1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спреј за коса

Дискусија во 'Коса' започната од LoVeR, 31 мај 2011.

  1. UnordinaryOne

    UnordinaryOne Популарен член

    Се зачлени на:
    29 април 2013
    Пораки:
    651
    Допаѓања:
    2.615
    Пол:
    Женски
    Јас го барам веќе подолго време и не успевам да го најдам...проверив во ДМ кај Беко, Сити мол, Битпазар...доколку некој го види би било убаво да не извести, истото ќе го направам и јас ако го најдам :)
     
    На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Златниот на глис,имам и јас долга коса мене ми е супер,косата ја прави мека и свиленкаста и полесно се чешла :) но исто така имам слушнато доста пофалби и за црниот планирам следен пат да го земам
     
    На јolene и Elence93 им се допаѓа ова.
  3. Kija94

    Kija94 Активен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2018
    Пораки:
    43
    Допаѓања:
    33
    Пол:
    Женски
    Јас на глис му дадов неколку шанси и секогаш ме разочаруваше. Некако како да ми лепеше косата а прскав само 2 до 3 пати. Секогаш кога и да ставев имав чувство како да сум не измиена.
     
    На јolene му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Девојки го има ли користено некој овој спреј?
     

    Прикачени фајлови:

  5. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Да ми препорачате некој спреј за заштита на косата од топлина? Конкретно ми треба за на одмор, косата и така ми е тенка и не баш квалитетна, па не сакам да ја оштетам од сонцето и солта уште толку. Само да не е од ДМ, далеку ми е :lol:.
     
  6. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Значи вака мајка ми има 39 год. и не се фарбала никогаш бидејки има доста црна коса а и немаше бели влакна.. Сега почна да одимува бели влакна ама не сака сеуште да ја фарба.. Па затоа дали некој знае некаков спреј за затемнување на косата од бели влакна?
     
  7. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Природна алтернатива за боја за коса е кната. Кната е во неколку бои: црна со син отсјај, костенлива, кафеава и црвена. Но, кната многу тешко се вади т.е. доколку не сака да ја упропасти косата ќе мора да ја израсне па потоа да менува боја. Затоа нека проба на еден прамен да види дали ќе и' се допаѓа ефектот. Кната ја има по пазарите.

    Има спееви за коса кои го маскираат коренот, но тие (колку што сум запознаена) траат од едно миење до друго. Значи тие немаат перманентен ефект како кната. Такви спрееви има од повеќе марки: Лореал, Сајос, Шварцкоф. Ги имам гледано во ДМ и останатите дрогерии, цената им е од 200 денари па нагоре.
     
    На Kjutche му/ѝ се допаѓа ова.
  8. Leat

    Leat Популарен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2016
    Пораки:
    484
    Допаѓања:
    1.075
    Пол:
    Женски
    Дали некој го има користено плавиот leave in на Балеа од кокос што е и ако може да сподели искуство?
     
  9. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Некој да не користел спреј за затемнување на косата од бели влакна? Ако некој користел кажете ми дали има ефект... И дали некој знае да ми препорача таков спреј да купам??
     
  10. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Мислиш за покривање на бели влакна?Мајка ми користи на Lorel и е задоволна
     
    На Kjutche и јolene им се допаѓа ова.
  11. Kjutche

    Kjutche Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    107
    Да да за покривање на бели влакна. А која е цената на спрејот и од каде го купивте?
     
  12. Oxymoron

    Oxymoron Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.391
    Допаѓања:
    12.244
    Тој на Лореал моментално е на попуст во Космо и е 343 денари, инаку е над 400. Има и на Сајос и тој е 435 денари (во ДМ, можда е нешто поевтин во Космо или по маркетите). Во тек сум со цениве затоа што и јас пребарував за мајка ми :D
     
  13. јolene

    јolene Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2017
    Пораки:
    940
    Допаѓања:
    4.017
    Пол:
    Женски
    Овие спреови незнам дали ќе и помогнат на мајка ти. Тие се наменети само за израснати корени и не се погодни за користење на цела коса, пошто најчесто прават едно лепливо чуство на косата. Еве ќе ја тагнам пак @kala21 пошто мислам дека кај неа видов последно такво спрејче. Нека каже искуство.
    За мајка ти мислам дека подобра варијанта би било фарба без амонијак или колор шампон.
     
  14. kala21

    kala21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 март 2013
    Пораки:
    1.895
    Допаѓања:
    15.405
    Пол:
    Женски
    Извини малку каснам:)Ставив во саботата после миење на сува коса,не знам дали ми се причинува,ама до денеска додека не ја измив беа покриени белите влакна(иако немав многу).Ќе го користам месецов па ќе ви кажам,сакам да се одморам од фарбање.Инаку пред некое време земав од колор шампонот на Викториа,не знам што намена има ама косава ми беше ко со обичен шампон миена,баш ништо не покри.
     
    На Kjutche и јolene им се допаѓа ова.
  15. poker_face

    poker_face Популарен член

    Се зачлени на:
    10 март 2017
    Пораки:
    262
    Допаѓања:
    3.417
    Пол:
    Женски
    Јас ги имам користено на Лореал и на Балеа. Тој на лореал покрива солидно, барем кај мене ( имам едно праменче со бели влакна во косата) додека тој на балеа така така не сум многу задоволна. Инаку и двата траат до следното миење и дефинитивно од нив побрзо се мрси косата.
     
    На Kjutche и јolene им се допаѓа ова.
  16. Elence93

    Elence93 Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 декември 2009
    Пораки:
    5.715
    Допаѓања:
    5.038
    Пол:
    Женски
    Имам долга и густа коса, па ми треба спреј за да ми е како свиленкаста и да не морам цело време да ја пеглам. Користам капки, али повторно има голем волумен. На Глис некој можеби?
    Кога веќе спомнувам Глис, каде се најевтини?
     
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    @Elence93 пробај го црниот на глис косата ми ја прави мека и права предобар е. :) Инаку беа на попуст во Дм провери може уште се
     
    На Elence93 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Cvekence789

    Cvekence789 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 август 2018
    Пораки:
    111
    Допаѓања:
    53
    Пол:
    Женски
    Како се користи белиот спреј од елсев затоа што ставам и масло од арган па кога да го нанесувам пред пеглање или како? |(
     
  19. pipi24

    pipi24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 декември 2014
    Пораки:
    74
    Допаѓања:
    25
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки!
    Дали може да ми препорачате некој спреј за расчешлување на косата но да нема силикони односно да има убав состав и да не ја мрси косата.Некој од Алверде на пр.
    Ви благодарам!
     
  20. mariiiii

    mariiiii Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 мај 2013
    Пораки:
    216
    Допаѓања:
    208
    Пол:
    Женски
    Моментално го користам овај спреј.Засега сум задоволна и косата ми е помека и посјајна плус воопшто не ја мрси
     

    Прикачени фајлови: