Средства за израмнување на коса без преса

Дискусија во 'Коса' започната од kristin4e, 19 јануари 2010.

 1. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.727
  Пол:
  Женски
  Rowenta -Lissima
   
 2. WinnieThePooh

  WinnieThePooh Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 август 2011
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  201
  За поправа коса треба да бидете стригнати без степени зошто тогаш е тешка и е поправа..бар така ми кажа фризер :)
   
  На t.w.e.e.t.y му/ѝ се допаѓа ова.
 3. agirl17

  agirl17 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 април 2011
  Пораки:
  526
  Допаѓања:
  162
  Пол:
  Женски
  Дали некоја има користено крем од Хоби за рамна коса ? И дали дава резултати?
   
 4. danniela5

  danniela5 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јуни 2011
  Пораки:
  1.308
  Допаѓања:
  878
  Пол:
  Женски
  Па јас немам сосема права коса и имам пробано , али не е тоа тоа.Мислев на нешто вакво да добијам ама ни приближно до тоа :(
   

  Прикачени фајлови:

  • Frizura 2.JPG
   Frizura 2.JPG
   Големина на фајлот:
   27,2 KB
   Прегледи:
   394
 5. INSIDIOUS

  INSIDIOUS Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јули 2011
  Пораки:
  705
  Допаѓања:
  511
  Мислам дека права коса без преса може да имаат само оние кои имаат прилично долга коса. Мојата е долга речиси до половина, не ја пеглам, само со шампон ја мијам и понекогаш и ставам маска или субрина и права ми е. ама пошто ми е шишана на степени тие најкратките, напред ми се извиткуваат на влажно време
   
 6. House95

  House95 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2011
  Пораки:
  125
  Допаѓања:
  27
  Нема врска...И мојата е до половини па мора да ја пеглам инаку ми е извиткана..
   
 7. m2m2m2

  m2m2m2 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  1.517
  Допаѓања:
  1.056
  А од каде го купи и колку пари беше?
  И ме интересира косата ти ја исправува убаво, како фенирана или малку само?
   
 8. lucky-girl

  lucky-girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 септември 2011
  Пораки:
  70
  Допаѓања:
  16
  Ех,и јас велам како не постоеше нешто како пена за виткање на косата-така за исправање :lol: а не да ја гориме со преса со часови |(
   
 9. Boka.A

  Boka.A Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 септември 2011
  Пораки:
  78
  Допаѓања:
  10
  Каква ти се косата по природа?
  Можеш после капење да ја исчешлаш косата и да ја направиш рамна ... така нема да ти биде толку вртена (ке се исуши рамна :) )
  Но засега нема такво нешто што ке ја исправи косата без горење ;( :( :(
   
 10. Kitty.Smiley

  Kitty.Smiley Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 септември 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  9
  Да навистина е така, а и со тоа се оштетува и косата.
   
 11. butterfly33

  butterfly33 Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2012
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.093
  Имам виткана коса. Не многу виткана како со федерчиња, ама брановидна. Пред неколку години бев опседната со мислата да имам права коса и ја пеглав секој ден :o Ем шо трошев време, ем ја горев |( Пробав секакви шампони, креми за "исправување" на косата ама немаше резултати. По некое време сватив дека ми е супер природна косата и од тогаш не ја пеглам :wasntme: Немам метил, а последен пат ја испеглав пред пред 10 месеци... Така да ви препорачувам да не ја горите косата за џабе, ем ќе заштедите време, ем нерви :lol: (јас многу се нервирав по 1 сат кога требаше да седам пред огледало и да ја пеглам |()
   
 12. Mila-14

  Mila-14 Активен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2012
  Пораки:
  2
  Допаѓања:
  0
  Moze li nekoj da mi kaze kade go ima ovoj Nivea straight&easy? Go baram po dukanive ama nikako da najdamm.. :D
   
 13. TeaRock

  TeaRock Активен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2012
  Пораки:
  16
  Допаѓања:
  3
  Отсекогаш сум сакала да имам права и убава коса.. но врвовите многу ми се виткаат и ми изгледа косата неугредно само кога ке се испеглам ми стои права сакам да има коса како на оваа слика [​IMG] помошш!! ;(
   
 14. Xepp

  Xepp Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јануари 2012
  Пораки:
  556
  Допаѓања:
  424
  Една феминка , може и повеќе беа се фалеа од орзен од пиво, т.е. од маската и шампонот. Демек ја исправувал косата и немало прекршени врнови. Пробај ништо нема да изгубиш од едно пакување шампон :)
   
