1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спојување на парови

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 10 октомври 2011.

  1. Rusalka22

    Rusalka22 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ептен точно...
    Другар на бившиот мој дечко - 30 и кусур год, не можеше овде никако девојче да најде... Се растрча, се распраша за од Албанија како иде - знам со пари беше дали за мираз или за што не знам.. Важно го донесе девојчето... Па им бевме на гости - девојче убаво, домаќинка, куќа средена исчистена, маж испран испеглан - да не речам она домаќин го направи.. Ене ги сеа со бебуш и гајле си немаат...
     
    На Dust, crazylady, mira.mira и 8 други им се допаѓа ова.
  2. orhideea

    orhideea Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2011
    Пораки:
    5.991
    Допаѓања:
    66.494
    За некој може не е навреда, ама на некој не му дозволува гордоста како пријателката што пиша ти, таа може си помислила дека вие мислите за неа дека неможе сама да си најде партнер па ајде сега други ќе ја запознаваат и ќе и предлагаат да се види со некој. А може и веќе си имала некој.
    А за баба и дедо беше шала :D знам дека така се земале сите порано.
     
    На Lolo5 и baba Rada им се допаѓа ова.
  3. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Tokmu zaradi toa mi dojde idea da se podiskutira na forumov. Bidejki ne gledam nisto loso ili ponizuvacki nekoj ako ti predlozi pijacka, a voedno I te zapozne so prijatel ili prijatelka. A gledame eden kup I maski I zenski koi se single ili se osameni. Duri nekoj vo poodminati godini pagaat vo depresdija, stanuvaat anksiozni, a se poradi nekoe sopstveno ego.
     
    На mira.mira, SummerGirl, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  4. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Tokmu taka od Mk. se zabrale vo All. Kako da nema ovde zeni? Eye toa e poradi kompleksot sto go imaat maskite da im prijdat na tie devojki koi se singl I poradi gordite zenski.
     
    На crazylady, baba Rada и Lolo5 им се допаѓа ова.
  5. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.142
    Допаѓања:
    76.546
    Пол:
    Женски
    Бабе, не беше овој со 43те, друг беше тој.

    За темава, зошто да не? Ако се створи љубов, нема врска дали е со стројници или без стројници. Битно е само љубов да има, да не биде онака колку да не се остане сам.
     
    На cresa-jagoda, baba Rada, Lolo5 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Сите сме по малку егоисти и горделиви, но зошто да не се запознае па јас се така се запознавам, што едно кафе никому не му причинува лошо, да и јас така размислувам што јас божем не можам да си накдам некој па ајде други ќе ми наогаат, јас можам но зошто да не се запознаат,еве и твојата другарка можела да запознае па ако ништо друго пријатели ќе си останат, барем во тоа нема лошо.
    Човек треба да е по опуштен и повеќе запознаства да шире а не дома седнала ќе седе, тоа не е добро, можеби има некој, па затоа не е сакала.
    Секој човек со својот ум.
     
    На SummerGirl, cresa-jagoda, baba Rada и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Amellie13

    Amellie13 Форумски идол

    Се зачлени на:
    26 јануари 2017
    Пораки:
    3.645
    Допаѓања:
    52.610
    Пол:
    Женски
    Епа вака, зависи како ги запознаваш. Мене ми е ептен глупаво на пример кога на девојката ќе и речат ела излези да се запознаеш со едно машко, и тој ќе сака да се запознае (или обратно). Двајцата сами, печени еден за друг. |( Тоа ми е преглупаво. Друго е кога ќе предложиш само нормално излегување без да спомнуваш некој, па ако тие си се бендисаат арно, ако не секој по свој пат. Мене така некој да ми речеше кога бев сама ај иди да те запознаеме со едно машко би се навредила. Па и јас сум способна да си најдам сама без стројници фала богу, не живееме во времето на баба ми и дедо ми. А знам луѓе што и сега така се запознаа може ради осаменост или не знам што, и ги гледаш се верија по два месеци. Братучед на татко ми има земено албанка така, сега и деца имаат. Тоа е, нивен живот.
     
