1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спреј за коса

Дискусија во 'Коса' започната од LoVeR, 31 мај 2011.

  1. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.921
    Не сум го користела, ама не ми изгледа мноgu веродостојно. Плус секаде на интернет има само еден куп лажни рецензии, барем јас виситнска никаде не најдов. Ако е толку добар сигурно популарен ќе биде. Си пробала ли со маслата кои ги содржи? Ако нема ефект од нив, не знам како би имало од спрејот :?:
     
    На CrazyGirl15 му/ѝ се допаѓа ова.
  2. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.803
    Допаѓања:
    25.068
    Пол:
    Женски
    Само од коприва имам користено и малку ми помогна .. Во спрејот има 8 масла , едно од нив е и масло од коприва . И мене не ми беше верпдостојно за 10 дена да ја регенерира оштетената коса и затоа решив да прашам овде , можеби некој го има користено . Фала ти на одговорот :) ќе почекам уште некое време :) инаку и мајка ми сакала да го нарачува но и реков да почека да прашам прво тука :D
     
  3. ivana.123

    ivana.123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 септември 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    38
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    Добро ли е спрејчево ?
     
    На Kathrynn му/ѝ се допаѓа ова.
  4. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Дали спрејчињата на Глис штитат од топлина? Обично се бањам навечер и излегувам, па не можам без фен.
     
  5. blackwave

    blackwave Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2014
    Пораки:
    483
    Допаѓања:
    1.815
    Пол:
    Женски
    Ми помина времето за редактирање. @Biodevojka прочитав дека сè што содржи силикон, а не содржи аклохол, е добро за заштита од топлина. Дали е навистина така? Иако си против силиконите, јас не пазам на нив ако ми се допаѓа некој производ со силикон. Знам дека се разбираш од состојки, затоа те тагнав, се надевам имаш одговор на моето прашање :)
     
  6. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Драга доколку станува збор за пегла ништо живо нема да ја спаси косата од топлина. Доколку станува збор за фен, бико кој производ на база на масла или глицерин, пантенол БЕЗ СИЛИКОНИ може да те заштити од топлина (секако доколку се сушиш на помала јачина без многу да го приближуваш фенот до косата). Како што кажа самата, го знаеш добро моето мислење и став за силиконите. Тие ја обложуваат косата со еден вид на филм и обично не дозволуваат до неа да допрат други состојки (па дури и убави домашни маски се за џабе). Можеби и ќе те заштитат од топлина, не знам, меѓутоа под нив влакното се гуши, се суши и пука што според мене горе долу не си го решила проблемот, затоа што косата сепак не е здрава. Мојов кометар не се однесува на производот кој го напомена претходно (најискрено не го ни познавам) туку општо на било кој производ кој како база има силикони. Доколку не пазиш на силикони, тоа е сепак твој избор и јас го почитувам, слободно користи производи кои ги содржат. Поздрав.
     
    На blackwave му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Бидејќи ќе одам на подолг одмор и ќе бидам долго озложана на сонце, што би ми препорачале за заштита? Само што ја шишав косата, не сакам кога ќе се вратам да ми биде уништена :(
     
  8. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга по секое бањање во море исплакнувај ја косатасо обична вода и нанеси обилно едно од овие масла кои природно имаат заштитен фактор:

    - кокосово масло SPF 2
    - масло од јојоба, сусамово масло, маслиново масло, шеа путер и масло од авокадо SPF 4
    - масло од макадамија SPF 6
    - масло од соја SPF 10
    - масло од пшенични никулци SPF 20
    - масло од морков SPF 40

    Или, направи го овој спреј кој многу ќе ти помогне

    - 50 мл дестилирана вода (или алое вера гел);
    - 50 мл масло (може да користиш едно од горе предложените масла или пак комбинација од повеќе масла, важно е да не преминуваѓ повеќе од 50 мл);

    Стави ги во едно шишенце убаво протреси пред секоја употреба и прскај на косата на плажа колку сакаш по секое бањање или по потреба.

    Исто така носи заштитен шешир кога се изложуваш на многу јако сонце.

    Поздрав и прекрасно да си помонеш на одмор.
     
