1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Специјално Јавно Обвинитeлство (СЈО)

Дискусија во 'Политика и настани' започната од kukla21, 30 март 2016.

 1. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  Ајде во посебна тема да продискутираме за работата на СЈО.
  Мислите ли дека работат за СДСМ? Дали има фајде од нивната работа? Како ја оценувате досегашната работа?
  Ве бендисуваат ли обвинителкиве? Што мислите за Катица? Фатиме, Ленче.. Ќе оди ли некој апсаана? :)
  Дали се соочуваат со саботажа од судот, институциите?

  Многу прашања :)

  Денес имаше нов прес за предметот „Тврдина“ - уништување на опрема за прислушкување.

  Ајде да бистриме политика :tmi:
   
  На Rama и makedonkamak им се допаѓа ова.
 2. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.710
  Пол:
  Машки
  Eve stom veke se otvori vakva tema bi sakal da napomenam nekolku raboti.
  1.Smetam deka na Makedonija ne i trebase SJO , bidejki toa se poveke od 10 milioni evra vo edna godina Jabana potroseni pari.
  2. Veke koga se izbra SJO trebase da se izbere lice koe ne e nakloneto kon nitu edna politicka partija .
  3. Stom SJO otvara slucaevi za odredeni prisluskuvani razgovori samo za vmro , zasto SJO ne otvori nitu eden slucaj za opozicijata Kako na primer Provizija evro mene evro kaj Vice .
  3. I ako veke izbravme SJO trebase da bide izbrana licnost koja ke znae dva zbora da vrzi eden so drug , a ne kako Katica koja edvaj moze da se izrazi t.e ne moze da procita edna odluka koja sama ja donela ja cita so dtkanje i e epten prosta stura za nikade .
  Smetam deka Katica raboti pod naredba na nekoja politicka partija a sami ocenete koja e taa partija.
  I mislam deka nejzinata rabota ke ja prodlaboci drzavaava vo pogolema kriza ..
  I uste edna rabota kako moze Kata nasa da dade izjava deka ne bile validni niti pretsedatel , nitu sobranie , nitu vlada , nitu sudovi.A istite tie pratenici ja izbraa nea koja se smeta za naj umna i naj validna ...tesko na nas so vakva nepismena obvinitelka koja ne znae dva zbora da svrze
   
  Последна измена: 31 март 2016
  На Silver.E и Abeja им се допаѓа ова.
 3. Priroden

  Priroden Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2015
  Пораки:
  749
  Допаѓања:
  2.816
  Пол:
  Машки
  1. Мислиш нa 10 те милиoни еврa вреднoстa нa oпремaтa штo јa уништијa кo дa се рaбoти зa 10 денaри?
  Тие 10 милиoни кaј oтидoa?

  2. Зoштo пoтпишa никoлче oвaa дa биде?

  3. Oнa штo не гo знaеш или се прaвиш декa не гo знaеш е декa еднaш пуштени снимки oд Пoсебнo Истрaжни мерки вo јaвнoст кaкo тaa зa вицетo пoтoa не мoже дa се кoристи кaкo дoкaз. Ај пoгoди oд три пaти зoштo вемерo крaдaчкa јa пушти у јaвнoст? Пoшo немaaт дoкaзи прoтив Зaев, дa гo прислушкувaш oд 2008 и дa не нaјдеш ништo мoрa дa е тaжнo пo штaбoвите мoментaлнo.

  4. Еднaш кaжaв, нaместo дa збoрувaте зa смoквите нa Кaтицa и нејзинaтa дикцијa, дa збoрувaвте зa милиoните прoвизии oд aвтoпaтите и изрaелскaтa oпремa ќе беше држaвa oд нaс.

  Вaкa сеa oстaнувa дa гледaме кaкo судиите ќе пoчнaт дa се удвaрaaт нa сдс, a уствaри ќе пoчнaт дa судaт кaкo штo требa, спoред дoкaзи.