    На Gosh, blackwave, Lolo5 и 7 други им се допаѓа ова.
  8. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Глупости. Турски обичаи. Босанка од мојот клас вака ја омажија минатата година, за Белгија. :rofl:
     
    На alexa_dimoska му/ѝ се допаѓа ова.
  9. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Воопшто не се глупости, напротив, понекогаш треба на некој да му се помогне да си ја пронајде својата сродна душичка...
    Овде не станува збор за дамнешни времиња кога девојките со превез на очи им ги носеа на момчињата качени на магариња..ниту пак за запознавање со некој колку да земат државјанство итн.
    Сакаш да ти бидам на тебе стројник?:rofl:
     
    На saren_petel, mira.mira, Vitaly и 2 други им се допаѓа ова.
  10. Prijatelot

    Prijatelot Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2015
    Пораки:
    2.321
    Допаѓања:
    2.777
    Пол:
    Машки
    Платиш = клатиш. Се обраќаш на Макрото и он ти средува се што ти треба!
    Многу по профи збор би бил ПИМП него ебан стројник.
     
    Последна измена: 25 февруари 2018
  11. Someonespecial

    Someonespecial Free-minded aesthete

    Се зачлени на:
    17 ноември 2012
    Пораки:
    13.090
    Допаѓања:
    163.463
    Пол:
    Женски
    Зборов „стројници“ звучи прегрдо и асоцира на заостанати обичаи а ла турски и индиски серии, на „местење“ обично од страна на постарите :D Ама не е толку негативна појава општо запознавањето преку други, на пример ако некој во кругот на пријатели има две сингл личности кои добро ги познава и смета дека имаат многу заеднички особини и интереси - нема ништо лошо во тоа дискретно да ги запознае, без понатамошно напнување :)
    Ако на крај навистина испадне нешто повеќе и функционира, нема врска дали било преку трет, онлајн или нешто друго што општо се перцепира како „чудно“, или „банално“ како што запна една членка во една тема околу запознавањето :drunk: :D
     
    На sparklie, saren_petel, Pandora- и 11 други им се допаѓа ова.
  12. k.frosina

    k.frosina Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 август 2015
    Пораки:
    2.490
    Допаѓања:
    26.339
    Пол:
    Женски
    Мислам дека секој е способен сам да си најде партнер, нема потреба од стројници. Барем денес во вакво модернизирано опшество немаме потреба од стројници.
     
    На buba4e89, alexa_dimoska и Aquamarine93 им се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Јас ова со ,,стојнициве" другачје го гледам.Местење си го викам.Пример ми се сфиѓа некое машко ама немам контакт со него и ќе кажам на заеднички другар/ка ај пушти муабет ваму таму.Не ми е омаловажувачки.Сум местела и ме местеле, ама во последно време сама влагам во акција не сакам секогаш на тацна да ми е се, не е тоа тоа.
     
    На saren_petel, mira.mira, Vitaly и 2 други им се допаѓа ова.
  14. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Покрај фб, инста, тиндер, твитер, не се потребни вакви работи.
    Местење, стројници .....
    2000-and-late.
    :D
     
    На Alisa22, buba4e89, realGirl и 4 други им се допаѓа ова.
  15. Srcka $

    Srcka $ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 ноември 2017
    Пораки:
    425
    Допаѓања:
    5.438
    Пол:
    Женски
    Мене коа ми рече некој ај мести ми некоја другарка аа ќе го окрасам нема што, не можам, не е слободна и така. Тоа е од порано кога бев средно коа рече ај да ти местам некој на овој му се свигаш на оној, не фала не ми треба, а сега е по друго ај на кафе ајде ќе излеземе шо биде биде.
    Интересно е, човек треба да запознава различни личности, да создава пријателства, сега барем ништо не е чудно.
     
