1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Спуштена матка

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од kalkavura, 10 септември 2010.

  1. kalkavura

    kalkavura Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 септември 2010
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Ме интересира дали некој знае да ми каже нешто повеке за спуштена материца неколку месеци после пороѓај?
     
  2. Serafima

    Serafima Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 октомври 2010
    Пораки:
    1.229
    Допаѓања:
    21.266
    Не знам дали ќе ти бидам од помош, но свекрва ми има спуштена материца откако се породила со мажот ми. Но како и да е еве веќе 32 години е така , понекогаш малку прокрварува, но засега не кажала дека има некои големи болки. Матичниот гинеколог и рекол да се прави операција уште тогаш, но таа не сака и така си живее. Важно треба многу да внимаваш да не креваш тешко за да не се спушта уште. Поздрав.
     
  3. princess11ska

    princess11ska Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 август 2011
    Пораки:
    180
    Допаѓања:
    64
    Феминки, би сакала искрено мислење за мојов проблем.
    Не баш мој проблемов. Се работи се мајка ми. Таа е жена на 46 години. Родила 3 деца, а имала и неколку абортуси. Во последниве 2 години од прилика почна да и се јавува проблем со неконтролирано уринирање. Значи не обилно туку така малку по малку. Кога ке се закашла, наведне, кивне, при некаков напор и сл. Била на лекар и и рекле дека наводно матката и била спуштена и дека и ја притискала бешиката. Последниот доктор што го консултирала и рекол дека не и нешто посебно спуштена матката. Наводно лек за тоа било отстрануванје на матката но мене некако не ми е верно. ситуацијава и станува се понеподнослива. Нервозна е и напната што тотално е нормално. Јас би се мрднала да морам постојано да носам улошка и да пазам колку течност конзумирам. Ве молам пишете ми го вашето мислење. Исто пишете ми и некој стварно добар доктор доколку знаете. :*
     
  4. petreska16

    petreska16 Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 мај 2010
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    5
    здраво, не сум медицинско лице за да ти одговорам на прашањето ама можам да ти предложам да прави кегелови вежби (мускулот кој ни се стега кога ни се моча) сум слушала дека после пораѓај се препорачува да се прават овие вежби баш од таа причина да се стегне мускулот на матката и да се покачи нагоре. Незнам дали ќе има некој ефект кај мајка ти бидејки е веке во години ама вреди да се проба.:) побарај на гоогле сигурно ќе најдеш туториали за почетнички вежби и да може да ги открие дали го вежба правиот мускул. а истото можеш да го правиш и ти бидејќи го подобрува сексуалниот живот:)))))
     
  5. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    Гледам на оваа тема никој нема пишано па во случај некој ако прочита ќе ве молам за совет.Мајка ми која има 70 год.има спуштена матка.Лани бевме на гинеколог и рече дека не е итно за операција и доколку не и смета може така да си биде.Но еве сега има крварење и ја боли.Можно е да се работи за рак?или од што може да е крварењето.Сакам да напоменам дека е дијабетичар, има висок притисок,холестерол,и скрелоза.Незнам што да правам доколку решат да се прави операција.ве молам совет.
     
  6. jok

    jok Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 јули 2012
    Пораки:
    928
    Допаѓања:
    896
    Близок член во семејството има спуштена матка, но нема некои посебни проблеми. Исто има висок притисок, холестерол. За крварењето, би треба да оди на гинеколог.
     
    На kostadinka24 му/ѝ се допаѓа ова.
  7. kostadinka24

    kostadinka24 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 март 2012
    Пораки:
    728
    Допаѓања:
    289
    Пол:
    Женски
    а дали некој знае наместо операција дали може да се стави прстен????
     
  8. Mrs.Carter

    Mrs.Carter Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 март 2014
    Пораки:
    152
    Допаѓања:
    111
    Пол:
    Женски
    @kostadinka24 Вујна ми има ист проблем , бидејќи е млада 43 години не и стават прстен , така и рекол гинекологот.А за стари да ... има и вежби кои исто така ги дава гинеколог за да ги правиш , за матката да си го задржи местото.
     
  9. misli_si

    misli_si Истакнат член

    Се зачлени на:
    31 август 2020
    Пораки:
    327
    Допаѓања:
    308
    Пол:
    Женски
    Zdravo, ako nekoj uste ja sledi ovaa temq, ima li iskustvo so prsten ili podobri rezultati se so operacija? Fala