1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сребрена вода

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од onegirl, 16 април 2010.

  1. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    Јас имам слушнато дека извор со сребрена вода постои во близина на Битола,точно на кое место не ми е познато ,ако знае некој нека каже...и местото исто така се викало Сребрена вода.
     
  2. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Каде може да се најде оваа вода? Јас сега прв пат слушнав за неа
     
  3. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Внимавајте со користењето на оваа вода ,особено ако ја пиете ,затоа што може да доведе до посинување на кожата и да станете како Штрумпфови (прогуглајте малку и ќе ги најдете таквите луѓе кои сигурно не би ви ја препорачале). Кога јас на времето го прашував матичниот за водава тој ми рече никако да не ја зимам и ми објаснуваше дека металите правеле проблем на мозокот и мозочните ќелии.Можеби има некој доктор на форумов кој може тоа подобро и постручно да го објасни :^)
     
    На tessie му/ѝ се допаѓа ова.
  4. girl.23

    girl.23 Истакнат член

    Се зачлени на:
    2 јули 2011
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    1.799
    Ја имаш во Зегин (веројатно и по другите аптеки), можеш да ја набавиш и преку други канали (има луѓе кои ја прават и продаваат по многу поефтина цена), а можеш и сама да ја произведуваш.

    Јас ја имам конзумирано речиси цела година и внатрешно и надворешно и никогаш немав некаков негативен ефект.

    Познавам многу пријатели кои ја користат.

    Сребрената вода се користи како и сите други здрави, помошни средства, според упатство !!! Се што е по упатство, во норамална количина нема штета, има само бенефит. ;)
     
    На bubica13 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46
    Местото во близина на Битола каде извира ваква вода се вика Сребрена вода. Водата е со многу убав квалитет и долго време стои свежа во пластични шишиња. Моето семејство, како и огромен дел од битолчаните полнат од таа вода и ја користат како вода за пиење. Има семејства кои 25 и повеќе години полнат од таму и се презадоволни. Водата е испитана и безбедна за консумирање. На самото место има листа со материи кои ги содржи водата и во колкав процент, како и придобивките кои организмот ги има од колоидното сребро.
     
  6. SweetDream

    SweetDream Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 јули 2012
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    45
    А може ли да ми објасниш поточно каде се наоѓа природниот извор би сакала да наполнам од водата?Некогаш можеби ќе ме наноси патот натаму...или специјално ќе појдам за таа намена па не е лошо да се проба за здравје... :) И јас исто имам слушнато многу позитивни искуства за водата од Битолчани.Поздрав
     
  7. wizardess

    wizardess Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 јули 2012
    Пораки:
    79
    Допаѓања:
    46

    Се наоѓа на околу 2 километри од Битола, кон грчка граница. Нема кој не знае, кој и да го прашаш, ќе ти објасни.
     
    На SweetDream му/ѝ се допаѓа ова.
  8. sweet-star

    sweet-star Популарен член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2012
    Пораки:
    1.524
    Допаѓања:
    1.738
    Пол:
    Женски
    Ние дома имаме едно апаратче за правење на таква вода,еден човек ни го продаде.Не знам колку пари беше,а ниту знам како функционира. :lol: Всушност знам само дека се става обична вода во апаратот и така стои да се јонизира.И на ден смее само малку да се испие.Добро е за кожата,јас го користам за лицето место обична вода и скрос чиста сум.ја дезинфицира и чисти кожата. :)

    Еве го :http://nutrivita.mk/nevoton/srebrena-voda

    На странава пишува и за синиот човек.
     
  9. bubica13

    bubica13 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 јуни 2011
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    17
    и јас имам апаратче за сребрена вода , мајка ми преку пријатели го набави од една фирма , се вика Joko, така нешто , и да ви кажам презадоволни сме , се чувствуваме супер , а и лицето ми е многу почисто , се подразбира во комбинација со здрава храна.
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  10. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ние лично не ја користиме, но имам пиено од неа. Знам дека вујко ми работи во Пелистерка и кажа дека таму ја испитувале таа вода и за да се направела по вештачки пат 100+ денари ќе коштало шишенце со вода о.О
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Vivacity

    Vivacity Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 октомври 2013
    Пораки:
    26
    Допаѓања:
    2
    Веќе неколку години имам проблеми со Helio бактеријата во желудникот и никако да најдам решение... Пред неколку месеци ми препорачаа да конзумирам сребрена вода бидејќи има антибатериско дејство. Почнав да ја конзумирам константно од пред 2 месеци (3 лажички дневно), но пред некој ден во една аптека ми кажаа дека среброто се талоѓело во бубрезите и дека лечејќи еден проблем си правам уште поголем т.е. камче во бубрегот. Знае ли некој нешто околу овој колоиден раствор? :)
     
  12. n1k0la

    n1k0la Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    87
    Тоа што ти го рекле во аптеката е точно, а и самото дејство и функицја на сребрената вода е доста дискутабилна.
    За хелио бактер да може да преживее во организмот, односно желудникот потребана е висока киселост, е сега ова е индикација дека твојот режим на исхрана не е правилен.
    Пред да продолжам, што терапија ти дадоа за хелио бактер?

    А сега вака, почни да пиеш пробиотици, престани да јадеш мрсна и пржена храна, благо и преработена храна(сувомесно, салами, колбаси, паштети, виршли), да пиеш газирано, цигарите и алкохолот се доста не препорачливи.

    Намали на црвеното месо и консумирај само риба и пилешко, колку што можеш повеке варена храна и од време на време печена, никако пржена, млекото и кафето исто така не се препорачливи.
     
  13. DiaCor

    DiaCor Активен член

    Се зачлени на:
    20 мај 2013
    Пораки:
    72
    Допаѓања:
    27
    Се извинувам, Хелико a не Хелио бактер.
    Инаку, првично бактерот го имаше еден друг назив; беше познат како Campylobacter pylori.
    Ја имате темава на zdravstveni-problemi/helicobacter-pylori-t2832/?hilit=Хеликобактер
     
  14. snezno

    snezno Активен член

    Се зачлени на:
    24 декември 2013
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    19
  15. danielka0507

    danielka0507 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2011
    Пораки:
    422
    Допаѓања:
    307
    Пол:
    Женски

    страшно човече...
     
  16. Name

    Name Популарен член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2010
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    880
    Пол:
    Женски
    И сега здраво и да се пие водава или не? Ова со таложењето и со можна појава на камен во бубрег ме исплаши... Па ако е стварно така никој нема да ја пие...
     
  17. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски
    jas od iskustvo sum zadovolna ja piev eden mesec i osetiv podobruvanje mada se piela najmalku 3 meseci redovno ...ama skapa ja kupuvav od slovenska strana ...sea sakam da si zemam aparat za pravenje srebrena voda
     
  18. theowndemon

    theowndemon crazy cat lady Член на тимот

    Се зачлени на:
    17 септември 2013
    Пораки:
    12.595
    Допаѓања:
    155.804
    Пол:
    Женски
    Ние неодамна почнавме да ја користиме, полниме од Бт кај шо има чешми за тоа. Само мене лично ми е многу тешка вода за пиење за разлика од таа шо ја имаме на чешма. О.о
    Камен во бубрег се створа чисто од било која вода... Сакам да кажам последното полнење од сребрена ја осетив малку потешка за пиење, претходно беше добра. :)
     
    На thalia zapata му/ѝ се допаѓа ова.
  19. forumdoktor

    forumdoktor Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    5
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Машки
  20. thalia zapata

    thalia zapata Активен член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2015
    Пораки:
    118
    Допаѓања:
    11
    Пол:
    Женски