1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Србија и Босна и Херцеговина под вода

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Lilit, 17 мај 2014.

  1. rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

    rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr Популарен член

    Се зачлени на:
    22 јули 2012
    Пораки:
    959
    Допаѓања:
    4.030
    Пол:
    Женски
    Незнам точно кој погоре спомна дека Србите не спомнувале ништо за помошта од Македонија.
    Спомнуваат и те како, пуштете ртс сеталит постојано имаат вести известуваат во живо од шабац и останатите места кои се загрозени. Денеска кај 12 часот имаше вонредна седница и премиерот на Србија убаво нагалси дека и Македонија помага и дека денеска поладне ќе имал телефонски разговор со нашиот пермиер. На ртс постојано се заблогадаруваат за земијте кои помагаат на Србија во оваа ситуација.
    Мене и не ми е толку важно дали се заблагорадиле на ТВ за помошта од Македонија или не, едно е важно да се евакуираат сите и да нема голем број на настрадани а не дали тие кажале фала или не. |(
    И страшно е да се дискутира за ова кога се работи за живот ...
     
  2. Elennaa

    Elennaa Популарен член

    Се зачлени на:
    22 февруари 2011
    Пораки:
    4.161
    Допаѓања:
    14.171
    Пол:
    Женски
    Да бе, да. Еве, веќе водата испари. Овие на телевизија не' лажат, немаат попаметна работа. Па уште читам, не им била потребна храна, затоа што имале доволно????!
    Во кој свет живеат? Луѓе се останати без кров на глава! Како може да имаат повеќе од што им е потребно?

    Нема теоретски шанси, само толку жртви да се. Дај Боже да сум во криво. Ама цело место е под вода, ти не можеш да знаеш што носи таа вода. Водата шиба, носи све пред себе. Не може сите луѓе да се евакуираат, не може се' да се постигне. Башка има луѓе и стари лица што одбиваат да ги згрижат. Сакаат само да им носи храна, не сакаат да ги напуштат домовите.
    Сега за сега не ја кажуваат конечната бројка, бидејќи не сакаат да створат паника. Кога ќе стивне, сигурно ќе кажат некоја пореална бројка.

    И дај не бидете смешни, за тоа дека не ја ценеле доволно нашата хуманост! Кога гледаш да си го спасиш сопствениот живот, не гледаш кој ќе те спаси. Читај малку твитер, коментари на страницата на РТС на фб и на кои било други страни. Ќе видиш колку ја ценат нашата поддршка. Јас се ежам кога читам коментари.

    Зошто да помогнеме, за да бидеме пофалени? Тоа сакаме?
    Смешно е. Не го заборавајте земјотресот. И не сме србомани, ако помагаме.
    Гледајте малку подалеку од својот нос.
     
    На Someonespecial му/ѝ се допаѓа ова.
  3. kristince51

    kristince51 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2012
    Пораки:
    787
    Допаѓања:
    1.021
    Прво недај Боже да ти се случи ова ке се покаеш милион пати што си го напишала ова мисла; ако на нас се случи тоа, зошто и од бутици да ти носат облека најуабава да е нема да ја замени твојата стара, а што е за домовите што многу семејства останаа без покрив и кој знае уште колку време ке бидат и дали ке се повратат таму каде граделе израснале и целиот живот и спомени им се,со нашите донации нема да и ги вратиме туку само ке ни помогнеме во овие кризни ситуации да преживеат... И ТРЕБА СИТЕ ДА ДОНИРАМЕ КОЈ КОЛКУ МОЖЕ САМО ЗАТОА ШТО СМЕ ХУМАНИ ЛУГЕ И ДА НЕ ГЛЕДАМЕ НИКОГАШ БЕЗ РАЗЛИКА НА СИТУАЦИЈАТА КОГА ПОМАГАМЕ ДЕКА НЕКОЈ ТРЕА ДА ВОЗВРАТИ КАКО УСЛУГА, ТУКУ ТРЕБА ДА НАПРАВИМЕ ТОА ЗОШТО САКАМЕ САМИТЕ И СЕ СОЧУСТВУВАМЕ СО НИВНАТА БОЛКА ПА И ТОЈ УТРЕ КЕ СЕ СЕТИ ДА ПОМОГНЕ НА НАС НЕ ЗА ДА ВРАТИ УСЛУГА ТУКУ ЗОШТО ПОМИНАЛ НИЗ ТОЈ ПЕКОЛ...
     
  4. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Место да дробите за политика кој и како ќе ни помогнел на нас , идете донирајте , или телефонски или на плоштад ! Невини луѓе стардаат останати се без кров над глава !!!! На тие луѓе им треба помош !!!!!

    Да ви се плукнам во луѓето заслепени од политичкиве с*ања , што во секоја можна ситуација ги спомнувате !!!! На тие луѓе им треба помош , не битно од кого и од кај доаѓа !!!!!
     
    На Unica му/ѝ се допаѓа ова.
  5. beliver

    beliver Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 декември 2012
    Пораки:
    151
    Допаѓања:
    59
    Пол:
    Женски
    Хуманитарна помош за Србија

    Знам дека прашањево не е за оваа тема али не најдов соодветна. Дали некој знае(прочитал некаде) дали поради поплавите е затворен патниот собраќај преку Србија т.е. од Македонија до Унгарија.? Или пак во тој реон нема поплави!
     
  6. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.509
    Допаѓања:
    144.213
    Хуманитарна помош за Србија

    Не е затворен, само се оди низ некои споредни патчиња.
    Има многу екскурзии деновиве, сите се враќаат низ Србија, само патот трае подолго.
     
