1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спомени

Дискусија во 'Психологија' започната од Breezy, 8 август 2011.

  1. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Имам убави спомени и добри и лоши. Лошите не ги памтам, само добрите, но сепак живеам за денес а не за во иднината. Неможеме да планираме иднина кога незнаеме што ќе се случи.
     
    На martine му/ѝ се допаѓа ова.
  2. blueeparadise

    blueeparadise Популарен член

    Се зачлени на:
    22 октомври 2010
    Пораки:
    3.545
    Допаѓања:
    6.311
    Јас сум човек што или живее во спомени (минатотото) или вечно фантазира и прави планови за во иднина. Во суштина, немам толку тажни спомени. Имам среќни спомени, што од оваа гледна точка се тажни. Тоа е од причината што веројатно веќе нема да постои таков склоп на настани, веќе тие личности со кои сме ги имале тие спомени ги нема или сме го смениле нашиот однос со нив..
    Но, иронијата е во тоа што секој спомен еднаш претставувал миг во сегашноста, а јас никогаш не ја доловувам и ценам убавината на мигот, не се препуштам и не уживам доволно.. И можеби кога си ги пуштаме тие мали филмчиња на рипит во глава, само ни се чинат преувеличено убави, оти се спомени. Или, предоцна сфаќаме што сме пропуштиле, што не сме знаеле дека имаме во раце споредбено со тоа кога го немаме.
    И го мразам и го љубам чувството кога ќе запалам црни Давидоф, кога ќе поминам крај Соборна, кога ќе поминам крај клупата во школски, кога ќе се сетам на мирисот што веќе ми е избледен.. Ми недостасува тоа време.
     
  3. emocija

    emocija Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 февруари 2011
    Пораки:
    67
    Допаѓања:
    52
    Имам спомени кои никогаш нема да избледат :$
     
  4. ku4ence

    ku4ence Популарен член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2013
    Пораки:
    883
    Допаѓања:
    1.753
    Пол:
    Женски
    Повеќе помнам лоши искуства и спомени од колку добри. Не знам, многу не помнам да ми било убаво или да сум била среќна, освен оваа година шо за разлика од минатите, смешни и интересни спомени имам повеќе. :)
     
  5. Rama

    Rama Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2011
    Пораки:
    5.419
    Допаѓања:
    54.708
    Пол:
    Женски
    Имам спомени кои ќе ги паметам секогаш, како со другарките по цел ден си игравме детски игри, си пишувавме споменари, заборававме да одиме дома да јадиме, улицата ни беше нај важна, е тоа беше детство а не сегашните деца кои од спомени ќе ги имаат игрите на лаптоп и таблет . Посебно ќе ги паметам топлите лепчиња со маргарин кои ни ги правеше мене и на братучедите , мојата покојна баба :(
     
  6. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Ме интересира иднината а не минатото па не се навраќам на спомените. Некогаш само случајно нешто ќе ме потсети на некоја случка. Некогаш се случува во муабет да се потсетам на нешто и да го споделам со друите, зависи за која тема се разговара. Одамна не сум ги отворила ни фото албумите. Премногу сум насочена кон иднината.
     
  7. tirkenbal

    tirkenbal Популарен член

    Се зачлени на:
    19 април 2013
    Пораки:
    1.677
    Допаѓања:
    12.536
    Пол:
    Женски
    Спомени...па имам и добри и лоши. Лошите се обидувам да ги заборавам,а пак добрите знаат да ми изнудат насмевка, но и да ме натажат затоа што знам дека некои моменти никогаш повеќе нема да се повторат.
     
  8. vitamina

    vitamina Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    8.871
    Допаѓања:
    217.916
    Пол:
    Женски
    Спомените се секојдневни ситуации кој што дел од нив за да прераснат во спомен за нас несвесно сме ги доживувале и соживувале со огромни чуства и длабоки додири во нашите срца.
    Спомен е ситуација и мал момент кој што ти значил едно многу во животот.
     
  9. Chopard

    Chopard Истакнат член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2016
    Пораки:
    230
    Допаѓања:
    622
    Пол:
    Женски
    Не би сакала да постојат.. будат непријатни чувства, пред се тага, болка и гнев.
     
    На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Jenny22

    Jenny22 Активен член

    Се зачлени на:
    4 септември 2016
    Пораки:
    64
    Допаѓања:
    75
    Пол:
    Женски
    Ah spomeni spomeni mnogu ve sakam....bi sakala da ve vratam a bidete segasnost
     
  11. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Спомените не поврзуваат со минатото:?: дали биле слатки, горки, смешни или тажни, тие се неделив дел од нас:)
     
    На Dadusicka и elimkd им се допаѓа ова.
  12. LudaJakimovska

    LudaJakimovska Активен член

    Се зачлени на:
    30 август 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    кратко да кажам
    лоши спомени кој сеуште ми се пред очи како вчера да било ми создаваат големи проблеми страв несигурност
    понекогаш се будам исплашена....и се тоа ме прави груба и одвратна личност....длабоко во себе имам емоции и чувства ккој не сакам да ги искажам за да не бидам еден ден повредена повторно
     
  13. VictoriaSan

    VictoriaSan Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2014
    Пораки:
    296
    Допаѓања:
    943
    Пол:
    Женски
    Јас имам многу спомени. Има спомени на кои ретко се сеќавам и сакам да ги заборавам. Но повеќе ги има оние убавите, кои сакам засекогаш да останат со мене. Тие убави спомени ми будат многу чувства за луѓе кои за жал повеќе не се со мене. Сакам да ги оживувам овие спомени, за никогаш да не почувствувам дека луѓето што ги сакам повеќе не се живи и нема никогаш повторно да им го почувстувам мирисот, да ги гушнам....

    Како и да е спомените се дел од нас. Без разлика добри или лоши. Тие од минатото не можеме да ги промениме но можеме во иднина да создаваме убави спомени .
     
    На LudaJakimovska му/ѝ се допаѓа ова.
  14. eliesaab

    eliesaab Популарен член

    Се зачлени на:
    27 април 2013
    Пораки:
    2.975
    Допаѓања:
    8.740
    Пол:
    Женски
    Многу е битно убавите моменти кога сме биле како деца да ги чуваме и се навраќаме секогаш кога поминуваме низ некој тежок период. И малку да се, повредни се од било кој друг спомен или успех. Не треба да отфрламе потсетување на таквите моменти, напротив. Таму се наоѓа силата во справувањето со сè друго.
     
  15. Aska123

    Aska123 Нов член

    Се зачлени на:
    13 декември 2023
    Пораки:
    7
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Сум имала и добри и лоши моменти во животот, но се би дала
    да ги вратам некои моменти во мојот живот, но можам да се подцеќам на нив со насмевка и солзи.