Спреј за коса

Дискусија во 'Коса' започната од LoVeR, 31 мај 2011.

 1. Luminary

  Luminary Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2017
  Пораки:
  1.428
  Допаѓања:
  16.125
  Пол:
  Женски
  Некој спреј за заштита од горење (пеглање,фенирање) на косата но стриктно на природна база? Знам дека има на Балеа, но не сум сигурна за составот?
  Ќе ја тагнам @Biodevojka , ако и некој друг знае нека ми препорача. Благодарам :)
   
 2. Kimberly11

  Kimberly11 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  1.784
  Допаѓања:
  10.305
  Пол:
  Женски
  Вчера го земав спрејов,но уште го немам пробано
  има ли резултати и како сте задоволни? IMG_2014.PNG
   
  На shining_star му/ѝ се допаѓа ова.
 3. shining_star

  shining_star Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  @Kimberly11, презадоволна сум, се надевам дека и тебе ќе ти одговара. Многу убаво мириса и косата ја прави прекрасна. Можеш да го користиш и на влажна и на сува коса, воопшто не е мрси. Јас особено го нанесувам на врвовите.
   
  На Kimberly11 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Biodevojka

  Biodevojka Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2015
  Пораки:
  2.365
  Допаѓања:
  5.253
  Пол:
  Женски
  Драга за заштита од фенирање може да ги земеш следниве:

  Balea крем (не е спреј)

  [​IMG]

  2. Natura Siberica Vivid Vitamins (моментално јас ги користам)

  [​IMG]

  3, Alverde

  [​IMG]

  Најискрено драга, за пеглање драга не постои средство што ќе ја заштити косата од толкава топлина.
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Dali Ima nekoj sprej mirizliv za kosa,odnosno za da mi mirisa kosata.
   
 6. sorbet

  sorbet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  553
  Допаѓања:
  5.134
  Има во ДМ од Балеа, цената не им ја памтам околу 150-200 денари се.
   
 7. Crnookata

  Crnookata Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 септември 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Drugi nekoi bidejki nesum od Skopje.
   
 8. Leat

  Leat Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 мај 2016
  Пораки:
  288
  Допаѓања:
  320
  Пол:
  Женски
  Многу сакам косата да ми мириса преубаво. Кажете ми некој спреј што мириса најубаво на цел свет и да се задржува мирисот?
   
  На Luminary му/ѝ се допаѓа ова.
 9. maaraa96

  maaraa96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2015
  Пораки:
  350
  Допаѓања:
  221
  Пол:
  Женски
  Спрејчево го најдов сега во ДМ Анти жолти тонови на руса коса. Дали има некој искуство со него? Не е скапо но да не го купувам џабе ако нема ефект. Чекам одговор :D
   

  Прикачени фајлови:

 10. shining_star

  shining_star Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 август 2015
  Пораки:
  343
  Допаѓања:
  1.251
  Пол:
  Женски
  @Leat сум користела многу спрејови за коса и ниту еден не ми се покажал толку ефикасен во однос на мирисот. Јас најдов еден трик и се придржувам до него. Кога се чешлам, претходно на чешелот прскам од парфемот што го користам и мирисот го чувствувам дури и кога следниот пат ја мијам косата. Можеш и директно на коса да прснеш од парфемот, но вака малку ја суши косата по одреден период. Пробај вака со парфем на чешел и пиши како си задоволна. :)
   
  На Leat и kikkki им се допаѓа ова.
 11. macovska

  macovska Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 мај 2014
  Пораки:
  182
  Допаѓања:
  202
  Пол:
  Женски
  Баш прееска бев во дм, ми го препорачаа вработените дека било предобро, дека им се трошело, со план сум да го земам, па ќе ти пишам :)
   
  На maaraa96 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.570
  Допаѓања:
  71.821
  Пол:
  Женски
  @Oxymoron, дали може да пишеш кој е тој спреј од Алверде за заштита од топлина кој го користиш?
  И дали приметуваш некој ефект, не би било на одмет да се прочита.