  7. Psihologue

    Psihologue Активен член

    Се зачлени на:
    30 април 2014
    Пораки:
    94
    Допаѓања:
    57
    Јас многу убаво ја разбирам целата ситуација. Србија доминираше политички и културно врз Македонија цели 70 години, а и ден денес доминира преку естрада ( погледни дека секое шуто и сакато од Србија прави концерти кај нас). Мене воопшто ова не ме чуди. Никој нема против тоа што се донира. Тоа е убаво и нормално, затоа што на секој може да му се случи, но истото да се случеше на Бугарија тука немаше воопшто да се крева паника и сите да бидат во хистерија. Збориме за лицемери.

    И да, Србите немаше ни 2% да се ангажираат во слична ситуација за нас како што ние го правиме за нив. Донирав 200 денари на мобилен.
     
  8. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Цела ЕУ 10 000 евра помош за Србија и Босна, а Македонија во нецели 12 часа собра 27 000 евра и испрати повеќе помош од цела западна Европа заедно...
    Е ова е Македонија!!!

    Баш ме интересира нивните браќа грци колку донираа |( И да за донации не треба да има данок, засега од ддв собрале 900 000 денари, тоа се 14 500evra помалку донирани :!: За срамота, најдоа кога да печалат на туѓата мака.
     
    На cresa-jagoda и Rubiii им се допаѓа ова.
  9. kikav

    kikav Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2011
    Пораки:
    2.711
    Допаѓања:
    2.034
    uba rabota e ova so donaciiive ama edinstveno so me revoltira e to so treba da ima pocesto vakvi akciii i toa od Makedonija za makedoncite
     
  10. Markusa2

    Markusa2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 април 2012
    Пораки:
    127
    Допаѓања:
    380
    Не ширете дезинформации ве молам.
    Помош испраќаат од сите страни, не се знае точна бројка ама воопшто не си ни близу до неа.
    Оставете ги несогласувањата на политички, црковни, музички и други планови, се работи за човечки животи. Не дај боже ние да бевме на нивно место сигурна сум дека и тие би помогнале колку можат.
     
  11. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Истово и мене ме интересира. Ако има некој инфо нека пише.
     
  12. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Не ширам дезинформации факт едека земаат 18% ддв ,а не смеат кога се работи за донации.
     
  13. Baby-bubu

    Baby-bubu Популарен член

    Се зачлени на:
    2 јануари 2014
    Пораки:
    1.600
    Допаѓања:
    13.295
    Пол:
    Женски
    Во канал 5 можете да ги однесете или пак во Црвен Крст.
     
  14. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    Богат и хуман! :!: Браво! :clap: :bow:
    [​IMG]
     
    На Seashell31 и Sky-butterfly им се допаѓа ова.
  15. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Истово и мене ме изреволтира. Зошто не се откажат од тие 18% ддв во нивна полза ако веќе решиле да го наплатуваат? Едни хумани, а други печалат на грбот на хуманите. :x
     
    На babyblond му/ѝ се допаѓа ова.
  16. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Дали и наредните денови ќе се продолжи со донирање?
    А еве и како и на кој начин помагаат јавните личности
    -Željko i Jovana Joksimović danas su donirali kamion flaširane vode za piće za ugrožene građane Srbije.
    - Suprug folk pevačice Dragane Mirković, Toni Bijelić, juče je iz Beča u srpsku prestonicu doneo pomoć ugroženima od nezapamćenih poplava.
    - Amadeus bend donirao sendvice i vodu
    - Jelena Karleuša uputila je danas kontigent pomoći ugroženom stanovništvu Srbije, koje je pogođeno katastrofalnim poplavama.
    - Indira Radić sav prihod od dva koncerta u Americi daje u humanitarne svrhe
    - Džej Ramadanovski primio kod sebedve familije iz Obrenovca
    - [​IMG]
    - Novak Đoković apelovao za pomoć Srbiji i Bosni
    - Marija Šerifović nudi pomoć: Moja kola su vam na raspolaganju za razvoz robe
    - Nataša Bekvalac donirala kamion odeće za mališane: Moj dom je otvoren za majke sa decom
    - Pevačica Severina Vučković tokom nastupa pozvala je sve obožavaoce da putem sms poruka pomognu stanovništvu ugroženim u poplavama koje su zadesile region.
     
    На cresa-jagoda и babyblond им се допаѓа ова.
  17. babyblond

    babyblond Популарен член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2011
    Пораки:
    1.168
    Допаѓања:
    1.546
    Пол:
    Женски
    И затворениците доброволно се одрекоа од еден оброк во денот и 1000 пакети со храна се испратени како помош за настраданите во поплавите
    https://twitter.com/poplave2014/status/ ... 3646298113

    [​IMG]
     
  18. Primadonna

    Primadonna Популарен член

    Се зачлени на:
    6 август 2012
    Пораки:
    1.341
    Допаѓања:
    2.163
    Пол:
    Женски
    [​IMG]

    БРАВО!БРАВО!!

    Луѓе,солзи ми течат.И од состојбата таму,и од хуманоста и добрината на луѓето.
     
    На LittlePinky, malecka91 и Dushica-sk им се допаѓа ова.
  19. erica

    erica Популарен член

    Се зачлени на:
    21 август 2011
    Пораки:
    1.312
    Допаѓања:
    2.036
    Пол:
    Женски
    [​IMG]
    [​IMG]
    БРАВО БРАВО! :clap:
     
  20. Shayk

    Shayk Истакнат член

    Се зачлени на:
    14 мај 2014
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    24
    Пол:
    Женски
    И јас се ежам кога ќе прочитам вакво нешто, ме трогнува кога ќе видам колку луѓето се сплотени во вакви тешки моменти...Браво луѓе, вакви ве сакам :rock:
     
    На Primadonna му/ѝ се допаѓа ова.