1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Срам

Дискусија во 'Психологија' започната од Aphrodite, 5 декември 2009.

  1. Dentina

    Dentina Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 февруари 2011
    Пораки:
    3.403
    Допаѓања:
    35.982
    Исклучиво ретко се срамам. Мада некогаш, поједе ме туџа срамота
    Како дете и девојчурак , да. Како стареам, ц.
     
  2. Marija6165

    Marija6165 Активен член

    Се зачлени на:
    9 август 2020
    Пораки:
    207
    Допаѓања:
    153
    Пол:
    Женски
    Јас сум премногу страмежлива... Ако не се чувствувам дека сум убава кога правам муабет со некој толку многу се стегам и зборовите треба со ортома да ми ги вадиш... Не можам да разберам зошто сум ваква кога си мислам дека сум грда...
     
    На Ladyy* и Роберт 7 им се допаѓа ова.
  3. prominent

    prominent Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2014
    Пораки:
    5.399
    Допаѓања:
    61.219
    Се вели дека отсуството на срам кај луѓето е знак на глупост.
    И се согласувам со тоа.
    Мислам дека за секој од нас е нормално, природно, па дури и корисно да чувствува одреден сомнеж во себе. Незамисливо ми е спротивното... Сметам дека секој разумен човек го познава ова чувство, а тие што го тврдат спротивното веројатно лажат или не сакаат да си признаат :)
     
    На GirlLove, tinka-mace, poenta и 3 други им се допаѓа ова.
  4. CrazyGirl15

    CrazyGirl15 Форумски идол

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    4.806
    Допаѓања:
    25.081
    Пол:
    Женски
    Цел живот ми помина во срамежливост . Некако од мала ме заредија еден куп работи ( бев болежливо дете , и како последица на тоа , бев избегнувана од соучениците во основно ) , останав сама , без друштво . Имав само еден другар од клас ( воедно и комшија ми беше ) и единствено со него се дружев и комуницирав . Како растев , сменив клас , и се опуштив малку со другиот клас , во средно тотално одлепив , немав влакна на јазикот . Откако се омажив , гледам да не навредам некој несакајќи , се трудам да се воздржувам . Има денови кога сарказмот ми е на левел 100 , ама има и денови кога едноставно не ми се зборува . Многумина ме сметаат за срамежлива личност , иако јас лично сметам дека само научив да преќутувам и да не придавам значење на секој човек .
     
    На ostoun и Осе им се допаѓа ова.
  5. shz

    shz Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 септември 2012
    Пораки:
    5.947
    Допаѓања:
    50.030
    Пол:
    Женски
    Порано како дете бев многу срамежлива, ама како поминуваа годините така и срамежливоста се намалуваше.
    И денес се срамам ама нормално е секој се срами бар за нешто.
     
  6. macencef

    macencef Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јуни 2011
    Пораки:
    2.083
    Допаѓања:
    3.081
    Пол:
    Женски
    Бев мн затворено и срамежливо дете, дете кое не се снаоѓаше и немаше другари. Тоа едно време и на психата ми удираше. Се опуштив тек после 21 година....Сега сум екстроверт. Иако некогаш уста не отворам и седам во едно место и ќутам. Станав она што го викаат екстровертен интроверт - кој е екстровертен спрема надворешниот свет, а дома пре би ќутел и мирувал. Срам имам од нормални работи, секогаш треба да си ја знаеме границата.
     
    На GirlLove му/ѝ се допаѓа ова.
  7. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.785
    Допаѓања:
    8.807
    Пол:
    Женски
    Па секој треба да има чувство за срам, инаку претходно како помала повеќе имав срам, сега ми се намалува со тек на годините, само немој без осет да останам :tmi::D
     
  8. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.787
    Допаѓања:
    131.398
    Јас срамот го гледам како недостаток на самодоверба. А самодовербата се гради од мали нозе.
    Ова е само мое мислење од мое искуство. Не сум психолог, ниту сум читала на темата.
     
  9. The Last Pharaoh

    The Last Pharaoh Активен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2022
    Пораки:
    101
    Допаѓања:
    183
    Пол:
    Женски
    Срамот е одлика на интелигентните, само будала не се срами од ништо.
     
    На Bella2_, cresa-jagoda, Justicija и 3 други им се допаѓа ова.
  10. LittleZuzu

    LittleZuzu Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2022
    Пораки:
    149
    Допаѓања:
    280
    Пол:
    Женски
    Па и не се баш сложувам, кога бев малечка бев многу посрамежлива а пуцав од самодоверба, сега многу ми е намалена самодовербата и сеуште сум срамежлива ама не до толку колку што бев кога бев мала
     
  11. Jova201

    Jova201 Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2022
    Пораки:
    56
    Допаѓања:
    9
    Пол:
    Женски
    Mnogu ama premnogu sum stramezliva. Na ucilste se stramam da zbornam se stramam da kazam se stramam da citam od se bukvalno se. Kako da go nadminam ovaj stramm??
     
  12. Dream-Girl

    Dream-Girl ☀️

    Се зачлени на:
    24 јуни 2013
    Пораки:
    20.123
    Допаѓања:
    195.289
    Пол:
    Женски
    Вежбај пред огледало говорење однапред на пример како да си на испрашување, сама со себе вежбај го така материјалот да видиш како делуваш, ќе собереш самодоверба така, гледај повеќе прилики да користиш јавно/пред луѓе (еве и во клас кога си, одлична прилика да го надминуваш полека срамот) да збориш за со тек на време да се опуштиш малку по малку.
    Срам/срамежлива е правилно инаку. :)
     
  13. Snowflake99

    Snowflake99 Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2022
    Пораки:
    1.447
    Допаѓања:
    5.710
    Пол:
    Женски
    Не сум била никогаш срамежлива, немам за што да се срамам.
     
  14. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.016
    Пол:
    Женски
    Ко дете бев мн срамежлива.
     
  15. Аргентина *

    Аргентина * Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јули 2015
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    9.185
    Пол:
    Женски
    Осеќам, ама не покажувам и одамна не се срамам од комуникација и интерперсонални односи, туку срам ми е да не нешто ситно згрешам, нешто да не испадне несовршено итн.
    *Само за ситни и безначајни нешта ми се случуваат грешки зашто поважните внимателно ги обмислувам.
     
  16. Sophitas

    Sophitas Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 декември 2020
    Пораки:
    271
    Допаѓања:
    1.060
    Отсуство на срам, е отсуство на осет.
    Така да,здраво е доколку го имате во нормални количини,нема ништо лошо во тоа,напротив.
    Човек што нема срам,ќе биде упорен,настојчив,ќе бара што и да посака,без разлика дали тоа може да го добие,нема здрави граници за многу нешта,егоист е...Едноставно не му е грижа дали претерува со однесувањето...