1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средношколски бојкот на наставата поради загадениот воздух

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Feminka22, 19 декември 2019.

  1. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    И кога станува збор за основното човеково право, право на живот и чист водух, македончето си зема за право да меша политика. Како не ви е срам? Загадениот воздух не засега сите, без разлика колку години имаме. Доволни се само две минути да поминете надвор, на отворено, за да почните да кашлате интензивно, да кивате или да ви солзат очите. Дали сфаќате дека умираме? Свестете се луѓе, проблемов е надпартиски и не засега сите. Почнувајќи од нас обичните смртници, па дури и до поединците кои се квакнати во функционерските фотељи. И тие го дишат воздухот, и нив ги засега проблемов, само славата и парите убаво му ги замачкуваат очињата. Целосно го поддржувам протестот.

    Е сега, со оглед на тоа што протестиве се случуваат на глобално ниво, ме интересира дали и во другите земји во светот, наставниот кадар се однесува вака примитивно уценувајќи ги учениците? Наместо да ги поддржат и да ги поттикнат да сменат нешто, тие ги спречуваат во изразувањето на своите ставови. Катастрофа сме од невидени размери.
     
    На sj *O*, WildMk, g8lQQk и 6 други им се допаѓа ова.
  2. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Мери им го умот..
    Така мислат пошто сите се исполитизирани и од политиката (носот де) подалеку не гледаат.
    Нели зборат дека деца протестираат во име на политиката :wasntme: :?: ДЕЦА ОД 16,17,18 години.
    Вашите деца кај беа на протест?мм?
    Или не им дозволивте да искочат да не испаднат и они ,,исполитизирани”? Или да не попешачат некој километар да подишат pm честички?
     
  3. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Денес (сабота) возрухот чист.
    Бевме на плоштад, ни штрајк ни ништо.
    Нема блокирани улици, нема уаааа,нема барања..

    Ова само преку недела да ти било загадено:headbang:
     
    На sjdgo, candy.cane и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  4. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    AB00AF46-B94E-4468-8A77-0FFD77A3C5CE.png
    Мисли си дека не е загаден..можеби не до толку бидејќи тие што живеат вон Скопје, а работат овде си се вратиле во своите градови, и нели викендашки народот одмара али уште е загадено.
    Во реонот на Сити Мол па поготово, пола Македонија и пола Косово вршат инвазија врз Сити Мол за викенд.А со тротинет до овде не доаѓаат сигурно
     
    На Angie1432 му/ѝ се допаѓа ова.
  5. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Да беше загадувањето само заради колите, во градов кај што сум требаше прст пред око да не се гледа, а не да е околу 10пм честички.
     
    На candy.cane и Feminka22 им се допаѓа ова.
  6. referentka

    referentka Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    13 ноември 2012
    Пораки:
    14.699
    Допаѓања:
    322.333
    Епа ако е загадено, зошто и денес не штрајкуваат децана??
    Стварно еве незнам, кажете ми зошто вчера го затнаа градот во 16 часот а денес еве уште по загадено нема ниакви реакции???
    Или не се разбудени од синоќешната излегуванка...или денес нема часови за губење??!

    Многу ревносни а денес ништо.
     
    На cresa-jagoda и Feminka22 им се допаѓа ова.
  7. Purplelilac

    Purplelilac Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 септември 2016
    Пораки:
    2.417
    Допаѓања:
    34.774
    Пол:
    Женски
    А па да ти кажам колку биле заслужни за моето знаење професорите од средно...
    90% од материјалот сама си го предавав, затоа што на часови требаше да се прават муабети за Југославија, или професорот да се натпреварува кој ќе каже подобра реплика против непримерни ученици, или коа ќе прашав задача математика да се чуди како да ја реши и да даде обврска на учениците кој ќе ја решел да ја споделел.
    Секој чест на исклучоците од кои по нешто се научуваше, ама повеќето поим си немаа од животот.

    И гледајќи каков материјал има во денешните книги, сигурно е подобро децата самите да читаат па да расудуваат што е океј од тоа а што се само бљувотини на авторите на истите.
     
    На sj *O*, candy.cane, WildMk и 4 други им се допаѓа ова.
  8. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    @Bridget @referentka колку сте оштри значи |( |(
    Ко вие деца да немате.Вашите деца демек не ескивирале или нема да ескивираат од часови?
    Плус баш треба протестот да е во работен ден.Да се блокира сообраќајот.Која е поентата на протестите иначе?И да бевме толку ,,загреота” немаше по цела Партизанска да нѐ сликаат од прозори и улици, да нѝ свират од коли и да нѝ аплаудираат.
    Место да нѐ поддржувате и охрабрувате што уште од 16,17 год се залагаме за вакви работи, вие глејте шо зборите.
    Среќа вашите зборови не ме демотивираат нити па нервираат.Сигурна сум во своите постапки и полна со себе.
    You won’t stop me.
    Излезете и вие со вашите деца на протест и идете пешки.
    И чисто информативно, вчера изодев 3,5км, прва бев во школо да припремам.Дома дојдов утепана искочив во 8ипол легнав во 2ипол и станав сабајлево во 9 замислете :o
    Можда сум ненормална што се трудам и што се трошам до крај.
    Пак ќе прашам, вашите деца беа ли вчера да протестираат?Пробаа ли да направат нешто против загадувањето?! М?
     
