Средства за израмнување на коса без преса

Дискусија во 'Коса' започната од kristin4e, 19 јануари 2010.

 1. KalaV

  KalaV Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  600
  Допаѓања:
  297
  Значи имам виткана коса ама воошто не си ја сакам.
  Мојава коса ја пеглам со преса,ама сепак ако е малце влажно времето одма ми се извиткува,а и да не е, не ми трае нешто долго. А користам нон стоп и шампони за исправување, и регенератори и се !
  Долго време барав начин за трајно исправување на коса и сфатив дека најефективно е Бразилското исправување на коса со КЕРАТИН. Косата добива сјај, се регенерира а воедно и исправува и истата форма ја задржува до 5 месеци.
  Проблемот е што не знам каде во Македонија го има овој третман и дали воошто го има.
  Ако некој знае нешто ве молам нека каже оти навистина сум очајна! Имам потреба од права коса хехе
  Ми се смачи нон стоп да ја пеглам.
   
 2. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.120
  Пол:
  Женски
  хехе не си единствена со таков проблем само да знајш :) јас имам долга коса само на врвовите ми е прекрсена и многу сакам да ми е права постојано проблемот е во тоа со имам поретка коса лесна и на влажно време и мене ми се прекршва се нервирам за овај третман би сакала и јас да знам ако косата е права до 5 месеци вреди да се проба само да се најди :) инаку косата што не е скратена на делови е потешка коса побујна и подолго трае исправена ова е од мое искуство додека да ја пораснам косата маки мачев со степенеста и ретка коса...ако има некој повеке слушнато за третманот голема услуга ке ни напрај на сите ако ни пиши каде да го најдеме ;) .....
   
 3. natalina

  natalina Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  5
  Дали може некој да ми каже каде да најдам убава четка за фенирање ама не од дебелите големите туку од тие помалите потенките?
   
 4. MeLL

  MeLL Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2010
  Пораки:
  273
  Допаѓања:
  84
  Воопшто не си ја сакам косата. На врвовите ми е права долу брановидна катастрофа :D порано се пеглав секој ден но сега почнав поретко бидејќи ми е многу изгорена. Пред пеглање се фенирам или ако ме мрзи само се сушам со фенот, но никако неможам со фенирање убаво да ја исправам мора да ја поминам со пеглата да ја замазнам малку :D
   
 5. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.833
  Што се немам користено за исправување...шампони, маски, восоци и сфатив се додека не заигра пегла на косата, кај мене барем ништо не ја испавува. Сум ја испавувала и со големи витлери, ама не ми држат многу време. Така да пегла си е пегла, е сега нормално дека се оштетува, ама има селиконски капки, и треба почесто шишање на врвовите.
   
 6. trendy

  trendy Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2010
  Пораки:
  285
  Допаѓања:
  172
  за израмнуванје имам користено маски,специјален чешел ама ич не бев задоволна не изгледаше косата права , тогаш сватив дека треба само преса за израмнуванјје
   
 7. budala.sum-pa.sto

  budala.sum-pa.sto Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 март 2010
  Пораки:
  565
  Допаѓања:
  191
  Има вакво нешто во афродита и силуете козметичките салони и е околу 6000 ден. Најголем ефект има кај оштетена коса зошто многу ја обновувало :?:
   
  На soncicko му/ѝ се допаѓа ова.
 8. macence85

  macence85 Популарен член

  Се зачлени на:
  30 август 2010
  Пораки:
  1.217
  Допаѓања:
  816
  Се е гола вода..досега кое ли срество не го пробав,ама без добра преса се е џабе. До некаде тафт ми ја олеснуваше работата ама без добро фенирање и пеглање пак не личеше на ништо. Мојата коса е многу густа прилично долга и згора на се кадрава..е сега замислете... Порано ја убивав од пеглање, сега малце ја скратив па ја одмарам ;) се надевам ќе ме држи одморов :lol:
   
 9. soncicko

  soncicko Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2010
  Пораки:
  336
  Допаѓања:
  71
  malku skapicko e 6000 za tie pari ke si kupis presa profesionalna i ke si ja imas cel zivot
   
 10. lily-prune

  lily-prune Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2011
  Пораки:
  545
  Допаѓања:
  153
  во право си скап е тој третман и не за 6 можеш за 3 000 ден да си купиш пегла која без проблем ке ти ја исправа косата и јас имам кадрава коса и пред да ја испеглам поминувам со четка ја фенирам ама ептен малку зависи каква ти е косата и потоа пеглата а понекогаш и само пегла веднаш ја исправува и одкако ми е израмнета косата поубаво се пегла од оние степени никако не се пеглаше цела се разлетува.
   
