1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Среќни ли се денешните бракови?

Дискусија во 'Брак' започната од Tanjamm, 14 јули 2017.

  1. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Не.

    Вие си правите филмови дека ве напаѓам, и скокате без веза.

    Се браните од мене ко Ѓаоло од темјано. Сенкир дома ви дојдов, Господ да не исчува |(
     
    На Herrera му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Rebecca_R

    Rebecca_R Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 октомври 2016
    Пораки:
    3.083
    Допаѓања:
    55.708
    Пол:
    Женски
    Оќе, не сме на иста бранова должина. Немам веќе што да кажам во врска со оваа дискусија.
     
  3. artemidis

    artemidis Популарен член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    452
    Допаѓања:
    2.014
    Пол:
    Женски
    Каде живеете вие што сте опкружени со толку разводи и несреќни бракови? Како да не живеам во иста држава со вас (facepalm)10 мин мислам и никако да ми текне некој разведен или во лош брак. Секој поминува низ проблеми ама до толку како што пишувате не можам да разберам. Нормално е дека има недоразбирање и разводи ама многу бе генерализирате.
    И да, постојат среќни бракови, многу повеќе одколку што сакате да видите :)
     
    На mssuniquee, IAmPresident, Dalia93 и 7 други им се допаѓа ова.
  4. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    Зачестени се разводите оти порано срамота било да се разведеш, што ќе кажеле комшиите. А не дека сега има повеќе несреќни бракови од порано.

    Среќата е индивидуална работа, зависи кој што бара и очекува од бракот, како и од спремноста за компромис и толеранција.
     
    На H.VAGA, Rose96, anggell и 14 други им се допаѓа ова.
  5. baba Rada

    baba Rada Популарен член

    Се зачлени на:
    27 мај 2015
    Пораки:
    4.526
    Допаѓања:
    25.582
    Пол:
    Женски
    Да, среќни се многу повеќе отколку што биле браковите пред мнооогу години...несреќен брак не опстојува, значи се што трае и плива во брачните води е среќно!!!
     
    На SummerGirl и zalosna им се допаѓа ова.
  6. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.370
    Морам да напишам ОФФ ТОПИК

    :o Прв пат те читам , но ме изненади со позитивниот пристап. Таман се навикав да читам понервозни членови, ама ти смирено си ме цитирала.

    Ако ништо друго , за мене си го оправадала местото дека заслужуваш да си форумџијка на годината.

    [​IMG]


    Ако има и наредната година избори пак ќе гласам за тебе бидејќи ценам смирени луѓе кои не избувнуваат вака на интернет кога комуницираат со личности кои не ги знаат.

    Браво, кратко и јасно на културен начин :clap:

    Он топик

    А што се однесува до темата, нема да се повторувам, си останувам на моето мислење, така да секој со свое мислење нека пишува.
     
    На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
  7. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Зошто толку револт се јавува во вас, ако некој рече дека има и несреќни бракови?
    Зошто го сфаќате лично тоа, кога никој директно не ве посочи вас?

    Зошто мора да се правдате за нешто што не е напад врз вас и вашиот брак?
     
    На teaiva, Nigredo Odor, hermosa и 4 други им се допаѓа ова.
  8. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Среќата е релативна работа. Не постои дефиниција или формула за среќен брак, па затоа и не се базирам на генерализација.
    Со оглед на тоа што имам еден неуспешен брак не знам што значи среќен брак, ама знам дека за успешен заеднички живот потребна е подготвеност во секој поглед од двајцата партнери.
    Ако некогаш искусам, ќе споделам во темава...
     
    На teaiva, WildMk, Herrera и 4 други им се допаѓа ова.
  9. tambelina

    tambelina Популарен член

    Се зачлени на:
    10 август 2012
    Пораки:
    601
    Допаѓања:
    1.556
    Пол:
    Женски
    Јас пре би прашала колку се функционални браковите , бидејќи среќата е моменти кои траат и завршуваат и се така . А функционалноста го одржува бракот, среќен , тажен , збунет, болен, здрав ма не битно , "мора "да функционира бракот без разлика на моментите. Ако не знаат да "пливаат" партнерите низ сите предизвици тогаш не функционира бракот. Кога ќе натежне проблем не можеш да речеш дека си среќен, што не значи дека си во несреќен барак. Имав еден лош брак , па ако генерализирав и јас вака поради претходно лошо искуство немаше воопшто да се мажам пак . Ќе сум го отфрлила човекот кој е сега покрај мене . Тој е мојата друга половина, мојата сродна душа . Секогаш ќе има по некоја стресна ситуација низ животот ама начинот на кој заедно "пливаме" низ проблемите не прави функционални, заедничкото решавање на проблемите на крај не прави и двајцата СРЕЌНИ !
     
    На WildMk и poenta им се допаѓа ова.
  10. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.370
    Се правдаат бидејќи не се среќни во бракот. Нели забележа дека се бааги негативни и се караат низ темите ?

    Кога дошло време една конзервативна држава ко Саудиска Арабија да има толку многу разводи, тогаш за браковите во Македонија не ни прам муабет. Арно реков, секој втор е со расипан брак, очигледно е дека нема толеранција, компромис меѓу партнерите и секој лесно знае да избувне.
    Продолжувам да си стојам на моето мислење !