 15. Angela12345

  Angela12345 Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  223
  Допаѓања:
  26
  Мене косата ми е многу густа и ми е до раменици малце подолу и многу ми е густа се си мислам дека погуста коса од мојата не постои. (Има ама тешко се наоѓаат) и една наставницка има таква коса и јас сум блиска со неа и таа има иста коса како мојата и ми каза дека ги користела тие спреовите од ГЛИС и дека тие биле за израмнуване на косата фактицки како пеглана и со тој спреј полесно се чешла и ако ти ме мрсна косата а треба веднаш да излезес ке се испракаш од тој спреј и косата како миена ти е ги иа во големите маркети (мене ми помогна и секогаш со тој си ја исправувам косата пробај сигурно не ти се толку густа како мојата) позз :)
   
 16. Ina-bela

  Ina-bela Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 октомври 2011
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Zdravoo...pa vaka ako mozam da vi pomognam...imam jas napraveno brazilski tretman so keratin vo Afrodita-S i sum prezadovolna i tocno e toa deka trae okolu 4 5 meseci ama poslem toa kosata e sveza obnovena i poslabo se vitka ..planiram pak i ne e 6000 tuku 4000 i veruvajte i duri samo da go napravite keratinot za obnova i toa se isplati pozz
   
 17. Chiwawa1208

  Chiwawa1208 Активен член

  Се зачлени на:
  29 март 2013
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  49
  Се согласувам со Ina-bela. Бразилскиот кератински третман навистина помага,мојата фризерка го испроба прва а по неа и јас. ‘ месеца точно косата е права и мазна како штотуку испеглана,а во стидио ''Дивас'' спроти Олимписки базен на самата автобуска каде што одам веке долго на фризер ми се чини дека беше околу 3000-3500 денари третманот,само што постапката трае подолго затоа што косата се мие,па се суши па се нанесува течниот кератин прамен по прамен,па се пегла со преса,па потоа пак се мие мислам дека нешто така беше целата постапка ама верувајте дека се исплати затоа што 6 месеца нема замарање само ја миеш и ја сушиш и косата е права како праз.Само што обавезно треба да се користи еден шампон или регенератор незнам што беше исто на кератинска база за правата коса да издрзи подолго време. Јас имам никаво витката коса,односно ми е сува многу,одоздола ми се прави чат пат по некоја локна и брановито ми се прекршува а одозгора (горниот слој ) изгледа буквално како да ми ставил некој пласт сено..како страшило. Јас го направив поодамна и сум многу задоволна а планирам сега пак да го направам,ако сакате да ви пратам број од студиото во лична порака кој е заитересиран
   
 18. Li0ness

  Li0ness Популарен член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2010
  Пораки:
  1.057
  Допаѓања:
  1.791
  Бразилскиот кератин е исклучително штетен!
  Еве дел од текст за ова
  Популарни техники за разубавување кои му штетат на здравјето
  Исправување на косата со кератин

  Третманите со кератин веќе подолго време ги загрижуваат докторите. Бразилското исправување навистина би требало да ве загрижи, бидејќи од оваа година двата најголеми произведувачи на овој третман со овој производ ќе огласуваат и предупредувања за канцерогеното делување на формалдехидските гасови кои се испуштаат додека производот се меша.
  Или ова:
  Brazilian hair straightening treatments are a method of temporarily straightening hair by sealing a liquid keratin and a preservative solution into the hair with a hair iron in the United States. It has been banned in several countries including Canada[1] and the European Union[2] due to high concentrations of regulated chemicals in them.
  The U.S. Food and Drug Administration (FDA) warns that Brazilian Blowouts are hazardous to the health of the women who use them and the hairdressers who apply them.

  И јас сакав да го направам овој третман, ама истражував малку и се откажав. Секако ми звучи преубаво да не мора секоја недела да одам на фризер, ама арно велат, ако нешто звучи премногу добро за да биде вистиното, тогаш веројатно и не е.
   
 19. ana-sweet

  ana-sweet Популарен член

  Се зачлени на:
  9 октомври 2011
  Пораки:
  1.313
  Допаѓања:
  689
  Ај мене прати ми,размислувам за ова и сеуште не сум одлучила ама да си имам број за секој случај :D
   
 20. charliee

  charliee Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2012
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  713
  Пол:
  Женски
  јас имам благо прекршена коса и како и да ја наместам ми стои и да ја испеглам кје ми биде пеглана додека не ја измијам истото е и со виткањето.кога сакам екстра права без пеглање ја мијам со шампон палмолајф без разлика каков и маска за коса генера ама битното е што ја оставам сама да ми се исуши зошо кога ја сушам со фен многу ми се разлетува и буфкаста ми е.после само се исчешлувам и толку имам права коса. :D