1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Специјално Јавно Обвинитeлство (СЈО)

Дискусија во 'Политика и настани' започната од kukla21, 30 март 2016.

  1. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Убав ти е никот ама изгледа си патос оkолу писменоста, a валда знаеш што е ПАТОС и за што служи...
    А ти нема потреба да кажуваш кој сум и што сум дај кажи малку за себе што си еве за твоја среќа повеќе не сум просветен работник "ме избркаа" од работа сега насити се да вифиме дали ќе ти пораснат рогови:devil::devil:
    До душа они не ме примија а нема ни да имаат шанса да ме избркаат :P :P
     
  2. Blazenka.G

    Blazenka.G Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2016
    Пораки:
    1.021
    Допаѓања:
    4.886
    Пол:
    Женски
    ЗАВРШИ МАНДАТОТ НА СЈО
    Катица има законска обврска да ги прекине сите започнати постапки.


    Вчера на само два часа пред истекот на рокот, Специјалното јавно обвинителство нешто пред 22 часот до Судот ги достави предметите Титаник, Таргет и Тврдина, а со тоа и истече мандатот на СЈО.



    СЈО веќе не може да покренува обвиненија, а судот ќе одлучува по обвиненијата кои беа покренати до 30 јуни 2017 година.

    За сите предмети кои ги водеше ова обвинителство, а не отвори обвиненија, должно е, според законот, да изготви решение за прекин на постапката.

    Заканите на Катица Јанева дека „ниту 30 јуни ништо не менува“ и дека СЈО ќе продолжи да работи по делата и дека и натаму ќе поднесува јавно обвинителски одлуки се незаконски и обид за незаконско продолжување на неговото дивееење. Според Маневски „треба да бидеме на чисто дека после 30 јуни тоа јавно обвинителство не може ниту да покренува ниту претходни, ниту истражни постапки, ниту да поднесува обвиненија против било кое лице“.

    -Слушаме сега некои разни начини на кои тоа ЈО настојува да ја продолжи работата, па да се префрлело во ОЈО, што е крајно недопустливо или да може и понатаму да ги следи телефонските разговори и да покренува предистражни и истражни постапки. Тоа е незаконито и апсолутно недозволиво затоа што тоа јавно обвинителство веќе нема мандат да покренува било какви постапки против било кое лице– објаснува Маневски.

    Основањето на СЈО е дел на политички договор од Пржино и тоа е еден хибриден орган кој нема основа во Уставот. Тој орган беше основан со строго утврден рок и само во истиот може да се поднесуваат обвиненија или да се запре истрагата, оценува поранешниот министер за правда Михајло Маневски.

    -Според членот 22 од Законот за СЈО, јавниот обвинител кој раководи до Јавното обвинителство може да покрене обвинение или да нареди запирање на истражна постапка во период не подолг од 18 месеци. Тоа значи дека времето на дејствување на тој специјален јавен обвинител е ограничено на 18 месеци, како што е договорено и наведено во членот 22.

    Наместо 18, СЈО имаше точно 21 месец за отворање обвиненија, од 15 септември 2015 година, кога беше формирано Специјалното обвинителство, до вчера, 30 јуни 2017 година.

    Всушност најавата на СЈО не е ништо друго туку јавна закана против функционерите на ВМРО-ДПМНЕ во политичката хајка која ја врши како инструмент на Зоран Заев, а во пресрет на загрозување на националните интереси со воведување на двојазичност и креирање на бинационална држава, предавање на македонската историја и јазик на денот на прославата на Илинден, како и на решение на спорот со Грција на сметка на македонските интереси.


    infomax.mk
     
    На Lianna Anna и carangigia им се допаѓа ова.
  3. schmookie

    schmookie Активен член

    Се зачлени на:
    31 октомври 2016
    Пораки:
    100
    Допаѓања:
    135
    Кога се предадени материјалите?
    Член 22 од законот http://www.slvesnik.com.mk/Issues/926832067f424aa58316bdc8d5809295.pdf
    вели дека "Јавниот обвинител.. може да покрене обвинение .. во период не подолг од 18 месеци од денот на преземањето на предметите и материјалите во негова надлежност."

