1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спорот и проблемите со Грција

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Snow-Queen, 16 јули 2013.

  1. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    А бе глупости веќе почнаа да се пишуваат во темава, ама нема врска, секогаш има некој кој ќе поверува. Посебно за верување е некој кој сите информации ревносно ги собрал само од интернет и ТВ и кој никогаш не бил во државата која ја плука.
    Споменик на Васкопулос? Ти жено си излегла од умот, тој сето ова го прави од чисто ФИНАНСИСКИ причини, никако патриотски! Прашај го каде оди на одмор, дали Охрид или Халкидики :D И таму каде што оди, дали зборува на македонски, или само на грчки, успут заборавајќи да спомене дека е МАКЕДОНЕЦ, чисто онака од патриотизам.

    Златна зора била националистичка, а не нацистичка? Јаааа мајката,значи и Хитлер бил националист, а не нацист, м? Чиста ариевска раса, без имигранти, без беспомошни (инвалиди, стари), отпор кон системот кој ги донесе на тоа дереџе - не се исти?

    Туку заборавив, ти се` знаеш.

    И колку за твое инфо, бројките за Златна Зора се од 2012 изборите, т.е. најновите, и по освоени 21 место во парламентот, на 2 круг избори во јуни паднале на 18.

    И спомна нешто за Бугарија?

    „Експертите од Министерството“ се од бугарското, да нема забуни :)
    Тие барем со официјални бројки не` удираат во глава, пасошите се издадени од државата, а ние тука карикираме со бројки од пола милион македонци во Грција кои НЕ СЕ ОТКАЖУВААТ од грчкиот пасош за да земат македонски, како „етничките бугари“ во Македонија нели, ниту пак ГЛАСААТ за македонската партија на изборите за да докажат дека постојат. Тие зборат само на ТВ, си собираат пари од дијаспората, мафтаат со буквар на македонски пред камерите и си перат пари на великооооооо. Ама што знаеме ма ние, нив треба споменик да им се крене.

    Кажав и претходно, за жалење се тие што ги избркаа, што оставија се` позади себе и што не можат да се вратат во родното место. Овие што израснаа таму, со сите придобивки од грчката држава и што додека не дојдоа до момент да ја видат финансиската придобивка од „да се биде Македонец“ беа САМО Грци - не се замарам, ниту пак сакам Македонија да ги има како сојузници.
     
    На tessie, imelda, mimiiiii и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  2. misperfekt

    misperfekt Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јануари 2013
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    31
    јас верувам дека морето и бањањето си немаат ништо со нашиов спор
    девојките што се мажат за грци, па вака не ми е верно дека се омажиле од љубов бидејќи сите знаеме како се склучуваат денешните бракови на балканот, или поради бременост(што навистина е глупо бидејќи сите имаме слушнато за заштита) или поради пари а ако има некој од ретките што се од љубв секоја чест. За курвањето и девојките што г практикуваат можеме да се разбереме дека тоа се малоумни девојки кои тоа го прават не мислејќи на својата чест. Со колите ја претераа, и тоа претераа в воистински смисол, каде најголемата заработка ја добиваат од нас па и не бркаат, по народно Каде шуто па и боде. За јадењето и трошоците, па секако е скапо со оглед на цените а сместување и јадење, навистина незнам што бараат нашиве сеуште таму(не поради спорот тука поради прекапите цени). а ние уште им лижеме гз они не исповреѓаа ама ние ништо, не се цениме и верувам дека нашите предци се преобраќаат во гроб поради тоа што ние полека полека заболуваме од комплекс на нижавредност
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Васкопулос е грчки граѓанин и жител на Грција и тој ќе оди секаде на Егејското море на одмор , затоа што тоа е негов дом каде што се родил како и на илјадници други Македонци што се протерани ширум светот од твоите “мирољубиви“ Грци за коишто ти сакаш тука да переш мозок на наивни девојки.

