1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спојување на парови

Дискусија во 'Врски' започната од RainBow, 10 октомври 2011.

  1. Vitaly

    Vitaly Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2016
    Пораки:
    2.593
    Допаѓања:
    4.648
    Пол:
    Машки
    Остатоци од турско ропство тоест од нивните обичаи. Во Западна Европа не било така дефинитивно ниту пак во источна. Ова се случвало на територија која била под контрола на турците долг период главно на Балканот.
     
    На Aquamarine93 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Aquamarine93

    Aquamarine93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 април 2016
    Пораки:
    815
    Допаѓања:
    3.753
    Пол:
    Женски
    Добро Мамли, ти ги оставаме тебе стројниците. :D
    И нема врска тоа, грешна перцепција имаш.
    Ова како демек, со сите со кои си се запознал преку фб, сексуални манијаци биле.
    Не, не.
    :^)
     
  3. LanaSGirl

    LanaSGirl Популарен член

    Се зачлени на:
    4 јануари 2016
    Пораки:
    372
    Допаѓања:
    1.116
    Пол:
    Женски
    Во 21 век ако на некој му треба стројник е тогаш не знам шо да речам...
     
    На Aquamarine93 му/ѝ се допаѓа ова.
  4. saren_petel

    saren_petel Активен член

    Се зачлени на:
    16 февруари 2018
    Пораки:
    299
    Допаѓања:
    299
    Пол:
    Машки
    Зборот стројници навистина не соодветствува на денешкицава и е од подамнешни времиња кога некој не сте биле ни родени. Али затоа вероватно е ставен во заграда. Запознавањето преку други поблизок навистина е на денешно време, али со зботот стројници имаат скоро исто значење и покрај тоа што тој збор останал од некое време кога луѓето стапувале во брак преку посредници или т.н.стројници.
     
    На ane.bella му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Rusalka22

    Rusalka22 Активен член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2018
    Пораки:
    16
    Допаѓања:
    52
    Пол:
    Женски
    Ај да си пофилозофирам ја малце;)

    Ми се бендиса темава оти мислам нема баш врска со ''стројници"...
    Јас читам скриен поднаслов: "Самотија"... Различни мислења овде и тоа е ок - така треба да биде..
    Арно ама:o (го обожавам ова "арно ама") можеби ова е наменето појше за оние што се сами, што немале ксмет да си најдат капаче... (или грнче:D кој шо си барал)... Во тој случај, мене ми се чини си имаме два избора:
    - ил ќе си бидеме романтичари и ќе си чекаме (бараме, надеваме) љубов (дај боже)
    - ил ќе си бидеме прагматичари и ќе си бараме пристоен некој чоечец ако ништо друго бар за едно кафенце со кого да има да се напиеме... краток е животецов за човек како утка сам да се ака по светов... (ова последново ми дојде од Green Mile - само шо го глеав по 6ти пат)

    А шо се однесува до стројници, пријатели, познаници, дејтинг сајтови, албании или шо и да е - тоа е само начин - секој со своето, нормално... А целта веројатно е да не се биде сам...:bow:
     
    На Srcka $, Orthophill, mira.mira и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  6. Mamli

    Mamli Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 октомври 2017
    Пораки:
    1.501
    Допаѓања:
    4.239
    Пол:
    Машки
    Сега ако ти побарам фб што ќе ми речеш? Мрш бе манијак еден :D
     
  7. makedonkamak

    makedonkamak Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 октомври 2013
    Пораки:
    3.616
    Допаѓања:
    26.999
    Пол:
    Женски
    Да дополнам- знаат и на друго место да се омажат од љубов...
     
    На saren_petel му/ѝ се допаѓа ова.
  8. JollyGirl

    JollyGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2012
    Пораки:
    6.108
    Допаѓања:
    75.389
    Пол:
    Женски
    Смешен и стар е изразот -стројник- (како некоја почесна титула), инаку не гледам ништо лошо во запознавање преку други.
    Познавам пар што го очекуваат првото дете, а се запознати на таков начин.
    Заеднички другар ги видел дека двајцата се слободни и имаат слични ставови, па им предложил да се сретнат на кафе и да си поразговараат.
    Не знам кој го направил првиот чекор (од нив двајца), битно излегле на кафе, се виделе, се заљубиле и свадба си направија по некое време.

    Јас немам споено пар, ама доколку некои директно кажуваат како не можат да најдат партнери, доколку видам сличност кај двајца личност, исто би им предложила да си поразговараат на кафе ама нема да ги напнувам.

    Сепак секој човек различно реагира.
    Некој ќе се осети како неспособен сам да најде, некој ќе помисли дека многу му се мешаат во животот, некој ќе се налути и навреди, а на некој па ќе му годи.
    Ризик е.
     
    На saren_petel му/ѝ се допаѓа ова.
  9. Neophodna

    Neophodna Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 февруари 2018
    Пораки:
    569
    Допаѓања:
    548
    Пол:
    Женски
    Да сум местела и ми успеало
     
    На saren_petel му/ѝ се допаѓа ова.