1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Среќни ли сте?

Дискусија во 'Психологија' започната од chipo, 7 октомври 2011.

?

Среќни ли сте?

 1. Половично

  134 глас(а)
  15,2%
 2. Сум

  237 глас(а)
  26,8%
 3. Не сум

  134 глас(а)
  15,2%
 4. Можам да бидам и посреќна/ен

  269 глас(а)
  30,5%
 5. Што беше тоа среќа?

  109 глас(а)
  12,3%
 1. chipo

  chipo Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 јуни 2011
  Пораки:
  13
  Допаѓања:
  1
  неодамна имавме лекција со наслов што ме прави среќен , половина од оние што беа во класот нема претстава што да наведат? - А потоа некој само искоментира, па ако немаме нешто вакво никој не ни не прашува дали сме среќни....
   
 2. Kicky

  Kicky Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  153
  Допаѓања:
  74
  Не знам. :$ Можеби делумно...Барем се обидувам да бидам..оптимист сум..
   
  На narcis98 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. ljubam

  ljubam Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  2.412
  Допаѓања:
  18.404
  Пол:
  Женски
  Да пред се зошто сум мајка, и благодарна сум за тоа чувство, што мајка ми ме нарече чедо после толку години, што сама се изборувам за се и не чекам и не дозволувам да ми каже поради мене си ова и ова, затоа што ја имам сестра ми која беспрекорно ја сакам, зошто сум моментално заљубена а мислев дека нема да ми се случи тоа после еден распаднат брак. Среќна сум што со уметност се претставив во Индија и ја доживеав, што постигнав врвни фотографи да ми дадат благ након, што знам да сакам вистиснки. Што знам да уживам во природата, и да бидам едно, што не мразам. Да среќна сум..
   
  На S-girl, kravce, ColoursOfTheRainbow и 9 други им се допаѓа ова.
 4. Ivah

  Ivah Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 мај 2011
  Пораки:
  203
  Допаѓања:
  197
  да среќна сум, затоа што имам луге покрај себе кои ме сакаат, за мене тоа е најголемата среќа на свет, да знаеш да сакаш и да бидеш сакана, среќна сум затоа што сум вљубена во надобриот најосетливиот и најкарактерниот маЖ, среќна сум зошто што со помалку или повеке труд јас се изборив да бидам она што отсекогаш сум меЧтаела, да срекна сум затоа што ми дадоа и повеќе од заслуЖното, а јас го оправдав и се изборив за да го освојам.
   
  На Blondydevil и Annie.mk1 им се допаѓа ова.
 5. lola-86

  lola-86 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 мај 2011
  Пораки:
  729
  Допаѓања:
  198
  Се осеќам како да сум пред портата на среќата а сеуште не сум влегла внатре... :( сакам и јас да ја поминам веќе таа врата еднаш.
   
 6. andy96

  andy96 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 август 2011
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  13
  Не знам дали сум... :^)
   
 7. LGBT

  LGBT Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јули 2011
  Пораки:
  231
  Допаѓања:
  108
  Не сум среќна. Ми фалат уште некои работи што ќе ме усреќат.
   
 8. MoDeRnA

  MoDeRnA Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  210
  Допаѓања:
  45
  Се обидувам да бидам.
  нема некоја посебна причина зашто да не бидам но сега не се чуствувам исполнета и среќна.
   
 9. tinkerbelll

  tinkerbelll Популарен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  2.096
  Допаѓања:
  5.012
  Пол:
  Женски
  Дали сум среќна??Сега си седам и си мислам,а зашто не би била среќна кога не чувствувам дека нешто ми недостасува.Среќата не ја прават парите,среќата ја прават многу побитни нешта во животот,нешта кои не исполнуваат,кои ни го разубавуваат денот,нешта кои ни даваат смисла за нашето постоење.Јас сум опкружена со луѓе кои ме сакаат,не зборувам за пријатели зборувам за моите родители кои ми дале се што сум посакала во животот,од кои секогаш имам подршка и разбирање.Потоа зборувам за мојата љубов кој ми го промени животот за 360 степени,човек кој ми прави насмевка на лицето секое утро кога ќе се разбудам и само што ќе помислам на него,човек покрај кого се чувствувам сигурно,сакано,прекрасно..едноставно кажано човек пред кого јас сум јас..И да среќна сум,среќна сум што имам можност да го почувствувам сетоа ова кое за мене е најскапоценото нешто,а тоа е чувството на љубов,на сигурност,на задоволство.
   
 10. blond.bunny

  blond.bunny Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јули 2011
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  120
  Само задоволна.
   
 11. K.Mari4ka

  K.Mari4ka Популарен член

  Се зачлени на:
  31 мај 2011
  Пораки:
  1.456
  Допаѓања:
  1.558
  Пол:
  Женски
  Да среќна сум, имам периоди кога сум тажна но, тоа е оти се си ставам на срце. Делумно сум среќна.
   
