1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Справување со бесот

Дискусија во 'Психологија' започната од prominent, 6 ноември 2020.

  1. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Жал ми е што е така :| Но мораш да најдеш начин за контролирање на бесот или барем за начин на негово изразување што нема да биде толку штетен и опасен.
    Можеби некоја физичка активност би ти помогнала...
     
  2. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Долги прошетки ми помагаа порано ,сега ем не ни шетам толку (имам 3 месечно бебе ) а и мислам нема ефект бидејќи и кога ќе излезев пак мислев на тоа и уште поголем бесот ...
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Разбирам.
    Можеби некои вежби во домашни услови... сега барем се' е достапно на нет :)
    Или пишувај дневник, без да штедиш на зборови, пишувај баш онака како што чувствуваш.
    Треба да анализираш во кои ситуации точно се појавува таква реакција. Тогаш повлечи се и размисли дали ситуацијата е навистина толку страшна како што изгледа на прв поглед.
     
  4. Осе

    Осе Популарен член

    Се зачлени на:
    14 април 2020
    Пораки:
    2.636
    Допаѓања:
    7.555
    Пол:
    Женски
    Епа јас точно знам кога ,и понекогаш не е ни толку страшно. Моментот е кога на некој подолго време му преќутувам ( а преќутувам многу посебно дома (свекрва) бидејќи не сакам кавги ) и од цело време собирано ко ќе се прелее чашата бум :@
     
  5. Ygritte

    Ygritte Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 април 2015
    Пораки:
    2.167
    Допаѓања:
    26.231
    Пол:
    Женски
    Викам, урлам, пцујам, ама среќа брзо ми поминува :rofl:
     
    На prominent и Herrera им се допаѓа ова.
  6. Veta

    Veta Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 јуни 2020
    Пораки:
    765
    Допаѓања:
    2.904
    Пол:
    Женски
    До пред некое време викав,пцуев, се карав со тој што прв ќе ми прозбореше,но сфатив дека така само ги повредувам другите, а ни должни ни криви па со тек на времето пробував да излезам на воздух или сама во соба да се затворам додека не ми поминат тие ,, жолти,, минути.
    Можам да кажам дека добро засега ми оди, меѓутоа тоа е бавен, долг процес кој бара многу трпение.
    Се надевам целосно ќе успеам . Некогаш. :)
     
    На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Vikt0rikA

    Vikt0rikA Нов член

    Се зачлени на:
    26 октомври 2020
    Пораки:
    2
    Допаѓања:
    2
    Пол:
    Женски
    Јас сум многу трпелива личност. Дури и на другите му е чудно како можам да бидам толку смирена. Но јас се сизбирам восебе и неќам да се карам и да викам по некој.Но некогаш ако се ми се собери ќе почнам да плачам и ќе си ја барам вината восебе(иако можеби јас нема да бидам виновна)
     
    На Осе му/ѝ се допаѓа ова.
  8. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Мое искуство е дека оние што се лутат побрзо, побрзо и им поминува.
    Кај трпеливите е поопасно. Затоа што гневот се трупа подолго време и експлозијата е поголема. :|
     
    На Vikt0rikA, Veta, poenta и 2 други им се допаѓа ова.
  9. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.805
    Допаѓања:
    25.079
    Пол:
    Женски
    Јас имам слонови нерви . За да станам бесна , треба многу , многу време . Обично сум многу искулирана и не се замарам до толку околу ситници , кој што кажал и што ми направил . Понекогаш кога чувствувам дека ми доаѓаат " жолти минути " знам да испцујам ( во себе ) и да бројам до 10 . Кога бесот е многу поголем , се трудам да го пренасочам во нешто корисно ( чистење по дома на пример ) , но не ми успева секогаш . Оние моменти кога не ми успева , ќе се искарам со оној што ми го создал бесот . Секако во тие " црвени минути " не размислувам баш многу што зборувам , кажувам што ми лежи на душа , па често знам да се покаам , бидејќи често мислам дека голем дел биле само кажани во афект , а длабоко во себе знам дека не ги мислам .