    10,000 marriages and 5,000 divorces in Saudi Arabia in a month

    https://www.middleeastmonitor.com/2...divorce-cases-in-saudi-arabia-within-a-month/
     
    На WildMk, Tanjamm и SummerGirl им се допаѓа ова.
  11. BlackNight

    BlackNight Популарен член

    Се зачлени на:
    28 февруари 2016
    Пораки:
    1.188
    Допаѓања:
    5.312
    Пол:
    Женски
    Мене па најчешит ми се оние кои постојано, ама постојано во секоја прилика и неприлика потенцираат колку ги сакал сопругот, колку го бивало, колку им помагал, колку чистел, перел, готвел, колку заработувал и на нив трошел, колку бил ова, колку она... Па споредби се прават со колешката, другарката, комшиката. Па ситење на помалку среќните, нели пропратено со продики од типот на: „сама си си крива“.Е, ова кога постојано го потенцираат од никаде предизвикани, повикани и прашани ми е сомнително по малку. Како да сакаат самите гласно да се убедат колку им е добро. Искрено, вистински среќните не чувствуваат потреба на секаде да се фалат со големата среќа. Убаво е, да, секако , да се пофали партнерот, ама нон стоп како ги третирал ко принцези не ми е ок и се прашувам дали е навистина така или пак сосем спротивното. Затоа, реално и не знаеме кој се какви тајни, проблеми и фрустрации крие зад темните завеси на среќниот дом.
     
    На teaiva, Herrera, stetoskop и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Tanjamm

    Tanjamm Форумски идол

    Се зачлени на:
    6 октомври 2011
    Пораки:
    8.083
    Допаѓања:
    11.228
    https://faktor.mk/stanuva-li-moda-razvodot-vo-makedonija

    Eве бројки, од око може и се лажеме.

    Се сложувам со тебе целосно. Кога би била во лош брак, нема шанси да глумам, внатрешно ќе крахирам. Но, има жени кои самите за својот маж велат дека е грд, глуп, никаков, неспособен, не створил услови, не постигнал ништо во животот, а после месец дена глумат дека се е ок, како тоа никогаш да не го кажале. Демек принцови на бели коњи имаат до себе. Таква глума не признавам. Ако ми кажеш дека дворот му смрди, куќата му е крш, свекорот и свекрвата не те сакаат, те понижуваат, па зошто живееш пример со таков човек?
     
    Последна измена од модератор: 24 септември 2018
    На teaiva, hermosa, Herrera и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Herrera

    Herrera Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јануари 2012
    Пораки:
    967
    Допаѓања:
    10.370

    Не се мачи, на овој форум се зачленети само личности со среќен брак и живот исполнет со љубов и верност.
    Искрено, се изморив да им одам контра па знаеш како велат, ако не можеш да ги победиш - придружи им се.


    Љубов, љубов и само љубов цвета на форумов :inlove: :l: :inlove:
     
    На teaiva, WildMk, Tanjamm и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  14. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Не се ни обидувам. :) Одамна сфатив дека тука се само светици и домаќинки со среќни бракови. Кавги? Ма нема шанси. Само љубов! Секоја чест на две членки само кои искрено кажуваат за својот брак.
     
    На Tanjamm, WildMk и Herrera им се допаѓа ова.
  15. Sesil

    Sesil Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    27 ноември 2014
    Пораки:
    6.861
    Допаѓања:
    133.210
    Пол:
    Женски
    На сите си им во куќа па знаеш како им е? Или више те ,,храни'' ако прочиташ дека некој е несреќен?
     
    На stetoskop, Harper, Tan4ence и 6 други им се допаѓа ова.
  16. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.025
    Допаѓања:
    198.999
    Пол:
    Женски
    За жал, македонско секојдневие. Ако кажеш дека си среќен, по автоматизам лажеш. Ама ако кажеш дека си несреќен, одма аплаузи, демек искрен си. Тоа е, ситењето им е во крвта на грото Македончиња. Не сум сретнала човек што се радува на туѓата среќа како своја, па затоа и си ќутам и не зборувам за ништо. Дури ни во реален живот.
     
    На FreeMind, stetoskop, zalosna и 18 други им се допаѓа ова.
  17. WildMk

    WildMk Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 април 2018
    Пораки:
    37.714
    Допаѓања:
    283.182
    Абе ништо страшно, па и вие.
    И мене пола форум ме убедува дека сум во несреќен брак.. па никому-ништо :D
     
    На Herrera и Mr. Right им се допаѓа ова.
  18. Mr. Right

    Mr. Right Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 септември 2015
    Пораки:
    2.510
    Допаѓања:
    71.259
    Пол:
    Машки
    Испадна дека се ситам на туѓа несреќа, а поентата ми беше друга. Ама ај бидна, нека биде дека се ситам. ;)
     
    На WildMk, Herrera и Tanjamm им се допаѓа ова.
  19. DAngel

    DAngel Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 март 2011
    Пораки:
    11.211
    Допаѓања:
    56.925
    Ако секое правдаше значи дека си несреќен, тогаш и вашето правдаше во отворени врски/бракови по автоматизам значи дека сте несреќни. Немој двојни аршини, ти се молам :D
    За сечиј брак знаеш да кажеш колку е среќен/несреќен. Што искуство имаш од бракови? Не мораш да одговориш, знам дека си немажена :!:

    Кои две?
     
    На Yowannty му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Bubce38

    Bubce38 Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2016
    Пораки:
    10.643
    Допаѓања:
    161.579
    Пол:
    Женски
    Да му е срам на човек да си каже дека е среќен во бракот ,т.е во заедничкото живеење со избраниот партнер .
    Не знам зошто на некои луѓе им е тешко да прифатат дека навистина има парови кои навистина никогаш не се изневериле , не се повредиле и пред се многу си се љубат :)
     
    На mssuniquee, FreeMind, TashSefton и 13 други им се допаѓа ова.