    Последна измена: 21 декември 2019
    На sj *O*, WildMk, Aesc2000 и 4 други им се допаѓа ова.
  9. Cosmi

    Cosmi Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 февруари 2012
    Пораки:
    8.466
    Допаѓања:
    82.127
    Пол:
    Женски
    А каде ги виде Вајлд?
    Беше до Корчагин,Карев...беше со тие што продолжија и на протестот во 17?
    Не.
    Зошто ги правиш малоумни,па не ја разбираат суштината?
    Па уште и не разговарале повеќето од нив за климата дома.
    Знаеш ти што се случува кај секој од нив дома,ај не млати празна слама жити се , не продавај демагогиии и лажен либерализам.
    Еве ние го разбираме концептот,што не излагаме да ги запалиме и ВМРО и СДСМ што договорено го горат италијанското ѓубре кај нас?
    Туку е полесно купи прочистувач за воздух и филтри нели?
    @referentka
    Секогаш е во ред да се протестира за воздухот.
    Макар и еднаш неделно да им ѕвониш на глава на тие што се одговорни.
    Не губеле сите часови вчера ,а беа протестираа два пати вчера,јас и ти ниеднаш.
    И треба и ние да излеземе зошто со ова загадување деновите ни се бројани,а децава којзнае дали до наши години ќе дојдат.
    Не е решение молчи,и купувај филтри.
     
    На sj *O*, candy.cane, lovestoneddd и 4 други им се допаѓа ова.
  10. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Уште не ми влага у глава како не сфаќате зошто протестите биле за време на работен ден и настава.
     
    На sj *O*, T.e.d.d.y, candy.cane и 8 други им се допаѓа ова.
  11. Tan4ence

    Tan4ence Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 октомври 2011
    Пораки:
    5.082
    Допаѓања:
    27.322
    Го подржувам протестот.
    Единствено што ме изнервира и што мислам дека треба да се забрани еднаш веќе беа купот петарди кои летаа на сите страни кај Жена парк додека луѓе проаѓаа наоколу. Протестирај и бори се за она што сметаш дека треба да се смени, ама не биди дивјак.
     
    На sj *O*, candy.cane, Purplelilac и 6 други им се допаѓа ова.
  12. Stache

    Stache Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2019
    Пораки:
    377
    Допаѓања:
    815
    Пол:
    Машки
    Мислам дека не ја разбираш поентата на протести. Да, никој нема да ги слушне денес ако излезат пред собрание.
     
    На sj *O*, candy.cane, lovestoneddd и 5 други им се допаѓа ова.
  13. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Не знаеш колку ми беше страв пред нога да не ми пукне петарда.Страв ми е да пукаат во моја близина.Башка во таа гужва не знам со кој мозок го правеа тоа..не се интересни загреота се.Од играчка- плачка може да стане.
    Во таа толпа нема ни кај да бегаш..
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Шo јaс?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Тис.Види шо пиша над Рефка и види што ти одговорив.
    Оштра си
     
    На sj *O* му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Bridget

    Bridget Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 декември 2013
    Пораки:
    9.689
    Допаѓања:
    134.892
    Ти нaпишaв зa кoлите и зaгaдувaњетo. Штo имa врскa сo вaшетo излегувaње нa прoтест и дaли сум јaс зa или прoтив?
     
    На Feminka22 му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Feminka22

    Feminka22 Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 декември 2014
    Пораки:
    14.127
    Допаѓања:
    43.691
    Пол:
    Женски
    Пошо ми се запна од што било загадувањето.
    Демек ја не знам, нафта пијам дома.
    Башка што колите многу влијаат.
    Све по 1 човек има во кола, 10 души да имаат во фамилија возачка, секој посебно ќе се вози да можат.
    Од колите црнила им искачаат
     
  18. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.846
    Пол:
    Женски
    Еве јас на пример не сфаќам. Сериозно ова. Не сум иронична.
     
    На referentka му/ѝ се допаѓа ова.
  19. cresa-jagoda

    cresa-jagoda Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јуни 2012
    Пораки:
    8.263
    Допаѓања:
    34.535
    Пол:
    Женски
    Загадување, загадување, загадување, ДА, не сум против да се протестира. Но, колку од тие средношколци што протестираа се пушачи? Сигурна сум дека што би се рекло на една рака се бројат непушачите. Не се гушите од цигарите? Не придонесувате за загадување на воздухот? Сите се возите во автобус или ве возат родителите со автомобили? Дали вие прво кај себе сте промениле нешто, па потоа да бидете гласни? Дали сте успеале да промените некоја навика кај вашите родители-да не пушат, да ги заменат автомобилите со автобус или нешто слично што придонесува во загадувањето на животната средина?
    Се гушите кога треба да одите на училиште, затоа протестирате за време на часовите, за да ви се слушне гласот. Ама не се гушите кога навечер излегувате, кога е најзагаден воздухот, кога има најмногу магла, не се гушите кога одите во зачадени ноќни клубови, каде не се диши од чадот на цигарите. Зошто не седите дома, каде е почист воздухот?
     
    На sjdgo, referentka и ElenaOfRivendell им се допаѓа ова.
  20. Peperutce1115

    Peperutce1115 Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јануари 2014
    Пораки:
    2.488
    Допаѓања:
    22.683
    Тие прочистувачи на воздух што ги зборите толку, колку и да се добри, толку се и лоши. Еден куп бактерии се задржуваат во нив со кои многу лесно може да се заразите и пак да добиете на крај воспаление на белите дробови. Се што е вештачки добиено не е добро.
     
    На theowndemon, Cosmi, Amellie13 и 1 друга личност им се допаѓа ова.