1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Среќни ли сте?

Дискусија во 'Психологија' започната од chipo, 7 октомври 2011.

?

Среќни ли сте?

  1. Половично

    150 глас(а)
    15,4%
  2. Сум

    255 глас(а)
    26,1%
  3. Не сум

    158 глас(а)
    16,2%
  4. Можам да бидам и посреќна/ен

    287 глас(а)
    29,4%
  5. Што беше тоа среќа?

    127 глас(а)
    13,0%
  1. chipo

    chipo Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 јуни 2011
    Пораки:
    13
    Допаѓања:
    1
    неодамна имавме лекција со наслов што ме прави среќен , половина од оние што беа во класот нема претстава што да наведат? - А потоа некој само искоментира, па ако немаме нешто вакво никој не ни не прашува дали сме среќни....
     
  2. Kicky

    Kicky Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 февруари 2011
    Пораки:
    153
    Допаѓања:
    74
    Не знам. :$ Можеби делумно...Барем се обидувам да бидам..оптимист сум..
     
    На narcis98 му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ljubam

    ljubam Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    2.412
    Допаѓања:
    18.408
    Пол:
    Женски
    Да пред се зошто сум мајка, и благодарна сум за тоа чувство, што мајка ми ме нарече чедо после толку години, што сама се изборувам за се и не чекам и не дозволувам да ми каже поради мене си ова и ова, затоа што ја имам сестра ми која беспрекорно ја сакам, зошто сум моментално заљубена а мислев дека нема да ми се случи тоа после еден распаднат брак. Среќна сум што со уметност се претставив во Индија и ја доживеав, што постигнав врвни фотографи да ми дадат благ након, што знам да сакам вистиснки. Што знам да уживам во природата, и да бидам едно, што не мразам. Да среќна сум..
     
    На S-girl, kravce, ColoursOfTheRainbow и 9 други им се допаѓа ова.
  4. Ivah

    Ivah Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 мај 2011
    Пораки:
    203
    Допаѓања:
    198
    да среќна сум, затоа што имам луге покрај себе кои ме сакаат, за мене тоа е најголемата среќа на свет, да знаеш да сакаш и да бидеш сакана, среќна сум затоа што сум вљубена во надобриот најосетливиот и најкарактерниот маЖ, среќна сум зошто што со помалку или повеке труд јас се изборив да бидам она што отсекогаш сум меЧтаела, да срекна сум затоа што ми дадоа и повеќе од заслуЖното, а јас го оправдав и се изборив за да го освојам.
     
    На Blondydevil и Annie.mk1 им се допаѓа ова.
  5. lola-86

    lola-86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 мај 2011
    Пораки:
    729
    Допаѓања:
    198
    Се осеќам како да сум пред портата на среќата а сеуште не сум влегла внатре... :( сакам и јас да ја поминам веќе таа врата еднаш.
     
  6. andy96

    andy96 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 август 2011
    Пораки:
    60
    Допаѓања:
    13
    Не знам дали сум... :^)
     
  7. LGBT

    LGBT Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јули 2011
    Пораки:
    231
    Допаѓања:
    108
    Не сум среќна. Ми фалат уште некои работи што ќе ме усреќат.
     
  8. MoDeRnA

    MoDeRnA Истакнат член

    Се зачлени на:
    5 март 2011
    Пораки:
    210
    Допаѓања:
    50
    Се обидувам да бидам.
    нема некоја посебна причина зашто да не бидам но сега не се чуствувам исполнета и среќна.
     
  9. tinkerbelll

    tinkerbelll Популарен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    2.096
    Допаѓања:
    5.017
    Пол:
    Женски
    Дали сум среќна??Сега си седам и си мислам,а зашто не би била среќна кога не чувствувам дека нешто ми недостасува.Среќата не ја прават парите,среќата ја прават многу побитни нешта во животот,нешта кои не исполнуваат,кои ни го разубавуваат денот,нешта кои ни даваат смисла за нашето постоење.Јас сум опкружена со луѓе кои ме сакаат,не зборувам за пријатели зборувам за моите родители кои ми дале се што сум посакала во животот,од кои секогаш имам подршка и разбирање.Потоа зборувам за мојата љубов кој ми го промени животот за 360 степени,човек кој ми прави насмевка на лицето секое утро кога ќе се разбудам и само што ќе помислам на него,човек покрај кого се чувствувам сигурно,сакано,прекрасно..едноставно кажано човек пред кого јас сум јас..И да среќна сум,среќна сум што имам можност да го почувствувам сетоа ова кое за мене е најскапоценото нешто,а тоа е чувството на љубов,на сигурност,на задоволство.
     
  10. blond.bunny

    blond.bunny Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 јули 2011
    Пораки:
    255
    Допаѓања:
    122
    Само задоволна.
     
  11. K.Mari4ka

    K.Mari4ka Популарен член

    Се зачлени на:
    31 мај 2011
    Пораки:
    1.457
    Допаѓања:
    1.559
    Пол:
    Женски
    Да среќна сум, имам периоди кога сум тажна но, тоа е оти се си ставам на срце. Делумно сум среќна.
     