    Во Грција цел век постоеше систем на асимилација преку менување имиња, презимиња, забранување македонски јазик, култура, историја и голем дел од Македонците таму се асимилирани и нормално е дека ќе имаат поголема припадност кон Грција. Сите Македонци во Грција се граѓани на таа држава и треба да ја почитуваат како таква како што и Грција треба да научи да ги почитува нив. Тоа што Македонците во Грција немале македонски пасош не го прави помал Македонец , туку грчкиот пасош моментално е повеќе ценет за работа, емиграција и слично.Битно е како се чувствуваш внатре во срцето, а не дали имаш македонски пасош или не.


    Златна Зора е национал социјалистичка партија, но во грчки стил, а не германски. Тоа што се против имигранти се сосема во право. Не сакаат Грција да биде држава на сите, а само не на грчкиот народ како што се случува сега во Македонија. За инвалиди манипулираш. Тие се социјална партија и пред некој период даваа пари и храна на сите сиромашни Грци низ улиците. Денес во Европа има многу луѓе што и ден денес го поддржуваат Хитлер, но и многу пишани артефакти го докажуваат тоа дека во негово време Германија доживеала неверојатен економски, социјален, културен, научен, технолошки, инфраструктурен развој.

    Не опаѓа нивната популарност, туку се зголемува.

    [​IMG]

    Популарност кај популација од 18-29 години

    ΣΥΡΙΖΑ: 21%
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: 14%
    ΝΔ: 12%
    ΚΚΕ: 8%
    ΑΝ.ΕΛ: 4%
    ΠΑΣΟΚ: 3%
    ΔΗΜΑΡ: 4%

    Популарност кај популација од 30-44 години

    ΣΥΡΙΖΑ: 21%
    ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ: 16%
    ΝΔ: 15%
    ΚΚΕ: 5%
    ΑΝΕΛ: 5%
    ΠΑΣΟΚ: 4%
    ΔΗΜΑΡ: 2%

    Златна Зора неуморно напредува кон власта што сите се во паника што можеби ќе влезат и во втор круг за градоначалник на Атина. Втора по популарност моментално, но и првата партија по популарност воопшто не е различна по прашањето Република Македонија.Сега собери ги сите гласови на првите три партии популарност во Грција коишто се анти Македонија и Македонците, па дојди тука пак убедувај некој дека таму никој не се замарал со Македонија.




    Golden Dawn at the gates of Athens!
    If the other parties can't find strong personalities to run as candidates, Golden Dawn will be at the gates of Athens.

    Ten months remaining until the Municipal elections and news aren't good at all, may I say they are actually tragic, for the parties of the constitutional alliance, as they call themselves to be separated from the... plague, the Golden Dawn. (translator's note: the "Constitutional alliance" was made up by the leader of PASOK, and includes every party within the parliament except Golden Dawn, and it includes the "revolutionary" Communist party of Greece!)

    Polls conducted to record the preferences of the Athenians are tragic. If the major parties can't find strong personalities, with respect and acceptance from the community, people that have proved their honor, then they would do better to abstain. The polls predict that Ilias Kasidiaris, if he runs as a candidate with Golden Dawn will easily go to the second round.Whether he can win the second round isn't clear. But is it really a minor political detail if Golden Dawn manages to reach the second round?

    Sakorafa can. A very strong candidate to claim the Municipality of Athens is Syriza's MP Sofia Sakorafa. She hasn't declared anything yet, and generally doesn't speak very much, so it's still a mystery whether she will run in elections for our capital.

    New Democracy still doesn't give a clear image. Major personalities are already in Ministries, and we don't except that Dendias (Civilian Protection Minister) will abandon his post just yet.

    Pasok will hide behind Kaminis (Current mayor), because they know that it will be Waterloo all over again if they run with their own candidate. Will they cooperate with New Democracy? If they find a common solution, it's very possible.