  А дa вреѓaш некoј зa неписменoст ....:rofl: кo oние пензиoнерите нa тв штo не знaaт зa штo прoтестирaaт и изигрaвaaт некaкви експерти, a уствaри не знaaт нa кoјa плaнетa се нaoѓaaт
   
  Последна измена: 31 март 2016
  На blackwave, Rama, oblace1 и 9 други им се допаѓа ова.
 4. ADOKI

  ADOKI Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 април 2014
  Пораки:
  1.696
  Допаѓања:
  2.710
  Пол:
  Машки
  Decko izvini ako se navredi za Kata ama fakt e toa sto go kazav .A za izraelskata oprema raa e nabavena za Makedonskata razuznavacka sluzba da moze da se zastiti od stranski spioni so koi sorabotuva Zaev i kompanija.
  Zaboravivre na bombona biznisot.Zaboravivte na Site otpusteni rabotnici za vreme na vladeenjeto na Sdsm i najlosata privatizacija u svet .Lugjeto gi pustija kako stado ovci bez hrana i bes pastir
  Sega izmisluvate aferi i CAUSI ama dzaba e i kozni gajki ne vi pomagaat ke se vidi se na 5 Juni.
  Kaj i da e ke dojde kraj na ovaa valkana kampanja na sdsm
   
 5. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.225
  Допаѓања:
  314.509
  Ти навистина ова го мислиш или...?
  Сега станува збор за СЈО и за случаеви кои вчера јавно ги изнесоа.
   
  На blackwave, crimson, LollySky и 5 други им се допаѓа ова.
 6. veren

  veren Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.269

  Баце немој бе така дај почнете со своја глава да мислете не гледајте го латас инсектот

  Сдсм пустошеше 10 години сега Дпмне пустоши 10 години кажи ми тебе кај ти е тука бенфитот од било кој што тебе лично ти е подобро во живеењето во нашава саканa земја ?
   
  Последна измена: 31 март 2016
  На blackwave, VladeMila, Rama и 5 други им се допаѓа ова.
 7. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.988
  Пол:
  Женски
  Znaci nemam komentar,.kaj mene na rabota ima takvi potrckovci sto ednostavno im e vbrizgano vo glava deka ovie sega sto se na vlas se najbolji i deka se sto pravat e ispravno,i so niv ednostavno covek nemoze na kraj da iskoci,zalosno kako tolku plitko razmisluvaat ,abe ko na nekoi drogi da se
  Ne sum ni za ednite ni za drugite,sakam da ziveam normalno,da ne se potresuvam dali ke mozam mesecot da go izguram,sakam da se opustam,ama za zal takvi na povidok nema sto ke zastanat malku na stranata na narodot,da begam od drzavava nemam namera sega na ovie godini-iako ne sum stara,ama so dve deca pa jovo na novo ne bi mozela da izdrzam
  Gi sledam SJO i izkreno ne veruvam deka nesto ke se promeni,deka nekoj ke otide vo kjorka,zs kaj nas taka se postaveni rabotite sto ednostavno mi e nevozmozna misija.
   
  На Ivaaaaaa92, Rama, celineparis и 6 други им се допаѓа ова.
 8. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.225
  Допаѓања:
  314.509
  Да се разбереме..очигледно е дека СЈО сака да ја поткопа власта, тоа не е спорно.
  Ама мене ме нервираат коментари од типот ,,СДСМ и тие пустошеа кога беа на власт,,
  Сега не се тие тема на муабет.
  Толку време ВМРО е на власт, имаше 10 години најмалку да ги суди, затвара...
  Или сега кога им дојде време да си плаќаат сметки сите им се криви, па и СДСМ од пред 10 години.

  Всушност, незнам зошто некои поединци се толку загрижени за обвиненијата ...кој што си дробел нека си срка...
   