    На душленце, Bozica1980, crazylady и 2 други им се допаѓа ова.
  9. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.697
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Фала ти многу, ќе направам спреј со алое гел, кокосово масло и дестилирана вода. :)
     
    На Biodevojka му/ѝ се допаѓа ова.
  10. ana-sweet

    ana-sweet Популарен член

    Се зачлени на:
    9 октомври 2011
    Пораки:
    2.193
    Допаѓања:
    2.518
    Го има ли некоја користено спрејов за заштита на косата од солена вода и сонце?[​IMG]
    Пошто не е баш евтин па да си прашам прво дали има некој ефект
     
  11. crazylady

    crazylady Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 јули 2010
    Пораки:
    5.198
    Допаѓања:
    8.431
    Ај препорачајте ми некој спреј за заштита на косата од сонце.
    За неколку дена ќе одам на одмор не сакам да ми стани како пепел косава.8)
     
  12. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Крејзи, имаше еден од Балеа баш за таа намена. Од други брендови не сум се потрудила да побарам.
    Мислам дека @Biodevojka одамна имаше споделено рецепт на блогот за заштита и одржување на косата во лето, не сум сигурна за информацијава. :)
     
    На Biodevojka и crazylady им се допаѓа ова.
  13. AnaKarenina

    AnaKarenina Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    5.801
    Допаѓања:
    55.000
    Пол:
    Женски
    Јас овој го имам, прв пат го користев годинава на одмор
    BaleaAfter-Sun-Shampoo-Spray-NEW.jpg
    Мене многу убаво ми мириса, баш онака летно, само морам да ти кажам дека ја мрси косата. До душа, мене не ми беше многу гајле за тоа, зашто и онака на одмор ја мијам по два пати дневно, море-туш-море-туш, така што тоа не ми сметаше. Е сега, колку штити од сонце баш и не знам, тоа не можам да гарантирам. Јас секако одам на шишање после одмор :)
     
  14. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Да да, драга Мишела во право си. Мојот е домашен спреј ама еве оставам линк да не препишувам сѐ.

    http://biodevojka.blogspot.it/2015/06/blog-post_84.html

    п.с. повеќе девојки од форумов ми пишаа дека буквално ги спасил овој спреј. Така да пробајте!!!
     
    На crazylady, sorbet, Bozica1980 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.604
    Пол:
    Женски
    Ти благодарам @Biodevojka, состојките ги имало и неколку постови погоре, видов кога се уклучив покасно од компјутер. :lol:
    Ќе го пробам и јас, ќе употребам маслиново или кокосово масло па ќе пишам импресии.
     
    На crazylady, Bozica1980 и Biodevojka им се допаѓа ова.
  16. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Обавезно да ми пишеш драга. Поздравче!!!
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Casey

    Casey Активен член

    Се зачлени на:
    14 август 2017
    Пораки:
    20
    Допаѓања:
    14
    Пол:
    Женски
    Те молам пиши ми каде може да се најдат маслата со повисок фактор?
    - масло од пшенични никулци SPF 20
    - масло од морков SPF 40
    Ти благодарам.
     
  18. Biodevojka

    Biodevojka Популарен член

    Се зачлени на:
    1 февруари 2015
    Пораки:
    3.273
    Допаѓања:
    6.914
    Пол:
    Женски
    Здраво драга, масло од пчрнични никучци има во биокосмос, цената не ми текнува ама некаде околу 350 беше, не ме фаќај за збор. Чисто и органско беше ако не се лажам. Инаку масло од морков за жал кај нас во МК нема, ама може сама многу лесно да го направиш според овој рецепт

    http://biodevojka.blogspot.it/2016/08/blog-post_9.html

    Пријателски совет: ова со СПФ да го прифатиш со резерва само за косата не за кожата. Никако да се сончаш намачкана само со масло, ќе си направиш проблем. За косата се одлични и навистина штитат. Поздрав.
     
    На душленце и Casey им се допаѓа ова.
  19. meganbaby

    meganbaby Активен член

    Се зачлени на:
    12 јуни 2017
    Пораки:
    88
    Допаѓања:
    84
    Пол:
    Женски
    Некој добар спреј за заштита од топлина (фен), каде го има и колку чини?
     
  20. tamce819

    tamce819 Активен член

    Се зачлени на:
    18 јули 2017
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Во ДМ го има, не можам да се сетам на цената бидејќи после првиот земав уште два, за мене е идеален.
     

    Прикачени фајлови: