1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Среќни ли се денешните бракови?

Дискусија во 'Брак' започната од Tanjamm, 14 јули 2017.

  1. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    ќешки да е така и до крајот на животот да им трае. Тие се од "постарите" генерации. Во последните 10 години процентот на разводите е драстично зголемен што значи последниве 10 години има ама многу се ретки среќните бракови
     
    На Herrera, Tanjamm и Mese4ka92 им се допаѓа ова.
  2. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Си биле еднаш едни двајца.
    Биле среќни.
    Толку среќни што мислеле дека не може да бидат несреќни.
    Ама и тоа можело.
    Заедништво во чијашто половина немало ниту еднаш потреба да се повиши глас.
    Заедница на којашто многумина завидливо гледале јер се познавало дека не е брак за пред фејсбук и комшиите, но права ствар и компатибилност.
    Додека едниот во глава планира нешто, другиот во исто време го кажува како предлог.
    Едниот имал проблеми на работа, се секирал многу за пари ама не кажувал на другиов.
    Другиот осетил па со месеци собирал заштеда за првиов да се почувствува раат дека може да си дозволи 3-4 месеци да бара подобра работа.
    Толку се знаеле еден со друг што, иако ниту двајцата не биле лекари, си знаеле кој симптом кај кого значи притисок, вирус, дехидрација...
    Две половини од сложувалка.

    Ама и караници дошле.
    Не им се обрнало внимание нешто посебно, јер составен дел од живот.
    Непочит.
    Уште повеќе непочит.
    Па непочитуваниот се ладел како резултат на третманот.
    Па едниот криел дека за многу важна тема за другиот имал спротивставен став, со надежта „ме сака, ќе направам да се предомисли/“
    Па експлодирање на тоа насобрано незадоволство во краток период на начин на којшто другиот се почувствувал понижено, тажно, несакано, измамено, искористено, осамено.
    По таа точка веќе, само тивко се подготвувал терен за разидување.
    Јер сета иронија, сарказам и причини за караници се искористиле.

    До тој ден Д, секој претходен ден бил мачење, како да се стави разделбава на дневен ред.
    Се стави.
    Откако се стави, други ситници и крупници покажале колку (иако преболна) е правилна таа одлука.
    Многу се релативни овие ствари во животот.

    Пред тоа „добар“ пожелно е да се става „засега“ а ако си верник, може да се додаде и едно „сполај Му“.

    Све остало е лотарија и/или прикаски за мали деца.
     
    На steela.honey, Lea.Messi, mal.ecka и 15 други им се допаѓа ова.
  3. Jasmin88

    Jasmin88 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2022
    Пораки:
    306
    Допаѓања:
    1.090
    Некои да, некои не. Има уште љубов, ретка е ама постои.
     
  4. gjoker4e

    gjoker4e Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2016
    Пораки:
    6.288
    Допаѓања:
    34.220
    Пол:
    Женски
    Најчесто таквите се разведуваат.
    Никој не знае за сопствениот брак каков е освен тој самиот.
     
    На tessie и elimkd им се допаѓа ова.
  5. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Има среќни, еве јас сум среќна ама не значи дека понекогаш не се контраме за нешто ама тоа не ни е со викање и трескање, не значи дека секогаш ни било подмачкано, искрено да не си бевме подршка немаше да успееме до овде да стигнеме се со пот и мака. Почнавме од нула..
    Само ме загрижува што во денешно време има многу, премногу разводи. Добро е што веќе жените не трпат ништо, ама понекогаш мислам дека за ситница секој тргнува на своја страна.
    Она што ме чуди е што после развод одма наогаат нова личност со која имаат дете за помалку од година време. Како така наогаат, се снаогаат мене не ми е јасно. Човек маче да има да го загуби па одма не се привикнува на ново, ова некако се ми стана.. Ни Холивуд не ни е рамен :|
     
    На Bori и Sielo❤️ им се допаѓа ова.
  6. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Не е за ситница најчесто. Така изгледа, затоа што така ни е прикажано. Тоа всушност сакав и да го пишам како мислење на темава:
    Повеќето бракови изгледаат среќни, пресреќни, а нема благе везе. Ги гледаш сегде гушнати, на социјални мрежи претеруваат со романтики, на пријатели/роднини само убавите работи ги раскажуваат, се изгледа совршено, а само тие знаат како им се односите меѓу нив и што се си трпат. Знам многу парови такви во кои жените сликаат букети кои сами си ги нарачуваат, а се фалат дека од мажот, или на инстаграм преубави слики од заеднички живот, а они се утепале од изневерување и расправање.
     
    На Алек***, mal.ecka, cresa-jagoda и 2 други им се допаѓа ова.
  7. Puellapulchra

    Puellapulchra Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 август 2022
    Пораки:
    2.021
    Допаѓања:
    6.014
    Пол:
    Женски
    За кого, како.
     
    На Anah и WildMk им се допаѓа ова.
  8. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.747
    Допаѓања:
    8.758
    Пол:
    Женски
    Аман бе, па зарем до толку сама да си нарачам буќет. Еве јас многу малку и слики имам на социјалните мрежи со маж ми. Како и да е многу лошо време дојде, ако гледаме да се прикажи како сме среќни на другите што понатаму.
    Ако не е за ситници, тогаш толку ли сме несреќни? Јас многу, значи многу парови знам разведени, ова никогаш не е било така. И сите тие за кратко се женети, да најчесто мажот со друга и одма дете. Не се поминати години, туку година со раѓање на дете
    Се е ок, ама некако ми е премногу, децата од првиот брак уште ненавикнати на разводот, а уште помалку на нов партнер на родителот доага и ново дете. Можеби јас не размислувам правилно, вистина по другите земји посебно Америка така е ама ние сме далеку од Америка, таму така се е е друго и начин на живот и воспитување на деца, па и децата не гледаат сите толку трагично на тоа. Кај нас некако ми е повеќе како што викаш се за другите да се работи. Еве нека видат дека не сум сам/сама.
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  9. CameliaMiller

    CameliaMiller Форумски идол

    Се зачлени на:
    12 август 2015
    Пораки:
    18.971
    Допаѓања:
    260.978
    Па и тоа е. Страв од останување сам е.
    Генерализирам тука, секако дека има исклучоци, но барем од моја околина, мажите "докажуваат" дека се ок со нова жена, семејство и сл. додека жениве се посветуваат на себе и на себе работат повеќе, се остваруваат кариерно итн.

    Не е правило нормално, но барем две, сега се веќе и години поминати од разводите, живеат подобро, изгледаат подобро, на подобри работни позиции се него кога беа во брак. Мажите и двајцата се преженија, ама на сите др. полиња се каде што и беа пред Х години.
     
    На mal.ecka, Tanjamm, DarkStormm и 2 други им се допаѓа ова.
  10. DarkStormm

    DarkStormm Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 јуни 2021
    Пораки:
    1.398
    Допаѓања:
    4.815
    Пол:
    Женски
    Е до толку е. Порано немало разводи оти брука било, жените трпеле се и сешто.Сеа не само што не трпат ништо, има и жени што изневеруваат. Некако развратнички живот се води. Значи си стојам на ставот, не се разводите за ситници. Има сплет на околности кој не ни е познат. Вредностите во општеството се сменети одамна. Сите гледаат да се прикажат што поуспешно и посреќни како да се, а многу често тоа е далеку од вистината.
     
    На CameliaMiller му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.066
    Допаѓања:
    11.214
    Ако гледаме по социјалните мрежи, па таму се е идила, дали врска или брак. И мене не ми е јасно како тоа по такви „романтики“ за неколку месеци наоѓаат сосема нова личност, и добиваат дете како што велите. Претходните ликови со кои глумеле шпански серии по социјални мрежи никаде им ги нема, како никогаш да не ги познавале.

    Пример со брачен пар. Таа мене ми кажува дека маж и е „говедо“, „ѓубре“ и за што и бил дома, џабе го имала. На социјални мрежи фрчат срциња, стикерси колку се сакаат. Мажот на оваа жена, на мајсторите кои му дошле во куќа да му работат, а кои мене ми се членови на семејство, им се жалел од неа, какo жена му додека биле во врска го изневерувала. Тоа ли се кажува на мајстори кои дошле да ти работат дома? Каков е тој брак ако пред непознати си ја навредуваш жената?
     