    На SummerGirl, st-el и baba Rada им се допаѓа ова.
  16. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Хахахахаха сакав да кажам дека има уште такви случаи, имаше во мојот клас. Инаку запознавање преку другар или другарка не толку страшно, така барем гледаш ти се допаѓа или не а другаркава од клас немаше избор, нејзините дале збор уште пред да се роди можеби (ептен радикални беа) и така ја мажија за Белгија. :rofl: :rofl: Прифаќам, може да ми бидеш стројник само сакам девојката да биде плава, со плави очи (права ариевка) нејќам од Албанија. :rofl:
     
    На baba Rada му/ѝ се допаѓа ова.
  17. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Ќе згрешиш од Албанија се покажаа добри домаќинки. Садат, вадат, копаат бавчи, прават пиперки, ајвари. Не одат по кафичи и дискотеки да знаеш.
     
    На mira.mira и baba Rada им се допаѓа ова.
  18. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.194
    Допаѓања:
    25.599
    Пол:
    Женски
    Самиот зборот стројници лошо звучи,одма ни асоцира на времето од баба и дедо или на застарени личности кои сами не можат да си ја најдат среќата па ги мажат женат со стројници. Но во светот ова е многу нормална работа, многу познати звезди и личности ги имаат сретнато нивните партнери баш со помош од пријател или роднина. Ако некој ти предложи да те запознае со некоја личност тоа не значи одма дека треба да се склопи брак, едноставно излегуваш на кафе или вечера,ако си одговарате ок супер може и да заврши со врска или и брак, ако не делите никакви заедницки интереи и тоа е Ок животот пак продолжува. Луѓето по светот плаќаат пари на агенции за да им најдат партнери, а ова со стројнициве ти е FREE, додуша тука во МКД од адет стројникот бара чевли да му купиш :D
     
    На Someonespecial, Pandora-, saren_petel и 3 други им се допаѓа ова.
  19. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Не би рекол дека тоа се турски обичаи. Така било и во Европа пред 80 години. Vitaly полни 25 години и му вели на својот татко дека е спремен да се жени и да создава семејство, а таткото на Vitaly се распрашува преку пријатели, комшии, црквата дали има некое семејство кое има своја ќерка спремна за мажење. После некое време таткото на Vitaly дознава дека семејството Радеви има ќерка за мажења и заедно со Vitaly дотерани, избричени, намирисани одат до кај семејството Радеви на разговор. Седнуваат на маса и таткото на невестата го прашува Vitaly што работи во животот, дали пие, се коцка или оди по кафани и дали може да се грижи за неговата ќерка на правилен начин. Ако успешно го поминат тој дел таткото ја прашува својата ќерка Петранка дали и се бендисува момчето. Понекогаш девојките без своја волја биле омажени, но најчесто имале право на избор.

    Кога почнуваш некоја приказна со девојка на социјалните мрежи треба да имаш во предвид дека таа се допишува со уште 100 слични на тебе и настанува целосна конфузија и на крајот резултатот секогаш е негативен. Премногу бирање генерално значи и премногу промашени избори, а најчесто социјалните мрежи се користат во сексуална конотација, а не љубовна.
     
    На mira.mira, twilight123, Anon и 3 други им се допаѓа ова.
  20. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Се согласувам дека зборов „стројници" малце е несоодветен и потсеќа на застарени времиња.
    Инаку на некој може би му било незгодно, ама од друга страна зошто да не. Ако биде, биде, ако не, здравје. Секако, ако истото се одвива со согласност од двете личности и без форсирање.

    Мене со либево ме запозна една другарка. Ми предложи да излеземе на кафе со него, си викам ајде. А не ни претпоставував дека ќе биде некој со кој ќе си одговараме. И кога го запознав, одма ни тргна муабет, забораивме на девојчево.:lol:
    После почнавме на фб да пишуваме, па си излеговме сами. Се покажа од почетокот дека е добар и знае да ме почитува и ете нѐ, година и четири месеци си тераме заедно:inlove:
    Немојте сега да ме оговарате дека преку стројници сум го запознала.:tmi:
    :rofl::rofl:
     
    На P.S.love, mira.mira, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.