да сум ја пеглала.А кога ќе се фатам за фенот испрекршена. :^) Изгледа не знам убаво да се сушам.
    Прво ќе ја избришам со крпа,па ќе ја сушам со фен.Ако едно обично сушење трае 30 минути јас ќе ја сушам 20 минути и после ќе ја врзам во пунџа.Половина час така ќе ја оставам и се постигнува саканиот ефект.Ама не сум секогаш расположена за оваа долга процедура па така да почесто си ја носам права ~
     
  7. PinkGir123

    PinkGir123 Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    1.125
    Допаѓања:
    759
    Со фигаро , после 2 часа ми се отпуштаат локните и баш станува брановита опуштени локни.Е тогаш си ја обожавам :D
     
  8. Tearful

    Tearful Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    371
    Допаѓања:
    72
    Со плетенки ! во зависност од тоа колку сакаш да ти е брановита, толку плетенки правиш со мокра коса , по неколку саати - прерасна фризура :)
     
  9. Salome

    Salome Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јули 2012
    Пораки:
    1.228
    Допаѓања:
    10.293
    Пол:
    Женски
    Со ништо посебно, природно ми е таква брановита. :D
    Ама само доле на краевите е забранувана.
    Кога сакам нешто поекстремно брановита, си правам внатрешни плетенки(т.е. мајка ми ми ги прави де, јас никако не можам да си ги погодам :wasntme: ) и излегува како со преса да сум си ја правила.Со партали до сега немам пробано, неам живци јас за тоа, а и густа коса имам.
     
  10. XstrongerX

    XstrongerX Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јули 2010
    Пораки:
    1.714
    Допаѓања:
    5.087
    Пол:
    Женски
    Извинете ме на оф топик ама малку на шала ако јадиш колачиња косата се витка ? :wasntme:
    Веројатно си ги утнала првите два линкови
    Инаку косата ја туткам кога ја слушам и се прават природни бранови.После тоа не ја чешлам само додавам волумен со пена.
     
  11. doll.a

    doll.a Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    1.294
    Допаѓања:
    3.168
    Пол:
    Женски
    Со фигаро :)
     
  12. Li..Na

    Li..Na Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 јули 2012
    Пораки:
    339
    Допаѓања:
    45
    Пол:
    Женски
    Секогаш природно ја сушам , ја правам како пунџа , потоа ја спуштам , малку лак за коса и готовоо !
     
  13. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.835
    Допаѓања:
    9.757
    Пол:
    Женски
    Правам две внатрешни плетки на полу сува коса , ставам малце лак за коса и толку ;)
     
  14. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу право влакно и тешко ми се витка косата.
    А ако сакам да ја направам брановита или со локни, користам фигаро.
    Го купив одамна, не се ни сеќавам од каде, ама ми се погоди. Нема регулатор на температура, па во зависност од тоа дали сакам локни или благо извиткани прамени, пократко или подолго го држам фигарото.
     
  15. Lining

    Lining Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 јули 2012
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    185
    Јас све има пробано и после пола саат косата ми е пак права. Значи природно ксата ми е како праз никаде не ми прекршена абе скроз права и сите ме прашуваат како не ти е оштетена косата а секад си пеглана и јас им вела таква ми е природно не се пеглам и тие остануваат вакви :o .
     
  16. Miss.Selfridge

    Miss.Selfridge Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    17
    Прскач за коса Schwarzkopf - Gliss , Hair Repair го има во повеке бои во зависност од должината на косата
    Одкога ке ја измијам убаво косата ја прскам негде од средина до врвовите
    Резултатот е видлив ем убаво мириса ем е брановита и лелеава! :)
     
  17. Jule.Sk

    Jule.Sk Популарен член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    1.314
    Допаѓања:
    736
    Пол:
    Женски
    Аууу леле мојава е таква брановиднаа и во некој момент си ја сакам во некој не...инаку пробајте со шампон што има доволно волумен и после со фем :)
     
  18. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    фигаро и од џамбо имам едни како гумени стапчиња се косата околу нив се витка.. :)
     
  19. Marbella

    Marbella Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 јуни 2012
    Пораки:
    615
    Допаѓања:
    342
    Јас пак од кога ќе излезам од капење не ја сушам целосно, туку да се осеќа влажност некоја на допир, ама да не е ни премногу водена и ќе ја соберам во пунџа како ќе ми дојде, неправилна пунџа не гледајте многу на изглед и на спиење, утрото ќе имате супер брановидна коса и нема да ви се исправи цел ден, или пак исто така полу сува косата и преспијте со внатрешни плетенки неколку... ;)
     
  20. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    Кога ми е сеуште мокра косата ја врзувам во плетенки,чекам да ми се исуши па ја пуштам и на крај прскам малку лакче за коса.Толку ;)