1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Средства за израмнување на коса без преса

Дискусија во 'Коса' започната од kristin4e, 19 јануари 2010.

 1. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Многу сакам права и мазна коса,ама секојдневното пеглање ми е заморно,досадно и напорно.
  Многу пати имам размислувано да пробам некое од средствата за израмнување на косата без пеглање,ама не ми се даваат некако пари за проби. :lol:
  Имате ли вие проверено некои од нив и какви се вашите искуства?
   
  На Kitty.Smiley му/ѝ се допаѓа ова.
 2. ss80

  ss80 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  205
  Допаѓања:
  271
  Пол:
  Женски
  Za zal dosega nema nesto sto ke ja izramni kosata taka kako edno dobro peglanje so presa... Se drugo e FAKE. Moze da ja izramni kosata, no nikogas nema da bide svilenkasta i besprekorna kako zeskata presa. No mnogu e pogresno da ja koristis sekoj den!? Presata ja gori kosata. I jas ja izramnuvam so presa, no imam prirodno ramna kosa, vaka samo ja zamaznuvam. No toa go pravam samo 2 pati nedelno... I sepak mi se ostetuva, a se sisam sekoj mesec!
   
 3. MissMarsh

  MissMarsh Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  3
  Имам природно виткана коса, многу сакам права ама ретко се пеглам. Инаку за израмнување користам нивеа шампон и крема (од малото шишенце што е околу 200 и нешто ден.) и што знам... не помага нешто многу, не е исто без пегла (освен на фризер). Керамичките пегли помалку ја горат косата, а имаш и многу кремови за заштита од топлина, ама зависи и до косата. Имам другарка што исто се пегла секој ден и не и се гори. Ако планираше да си го купиш комплетот нивеа и да поминеш само со фенирање, не ти препорачувам... посебно ако имаш многу виткана коса.
   
 4. tate

  tate Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  27
  Допаѓања:
  4
  JAS UBAVO JA IZRAMNUVAM, SAMO SO FENIRANNJE.......I TOA JA VRTAM GLAVATA NADOLU , I SO FENOT SAMO JA PRAVAM , DO CELOSNO SUSHENJE.......POTOA JA KREVAM GLAVATA I SO CHESHELOT SAMO JA FORMIRAM.....MALKU LAK SAMO POSLE TOA..........I GOTOVOOOOO.........EH AMA SE PODRAZBIRA.....UBAVO IZMIENA I SO BALZAM ZA REGENERACIJA PRVO..........TAKA???
  OVA GO PRAVAM SEKOE MIENJE NA KOSATA ...........HA NOSAM RAMNA DO RAMENA............I MNOGU SUM UBAVA..........NAUTRO POSLE TOA , SEKOJ DEN SAMO JA POPRAVAM SO FEN -FIGARO.............USPESHNO E
   
 5. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Се борам и јас со фенот и четката,ама не сум баш спретна со нив па се понадевав дека овие средствата што толку ги рекламираат ќе ми помогнат на полесен начин да стигнам до целта.
  Инаку имам чудна коса.Кога е долга ми се навиткува во локни и е многу убава,ама кога ќе ја скратам,прекршена и раштркана на сите страни. :( Затоа морам да се пеглам.. :(
   
 6. Minuska

  Minuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  11
  Преса веќе у живот нема да фатам.. Имав убава коса многу долга и онака малце виткана.. ко бранчиња .. И ми се здосади и почнав да ја пеглам, и ми изглеаше многу убаво... и Така 2 години си се пеглав.. И сеа скоро се шишав кратко зашо косата почна да ми паѓа.. и да ми се кине :( И сеа ми е до раменици.. али барем ми е убава и ич не ми е изгорена.. и си ја фенирам сама и секад ставам силиконски капки :) и права ми е =) се радувам хаха :D од коа се ишишав поправа ми е :)
   
 7. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  една фризерка ми кажа дека ако сакаш косата да ти биде поправа не треба да се шишаш на степен значи само право па колку е вистина ова не знам ама јас кога се шишам секогаш ми се искршува а кога потпорасне се исправа
   
 8. Lacrymosa

  Lacrymosa Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јануари 2010
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  90
  имам релативно права коса која лесно се оштетува така да не многу многу се занимавам со преси и фенови... малку мака мачев со краевите пош секој си беше своја политика и го користев од нивеа што е комплетот за исправање као демек и ништо али си открив нов начин.. уште кога ми е водена ја чешлам со четка и ја местам да ми стојат краевите право да не штрчат и после ми е ок
   
