Средства за израмнување на коса без преса

Дискусија во 'Коса' започната од kristin4e, 19 јануари 2010.

 1. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  94
  да ама и после месец дена пеглање ќе останеш или со метла на глава или без коса :?
   
 2. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Постои ново средство за исправување на косата што е стварно делотворно! Само е многу скапо - 1200 на кратка коса. 6 месеци трае, на природна база е, ништо не се оштетува косата. Се поминува како шампон и после 6 месеци немаш проблеми. Навистина функционира, јас го немам пробано бидејќи е скапо, а и онака имам права коса. Мојата фризерка работи со италијански фирми кои вршат достава само во фризерски салони (значи вака не можеш да го купиш) и јас си купувам специјални шампони за шатирана коса преку неа. Навистина имаат прекрасни производи. Не знам кои фризери работат со такви порачки, ама претежни си купуваат се од парфимерии.
   
  На auguri му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.746
  А да не е некоја киселина за исправање на косата? Една професрока моја има природна виткана коса, ама два пати годишно (баш како што напиша ти) оди на фризер и и' ја прават косата со некоја специјална киселина.
   
 4. Peace.Love.Happiness

  Peace.Love.Happiness Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  29
  јас не сум нешто љубител на скрос права коса, а ни на памет не ми доаѓа да ја пеглам....
  Има средство за коса што се вика КЕРАТИН, се става како третман и ја исправува косата, и дава сјај ...ова чудо го немам пробано ама познавам мн пријателки што неможат да си го замислат животот без кератин....распрашајте се....
   
 5. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  488
  Па како што ми кажаа мене, не била киселина, не ја оштетувала косата. Е сега што состав има, стварно не знам.
   
  На auguri му/ѝ се допаѓа ова.
 6. dodo

  dodo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 февруари 2010
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  22
  а тоа КЕРАТИН што спомнавте, што всушност е? и каде може да се најде и отприлика по која цена?
   
 7. glammur

  glammur Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  179
  Допаѓања:
  20
  Јас имам коса до раменици и ми е виткана само на врвовите. Немам нормални локни и многу се нервирам. Сакам да имам права коса без никакви локни, значи ептен права, но ништо не ми помага за нејзино исправување. Како мала имав ептен права коса и сакам да ја имам истата. Пробав со преса, но не помага. Само на фризер кога ќе отидам кога ќе ме испеглаат може да ми потрае еден час и толку. Многу брзо ми се витка, а посебно на влажно време.
   
 8. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  911
  Допаѓања:
  2.766
  И мојата коса е иста како сто пиша гламур и многу се нервирам. Со пеглање и фенирање едвај неколку часа ми стои како. Ајде некој ако сака нека објасни за креатин
   
 9. Mila04

  Mila04 Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 февруари 2010
  Пораки:
  189
  Допаѓања:
  61
  ги користам капките за исправување плавите од avon и добри ми се ама ставам и на полу мокра коса и на сува ама повеќе затоа што ми е долга и брановидна косата и не се толку мрсни како другите силиконски капки, супер се мене барем ми ја исправуваат косата и лесно ми се чешла :up:
   
 10. maca.81

  maca.81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  17
  Незнам да ли ке ви помогне ова ама вака,
  јас имам многу густа и виткана коса, т.е. долниот дел од косата ми е виткан а горниот слој ми е прав.
  Дома имам од најголемите витлери, како ги викаат мислам магични, оние како со боцки што се и ми ја прават косата исто како пеглана.
  Како за домашна употреба мене тие ми се No. 1 :)
   
 11. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  271
  А од каде ги зеде?
   
 12. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  271
  Јас имам права коса на корените а надолу брановидна и едно време користев нивеа шампон за исправување на косата и имаше ефект ама пошо требаше се со фен да ја сушам почна да се расцветува мн. потоа купив преса за коса Vicko и задоволна сум. А баш мн ме интересира со што преси ги прават фризурите фризерите? Никој не кажува :)
   
 13. maca.81

  maca.81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  17
  SpoiledBaby овие витлери ги има и по пазарите а и по поголемите маркети, како Веро, Тинекс..., и се со прифатлива цена, не се скапи... Поздрав4е :D
   
 14. peperutka100

  peperutka100 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  36
  Допаѓања:
  0
  Ех, и јас имам виткана коса. Се пеглам со керамичка пегла, напорно е, и после некој час е прекршена. Сега го сменив шампонот користам шаума за исправување и е многу полесно. А какви се тие витлери? Ако е во нив спасот ќе ги барам и под дрво и под камен :D
   
 15. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  271
  тенкс maca.81 :)
   
 16. marinapet

  marinapet Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2010
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  1
  Jas imam zdrava i gusta, no kadrava kosa, pa chesto koistam i peglanje so fen i chetka i posle toa so presa. Za zhal mene ne mi pomogna nitu nivea nitu se drugo pred toa shto se reklamirashe kako sredstvo za ispravuvanje na kosata. Ponekogash stavam maska od grejpfrut ili limon koi vazhat za prirodni sredstva za ispravuvanje..inaku ima i specijalni hemiski sredstva na baza na kiselini - neshto slichno kako kaj ondulacija, no tie sredstva ne samo shto se skapi, se i mnogu mnogu shtetni.
   
 17. Kikky

  Kikky Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 јануари 2010
  Пораки:
  4
  Допаѓања:
  0
  да да..али ти стои цела недела.т.е додека не ја измиеш! :)
   
 18. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.310
  фризерите користат пегли со јони,се продаваат такви и во продавници за бела техника и навистина се најубави особено за оние со многу виткана и густа коса,и плус јоните ја прават многу свиленкаста
   
  На easyyyyy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. KejtiKaulitz

  KejtiKaulitz Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  177
  Допаѓања:
  39
  Не се потпирај многу на средствата што се рекламираат оти се е тоа глупости во боја ...
  Затоа и ги рекламираат , моја другарка кога ќе се избања става силиконски капки и не и е толку виткна колку што и е .
  А капките и помагаат да не ти се оштетува косата,само некои ги иритира тоа што се мрсни :D
   
 20. womanstar

  womanstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 октомври 2010
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  мене ме интересира како да ја задржам косата права и кога врни? бидејки тогаш многу ми се витка и воопшто не ми се допага таква.дали би ми помогнале некакви регенератори ,маски ,силиконски капки или нешто друго ?