  На Love...music, blackwave, VladeMila и 12 други им се допаѓа ова.
 9. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  Мене ми е чуден феноменот од вчера - расходувале опрема од 1 денар. Да де, со неа снимале илегално се живо и диво а ние се фаќаме за денарот. Имаше еден добар твит вчера нешто како "стар пиштол е стар пиштол, ама сепак е средство за убиство".. а да не навлегувам во тоа дека сметководствената вредност не е репер за реалната употребна вредност која проценители ја утврдуваат.
   
  На cresa-jagoda, theowndemon, anel и 3 други им се допаѓа ова.
 10. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  14.225
  Допаѓања:
  314.509
  Вчера со внимание го слушав излагањето на Обвинителката.
  Не што уништиле опрема, туку и нелегално во деловодни книги заведувале дејствија...
  Незнам зошто некои се возбудија и ја напаѓаат опозицијата !??
   
  На blackwave, cresa-jagoda, theowndemon и 4 други им се допаѓа ова.
 11. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.065
  Допаѓања:
  106.286
  Пол:
  Женски
  Тоа се деловодните книги е секојдневие. Да не си им во кожата на тие во архива. Таква одговорност им е на плеќи, а... кога се во таква ситуација,некој да ги притиска да им најдат бројче за да заведат нешто со одредена дата од пред зилион години.. немаат кому да се пожалат, кој да ги разбере и казни директорите/министрите/раководителите итн. Они си го кркаат и тоа за бедни пари си го кркаат.

  Драго ми е што барам лицето ГГ е во притвор. цц Ќе беше трагикомично и он да куртулеше од лисици.

  За успешноста на СЈО..на крај. Кога ќе видиме кој сé е во апсаана, а кој не, т.е за кој се ќе има политички договор.. а, ваљда ќе има. Бар значаен дел од прв ешалон бар да си го окрка.

  НГ не ми изгледаше многу сјајно и расположено вчера. цц Така и Миле изгледаше пред и по Нова Година 2015..кога се дискутираа и најавуваа бомбите. Може само не му бил ден де. цц

  Л ми е поприбрана и по и го сакам стилот на комуникација, снаодливоста кога треба да одговори на прашања и професионалноста.
  На Ф. не и ја сакам театралноста.
  Генерално.. театралноста е таа што ми пречи во пресовите, ама таков им е ПРот. :wasntme: Лош. цц
  Како и да е... крајот го краси делото. Па, да видиме.
  Дотогаш, не баш често и ревносно ќе следам вести и пресови. Долг е процесов, а се измеѓу ми се само непотребни шумови, гласини и помпи. Лисици кога ќе видам со пресуди.. тогаш ќе извртам хајлајтс од периодов чисто ради општа култура и толку.
   
  На Rama, Priroden, galapce и 9 други им се допаѓа ова.
 12. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  И опозицијата се дува ко паун па остава простор за шпекулација дека тие се од нивните.
   
  На LivingGlam, Annath, Ordinary и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 13. veren

  veren Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2015
  Пораки:
  548
  Допаѓања:
  1.269
  Сакам Горде шекерната да ја видам со лисици :)
   
  На galapce, cresa-jagoda, referentka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  7.065
  Допаѓања:
  106.286
  Пол:
  Женски
  па,да ти кажам право ко ист некадарен ПР да имаат:rofl::rofl: Ама, друг тип на активности се овие, така што, очекувам подобри резултати.:D
   
  На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  А оние па од Советот на обвинители ми се врв!! Вчера го исчитав и законот за СЈО и они немаат надлежност да даваат/земаат предмети. И никаде не е наведено дека имаат обврска да го образложуваат извештајот на нив. Напротив, пишува некои делови од работата намерно може да се изостават заради тајност на активностите.
   
  На galapce, anel, ph.orhideja и 5 други им се допаѓа ова.
 16. corto.maltese

  corto.maltese Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2013
  Пораки:
  475
  Допаѓања:
  1.027
  Пол:
  Машки
  Прво, една корекција на насловот на темата, пошто не сме до толку Кејти Јан.
  Фала.