 9. Minuska

  Minuska Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2010
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  11
  јас имав голем степен, сеа се ишишав многу и неам ич степен и си ја фенирам косата само и многу ми е убава
   
 10. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  60
  definitivno nivea straight and easy, shampon i regenerator ja isprazvuvaat kosata som malku feniranje i ceslanje, poefikasni neso neam upotrebeno vo zivot, a baska mi e epten vitkana kosata, super, bar se kurtuliv od peglive nekoe vreme, mi ja ispogorea celata
   
  На Emmie му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Tami

  Tami Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  јас ја пеглам косата со убава керамичка пегла 2пати неделно,имам виткава коса ама никогаш ја немам носено пуштена каква што ми е природно,кога нема да ми е испеглана ја врзувам и слично...иначе не ми е изгорена и не ми е оштетена поради тоа што кога ќе видам дека почнува да се расцветува на краевите веднаш ја шишам по најмалку 4цм и така се шишам на секој месец ипол а за тоа време таа ми израсне дупло..Имам проблеми само тоа што ми е сува кожата и кога ќе нанесам некој шампон што има повеќе концентрати веднаш ми се ствара првут ама има чаре и за тоа.
   
 12. kristin4e

  kristin4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  266
  Допаѓања:
  122
  Да! И јас би се согласила со ова.Порано и јас ја носев косата така но некако ми е демоде таква фризура и од толку интересни фризурчиња на степен едноставно ме фаќа мерак да се шишам.
  Len4e! Ај ќе ти верувам на зборот и ќе пробам и јас со "Нивеа стрејт".Нека бега некој денар и од мене. :lol: :lol: :lol:
   
 13. len4e

  len4e Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 декември 2009
  Пораки:
  174
  Допаѓања:
  60
  e kristin4e iskreno super se, nema da zazalis, na mn luge sum im preporacala i ne zazalele, pa zatoa probaj ne se skapi shamponot ti e negde 160den pa ako pomaga cekam castenje od tebe hehehee pozzz
   
 14. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.627
  Допаѓања:
  4.429
  Пол:
  Женски
  го испробав тој шампонот на ниеа плус имаше и едно средство за исправување и се е тоа гола вода за џабе фрлени пари косата ми остана таква каква што ми беше :(
   
  На Emmie му/ѝ се допаѓа ова.
 15. suGarBaby

  suGarBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  178
  Допаѓања:
  111
  Мислам дека НЕМА средство за израмнување на косата без да ја оштетите. :?
  Јас имав мн мн рамна и долга коса до пред 2 години,од пред 2 години значи почна да ми се витка ненормално мн у локни и не дека не ми е убава така туку јас си сакам права коса и ја пеглав стално и ми расцвета па морав да ја шишам бајаги.И сеа пак си ја пуштав од почеток за да ми порасне и не ја пеглам веќе зашо неможам да ја постигнам саканата должина. :mrgreen:
   
 16. sana85

  sana85 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  постојат сретства што ја исправаат косата и тоа мозете да го направите на фризер,но тие ја остетуваат косата и косата ја менува бојата после 2 до 3 третмени косата ви станува права ама коренот кој сто ке израсне пак е виткан и тоа одпосле изгледа :? многу лосо
   
 17. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.344
  i jas mislam deka samponite nemaat vrska, edinstveno uspesno e feniranje pramen po pramen so ubava cetka
   
 18. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Јас природно имам прекршена коса, ни виткана ни права и долго време ја пеглав за да ми биде средена, но ем ми одземаше многу време, ем си ја горев косата. Еднаш порачав од oriflame регенератор за исправување на косата, во жолто паковање е, и маска за исправување што се нанесува на мокра коса после миење и не се плакни. Од кога ги користам тие производи, ја сушам само со фен и косата ми е права и убава со волумен.
   
 19. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.049
  za prava kosa se znae fen vo raka i dobra cetka..jas imam prava kosa ama ako ne ja feniram ke mi bide ko prekrsena...od kako znam so godini ja feniram i toa si steknav rutina..idev i po frizeri za peglanje..e sega od redovno feniranje se ostetuva,ama zatoa cesto ja kratam po nekoj cm
   
 20. Kikky

  Kikky Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  најбоље се пеглаа со пегла за алишта..ептен ја исправува.. :)..