 12. creshicka

  creshicka Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  2.152
  Допаѓања:
  5.703
  Пол:
  Женски
  Ми фали само уште едно мало делче за да бидам потполно срекна. Срекна сум и без него но со него би била најсрекна. Си имам убав живот фала богу, ништо не ми фали. На повидок гледам само убави работи. Само да не е затишје пред бура... :)
   
 13. Butterfly-itgirl4s

  Butterfly-itgirl4s Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јануари 2011
  Пораки:
  414
  Допаѓања:
  284
  Како бе не сум среќна најсреќна сум,кога си помислам само колку лоси работи постојат колку проблеми имаат некои лугје па умирачки,оскудации безпарица.... Е како да се позалам,се сто сум посакала се сум добила,се за кое сум се мачила сум научила да го ценам,сите солзи ми донеле радост,фамилијата ми е здрава и зива кај и да се ги имам...греота е за оние кои и покрај тоа сто немаат ни пола од тоа ние сто го имаме пак се надеваат и велат дека се среќни епа не треба да сме неблагодарни, среќни сме толку колку сто самите си го направиме секој има период па и јас кога си мислам кај ми отиде среќата ама треба да знаеме да се задоволиме и со мали работи,зар мислите дека кога би имале милиони милиони би биле среќни и задоволни,па да навидум ама и тогас ќе копнеете по повеќе и пак незадоволни...
  Ми фалат некои работи за да бидам задоволна ама во секој случај сум среќна!
   
  На silenca му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Doozy

  Doozy Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 април 2010
  Пораки:
  4.709
  Допаѓања:
  59.953
  Не мешајте среќа со благодарност. :)

  И јас сум благодарна за тоа што имам добри услови за живеење, подобри од повеќето во светот. Благодарна за семејството, пријателите.
  За здравјето, моето и нивното.
  Благодарна сум што можам да одбирам што да јадам.
  Што да носам.
  Каде ќе одам, што ќе кажам, со кого ќе зборувам.
  Благодарна за слободата.

  Но благодарноста нема никаква врска со среќата.

  Среќата, според мене, е склоп од повеќе позитивни емоции наеднаш. Можеш да бидеш задоволен, благодарен од животот, да уживаш во него, ама јас мислам оти среќата ја доживуваш на моменти. Исто како и несреќата. Ако не си го почувствувал едното, не можеш да го почувствуваш ни другото.
  Моментот кога сите коцкички се наредени, сите точки поврзани, кога се заблагодаруваш на судбината, на кармата, на мајка Природа и на Господ што постоиш и што ти овозможил да го искусиш тоа.

  Јас помислив привремено дека се е наредено, се е како што треба да биде, за да се урне како кула од карти. Така да, не знам дали сум среќна, барем не го знам тој одговор моментално. :)
   
  На BeYourself, SexyLady, mila89 и 6 други им се допаѓа ова.
 15. glamour-lady

  glamour-lady Популарен член

  Се зачлени на:
  7 ноември 2010
  Пораки:
  572
  Допаѓања:
  775
  Ако среќата представува да бидеш здрав човек, да не ти недостига љубов од личностите што ти значат, да ги оствариш барем некои од целите што си ги поставила во животот, ако личноста во која си заљубена ти ја возвраќа љубовта... ееее тогаш да, се сметам за среќна личност..
  другото е се само споредно и материјално и сепак не е толку важно и вредно во животот :)
   
  На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
 16. ivimis

  ivimis Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 април 2011
  Пораки:
  190
  Допаѓања:
  509
  Не сум среќнаа !!!!! ;(
   
 17. Lady97

  Lady97 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 август 2011
  Пораки:
  1.172
  Допаѓања:
  524
  ахх незнам..многу сум депримирана деновиве... ;(
   
 18. black-angel

  black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

  Се зачлени на:
  14 декември 2009
  Пораки:
  2.546
  Допаѓања:
  4.087
  Пол:
  Женски
  Делумно и тоа е голем збор за моменталнава ситуација што се влече веќе 3 години
   
 19. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.563
  Допаѓања:
  20.001
  Релативно ...
   
 20. green.eyes

  green.eyes Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 јули 2011
  Пораки:
  2.630
  Допаѓања:
  26.793
  Среќна сум. Скоро на сите полиња ми оди добро. (пу, пу, да не се урочам :D ) Конечно почнуваат да се остваруваат некои работи кои ги чекав долго време, тоа ми дава дополнителна сила, енергија и позитивен став кон некои работи. Е сега, на професионален план одамна ми чкрипи, само тоа ме нервира и ме мачи во последно време, и тоа бајаги......ама и тоа може да се реши ако запнам малку повеќе.