    The Democratic Left will support Kaminis, who was her own candidate in the last elections. And he has no luck in winning.

    Извор: Sunday present ( неможам да најдам оригинален линк)
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
  5. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
  6. lana.del-rey

    lana.del-rey Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2013
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.300
    Можеби ке добијам коментари од типоп ‘‘ каква непатриотка си ти‘‘ или ‘‘не си ја сакаш земјата‘‘ после ова шо го напишам ама морам да кажам. Луѓе зошто ја мразите Грција? Сум слушала многу муабети како тоа они не не сакаат или слично,па немора да значи дека сите луѓе се такви. Многу се гостопримливи,секоја година одам во Грција на одмор и само пред 3 години имаше некои што ни мрчеа нешто за Македонија.. Па ако политичарите си имаат проблеми зошто ние со народот да сме лоши? Моментално сум на одмор во Грција(како и секоја година) И немате појма колку се гостопримливи! Во вилата газдите живеат во апартман до нас (тараса до тараса сме) И имаат и ќерка 20 и нешо години и маж и жена се,чуваат 2 кученца,и кога отидов да ги погалам и муабет ми прават и се,ме прашуваат каде сум од Македонија,ми кажаа дека они немаат ништо против Македонија дека го посетила Охрид и дека многу им се допаѓа,ке излезам на тараса ке ми се насмее таа жената ке ми кимне со глава,значи ептен се фини! Други пак пријатели на мајками(во друга вила се) побарале од газдите шољи и тенџере,тој им отпакувал и скроз нови им дал! И не само тука,туку и каде и да сум била во Грција луѓето се фини(сеа зависи како ке ти се падне,на кое место си и каков е газдата) ама мене само еднаш во животов ми се погодиле лоши,плус грција е прекрасна земја,да бидеме реални! Има такви убавини,да седнеш на некое местенце,да одмараш очи и да не ти се станува,има каде да се прошета и има и што да се види.. :)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  7. nikiiii

    nikiiii Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2013
    Пораки:
    1.370
    Допаѓања:
    942
    А ја уствари незнам зошто спорот го мешате со политиката? :?:
     
  8. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.801
    Пол:
    Женски
    Јас лично мразам дискриминација, денационализација, исмејување и сл. Имам МНОГУ пријатели од Грција на кој овој спор не ни смета и ова мислам дека е работа која треба да ги засега политичарите, а не да се пренесува со вакви зборови на јавноста зошто предизвикува различни проблеми ...
     
  9. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Само да ја поздравам Валерија

    „Ќе ги протераме кредиторите и неонацистите“ - продолжува антифашистичкиот протест во Грција

    Продолжуваат масовните штрајкови во Грција. Двата најголеми синдикати во земјата повикаа на масовно учество на антифашистичките собири што ке се одржат во Солун и Атина против неонацистичката партија Златна зора, по убиството на раперот Павлос Фисас од страна на нејзин приврзаник.

    Протестот се организира истовремено со штрајкот против мерките за штедење и отпуштањата на државните службеници, додека во Атина се водат преговори меѓу Владата и „тројката“ за исплата на следната транша од една милијарда евра во рамки на финансиската помош за Грција.

    Илјадници Грци вчера излегоа на улиците во сите поголеми градови во земјата, извикувајќи „Ќе ги протераме кредиторите и неонацистите“.

    Властите побараа од политичарите, пратениците и партиските активисти да приложат докази во врска со започнатата истрага за дејствувањето на Златна зора, со цел оваа политичка партија да биде изолирана и забранета.
    *****************************

    Изгледа толку беше од СЕ` ПОГОЛЕМАТА ПОДРШКА на Грците кон Златна зора, м? :)
     
    На daylight и tessie им се допаѓа ова.
  10. Valeriya

    Valeriya Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2012
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    63
    Moira, не мора да ме поздравуваш искрено ;)

    Тоа што опозицијата и главните ривали излегле на протести против Златна Зора нема никаква врска дека се 2-3 партија по популарност во Грција според сите можни статистики и анализи. Ова беше очигледен пунч од страна на владата и некои странски тајни служби да извршат растурање на Златна Зора преку инфилтрирање на човек убиец во нивните редови, затоа што искрено многу се плашат од нивната растечка популарност и моќ. Напротив, ова ќе ги направи посилни во иднина.