  Го користам моментално тој од Балеа, но не ми се допаѓа составот и сакам да го сменам. Не знам ниту дали има некаков ефект, само мириса косата убаво долго време од него.
  Го гледав двофазниот од Алверде, но не знам која му е функцијата и дали воопшто штити од топлина, ниту пак имам прочитано некаков коментар за него.
   
 13. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.257
  Допаѓања:
  10.932
  Се работи за ова спрејче, доаѓа вака во кутија:

  alverde-heat-protection-spray-5in1-50ml.jpg

  Искрено не знам дали е до него затоа што користам комбинација од производи, но многу сум задоволна од моменталната состојба на мојата коса. Спрејчето е всушност двофазно и е 5 во 1, па освен што штити од топлина, дава сјај и хидрира. Пишува дека е добро и за мрсна коса, но не знам колку би се сложила, сепак има комбинација од масла во составот, јас имам сува и мене ми одговара. Единствено да го прскаш само на краевите, ама така пак нема да ти биде заштитена цела коса од топлина.

  И јас го имав тој на Балеа претходно, и ни јас не бев задоволна од составот. Во споредба со него, кој буквално само убаво ми мирисаше, од овој чувствувам дека добивам некоја нега. Само имај го на ум моментот со маслата, знам дека имаш помрсна коса, па да не ти ја мрси дополнително. Инаку е прилично мало, 50 мл, но мене ми трае два-три месеци. Мирисот е типичен за Алверде, цена мислам околу 170-180 денари. Патем сум го имала и двофазниот розов од Алверде и тој не штити од топлина, само за нега е.
   
  На јolene и Mishela им се допаѓа ова.
 14. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.867
  Допаѓања:
  40.854
  @Oxymoron @Mishela јас го користев спрејчето летото додека бев на одмор (демек да ме штити од сонцето), и тоа само него го користев, ни регенератор ни ништо.
  И мене многу ми се допадна, и иако пишува дека има масла во него, не ми изгледаше нешто посебно мрсно, така да мислам дека би одговарало и за мрсна коса.
  И многу свежо мириса.
  Едит: Е сега, на одморот ја миев косата најмалку еднаш дневно (најмалку :!:)
  јас го потрошив за 20 дена, ама никогаш не сум се снаоѓала со дозирање на спрејови, секогаш претерувам (плус што немав ни регенератор, па баш го користев за се)... :wasntme:
   
  На Bozica1980, Mishela и Oxymoron им се допаѓа ова.
 15. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.570
  Допаѓања:
  71.821
  Пол:
  Женски
  Ќе пробам да го најдам, штом има масла, за врвови ќе биде супер.
  Фала @DAngel и @Oxymoron. :f::f:
   
  На Oxymoron и DAngel им се допаѓа ова.
 16. tamce819

  tamce819 Активен член

  Се зачлени на:
  18 јули 2017
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  6
  Пол:
  Женски
  На Балеа се добри во ДМ :)
   
 17. Oxymoron

  Oxymoron Популарен член

  Се зачлени на:
  19 октомври 2011
  Пораки:
  1.257
  Допаѓања:
  10.932
  Девојчиња, го видел некој спрејот за заштита од топлина на Алверде што го дискутиравме погоре некаде? Проверив во неколку ДМ маркети и го нема. @Mishela? @DAngel? :?:
   
 18. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  7.867
  Допаѓања:
  40.854
  Вчера во тој ДМ што бев го немаше, ама го видов скоро, не верувам дека е повлечен...
   
  На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  14.570
  Допаѓања:
  71.821
  Пол:
  Женски
  Не сум била до ДМ да проверам, во план ми е, ќе пишам ако го најдам.
   
  На Oxymoron му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  3.895
  Допаѓања:
  3.083
  Пол:
  Женски
  Кој Глис спреј според вас е најдобар? Имам долга, густа коса и постојано ја обликувам.
   
  На Kohlensäure му/ѝ се допаѓа ова.