  Мистерија е СЈО. И функционирањето, и членовите како поединци, и како тим. Мистичноста е во тоа зашто состав од вакви дебилни глуперди да се постават пред толку сериозен предизвик. Да се има чад, дим за наводни криминални делувања и да не се има капацитет да се скроти пироманот е смешно. Не верувам дека меѓународниот фактор толку се заебал и не знаел претходно кој капацитет е Кејти, па целта за да неуково створење се стави во улога на креатор на посветла македонска иднина и демократија, само нив им е познато.
  За кус период Кејти направи толку испади и се искара и прекина соработка со сите можни државни институции од кои зависи и нејзиното работење. Знаеме случаи од порано кога не биле признавани поединечни институции како претседатели, парламент, комисии и сл. ама ова беше максимално нездраво од нејзе.

  Инаку ова што се случуваше вчера со „Тврдина“ е дел од последните претања на Заев да крене нешто од својот рејтинг, бидејќи јасно е дека не може да избега од избори. Дали ќе има ефект врз рејтингот ќе се види наредниов период, иако Тврдина, на страна што е без докази, е нешто посериозен случај од оној со агитирањето на Темелко, и особено од случајот со е*ењето жена и матер на брат Љубе. Туку, кога сме кај е*ење, кај беше вчера Фатиме? Нели практика ќе и било секој предмет да се изложува на јазиците на сите заедници во државава. Можда ја брка секс-траката снимена со член на СЈО, која Латас ја најави како следна за пуштање? Што се тиче изложувањето, срамота беше со шема од квадратчиња и бројчиња на табак да се образложува „голем“ случај. 4 миљона евра буџет добија, еден прожектор или монитор да набавеа и една презентација да направеа, па да остават впечаток на сериозна и институција за почит. До 5-ти јуни ќе има почесто вакви предмети, без докази, без објаснување, со образложенија како што се „се истражува, ќе се утврди во понатамошна истрага, немаме информации“, затоа што после фијаското со фантомските гласачи и уредувањето на законот за медиуми кое треба да се случи до избори, СДС нема ниеден друг механизам за собирање на рејтинг процент повеќе.
   
  На Ethrnity, Abeja, ADOKI и 3 други им се допаѓа ова.
 17. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  @RainBow може и да го замениш И со Е во насловот на темата :)
   
 18. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.990
  Па може да претпоставуваш какви коментари ќе читаш , вмровците ќе викаат нечинат и дека се соросоиди или било кој поим да сме сега (не ги пратам во последно време) а другите ќе им биде драго или неутрално бидејќи пред се СЈО ги држи будни до доцните часови високите функционери на вмро и нивните пиунчиња...... плус ми го нервира Коко мортус на форумов да пишува пак филозофии кој никој не се ни замара да ги чита така да и тоа ми е голем плус хахахахах


  Друго , повеќе мислам дека работат СО Сдсм а не за, али ќе се види тоа кога ќе се расчисти ситуацијата. За фајде дали има, има некое , како што кажав во другите теми, сепак има многу пречки и пиуни кој допрва треба да се искоренат , сепак да бидеме реални уште во моментот кога решиле да крадат и остало направиле план како да се спасат во случај да бидат откриени. Тоа се гледа со колку судии и други продадени души попречуваат на работата. А за апсење мислам дека еве вака можеби ќе паѓаат ситни рибчиња да се задоволи народот, а за големките тешко.

  А за Катица стварно не ми се допаѓа што ја ставиле главна, мислам све супер жената ама како да е изгубена на пресовите, подобро Ленче нека ми ја стават, нејзините зборови ми ја олеснуваат душата.

  И така.
   
  На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
 19. kukla21

  kukla21 Мама Член на тимот

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  23.687
  Допаѓања:
  108.480
  Како тоа СЈО работи СО СДСМ?
   
  На veren му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Yipman2

  Yipman2 Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 октомври 2010
  Пораки:
  4.026
  Допаѓања:
  24.990
  Соработка, доставување докази, покажување кој што правел, каде како , нели Сдсм е главниот што ги откри и поради тоа, на тоа мислев.