1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спонтаноста во животот и комуникацијата

Дискусија во 'Психологија' започната од Snow-Queen, 25 април 2012.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Најчесто кога луѓето комуницираат на една тема, стрикно се држат во таа граница, за разлика пак кај блиските пријателки, со вашите партнери, бидејќи не постојат ограничуваеа со текот на комуникацијата спонтано се отвараат многу теми на разговор, преку кои го оспознавате својот партнр/пријателка...и со тоа градите ставови,проценки...и со тоа ја остварувате хармонијата на комуникацијата,бидејќи ограниченоста во комуникацијата не ја даваат таа можност.

  :) Исто така многу работи во животот дошле спонтано, па слободно може да се рече дека најубавите работи во животот се случиле спонтано...пример мојата врска, ништо не беше планирано,договарано...се се случи буквално спонтано :inlove: :angel:

  Па колку таа спонтаност е битна за нашата комуникација и нашиот живот,дали воопшто е битна,дали намерно оставате некои работи да си се случат самите од себе?
   
 2. sadangel

  sadangel Популарен член

  Се зачлени на:
  7 март 2010
  Пораки:
  983
  Допаѓања:
  781
  Понекогаш е најдобро да оставиме работите да се случат сами од себе или поточно кога ќе дојде време. Сигурно сите сме имале ситуации во кои сме се труделе многу и сме вложувале голем напор за да исполниме нешто но едноставно не одело. Сме имале и ситуации во кои на некој начин коцките сами се склопиле и сосема неочекувано и непланирано сме добиле нешто, сме дожиевеале нешто убаво или ни се исполнила некоја долгопосакувана желба.
  Спонатаноста е најубавото и најинтересното нешто во животот. :)
  Најубавите работи во животот се случуваат кога најмалку очекуваме...
   
 3. princessofthedark

  princessofthedark Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2010
  Пораки:
  1.018
  Допаѓања:
  149
  не сакам спонтаност сакам работите да бидам кога јас сакам а не да чекам да се случат хахах. Добро да има некои работи што се најубави коа се спонтани али како што кажав не е во мој стил тоа воопшто :)
   
 4. Justinna

  Justinna Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 јули 2011
  Пораки:
  100
  Допаѓања:
  29
  Сакам нештата да ми се одвиваат спонтано, некако тие ми се најнезаборавни, најслатки, најромантични.
  Немислам само во љубовта туку и на др.поле

  Но од др. страна сакам кога јас ке си ги испланирам. Кога јас ке одлучам што сакам, како да ми се одвиваат, што понатаму во животот и сл.

  Баш пред неколку дена ми се случи нешто спонтано, што позитивно врз мене влијаеше и се уште ми влијае на расположението. И ако нема врска со љубовта, се надевам дека и понатаму оваа личност ке е дел од мојот живот
   
 5. Simplicity

  Simplicity Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  534
  Сакам кога спонтано ми се случуваат некои убави работи, работи кои пријатно знаат да ме изненадат. За останатото - преферирам јас да си планирам, да си кројам планови, и по можност - се да излезе според планираното :lol:
   
 6. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  13.250
  Допаѓања:
  77.104
  Пол:
  Женски
  Животот е спонтаност. Колку и да планира човек нешто, секогаш доаѓа до непланирани и неочекувани ситуации кои знаат да го изменат планот.
   
 7. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  5.014
  Допаѓања:
  36.003
  Пол:
  Женски
  Факт е дека плановите тешко се реализираат според нашата замисла.
  Животот е тркало кое не знаеме на кое скалило ќе не постави. И тој ни ги сервира спонтаните ситуации.
  Убаво е кога големите работи се случуваат во вистинско време и место, но не е секогаш така.
  Не ја сакам спонтаноста, но научив со неа да живеам.
   
 8. Feminka22

  Feminka22 Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 декември 2014
  Пораки:
  14.379
  Допаѓања:
  44.203
  Пол:
  Женски
  Некои работи сакам да се спонтани, некои јас ги планирам