    На st-el, elimkd и DarkStormm им се допаѓа ова.
  12. elimkd

    elimkd Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 октомври 2012
    Пораки:
    7.850
    Допаѓања:
    47.947
    Пол:
    Женски
    Со оглед на тоа што доста голем број од младината живее во заедница би рекла дека се несреќни браковите
     
    На Biljarkata и DarkStormm им се допаѓа ова.
  13. Misskirova

    Misskirova Популарен член

    Се зачлени на:
    25 октомври 2018
    Пораки:
    3.073
    Допаѓања:
    6.742
    Пол:
    Женски
    Несреќни бракови еден тон.
    Другар мој се гледаше со мажена ,во тоа време со едно дете. Изговорот и бил дека не и е убаво со него ама се заедно ради детето.
    Од тоа неубаво на крај искочи и второ дете ,изговорот и бил дека ја уценувал ....бла бла....сакам да кажам и жените се исти говна ,може и бетер.
    А да ги видите на социјални мрежи , се најсреќен пар.
    Ужас
     
    На Tinić му/ѝ се допаѓа ова.
  14. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    'Среќата' е апстрактен и апсолутно индивидуален концепт.
    Тоа што мене ме прави среќна, некому може да е хорор.

    Така да... не можам да речам за било кој пар дали се среќни, или несреќни.
    Можам да кажам само за себе.
     
    На Love 83, Puellapulchra, Biljarkata и 8 други им се допаѓа ова.
  15. Ich liebe

    Ich liebe Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2022
    Пораки:
    137
    Допаѓања:
    305
    Пол:
    Женски
    Ima ama retki se tie koi se ispolneti vo brakot..
    Se drugo e samo fejk odnosi zavisni eden od drug ,najcesto materijalno...zatoa i ima tolku izneveruvanja vo denesnicava...
     
    На DarkStormm му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Corika

    Corika Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јуни 2022
    Пораки:
    675
    Допаѓања:
    2.498
    Пол:
    Женски
    Mojot fb profil e spomenar posledna slika staveno 2018 :D:D:D na maz mi profilo, slika stavena samo profilna 2019 koga go napravi toj profil prethodnio mu go hakna... nekoi mislat deka imame najdosaden zivot demek nikade ne patuvame setame poso ne videle na fb...nekoi sigurno mislat deka ne se sakame :D:D:D Instagram nemame ( ne sme glupi samo nejkame i nemame )

    Mene iskreno uopste ne mi e verno deka nekoj tolku mnogu se saka da sekoj den i praka na zenata cokoladce ili buket vo firma demek ja iznenadiva,ili deka sekoj vikend se nekade "pobegnuvanje od realnosta" a pri toa rabotat za normalni plati...
    I da sekoj den po najmalce 2 sliki so mazot? Ljubvce fala ti za sustinata na ljubovta? Mislam zosto? Koja je potrebata na fb da se zablagodaruvas? Demek me sakat mene vas ne?

    Moja poznajnicka na fb uste detali od seksot da napise...a koga se ispokareni togas zalopojki od tipot na pesni ili nekoi citati kako ke svati ednas koga ke e kasno bla bla
     
  17. Biljarkata

    Biljarkata Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2019
    Пораки:
    17.229
    Допаѓања:
    165.883
    Нема среќен брак, без работа на истиот.
     
    На steela.honey, Unread, buba4e89 и 7 други им се допаѓа ова.
  18. butterflu

    butterflu Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2017
    Пораки:
    749
    Допаѓања:
    564
    Пол:
    Женски
    Glumat na facebook i instagram deka se srekjni vo zivo oci vadat.. ne site pogole iot del..
     
    На DarkStormm и Ouravanture им се допаѓа ова.
  19. MakeDamnSure

    MakeDamnSure Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 септември 2022
    Пораки:
    402
    Допаѓања:
    888
    Пол:
    Машки
  20. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.180
    И ти се караш со некои луѓе, па немаш никаде постирано слики од кавгите, така?
     
    На cresa-jagoda, buba4e89, Malesia и 1 друга личност им се допаѓа ова.