    Тоа што кај нив партиите си се пресметуваат заради интерес за власт и моќ не ја менува нивната политика кон Македонија, а тоа е дека не те признаваат, ниту сакаат под името Македонија и Македонци. Кај нив ниту една партија не се разликува по тоа прашање, а самото гласачко тело ја диктира нивната надворешна политика. Нема човек во Грција што би се осмелил за признавање на Македонија под уставно име, затоа што знаат глави ќе летаат.

    Тоа што тука се фолирате и пласирате лажни информации, затоа што си ја имате мувата на капата е друга работа. Мои две другарки со дечковци биле на одмор во Грција, си поминале убаво, никој не ги тепал, малтретирал на улица, но при разговор сами си кажаа дека виделе многу македонски автомобили со залепени грчки ознаки “Македонија е Грчка“. На првите и вторите краци, па и на островите врие од македонски туристи особено на првите и вторите краци каде што во шпиц на сезона и во септември се приближно 40%, а останато Срби, Украинци, Руси, Романци, а никој ресторан не ги удостоил да гледаат кошарка Македонија додека за Србите тоа го сториле. Значи збориме за 40% од севкупни туристи коишто последни 30 години ги полнат со пари и Грци буквално од нив живеат, а додека во тие места нема ниту еден маркет, ресторан, продавница, дискотека, клуб каде што има мени на македонски јазик додека српско, украинско и руско мени има во повеќето, а Македонци се каде-каде побројни туристи од Украинците и Русите таму. Таму ниту еден незнае македонски да збори по рестораните, туку сите ти зборат српски, а кога ќе кажеш дека си од Македонија кажуваат “Аааа, Србија!“. Мои другарки со дечковцки и еден куп други Македонци никој не ги удостоил во ресторан или бар да гледаат кошарка Македонија сега во септември, а кафаните биле полни со Македонци додека за Србите имало пренос секоја вечер. Каде е тоа почитување на Грците? Нели никој таму не се замара со политика? Зошто во ниедна грчка кафана не се свири македонска музика на македонски туристи, а во Македонија во скоро секој град имаш грчка вечер? Кој кога тука прави слеп? Да не кажувам само какво искуство доживеала моја другарка со мало девојче Гркиња


    Никој тука не тврди дека Грција не е убава земја, дека немаат убава клима и море, а мојот пост најмалку некого ќе спречи пак да оди во Грција. Тоа не ми е ни поентата. Кој што сака пак ќе си оди, но немора да дојде и да ме убедува, да ме прави слепа и да се однесува како јас да живеам во Кина, а не во Македонија. Носат еден куп храна од Македонија, повеќето не плаќаат лежалки, не јадат по ресторани, затоа што Грција е изгор и немој да ми негираш тоа. Имам 10 блиски примери што биле таму на 5-6 различни места, а храната им е ужасно лоша. Во Скопје Гиро и Суфлаки ти го прават 5 пати подобро од Грција, а ти земаат помалку пари.

    Поентата е тоа дека најголем дел од Македонците одат на места каде што доминираат тие и Срби, а тие места се претежно за опуштен одмор без многу Грци. Грците си имаат свои места и острови на коишто реално Македонци одат многу помалку, а да не зборувам на тие острови да дојде контакт меѓу млади Македонци и Грци во дискотека што би се случило. Нормално, кога станува збор за Македонки и девојки секогаш ќе се најдат “либерални“ Грци коишто ќе спуштаат ѕвезди до сабајле само затоа што му се дигнал тестеронот на мини и добра штикла, па уште една лесна “Скопјанка“ не би му била лоша на неговиот платен список на улови за летна сезона. Такви примери имаме и еден куп на “либерални“ Албанци и Турци по скопските дискотеки само затоа што нашите девојчиња лесно даваат и паѓаат на евтини фори и дека истото тие никогаш не би го добиле од Албанка и Турчинка. Кога е машки хормон во прашање тука нема бирање.