 11. toptrend

  toptrend Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  1
  jas znam nacin za trajno ispravuvanje na kosata megutoa malce ja ostetuva a toa ne e brazilkoto ispravuvanje a sepak e mnogu uspesno

  [mod-kirilica:3tz12ok4][/mod-kirilica:3tz12ok4]
   
  На cacahuates му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Cvet1

  Cvet1 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2011
  Пораки:
  41
  Допаѓања:
  6
  Види во Космо, имаш да избираш
   
 13. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  317
  Ако сакате да ја заштитите косата од пеглање ви препорачувам (може да ги порачате преку интернет, нормално ако сте во можност) :
  [​IMG]
  [​IMG]
   
 14. mime87

  mime87 Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2010
  Пораки:
  3.861
  Допаѓања:
  5.120
  Пол:
  Женски
  како можат да се порачат?линк нешто? :)
   
 15. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  317
 16. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.352
  А зошто не го споделиш со нас?? :)
   
 17. Gkatzopulu

  Gkatzopulu Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  8
  Neznam dali kevise veruva imav svilena kosa prava dogla.Toa bese koga ziveav vo Makedonia otidov da ziveam vo Grcia pocnaa golemi promeni.Promenite se toa sto od prava kosa posle tolku godini mi stana tolku vitkana koj nemozam daja isceslam.Koga odam na flizer mi se cudat i dodeka daja ispravat povtorno se izvitkuva.Prasav poveke flizerki od sto mise taka slucilo.Mi kazaa deka e od vodata,klimata i od samponite koj doktorot mi gi prepisuva.Sega se macam daja isravam.1pat vo nedelata ja susam so fem ne koristam pegli za peglanje na kosata.Najgolemo resenie e da ja imas fateno so stegac kosata.Non stop ako ja fakas rep kosata taka se ispravuva.Na vitkanata kosa potrebno e da se mie so maska ili regenerator za kosa,uste ne e loso da ja miete so svaren caj od kamilica za da bide po jaka i posjajna.Postojat samponi koj se ispravuva kosata,tocno negi znam ama mi imat kazano flizerki koj.Izbegnuvaje gi peglite za kosa taka ja izgoruva kosta.Pozdrav,probajte gi moite soveti

  [mod-kirilica:3a9csafk][/mod-kirilica:3a9csafk]
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  7.024
  Допаѓања:
  91.385
  Освен оние погоре спрејови за заштита на косата што се порачуваат преку интернет,дали има кај нас нешто слично и колку чини?!
  Некако не ми се порачува,не ми се чека,плус ѓавол и пол ќе испадне.Си сакам пари на рака,Мара за рака.
   
 19. Ashling

  Ashling Популарен член

  Се зачлени на:
  19 декември 2010
  Пораки:
  1.228
  Допаѓања:
  2.566
  [​IMG]
  Ефтин е,100 и нешо денари мислам дека беше.
  Можеби не е како некои убер професионални спрејови за коса,но мене ми помага колку толку :)
   
 20. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.727
  Пол:
  Женски
  Јас исто како и сите вие имам виткана коса (како црнец)и имам пробано скоро се па дури и исправување со киселина и разни други препарати (frizz easy колекција од Америка и можеби пола од она што се нуди кај нас).Проблемот го решив со тоа што пред одприлика 5 -6 години купив фен на Rowenta - Stilissima кој има еден додаток како чешал и служи како за сушење така и за исправување на косата. Користењето е многу едноставно односно само чешлате прамени и како ги поминувате косата се исправува.