1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Србија и Босна и Херцеговина под вода

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lilit, 17 мај 2014.

  1. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    http://a1on.mk/wordpress/archives/33184 ... Q.facebook Катаклизма во Крупањ, помошта не може да стигне поради одрони на патот, луѓето се оставени сами на себе. Не се карајте за кучиња мачиња, сечиј живот вреди, место да се карате одете евакуирајте или донирајте!! :(
     
  2. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Да евакуираме не можеме, затоа што влада треба да обезбеди автобуси, превоз, механизација и слично, но да донираме можеме така да утре на плоштад кој има нека донесе било што.
     
  3. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Да заборавив имаа пари за изборите за вакви работи немаат. Кој сака на своја рака ќе си плати и ќе си оди ако навистина сака, ако не доволно е и да се донира.
     
  4. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Имате шанса сите вие кои сакате да донирате утре на плоштад Македонија во 12 часот. Повелете и понесете се она што сметате дека ви е вишок.
     
  5. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Нормално дека се ставаат, МОРА да се покаже ГОЛЕМИНАТА на поединците и во вакви ситуации!
    Значи и покрај фактот што се наоѓаат во волку тешка ситуација, сепак не забораваат на никого, дури ни на '' џуќелите ''

    Кој инстикт бре на 3 метра вода, се слушаш ли што збориш ти?
    Дај не тропај те молам :)

    [​IMG]
    Да, јас сакам да ставам слики ОД ЛУЃЕ кои помагаат на друго суштество, у случајов куче.
    Спречи ме ако можеш.
     
    На cresa-jagoda, Edie.S и anuskaNESTLE им се допаѓа ова.
  6. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    Извини вака а знаеш кои реки се излеани? Или како онаа неписменана на канал 5 си? Толку години се смеевме иде дунав и еве стварно не иде. Се излеаа поточиња!! Дунав не е излеан ама воопшто. Нормално можеше многу по организирано и поефикасно да се организира се ова и да се изведе и штетата да беше помала ама како год да е и да немаше реки ќе беше се поплавено пошто за 3 дена падна дожд коллку што паѓа за 4 месеци!! Што да напраат? Да нарачаат специјален чадор што ќе го отворат над цела држава. Бог да чувааа
     
  7. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    За тебе Сава е поточе? Тоа е точно дека природата е посилна од човечкиот ум, но вакви работи се решаваат инфраструктурно за да последиците бидат минимални. Северна Европа е целата со дождови, па никогаш немаат прелевања. Денешната технологија овозможува следење на времето многу напред. Можеле уште недела дена да се приготвуваат.
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
    Eве ја и нашата помош :) :bow: [​IMG]
     
    На Dog-lover, Elennaa, mime87 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. mime87

    mime87 Популарен член

    Се зачлени на:
    1 октомври 2010
    Пораки:
    3.956
    Допаѓања:
    6.949
    Пол:
    Женски
    луѓе доста бе се занимавате со психолог,луѓе умират тонат во вода во овај момент хорор се случува а вие го цитирате човекот аман,подбро земете да споделвате броеви за донации статуси и све што можи отколку да цитирате нечие мислење господе боже се објаснува на велико за слики за глупости
     
    На Psihologue му/ѝ се допаѓа ова.
  10. L-enna

    L-enna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2010
    Пораки:
    1.106
    Допаѓања:
    1.793
    Страшно, страшно. :(

    Донирајте, луѓенца.. ако не можеме да им бидеме од физичка помош таму, да бидеме барем финансиска или материјална од тука.
    Тие што сакаат да донираат облека, ќебиња, храна, лекови, прибори за јадење и слично (на првата страна, на сликата пишува), контактирајте го општинскиот Црвен Крст, мислам дека сите прават собирни акции деновиве. Ако ве интересира подетално за некоја општинска пишете ми.

    Секоја чест за оние кои веќе донирале. :)
     
  11. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Инаку настрадани се само 2 општини во Србија. Босна е многу повеќе погодена и со повеќе жртви.

    Имаме среќа што немаме големи реки кај нас инаку цената многу ќе е висока.

    П.С. Ќе ве замолам да не верувате на секакви дезинформации коишто кружат по фејсбук и телевизии. Се изначитав за еден куп трупови по Србија. Мислам некои болни умови креваат непотребна паника и шират трач муабет по социјалните мрежи што доволно креваат паника кај тие што имаат роднини во погодените подрачја.
     