    Додатно, за оние предмети кои Советот треба да ги достави до СЈО се уште можат да бидат покренати обвиненија затоа што се брои денот од презвемање.
     
  4. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
  5. Priroden

    Priroden Популарен член

    Се зачлени на:
    9 август 2015
    Пораки:
    791
    Допаѓања:
    2.943
    Пол:
    Машки
    Тешки глупости. Зборуваат како делеле автограми на протестирачите:rock:
     
  6. orevokrsacka

    orevokrsacka Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2013
    Пораки:
    2.445
    Допаѓања:
    8.466
    Абе срцево ми се растопи од сторијава. Брзо, праќајте ги „специјалкиве“ кај Опра, и шамичиња нека поделат меѓу публиката. Друго не ми текнува што би можеле да направиме со нив.
     
  7. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски

    Кој филм е Фатиме :D drama queen, маж и ќотек јаде 100% со цигарено исто ко дома кај Дон Вито Корлеоне :D
     
    На PogbaPol, celineparis и milaaa20 им се допаѓа ова.
  8. Sv. Nikolka

    Sv. Nikolka Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2016
    Пораки:
    392
    Допаѓања:
    411
    Пол:
    Женски
    Летово имаше конкурс за во СЈО, сите услови ги исполнував, само со Англискиот не баш. И само поради тоа не конкурирав. За да пред една недела дознавам на работа дека го поништиле конкурсот. . .
     
  9. celineparis

    celineparis Популарен член

    Се зачлени на:
    11 февруари 2014
    Пораки:
    930
    Допаѓања:
    2.566
    Што се случува со СЈО? Ќе продолжи ли да работи??
     
  10. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски

    Втор дел
    Јас пак за Фатиме, женава толку ли заостанат живот има живеено?? 21век сме, мислиш ко да живеела во среден век
     
  11. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.948
    Пол:
    Женски
    Имало и трет дел??
    Не знам кој е сега заостанат
     
  13. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    Третиот дел бил објавен пред 2 часа.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  14. PogbaPol

    PogbaPol Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    2.511
    Допаѓања:
    10.357
    Пол:
    Машки
    иде Ката поред тебе пази да те не приведе...[​IMG]
     
    На Elen4e_sonce, Someonespecial и DAngel им се допаѓа ова.
  15. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Чувај Погба реп..:rofl:
     
    На PogbaPol му/ѝ се допаѓа ова.
  16. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Еее што надеж за СЈО.
    Ај еден муабет од денешна перспектива.

    Дали СЈО ги задоволи вашите очекувања :)
     
  17. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.623
    Допаѓања:
    161.276
    Пол:
    Женски
    Мене ми ги задоволија.
    Стриктно баш ова го очекував од Катето:emo:
     
    На Harper, LejlaD, anaja1 и 2 други им се допаѓа ова.
  18. corto.maltese

    corto.maltese Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2013
    Пораки:
    475
    Допаѓања:
    1.029
    Пол:
    Машки
    Канта:D:D
     
    На sjdgo му/ѝ се допаѓа ова.
  19. galapce

    galapce Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 ноември 2014
    Пораки:
    4.318
    Допаѓања:
    106.804
    Пол:
    Женски
    Ич не е смешно.
    Слободно нека не разделат на соседните земји парче по парче, не заслужуваме како народ да имаме држава, штом ни е смешно ова што ни се дешава во судството.
     
  20. babaDara

    babaDara Популарен член

    Се зачлени на:
    4 март 2011
    Пораки:
    515
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Наивно е човек како Мијалков да даде еден милион евра и да не го интересира каде одат парите.
    Уште понаивно е да веруваме дека парите се поделиле на Боки13, Катето и оној самарџијана шо ја влечеше ташната Кичеец.
    Каде завршиле парите е многу битно прашање. Тука ќе се види целата игранка.
    Инаку за сјо, Фатиме демек за на местото на Катица воопшто не ми е компетентна. Посебно после она видео каде што се гледа дека е тоталка нашмркана во канцеларија. Се гледа по триење на носот.
    Не очекував ништо од сјо, посебно од тоа кога ја видов Катица во чипка на 150 кг жива мера, со шоуто кое го правеа трите ,,грации,, ама па дека до волку ќе биде ситуацијата-најмалку.