    Има многу да се збори и кажува, но се е залудно. Ниту ме интересира кој и каде оди на одмор, но не сакам да ме фантазира и фолира. Тоа е поента на мојот муабет.
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Barca-Gril

    Barca-Gril Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јули 2013
    Пораки:
    874
    Допаѓања:
    927
    Пол:
    Женски
    Значи грциве незнаат што веќе да прават....Славјанско Албанска Македонија....мислам што?!! :^)
     
  12. Miss-Depp

    Miss-Depp Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    32
    одете само на форумот Topix Makedonija и видете колку "не сака" народот во Грција
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    e daj link de
     
  14. Miss-Depp

    Miss-Depp Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2012
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    32

    http://www.topix.com/forum/world/macedonia
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Elissa

    Elissa Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јануари 2014
    Пораки:
    3.278
    Допаѓања:
    22.551
    Пол:
    Женски
    Сега па последно изјавиа дека ние сме биле криви за проблемот, и дека македонците биле затруени со помислата дека Грција е крива за тоа. Македонија не сакала да го реши проблемот, само сме се сликале со нив на средбите, а уствари колку пати од кај нас побараа средба за дијалог и премиерот јужнососедски и тој секој пат не одби. :puke:
     
  16. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
    Многу добар одговор на Јове Кекеновски

    Спорот за името со Грција. Кои се вашите процени и каков став како држава треба да имаме по ова прашање?

    Што се однесува на името, јас децидно и јасно кажувам дека преговорите за името се надвор од сите цивилизациски, морални и правни норми и длабоко навлегуваат во областа на неотуѓивите права од причина што изборот на името на една држава е во строга внатрешна јурисдикција на граѓаните на таа држава. Кога јас лично би се прашувал, јас одамна би ги прекинал преговорите, меѓутоа тоа повлекува и други консеквенции кои се резултат на свесното или несвесното однесување на оние што преговарале за наш прием во ОН во далечната 1992-1993 година, кога прифатиле два дополнителни неправни услови за прием и затоа ние ќе мораме и понатаму да преговараме притоа јасно определувајќи ги македонските црвени линии, но мора да ја исправиме оваа историска неправда и конечно да го затвориме овој нечовечки, неправен и беспредметен спор наметнат од нашиот јужен сосед.

    преземено од мкд.мк
     
  17. ADOKI

    ADOKI Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 април 2014
    Пораки:
    1.696
    Допаѓања:
    2.711
    Пол:
    Машки
    Што кур барате во грчка кога не ве сакаат седите тука у Охрид имаме добри туристички дестинации
    и цела држава е убава а ако веќе сакате да одите имаме Црна гора, хрватска, Турција и други земји кои не сакаат
     
    На Dreams.678 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. daylight

    daylight Популарен член

    Се зачлени на:
    22 декември 2011
    Пораки:
    3.142
    Допаѓања:
    4.115
  19. sagittarius57

    sagittarius57 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 октомври 2013
    Пораки:
    1.006
    Допаѓања:
    2.266
    Пол:
    Женски
  20. okcenzi

    okcenzi Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2012
    Пораки:
    3.522
    Допаѓања:
    9.558
    Пред некое време тука на форумов ( мислам во тема брак) прочитав пост на Македонка мажена за грк, која се жалеше ( иако бракот и бил ок за се друго) од мажот дека несмее да каже дека е македонка. Баш ке пробам да го најдам мислењето и ке го пастирам. Памтам и дека имаше пишано "душата меболи ама несмеам да кажам"