  12. creshicka

    creshicka Популарен член

    Се зачлени на:
    30 март 2011
    Пораки:
    2.152
    Допаѓања:
    5.709
    Пол:
    Женски
    Ми фали само уште едно мало делче за да бидам потполно срекна. Срекна сум и без него но со него би била најсрекна. Си имам убав живот фала богу, ништо не ми фали. На повидок гледам само убави работи. Само да не е затишје пред бура... :)
     
  13. Butterfly-itgirl4s

    Butterfly-itgirl4s Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2011
    Пораки:
    414
    Допаѓања:
    285
    Како бе не сум среќна најсреќна сум,кога си помислам само колку лоси работи постојат колку проблеми имаат некои лугје па умирачки,оскудации безпарица.... Е како да се позалам,се сто сум посакала се сум добила,се за кое сум се мачила сум научила да го ценам,сите солзи ми донеле радост,фамилијата ми е здрава и зива кај и да се ги имам...греота е за оние кои и покрај тоа сто немаат ни пола од тоа ние сто го имаме пак се надеваат и велат дека се среќни епа не треба да сме неблагодарни, среќни сме толку колку сто самите си го направиме секој има период па и јас кога си мислам кај ми отиде среќата ама треба да знаеме да се задоволиме и со мали работи,зар мислите дека кога би имале милиони милиони би биле среќни и задоволни,па да навидум ама и тогас ќе копнеете по повеќе и пак незадоволни...
    Ми фалат некои работи за да бидам задоволна ама во секој случај сум среќна!
     
    На silenca му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.970
    Не мешајте среќа со благодарност. :)

    И јас сум благодарна за тоа што имам добри услови за живеење, подобри од повеќето во светот. Благодарна за семејството, пријателите.
    За здравјето, моето и нивното.
    Благодарна сум што можам да одбирам што да јадам.
    Што да носам.
    Каде ќе одам, што ќе кажам, со кого ќе зборувам.
    Благодарна за слободата.

    Но благодарноста нема никаква врска со среќата.

    Среќата, според мене, е склоп од повеќе позитивни емоции наеднаш. Можеш да бидеш задоволен, благодарен од животот, да уживаш во него, ама јас мислам оти среќата ја доживуваш на моменти. Исто како и несреќата. Ако не си го почувствувал едното, не можеш да го почувствуваш ни другото.
    Моментот кога сите коцкички се наредени, сите точки поврзани, кога се заблагодаруваш на судбината, на кармата, на мајка Природа и на Господ што постоиш и што ти овозможил да го искусиш тоа.

    Јас помислив привремено дека се е наредено, се е како што треба да биде, за да се урне како кула од карти. Така да, не знам дали сум среќна, барем не го знам тој одговор моментално. :)
     
    На BeYourself, SexyLady, mila89 и 6 други им се допаѓа ова.
  15. glamour-lady

    glamour-lady Популарен член

    Се зачлени на:
    7 ноември 2010
    Пораки:
    572
    Допаѓања:
    775
    Ако среќата представува да бидеш здрав човек, да не ти недостига љубов од личностите што ти значат, да ги оствариш барем некои од целите што си ги поставила во животот, ако личноста во која си заљубена ти ја возвраќа љубовта... ееее тогаш да, се сметам за среќна личност..
    другото е се само споредно и материјално и сепак не е толку важно и вредно во животот :)
     
    На SexyLady му/ѝ се допаѓа ова.
  16. ivimis

    ivimis Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 април 2011
    Пораки:
    195
    Допаѓања:
    523
    Не сум среќнаа !!!!! ;(
     
  17. Lady97

    Lady97 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 август 2011
    Пораки:
    1.172
    Допаѓања:
    524
    ахх незнам..многу сум депримирана деновиве... ;(
     
  18. black-angel

    black-angel Praefectus Vigilum Член на тимот

    Се зачлени на:
    14 декември 2009
    Пораки:
    2.635
    Допаѓања:
    4.456
    Пол:
    Женски
    Делумно и тоа е голем збор за моменталнава ситуација што се влече веќе 3 години
     
  19. julie77

    julie77 Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 февруари 2010
    Пораки:
    5.566
    Допаѓања:
    20.050
    Релативно ...
     
  20. green.eyes

    green.eyes Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2011
    Пораки:
    2.871
    Допаѓања:
    31.228
    Пол:
    Женски
    Среќна сум. Скоро на сите полиња ми оди добро. (пу, пу, да не се урочам :D ) Конечно почнуваат да се остваруваат некои работи кои ги чекав долго време, тоа ми дава дополнителна сила, енергија и позитивен став кон некои работи. Е сега, на професионален план одамна ми чкрипи, само тоа ме нервира и ме мачи во последно време, и тоа бајаги......ама и тоа може да се реши ако запнам малку повеќе.