  12. ludoto19

    ludoto19 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    7.222
    Допаѓања:
    41.456
  13. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
  14. Gordana10

    Gordana10 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    6.898
    Допаѓања:
    9.184
    Пол:
    Женски

    Зошто си толку нападнат??? Самиот си кажа зошто, затоа што сметаш дека кучињата не треба да се спасуваат, а луѓето треба.Извини, но и кучињата јадат, пијат од нешто живеат, а бога ми во оние поплави не може ни сами да се спасат.Пред малку ги гледав на тв, слкиве тука што ги постираат, ми се плаче. Лесно е да се седи отстрана и да се збори, стави се на местото на оние луѓе кои сега се таму, како ти би се чувствувал, па после кажи дека не ни треба и куче да се спаси.Само знаеш што е проблемот, што знаш како велат секогаш човек се става себе си во прв план, а после другите, затоа така размислуваш, не те знам лично, не ни можам со сигурност да тврдам, но според ова што го напиша, претпоставувам дека е така.Секоја чест на тие луѓе што се таму и што си го ризикуваат сопствениот живот само за другите да ги спасат, во случајов без разлика дали станува збор за човек или куче, за тоа треба огромна храброст, натчовек да си, тоа е нешто најголемо што човекот може да го направи во животот.Има и такви луѓе кои и немаат, па и она малку што го имаат го даваат за други, само за да ги спасат, да им помогнат на некој начин, а не пак да мислат дали ќе помогнат на куче, па и на кое ли куче, дали шарено или не.Болката е болка, без разлика дали станува збор за човек или животно.
     
    На imelda, cresa-jagoda, Edie.S и 5 други им се допаѓа ова.
  15. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    Извини вака алиии стварно си малку необавестен. НИЗ НЕКОИ ОД ПОПЛАВЕНИТЕ НЕ ТЕЧЕ САВА ИЛИ РЕКА ШТО ИМА БИЛО КАКВА ВРСКА СО САВА!!!!!!А Сава се прелеа пошто надојде вода од Босна. Ај не туку дроби тука седни прочитај нешто на интернет заинтересирај се пред да пишеш, многу знаеш ти како е тука па да дрдориш. Важи коа ке инсталирате вие све тоа во мк наместо споменици и фонтани тогаш ке праиме муабет, до тогаш не ми глуми дека живееш у Њу Јорк или не знам каде па ние сме многу заостанати и сме ти испод част.
     
  16. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Јас не глумам дека живеам во Њујорк и само кажувам како богати држави се справуваат со кризи и како ги решаваат истите. Што толку ме фати на зуб? Кој рече дека Србите ми се испод част? Дали ти си Србинка?
     
  17. lolanomnom

    lolanomnom Популарен член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2013
    Пораки:
    253
    Допаѓања:
    2.324
    Да. Па нормално дека ке те фатам за зуб кога на тема која е наменета да се помогне да се сочуствува со луѓето ти дробиш како државата ова можела и она можела, па не дај боже во мк да се десеше ова баш ме занима дали ќе коментираше како можела државата нешто да напраи или ке гледаше како можеш да помогнеш и да сочуствуваш со тие што ова најмногу ги погодило
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Во Македонија да се случеше истото ќе се оправувавме една деценија од поплавите, а нашата кревка економија ќе трпеше огромни загуби.
    Јас само кажувам како може да се помогне во иднина да не се случуваат вакви работи.

    А, каде јас им гледам сеир на погинатите? Тоа само луд човек го може. Нормално дека сочувствувам, затоа што ова може секому да му се случи и секоја помош е добродојдена.
     
  19. mims-89

    mims-89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 мај 2010
    Пораки:
    6.488
    Допаѓања:
    24.071
    Од кај ти дојде до заклучок дека еден човечки живот вреди повеќе од живот на едно куче во случајов или мравка на пример? Мислиш дека тебе природата повеќе те вреднува само затоа што си човек? Зошто да вреди повеќе човечкиот живот? За да може дупло повеќе штета одколку корист да направи на земјава? Во случајов со твоево размислување би рекла дека животот на кутрево и малечките што ги спасило вреди милион пати повеќе од животот на еден мизерен човек како тебе што вака размислува! Луѓето се тие кои што се самите свесни и можат свесно да размислуваат како да си помогнат, додека животното е беспомошно во случајов, него нема да дојде итна помош да го спаси! Ми се гади од луѓе како тебе, што со самото тоа што се нарекуваш човек мислиш дека имаш повеќе право да газиш на оваа планета од се друго што е живо!
    Треба да се помогне и човечки е да се помогне како и да е, еве ние ќе собираме прилози, ќе донираме, а вчера вечер во Белград беа полни дискотеките и никој не мислеше на состојбата во Обреновец. Не ми е јасно како може око да не им трепне додека некоја умира и губи се во поплавите. Парична помош несакам да донирам затоа што знам колку ќе допре навистина до загрозените, утре ќе донирам облека, ќебиња и храна. Се надевам дека што побрзо ќе се среди оваа ситуација и дека ќе нема повеќе жртви.
     
    На naturally, FotoLina3, kate21 и 9 други им се допаѓа ова.
  20. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    http://zase.mk/foto-bogataite-vo-srbija ... i-zhivoti/ Српските богаташи не ги даваат нивните глисери за спасучки цели |( Скржави егоцентрични, смрдловци, каде ќе им одат душите? :^) Ние обичните смртници повеќе од нив донираме и се трудиме да помогниме. :x

    ;(
    [​IMG]
     
    На Elennaa и Psihologue им се допаѓа ова.